Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mdk01

    addikt

    válasz L.Szilárd #3519 üzenetére

    Lopással én nem szoktam viccelődni az emotion-ök közül kettő volt smile az is félreérthető volt.Mindegy lényegtelen. Lényeg hogy csak vicceltél.
    A Jafholz-ról meg annyit hogy a mi cégünk ahol dolgozom a Dunaharaszti Jafholz-tól vásárolja a furnért, lapanyagokat meg minden hasonlót.
    Havi átlag kb 5milliót hagyunk ott nálunk(amióta a válság van kicsivel kevesebbet) Így van lapanyagra ha jól emlékszem 35%-unk furnérra meg 30% körül. Nem tudom te mennyit hagysz ott náluk(van egy sejtésem hogy azért ennyit nem) de tegyük fel hogy van 33%-od.
    Jafholz-nál is "pénz beszél kutya ugat" effektus van beszéddel nem sokat lehet harcolni.

    Viszont csatolok egy XLS fájlt amiben csináltam egy gyors árkalkulációt.

    http://postremus.uw.hu/anyagkiiras.xlsx
    2007-es excel lehet ha vkinek nem nyílik meg az x-et törölje a kiterjesztésből:F

    Szabás árat nt. 1700,- -tal számoltan ami szerintem egy igen jó ára.
    Élzárást olcsóbbra írta mint ahogy a mi cégünk csinálná.
    Fogantyú árat is azzal számoltam amit te írtál(110,-), bár annyi pénzért vagy gatyit kap az ember vagy kifog egy akciót.
    Pánt is átlagos és fiókvas is.
    Az üvegnél én víztiszta, edzett üveget vettem,élcsisz+élpolírral, lyukfúrás, pántragasztással.
    Nem tudok pontos árakat de 5k-ra vettem m2-ét sztem ez kb. megállja a helyét.

    Néhány ponton biztos bele lehet kötni a kalkulációmba mert 30perc alatt csináltam, de ha vki megteszi az ne 5-10000Ft-ért írjon hsz-t.

    Thyeby:

    s kérhetem a komplett szekrényt összeszerelve is - és akkor kell fizetnem kb 150 ezret egy frontfehér hálószobabútorért.

    De milyen szekrény 150.000,- -ért?
    Méretek anyagok stb.?
    Ne csináljuk már...:)

    Szilárd:

    A tömör fa konyhai munkalapokra narancsolajat szoktak kenni az természetes, de nem tudom mennyire jó rá a fedőréteg.
    Lenolajjal én egyszer régen megszívtam, mert a fedőréteg nem száradt meg rajta.
    Lehet én voltam a béna de ezóta nem próbálkoztam vele.

    Dízeles

    A cégünk az kedvezményes árral adja kifele az árajánlatot mert ezzel is előnybe kerül a konkurenciával, de ettől független ha én csinálok vkinek vmit nem nagyon szoktam a kedvezményeimet figyelembe venni, mert azt vhol én értem el az évek során ezért az én jutalmam.(persze volt már rá példa hoyg kedvezméynes árral számoltam) Nem tudom, ezt sztem mindenki maga döntse el hogy dolgozni akar azért a pénzért vagy megnyeri egy munkán.:)

  • Energy52

    csendes tag

    válasz kalman7 #4473 üzenetére

    Még csak én is boltban kaphatót használtam, mert akkor még nem voltam okos :). A narancs illatúban narancsolaj van.
    Ajánlok egy topikot ahol elég sokat foglalkoznak a viasszal mint felületkezelő anyaggal.
    Faesztergálós fórum
    Bár jelen esetben ugye Vikusznak a bütü pórusainak elzárására kell ami azért más követelményeket támaszt mint egy beltéri fa felület.

  • Vikusz77

    tag

    válasz thyeby #5742 üzenetére

    Kösz az infót, az nem olcsó, de úgyse literszám használom. Elvileg lakkbenzinnel hígítható.

    Olajozás:
    Biopin keményolaj, Auro keményviasz. Ezeket használtam.

    Egyszer csináltam, de gyerekjáték. A felületet finoman meg kell csiszolni (minimum 320-ig), portalanítás után, olajjal ecset segítségével bőven bekenni, kb 20 perc után a felesleget ronggyal visszatörölni. Keményedés után ( ez legalább fél nap ha jól emlékszem), nagyon finoman megint átcsiszolni, portalanítani, majd olajjal megint bekenni stb...
    Elvileg ez a két réteg (általában) telíti is a fát.
    Keményedés után, megint finoman áthúzni csiszolószivaccsal, vliessel, stb, aztán mehet rá a viasz (én Auro keményviaszt használtam, kiadós, 100 gramm kb 10 m2-re elég). Ezt akár egy ronggyal fel lehet vinni, nagyobb felületre excentercsiszoló és báránybőr korong.
    Ezzel csak egy nagyon finom réteget viszel a felületre.
    Egyébként viasz nélkül is elvan szerintem..., bár játéknál lehet hogy mindenképpen kell a viasz, hogy ne az olajat nyalja a gyerek.:)

    A Biopin:
    [link]

    Ezen belül amit én használtam:
    Termékek,Living, Keményolaj

    Auro:

    [link]

    Én vegyesen használtam, mert árban így volt jó (ha jól emlékszem). Mindkét cég hasonló termékeket kínál. Gyerekjátékra célozgatnak a leírásokban, hogy ennek és ennek a szabványnak megfelel, talán neked is jó.
    A használata örömtelibb mint egy lakkozás, de szerintem lassúbb és drágább.
    Erős narancsillata van (legalább is annak az olajnak amit használtam, a narancsolaj tartalma miatt), ez kis méretű tárgyaknál inkább előny, bútornál zavaró is lehet pár hét után ( sokáig megmarad az illat).

    Kérdés a gyerekek mit szólnak hozzá.:)
    Szülő helyében nekem tetszene, főleg ha elmondják-odaírják mellé, hogy ez ilyen "bio izé", és a természetes narancsolajat érezni rajta...
    Én gyerekjátékot saját célra valami ilyesmivel kezelnék, de nem jártam utána még a dolognak...

    [ Szerkesztve ]

  • Vikusz77

    tag

    válasz thyeby #5754 üzenetére

    Pesten vettem valami művészbolt félében, de egy rakás helyet felsoroltak a weboldalon mint viszonteladót úgy emlékszem.
    Az olaj litere pár éve 3ezer alatt volt kicsivel, a tízdekás 10m2-re elegendő viasz valami ezres körül.
    Bükkön tényleg látványos a hatás, de tölgyön is szép lett.
    Az ikeás olaj, gondolom hasonló termék lehet.

    Ez az Auro és a Biopin nagy nevek a kategóriában amennyire tudom. Viszont ezzel a narancsolajjal vigyázni kell, mert van, akit a világból ki lehet üldözni vele.:)
    Nekem tetszik, de tény hogy intenzív és hoszantartó az illata.

  • thyeby

    őstag

    válasz Vikusz77 #5755 üzenetére

    "mert van, akit a világból ki lehet üldözni vele."

    :D

    Például engem. Frászt kapok a kókusz, meg a barack sampontól is, és a mások szobában is megérzem, ha életem párja bekap egy poshadtdinnye mentoszt.

    A narancsolajat azért adagolják, hogy terüljön is, ivódjon is az anyag, és maradjon naturális.

    Jó lenne máris kipróbálni az eljárásodat, de sajnos nincs időm rá. Mindenesetre beizgatott a dolog, és mégegyszer köszi az infót. Az ilyesmikért szeretem ezt a fórumot igazán.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz shaft72 #10120 üzenetére

    Valószínűleg kicsit görbül mert fa és hosszú, de úgy is lecsavarozod a szekrényhez az majd egyenesen tartja.
    IKEA-ba lehet kapni olcsón ilyen tömörfa lapokat, ha te csinálod csak drágábban jössz ki már az anyaggal is. Nem tudom menyire bírják, de nem lehet túl xar, mert az IKEA minőséget árul a többi tömeggyárhoz képest.
    Kezelni pedig narancsolajjal kell, lehet kapni jó-néhány festékboltba, vagy ha nem akkor lehet be tudják szerezni. Viszont mivel az IKEa-ba árulnak ilyen tömörfa munkalapokat 99% hogy olajat is árulnak hozzá.

    Mód:Az IKEA-s azt hiszem akácfa és akár abból is csinálhatod, vagy tölgyfából ha szeretnél a hulladékkal egy hatalmas grillpartit rendezni.
    Talán a bükk a leggazdaságosabb, de nem tudom az akác milyen árba megy.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz thyeby #13995 üzenetére

    Nna, mégiscsak lett néhány percem.

    Szóval a paraffinolaj:
    Remekül lehet vele a fát úgy kezelni, hogy mégis natúr maradjon. Az IKE*S olajat magam is használom, az is remek. Meggyőződésem, hogy az is jó hányad paraffinolajat tartalmazó kencefice.
    Mi a különbség?
    A paraffinolaj tiszta, míg az IKE*S egy több összetevőből álló egyveleg.
    Paraffinolajjal kezeljük pl a gyúródeszkát, gyúrófát, konyhai fa dolgokat, amik kajával érintkeznek - s innen az is hogy a fajátékra kiváló. Tartós védelmet ad a fának, szép felülete lesz, kellemes tapintása.
    Próbáld ki bátran! Elmégy a patikába, és kérsz fél decit. Sokáig elég az is - csak vékony rétegben szoktam kenni, egy kis darab szivacs segedelmével.
    Vannak a kereskedelemben narancsolajjal kevert paraffinolajok is - rendesen narancs illata van a kezelt fának tőle sokáig.

    A lenolaj más. Azzal inkább azért itatjuk meg a fát, hogy a nála drágább festéket ne szívja be egyenetlenül, sokszor a végtelenségig a fa. Pl a méhész beitatja a kaptárait vele, s majd csak utána festi olajfestékkel.

    A játékaim tartósabbak, mutatósabbak lesznek tőle. Ad egyféle védelmet a víz ellen is, ha a gyerek kint hagyná a homokozóban. Nem piszkolódik annyira, s ha mégis piszkos lett, könnyű és egyszerű tisztítani vegyszermentes nedves ronggyal.

    Ha egy fényképezőgéped alapanyaga önmagában is tetszetős, bátran kezelheted vele szerintem, de gondolom van annak hagyománya, amitől nem szívesen tér el hozzáértő.

    Több fa van, mint asztalos!

  • pacman_123

    tag

    válasz torzo #48768 üzenetére

    Mondjuk:

    https://gervago.arukereso.hu/f:ar=80000-150000/

    Nekem a Metabo-tól van a KGS 254M, ~3 éve van meg, nekem tökéletesen megfelel, vágtam vele kemény- és puhafát, lamináltat. Olcsóbb, de nem "gagyi" :-) Gondolom a nagyobb testvére sem lehet rosszabb, a 305m (nagyobb vágáskapacitás). De egy Makival vagy egy Bosch-szal sem nyúlsz mellé, ahogy Kapu kolléga írta, szinte bármelyik jó lehet neked, hobbicélra.

    Egy kicsit visszakanyarodnék az első munkádhoz: a teraszodat fakorongokkal akarod burkolni,. nem tudom mekkora rönkökből akarsz dolgozni, de mondjuk 6-8-10 cm-es farönköket felkarikázni nem éppen a gérvágó a legbiztonságosabb módszer (asztalit meg egyensen felejtsd el). Most a biztonságra koncentrálok mikor ezt mondom, nem a szapora munkára, mert szaporának épp szapora. Gondold végig: minden egyes vágásnál (!) (és egy terasz esetén lesz éppen pár vágásod. Mekkora terasz amúgy?) biztosan kell tudnod lefogni a munkadarabot, Egy farönk nem arról híres hogy szálegyenes, sehol egy göcs benne,. stb. Ahhoz hogy a korongok alsó és felső síkjai párhuzamosak legyenek (legalább nagyjából), sokat nem forgathatod a rönköt. Ha meg nem fogatod, lesz olyan szakasz, ami nem fekszik fel a gérvágó ütközöjének. Itt fog kezdődni a probléma ... csak hasamra ütök, mert méreteket nem írtál: fog kelleni mondjuk 1000 db korong. Csak egynél rántsa fel a rönködet a fűrész, mert azt hiszed biztosan fogod, de mégsem. Vagy amikor azt hiszed biztosan fogod, és amikor átvágod, a farönk tökéletlenségéből adódóan nem csak az ütközőnek, de a vízsintes síkon sem fekszik fel -> átvágáskor a rönk megbillen, és akkor jön a meglepi. Minél vastagabb a rönk, annál nagyobb lehet a meglepi is.

    Nem elijeszteni akarlak a munkától, meg hogy fakorongokkal burkold be a teraszod, csak hogy jól gondold át mit mire és hogyan használsz ... és a kérdéseidből nekem az sejlik ki, hogy sokat még nem dolgoztál ilyen szerszámmal. Ami nem baj, csak ... érdemes átgondolni a fentieket is.

    Szerintem erre a munkára a szalagfűrész a legbiztosabb. Például ő. Vagy ő. Nekem a Maki van, hobbicélra több mint megfelelő, és a fakorongjaidat (azt a vélhetően nem keveset) is biztonságosan el tudod készíteni vele. Vagy ügyes kezű ember biztos tud láncossal is egyforma vastag karikákat produkálni, én nem tudnék. És amikor mondtam, hogy vigyázz a gérvágóval, nem elméletből mondtam, tudom ... 2 karika után csattant egy jó nagyot a gép, nekem szerencsém volt mert semmim és a gép/lap sem sérült. Aztán inkább átváltottam szalagfűrészre. Pedig csak pár karikát kért tőlem egy kolleganőm, dekor célokra, ~6-7cm átmérőjű cseresznyefa rönkből szeltem le neki párat. [kép]. OK, a szalagfűrész nem ad olyan vágásképet mint a gérvágó, kicsit több utómunkád lehet vele.

    Meg azt is értem, hogy nem erre az egy munkára kell most szerszám, műhelyt akarsz berendezni, abba meg nem feltétlen a szalagfűrész az első (nekem sem az volt). Nem egyszerű, hogy mit javasoljak.

    Itt egy másik példa, hogyan nem szabad billegős/szabálytalan anyagot vágni gérvágón, egy egyébként ügyeskezű hobbista fórumtársunk hagyta benne a videójában, okulásként: https://youtu.be/VR7w7du2N4E?t=112

    Vagy olyan farönkökből dolgozz, ami nagyjából egyenes. És kis átmérőjű. Bár az meg nem lesz épp túl szapora.

    Amúgy mi a terv kültérre, hogyan rögzíted majd a korongokat? Betonba ágyazod, kiöntöd epoxyval, egyéb? Csak mert akármivel kezeled, a levegőn a fakarikák hamar berepedeznek, nagyon. Ami képet feljebb linkeltem, az azon lévő karikák egyik sem volt megrepedve, és ~ 3 éve száradó rönkből volt vágva. Amint levágtam, auro narancsolajjal ereszettem be mindegyiket, ami elég jó kis védelem, mégis berepedezett kollegina falán, egy hét után. Ami egyébként még szép is lehet, így falon. De a padlóról akár fel is jöhet a fakarika ha nem úgy van rögzítve hogy ... Szóval ha nem titok, mi a pontos terv?

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • pacman_123

    tag

    válasz runner 125 #49280 üzenetére

    Még valami, egy példa: ezt a kinti kis elosztószekrényt (oldalát/hátfalát) borovi fenyőből csináltam.
    [kép]

    És Auro (Nr 126) narancsolajjal kezeltem, 4 rétegben. Idetettem mellé egy natúr borovi darabot, hogy lásd mennyivel lesz másabb színe. Annyi, hogy a narancsolaj eleve sárgás alapszínű. No meg nem kicsivel drágább a Sadolin lazúrtól.

    [kép]

    Ezen már sztem a nap is sötétített kicsit. Azt semmiképp nem úszod meg. Úgy tudom minél vilagosabb (színtelenebb) a felületkezelés, annál kevésbé hatékony az UV védelme. De ezt majd egy hozzáértőbb megerősíti vagy megcáfolja.

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • pacman_123

    tag

    válasz EGOn79 #49766 üzenetére

    Szia,

    Két történet a "beles" témához, ez csak kétszeri, tényszerű tapasztalat részemről. Én nem tudom olyan szépen és szakszerűen megfogalmazni, mint a többiek, de hátha ebből is leszűrsz valami hasznosat.

    Baseball-ütő: Nem japán, de magyar akác volt az áldozat -> sajna japán akáchoz nem volt eddig szerencsém. Egy barátom baseball ütőt kért tőlem, lásd ezen a linken. Nem ütögetni akart vele, csak dísznek és a két kedvenc csapatának a logóját akarta az ütőre. Az alapanyagot (a képeken láthatod, ~13 cm átmérőjű akác rönk) mástól kaptam, az adományozó bevallása szerint akkori, év eleji kivágás volt - azaz ahogy a képek fájlneveiből is láthatod, kb 2018 év eleji . Így - kis túlzással - "zöld esztergálás" volt. Ma - tényleg csak a téma miatt - megkérdeztem a barátomat, hogy áll a baseball ütő, meg van-e repedve. Azt mondta, ma is ugyanúgy van ahogy átadtam neki, ~1 évvel ezelőtt, ahogy a fenti képeken is láthatod. Annyit még érdemes tudni, hogy az egész ütőt 4 rétegben anno auro narancsolajjal kezeltem le. Ezt a példát csak azért írtam le, mert ettől jobban (ha a képeket megnézed) nehéz "belesebb" esztergálást csinálni, gyakorlatilag te is ilyet csináltál. Sőt, kis túlzással: ami megmaradt az akácból, annak a nagy része a bele volt annak a rönknek. Viszont mégsem repedt be - lehet az akác a kulcsszó? Vagy a kezelés? Vagy hogy nem vékony korongokra lett felszelve, hanem hosszában esztergálva? Nem tudom. Nem esztergálok szakmányban. Ami még esztergálás volt és meg van örökítve: egyszer csináltam gyúródeszkához sodrófát, az bükkfából készült. Lehet nem látszik a képen, de a sodrófák 4 db-ból tömbösített bükkfából lettek kiesztergálva. 2 hónapja kérdeztem a célszemélyt, hogy van a cumó: nem számolt be semmilyen repedésről, törésről, az elmúlt 2 évben. De ez viszont - még egszer - nem tömörfa.

    Dekor-korongok: egy másik kép, csak egy db, és annak is csak egy része, a többi túl személyes. A lényeg: kolléganőm kért tőlem fa korongokat, kis méretűeket, dekor célra. Mondtam hogy van kicsi cseresznye faágam, ~8-9 cm átmérővel, úgy kaptam egy rokontól. Nincsen abszolút berepedve - de arra tippeltem, hogy tuti meg fognak repedni. Mondta hogy nem zavarja, sőt ... de ld a képen az eredményt. Gyak. majdnem mindegyik korong berepedt. A felszeletelés és a képek készítése között eltelt kb 2 hét. A cseresznye ág tulaja szerint "azévi" termés (kivágás) volt. Azaz: sokat nem száradt. De: kb. az történt ami a te korongjaiddal. Vékonyra szelve szépen berepetdek.

    Viszont: egyetértek másokkal: ha szerszám részének szeretnél valamit, azt ne tömörfából csináld. Legalábbis ne ilyen dinamikus (szorító) terhelésnek kitett alkatrészt csinálj belőle.

    Nyilván, szebb a tömörfa, de pl a képedből ítélve (szorítófejek?) nem ez a legjobb anyag erre, főleg nem - ahogy mások is írták és Te is tapasztaltad - egy rönknek a bele. Ilyen szorítóanyát vagy rétegelt lemezből csinálj, vagy te magad táblásítsd/tömbösítsd és vágd ki -> az nem, vagy igen kicsi eséllyel fog repedni, törni. Ha tényleg szerszám, és használati szerszám - a legkevésbé fontos, hogy néz ki. Én már építettem pár gépet (leginkább csiszológépeket), az összes, a te képeden látható szorítófejhez hasonló alkatrészt rétegelt lemezből csináltam. Nem olyan "szexi", de működik, és berepedni tuti nem fog :)

    Ha nem nagy mennyiségben kell és Miskolc közelében laksz, tudok neked adni 18mm vastag nyír rétegelt lemezt, hogy kipróbáld. Nemrég vettem 7 táblát a műhelyszekrényem folytatásához, marad belőle ilyen gombokhoz is. Sőt, ha kell, beütős anyát is tudok adni pár darabot (M8 vagy M10 méretben).

    Ha már .... a képedet megnézve: azon töröm a fejem milyen szerszám(ok) lesz(nek) ez(ek)? Ha nem hadititok :)

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • pacman_123

    tag

    válasz qqzs #53104 üzenetére

    Olajjal. Az pont azt csinálja amit szeretnél. Nyilván az is sötétíti kicsit a a többit részt is, de szinte minden olajról az a "marketingduma" (meg a tapasztalatom is) hogy "kiemeli a fa erezetét". Tungolaj, dánolaj (az kicsit "büdösebb" kezdetben, de ugyanúgy erezetet emel ki), munkalapolajok, színtelen paraffinolaj kis méhviasszal keverve (csudajó illata van, a méhviasz miatt), Auro Nr 126 narancsolaj (kicsit sötétebb mint a paraffin+méhviasz, de szintén brutál jó illatú, felbontod a dobozt és olyan mintha egy kiló narancsot hámoznál meg) .. és még biztos lehetne sorolni. De amiket soroltam az részemről mind ki is volt próbálva.

    De még ami "olcsó" és szintén kipróbálnám a helyedben: színtelen vízbázisú alapozó. Sadolin Base alapozó pl. Olyat is használtam, de értelemszerűen csak alapozásra. De az is sötétíti az ereket és kevésbé színezi a többi részt. Ha nem kültérre lesznek ezek, akkor simán adnék neki egy esélyt, fajlagosan jóval olcsóbb mint az előzőekben soroltak.

    Szerk: a paraffin+méhviasz kombónál nem biztos hogy olcsóbb, de kevesebb a macera vele. Felrázod, felbontod, használod. De sosem számoltam ki a paraffin+méhviasz kombó fajlagos árát,. legfőképpen azért nem mert mindig más keveréket használtam, függően a feladattól. Neked vmi híg, azaz "kevés méhviasz, több olaj" keverékre szavaznék. Könnyebben beívódik, kevesebb plusz színt ad a fának, de mégis van valami plusz védelem -> a méhviasz ami kikeményszik, megdermed a fa belsejében. Ha errefelé (Miskolc) laknál, adnék is neked mindkettőből (paraffin+méhviasz) hogy játszhass vele. Tényleg fasza cucc :)

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • pacman_123

    tag

    válasz RobexX10 #53766 üzenetére

    Valamilyen olaj.

    Tungolaj, Biopin munkalapolaj, Auro Nr 126 narancsolaj (ennek igen jó illata van, előtte esetleg egy Nr 121-es, szintén narancsillatú alapozó, de belté.)

    Ezekből a tung- és az Auro narancsolaj saját tapasztalat, Biopin munkalapolajat mások dicsérték.

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • pacman_123

    tag

    válasz pweisz #54063 üzenetére

    Valami német keményolajat kent rá tesóm. Amit parkettákhoz szoktak használni, sajna a nevét nem tudom mert kint dolgozó parkettás cimbi hozta öcsémnek. "Hartöl" :) Bár ezzel nem vagy beljebb.

    Auro kapható itthon, minőségi cucc. Én az Nr121 alapozót és Nr126 narancsolajat már használtam, nagyon jó. Szerintem a lépcsőre/parkettára való keményolajuk, az Nr123 sem lehet rossz (mondjuk cserébe nem olcsó):

    http://www.auro.hu/html/olaj/Nr123-fa-kemenyolaj.php

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • pacman_123

    tag

    válasz orangutan4 #58659 üzenetére

    Igen, ahogy Pali is írta, kültérre (mindegy hogy erkély vagy szabad ég) a sokkal jobb/tartósabb megoldás a "rácsos" asztal. Ezt az összecsukható kisasztalt a kolléganőmnek csináltam 2017-ben, panellakás erkélyére. Emlékeim szerint 45cm x 45cm az asztallap mérete. Az az alulról csavarozós megoldás (3. kép) már annyira nem tetszik így utólag, bár látszani nem látszik. Csak ragasztani nem akartam hogy az a kis léc is tudjon motogni ha akar. Igazából nem tudom mi erre a profi/standard megoldás. Felületkezelés: Auro nr 121 alapozó és 2 réteg Auto Nr 126 narancsolajjal volt kezelve, az asztal lapjának kerete és a lábazat tölgy, a rácsos betét pedig cseresznye.

    Együtt készült - szintén a kolleganőnek - ezzel a tölgy "összecsukható" kis székkel. (mindkét esetben szempont volt az összecsukhatóság, ksi méretre redukálás - lévén egy panel erkélyén nemigen lehet diszkózni és néha kell másra a hely). A szék is pont ugyanazzal volt kezelve mint a kisasztal. Pár hete néztem meg mindkettőt a helyszínen, hogy bírják a kintlétet. Egész jól, az asztalon látszik pár vízfolt helye, mert néha virágot is tett rá, de pl a tölgy széken igen meglepődtam, alig látszik rajta színváltozás, ahogy az asztal sem fakult/szüórkült el durván. De az igaz, hogy direkt napfény (UV) nem sokat éri, pont a későbbi délutáni órákban süt oda a nap.

    Vaaagy .. nagyban játszol :) Ha minden igaz ez a kinti akác asztal 11 éves, de mondjuk nem kis colos lecekből állt össze:

    http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=159127263&t=9104263

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • oszikapecs

    újonc

    válasz Donki Hóte #59123 üzenetére

    na ugye ilyesmit javasoltam én is :) most ugyan vettem narancsolajjal kevert tungolajat is :)

    [ Szerkesztve ]

  • oszikapecs

    újonc

    válasz York #59146 üzenetére

    Több helyen is olvastam, hogy a tungolaj magában nagyon lassan szárad hasonlóan mint a lenolaj, ezért javasolt higítani terpentinolajjal vagy narancsolajjal, és so esetben még szikkatívot is adnak hozzá, de már a higítás is gyorsít a száradáson. Nekem szimpatikusabb a narancsolaj mint a terpentin :) Mostanában a lenolajhoz is adnak szikkatívot állítólag, de ha régi akkor már nem olyan hatásos, lehet külön is beszerezni, nem olcsó viszont mellékesen fémsókat tartalmaz nekem az nem annyira tetszik. persze lehet akár jó is.

  • York

    tag

    válasz dudi6 #59306 üzenetére

    Nem tudom, miert akarod higitani? Nem reg volt itt tema, hogy narancsolajat kevertek hozza, de az inkabb szaradas gyorsito hatasu. [link]

Új hozzászólás Aktív témák