Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • epmd

    tag

    válasz EGOn79 #49729 üzenetére

    Valószínűleg a nedvességtartalma nem volt megfelelő.Nem tudom mi lesz ez,de szerintem jobban jársz ha műszárított anyagból először összetömbösíted az anyagot és utána esztergálod.Kisebb az esélye a repedésnek és a vetemedésnek.

  • liszi70

    nagyúr

    válasz EGOn79 #49750 üzenetére

    Na, beles rönkök. Nem csoda hogy elrepedt, pláne, ha nem volt teljesen száraz. (Mondjuk a képen nem látszanak a repedések.) Egyébként használhatatlanná repedtek, vagy csak esztétikai bug?
    Igen, természetesen esztergálható a japán akác is. (Én hangszerkulcsokat esztergáltam belőlük annak idején.)
    "Műszárításnak" elég az is, ha kisebb darabokban beviszed ezt a kis anyagot a fűtött lakásba. Sok mindentől függ, mennyi szárítás kell neki, függ a fa keménységétől, vastagságától, nedvességtartalmától, de szerintem az esztergáláshoz szükséges, bőven ráhagyott méretben 1-2 hét elég kell legyen, légszáraz fa esetén.

    [ Szerkesztve ]

  • liszi70

    nagyúr

    válasz EGOn79 #49753 üzenetére

    A beles rönk alatt azt értem, hogy rönkfa, amiben benne van a fa közepe, más néven bele. A bél mentén szokott leginkább elrepedni a fa. Ha a japán akácod is ilyen, akkor javaslom, találj olyan anyagot, ami nem rönk, nem beles, és egészben kiadja a kívánt méretet, vagy ha nem, akkor ragasztott anyagot használj. Magad is ragaszthatod.

    "Lakásba nem hozhatom be, de műhely, garázs van."
    Ha fűtött, akkor az is jó. Lehet, hogy hihetetlen számodra, de fontos a fűtött helyiség, a kinti párás levegő sok esetben nem elég. (Pláne ősszel.) Kint max légszáraz lesz az anyag. Jó, nem azt mondom, hogy a "pogácsáid" annyira érzékenyek, hogy csontszáraz fára van szükség, gondolom belefér egy pici vetemedés, zsugorodás, de érzékenyebb munkákhoz elengedhetetlen a légszáraztól jóval szárazabb faanyag. (Mivel szárítóm nincs, műszáríttatni meg ilyen kis tételek esetén esélytelen, nekem volt, hogy komplett konyhabútornyi anyagom volt a lakás különböző részeiben szétpakolva. :D)

    [ Szerkesztve ]

  • pacman_123

    tag

    válasz EGOn79 #49766 üzenetére

    Szia,

    Két történet a "beles" témához, ez csak kétszeri, tényszerű tapasztalat részemről. Én nem tudom olyan szépen és szakszerűen megfogalmazni, mint a többiek, de hátha ebből is leszűrsz valami hasznosat.

    Baseball-ütő: Nem japán, de magyar akác volt az áldozat -> sajna japán akáchoz nem volt eddig szerencsém. Egy barátom baseball ütőt kért tőlem, lásd ezen a linken. Nem ütögetni akart vele, csak dísznek és a két kedvenc csapatának a logóját akarta az ütőre. Az alapanyagot (a képeken láthatod, ~13 cm átmérőjű akác rönk) mástól kaptam, az adományozó bevallása szerint akkori, év eleji kivágás volt - azaz ahogy a képek fájlneveiből is láthatod, kb 2018 év eleji . Így - kis túlzással - "zöld esztergálás" volt. Ma - tényleg csak a téma miatt - megkérdeztem a barátomat, hogy áll a baseball ütő, meg van-e repedve. Azt mondta, ma is ugyanúgy van ahogy átadtam neki, ~1 évvel ezelőtt, ahogy a fenti képeken is láthatod. Annyit még érdemes tudni, hogy az egész ütőt 4 rétegben anno auro narancsolajjal kezeltem le. Ezt a példát csak azért írtam le, mert ettől jobban (ha a képeket megnézed) nehéz "belesebb" esztergálást csinálni, gyakorlatilag te is ilyet csináltál. Sőt, kis túlzással: ami megmaradt az akácból, annak a nagy része a bele volt annak a rönknek. Viszont mégsem repedt be - lehet az akác a kulcsszó? Vagy a kezelés? Vagy hogy nem vékony korongokra lett felszelve, hanem hosszában esztergálva? Nem tudom. Nem esztergálok szakmányban. Ami még esztergálás volt és meg van örökítve: egyszer csináltam gyúródeszkához sodrófát, az bükkfából készült. Lehet nem látszik a képen, de a sodrófák 4 db-ból tömbösített bükkfából lettek kiesztergálva. 2 hónapja kérdeztem a célszemélyt, hogy van a cumó: nem számolt be semmilyen repedésről, törésről, az elmúlt 2 évben. De ez viszont - még egszer - nem tömörfa.

    Dekor-korongok: egy másik kép, csak egy db, és annak is csak egy része, a többi túl személyes. A lényeg: kolléganőm kért tőlem fa korongokat, kis méretűeket, dekor célra. Mondtam hogy van kicsi cseresznye faágam, ~8-9 cm átmérővel, úgy kaptam egy rokontól. Nincsen abszolút berepedve - de arra tippeltem, hogy tuti meg fognak repedni. Mondta hogy nem zavarja, sőt ... de ld a képen az eredményt. Gyak. majdnem mindegyik korong berepedt. A felszeletelés és a képek készítése között eltelt kb 2 hét. A cseresznye ág tulaja szerint "azévi" termés (kivágás) volt. Azaz: sokat nem száradt. De: kb. az történt ami a te korongjaiddal. Vékonyra szelve szépen berepetdek.

    Viszont: egyetértek másokkal: ha szerszám részének szeretnél valamit, azt ne tömörfából csináld. Legalábbis ne ilyen dinamikus (szorító) terhelésnek kitett alkatrészt csinálj belőle.

    Nyilván, szebb a tömörfa, de pl a képedből ítélve (szorítófejek?) nem ez a legjobb anyag erre, főleg nem - ahogy mások is írták és Te is tapasztaltad - egy rönknek a bele. Ilyen szorítóanyát vagy rétegelt lemezből csinálj, vagy te magad táblásítsd/tömbösítsd és vágd ki -> az nem, vagy igen kicsi eséllyel fog repedni, törni. Ha tényleg szerszám, és használati szerszám - a legkevésbé fontos, hogy néz ki. Én már építettem pár gépet (leginkább csiszológépeket), az összes, a te képeden látható szorítófejhez hasonló alkatrészt rétegelt lemezből csináltam. Nem olyan "szexi", de működik, és berepedni tuti nem fog :)

    Ha nem nagy mennyiségben kell és Miskolc közelében laksz, tudok neked adni 18mm vastag nyír rétegelt lemezt, hogy kipróbáld. Nemrég vettem 7 táblát a műhelyszekrényem folytatásához, marad belőle ilyen gombokhoz is. Sőt, ha kell, beütős anyát is tudok adni pár darabot (M8 vagy M10 méretben).

    Ha már .... a képedet megnézve: azon töröm a fejem milyen szerszám(ok) lesz(nek) ez(ek)? Ha nem hadititok :)

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • thyeby

    őstag

    válasz EGOn79 #49729 üzenetére

    Megfogtál.
    Rengeteget dolgozok bükkel (épp tegnap széleztem le 3 m³-t).
    És egyszer, vagy nyolc éve jártam ugyanígy, mint most Te. Nem is esztergáltam, csak lefűrészeltem egy tenyérnyi darabot. Az leesett a földre, és széttört.
    Aztán a deszkából kifűrészeltem még vagy tíz kutyust. Mind eltört. Leejtés nélkül is. A deszkán én nem láttam repedésnek nyomát sem.
    Egy biztos:
    Nem a fa nedvességtartalmával van baj. A bükkfa fél év alatt szárad annyit, hogy ezután már minimális az esélye a repedésnek.
    Soha többé nem jártam így egyetlen bükkfával sem.
    Nem tudok másra gondolni, mint olyan feszültségre a fában, ami száradás közben keletkezett, ám nem látható.
    Szóval üzenetem lényege, hogy nehogy csalódj emiatt a bükkben. Próbáld máskor, másik helyről szerzett anyagon, és nagyon valószínű, hogy sikerülni fog, és hibátlan lesz.

    Bármennyire szerettem volna kipróbálni magam a japán akáccal, eddig nem volt szerencsém ehhez a számomra izgalmas anyaghoz. Ennek ellenére teljes lelki nyugalommal nekiállnék, ha én lennék a helyedben. Egyébként is: a puding próbája az evés.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák