Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22487 üzenetére

    Mi az elvárásod a géptől? Mit, mennyit akarsz marni vele?
    Konkrétan melyik Makitára gondoltál? Jók a Makita gépek, érnek annyit, mint a hitachi, bosch és berner gépek, és nem kevésbé tartósak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22491 üzenetére

    Mostmár kezdelek érteni.

    Nos:
    Az ilyen nagy dögök nem ismernek olyan kést, amivel ne tudnának megbírkózni. 2 Kw az akkora brutál erő, hogy akár a lombosnak is nekimehetsz akármelyik késsel, amit csak kapsz bele. Általában a kontraprofil marások, a szappanmarók igényelnek erős motort. Szóval azok a kések, amiknek az átmérője jó nagy.
    És persze a pici késeket is tudja egy ilyen vadállat. Itt megjegyzem, hogy amíg a kisebb gépeket szokták forgatni akár 30 ezerig is a pici késekkel, addig a nagyobbak úgy 20-25 ezernél nem mennek feljebb. Nyilván egy nagy kés kerületi sebessége olykor így is nagyobb lesz, mint egy pici késé 30 ezren. Tehát itt visszafele van némi korlát.
    Fontos azonban figyelembe venned, hogy ezeknek a 2Kw, és fölötte gépszörnyeknek tekintélyt parancsoló súlyuk is van. 5-6 kilónál nem adják alább. Ez azt jelenti, hogy ha te zömmel csak pici késeket tennél bele, és azzal gyalogolnál 4-6 méteres anyagokon, hát akkor ezt a nagy gépet bizony sokat kellene cipelni.
    Sokan beleszaladnak ebbe a dologba, mert ugye a Makita RP2300FCX. a maga 130 ezer forintjáért nem ismer lehetetlent, míg egy kisebb gép már ott becsődöl, hogy D=12 mm-es a marószár. Aztán emelik, cipelik a mindentudót, ha kell, ha nem, és bizony 40 fokos kánikulában dörmögnek az orruk alatt, hogy jobb is, olcsóbb is lett volna inkább egy kisebb gép.
    Gondold csak el, fent vagy 2-3 méter magasban, nem ritkán csak az egyik kezed használható. Na, azzal az egy kezeddel nyúlj egy ilyen hatkilós gép után, és vezesd szépen a forgó kést ott, ahol kell. De ha lent vagy a földön, akkor is. Az ember elbíri ezt a gépet egy kézzel, mégis, két kézzel szoktunk utána nyúlni.

    Köztes megoldás, hogy megállsz valahol 1.600W tájékán, de a legjobb megoldás, hogy veszel kicsi marót is, meg nagyobbat is - csak ugye az még drágább akkor.

    Azt javaslom, hogy menj el egy gépkölcsönzőbe, kérj ki egy napra egy ilyen nagy Makitát. Ha egy napig dolgozol vele, akkor pontosan fogod tudni, hogy neked ez kell, vagy inkább más.

    Egy dolog valószínű. Ha megveszed ezt az RP 2300 FCX-et, nem fogsz csalódni benne.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz ácsszerzet #22491 üzenetére

    Én sem ajánlom ezt a nagy dögöt neked. Teljesen rendben van ami thyeby írt.

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22505 üzenetére

    No, egy fél órán át írogattam erre Neked egy választ, és amíg lementem bagózni egyet, a fiam kikapcsolta az egészet. Már nincs türelmem ezt ismét megírni, de ha nem felejtem el, akkor holnap megismétlem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22505 üzenetére

    Ha asztalba (is) építenéd, akkor mielőtt döntenél, járd körül szerintem alaposan ezt a gépet!

    Ebben a topikban is mazsolázhatsz róla és főleg klónjáról ezt-azt.

    Asztal alá nem tudok jobb nagygépet ennél, mert:

    - kiemelhető szorítópatronostól az asztal fölé
    - és ebben az állásban automatikusan reteszel is, így egy kézzel kicserélheted a kést
    - felülről (tehát az asztal felől) egy fájintos kurblival finoman állítható

    Ezen túl van olyan erős, mint a nagy Makita, csak olcsóbb, és ez is preciziós, konstans elektronikás - no, meg még néhány finom extra.
    Első ránézésre fejnehéznek tűnhet, de nem az. Én nagyon szeretem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22788 üzenetére

    Egyéb játékokat is készítek, nagyságrendileg összesen ezeknek a szablyáknak a tízszerese körül. A magyar vásározó szegmenst már jószerivel lefedtem. Külföldre még nem merészkedtem ki. Talán az tart vissza, hogy azok a kollégák, akik kivitték a fajátékaikat, mind csalódtak. Meg kellene próbálkozni valahogyan vele pedig mégis. Csak ahhoz előbb kellene legyártani, és csak aztán kimenni.
    Van egy játékom, egy vesszőparipa. Elég jól sikerült dizájn. Hol az egyik, hol a másik boltosom hív fel, hogy küldjek már neki, mert kérik Hollandiából.
    Kereslet talán még több is lenne, mint amennyi a kínálat. Néha úgy látom, hogy egyszerűen nincs jelen a termék a piacon. De ez már nem annyira az én fiókom.

    Ma megalkudtam egy használtpiaci kék Bosch 900 W-os gépet. Megnyugtat, hogy írod, jól állja 900 W is a sarat. Magam is jobbféle késeket pörgetek többnyire. Dimar, Freud vagy CMT kést pörgetek többnyire.
    Igaz, lucot nem de borovit elég gyakran marok, nem is keveset.

    Még amikor életre kelt ez a fórum, alapítója, Winner_hun kolléga egyszer azt írta, hogy a keményfát könnyebb fűrészelni, mint a puhafát. Akkor visszakérdeztem, hogy hülye vagy? Azt válaszolta, hogy a suliban neki ezt tanították. Gondoltam, jó nagy egy hülyeséggel tömték a fejét.
    Aztán azóta csordogált még némi víz a Tiszában, Dunában. Ma már pedzegetem, hogy mit is jelent az, amit akkor írt. Nem kevés esetben valóban sokkal könnyebb vágni, forgácsolni a keményfát, mint a fenyőt. És a szerszámél is jobban tűri. Bükkel pl még soha nem sikerült kicsorbítanom a gyalukést, pedig olykor akad abban is göcs. Ha fenyővel nem csorbítom ki, akkor az csak úgy lehet, hogy előbb kiütöm az összes göcsöt a deszkából, s majd csak utána mehet a gyaluba. Szóval ma már látom, hogy vágni is könnyebb, csiszolni is könnyebb a bükköt a fenyőnél. Az aprófogú szalagfűrész lap környékéről is ki van tiltva pl a borovi nálam. Azt vagy dekopírral, vagy fűrészkoronggal, de szalaggal nem. Eldugíti a fogakat. Rárakódik a gyanta, megváltozik az élszög, a hátszög - kipucolni meg... hát még sose volt tannyi türelmem, pedig híres vagyok a nyugalmamról.

    Igen, a Hitachi nálam is a dizájn miatt vérzett el. Egyszerűen még fotón is fájdalom a látványa, de hogy nap nap után én azzal dolgozzak, akkor már inkább a metebó. Hallok én a Hitachikról jót is rosszat is. De hát hány vele egy fajsúlyú márkával nincs ez így? Festoolt, Mafellt, Hiltit inkább dicsérik, mint szidják. Igen ám, de azoknak az ára igen elhúz a DeWalt Makita kék Bosch trió mellett. Elég komoly árbevételt kell elérni ahhoz, hogy valaki prémiumkategóriával biztosítsa be magát.

    Hanem az, hogy a 900W-os Hitachi Nálad jól teljesít, bizonyára nem csak a kés márkajelzésének, hanem az átmérő nagyságának is erősen függvénye, nem? Első körben azért rinyáltam megvenni ezt a 900W-os gépet, mert a feladata egy D=32 mm-es kés forgatása lenne. Aztán jött az ötlet. Joccoo javasolta, próbáljam ki, epmd bíztatott, menni fog az - hogy én ezt a gépet betehetem a kis rádiuszért reszortos sorba, és akkor tőlem lehet akár 600W-os is. De legalább megtapasztalhatom élőben, milyen egy jobb 900W-os gép.
    Addig is, míg hozzám kerül ez a gép (holnap délután), dolgoznom kellett. Azt a kést, amit az 1100W-os zöld Bosch hajtott meg, bedugtam az 1200W-os B&D-be. Na, azt már nem fogta vissza a kés. Hogy ez most annak a plusz 100W-nak tudható-e be, vagy annak, hogy más a konstrukció? Fogalmam sincs.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22793 üzenetére

    "Ha jól olvastam a blekideki helyett szeretnéd,hát elég csúnya lenne ha nem ütné meg a B&D szintjét."

    Egy zöld 1100W-os kisbosch-t lenne jó kiváltani vele. Ezzel a 900W-os kaliberrel semmi tapasztalatom, de még sejtésem sincs - ezért is visítottam itt a fórumban, hogy segítsetek.
    Hogy magasan ver egy ipari gép egy barkácsgépet, ez majdnem általánosítható. Azért írtam, hogy csak majdnem, mert ott van pl a makita, meg ez a most újdonság rút piros maktek család. Az RP0900-ra kértem ajánlatot - kaptam is kedvezőt, de elvetettem mégis, mert egyrészt félek én attól a 35mm-es lökettől, hogy tunnék kést cserélni asztal alatt. Van ennek (de még nagyon sok másnak is) maktek megfelelője. A szervizestől tudom, hogy ugyanazok az alkatrészek kellenek mindkettőbe. Új dolog ez nekem, és ambivalens. Ha valóban igaz, hogy ugyanaz az alkatrész, akkor egy okos ember nem fizet egy forinttal se többet csak azért, hogy a színe makitakék (vagy zöld az inkább?) legyen. Mondjuk a pirost elég csúnyának álmodták meg. El tudom én képzelni Japánban azokat a grémiumokat, akik a dizájn felett törnek pálcát, amint fehér bottal a kezükben bemennek megtaperolni a dizájnt, és szavaznak. Mert minden Japán dolog eléggé csúnyácska - a toyotám is pl rém ronda (de vaj finom) Más márkáknál (pl a Bosch) a tapasztalat az, hogy a barkács kivitel kifejezetten kérész életű és meglehetősen hanyagul összecsapott gépeket jelent, amik csupán igen rövid partitúrára nyerhetők meg.

    "Ezért akarok én is egy 2000 watt körüli gépet venni,mert annál nem kell gondolkodni. Csak rohadt drága"

    Figyi!
    Igaz, hogy egy 2KW-os gép száz fölött kóstál. Most legolcsóbban egy DW 625-öshöz lehet hozzájutni, az is 110 ezer akciósan. De gondolkozz rajta, nem érdemes-e ugyanúgy tenned, ahogyan most is teszek. Körbeszagoltam a használtpiacot, és féláron hozzájutottam egy teljesen új géphez. Igaz, se garancia, se számla, de jó sok pénz az a másik fél ár.
    Látok most Budapeten (ha jól emlékszem) egy ugyanilyen Bosch-t 2000W-osban. Használt gép, de teljesen új. 110-re tartja ki a gazdája. Azt azért én irreálisan soknak gondolom még akkor is, ha soha nem volt kibontva. De nyugi, megy még annak lejjebb az ára, mert épeszű ember rá sem telefonál egy ilyen hirdetésre. Fel kell ajánlani érte két hónap múlva 70-et. Valószínűleg kis habozás után oda is adja annyiért. Jó gép az a GOF 2000 egyébként. Vaj finom. A legfinomabb, amit eddig profi gépet a kezemben fogtam. Egyetlen dologgal lőttek csak mellé. Amikor kioldod, akkor egy rugó fellöki a gépet. Tán kikapcsolható ez a funkció, valaki kérdezte is itt egyszer. Szokni kell oldáskor, hogy ellentarts, különben pofánvág.
    Vagy van most Egy keveset használt DW 625-ös 70-ért. A napokban kértem árat ettől a fazontól a gépre, mert asztallal együtt hirdeti. Azért 70 már nem egy utolérhetetlen vagyon, és a gép az tutira jó, van olyanom is. Persze, az ember láti az árakat, hogy csilivili makita fájintos boxban 180 ezer, akkor úgy érzi, neki sose lesz ilyenje. De azt a Makitát nem az iparosoknak árazták be, hanem olyan szerszámbuziknak, akiket az orruknál vezet a fétis. Vettem én keveset futott DW 625-öst 45-ért is, és nem kell sokat erölködni, hogy az ember akörül megszerezzen egy jobb példányt az ebay-ról. (Egyébként egy közvetítőt tudok, aki behozza emberi léptékkel számolt jutalékért.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • jimy_l

    tag

    válasz ácsszerzet #22796 üzenetére

    Petróleum, vagy a drágább terpentin. :C
    Én a szalagfűrészt lesem állítom ez miatt, petróleum ecset, és mehet a meló tovább.
    A körfűrészt már kikapcsolom, viszont első indításnál nem árt, ha nem szemben állsz a tárcsával. :Y

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22801 üzenetére

    Igen, azt hiszem, ebben a kategóriában ez a Hitachi M12VE árban verhetetlennek tűnik. Külalakra a DW 625-re hajaz, és tényleg elmaradtak róla ezek a fájintos cikornyák is. Bizonyára jó vétel, amíg tart az akciója. Érdekes, hogy a kistestvérét drágábban mérik (az már ronda is). Sokszor kél bennem az az érzés, hogy az árat hasraütéses módszerrel lövik be. Nem látom, hogy mi lehet az oka annak, hogy (és ez elég gyakori jelenség) nüansznyi különbségek miatt tekintélyes felárakat kérnek. De hát legyen ez a kereskedők titka, mi vásárlók legalább a bőség zavarában válogathatunk.
    Az én szememben ennek a 2Kw-os gépnek komoly konkurenciája maradt ez a Triton-klón. Igaz, akció nélkül 8 rugóval (+posta ktg) többet kell az asztalra csörgetni érte.

    Teljesen igazad van abban, hogy a használt gép vásár zsákbanmacska. Kockáztat az ember, mert vannak elegen zsiványok is a piacon. Mégis, tapasztalatom szerint az ipari gépek még öreg korukban is nagyon stabilak. Azokkal inkább az alkatrész utánpótlás a gyenge láncszem többnyire. Talán egyedül a DeWalt cég az, aki nem pörgeti az új, meg mégújabb tipusokat. A 625-ös pl vén tengeri rája, és az alkatrészei az ELU-hoz is jók. Bevált gép, és bölcsen megmaradtak nála változtatások nélkül. Rém egyszerű gép, mindenféle marketing-extrák nélkül. Kézbe véve szinte fapadosnak tűnik. Mégis, épp ebben rejlik az igazi ereje.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz ácsszerzet #22841 üzenetére

    Én is cseresznyéből csináltam a szüleim konyháját, de én felvágtam 7cm-es csíkokra és úgy raktam össze.
    Vetemedni vetemedhet ez is mert fából van ráadásul ha olyan a szála még rá is segít. Nekem nem igazán vetemedett ha jól emlékszem.
    Nem gondolkodtál furnérozott betéten?
    Lehet 2db 4mm-est egymásra tenni úgy hogy a felső körbe 5cm-rel kisebb mint maga a nútba ülő, vagy csak simán egy réteg 4mm-es MDF lefurnéroztatni, és még van olyan megoldás is hogy a 12mm-es MDF van megmarva szép ívesre majd vákuummal vagy nyomópárnával rá van nyomatva a furnér.
    Azért jó a furnéroztatás mert sztem vagy ugyanannyiba kerül, vagy olcsóbban is kijössz mint a tömörfával, nem vetemedik, és szép széles lehet a mintázat.

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz ácsszerzet #22847 üzenetére

    Az egész szekrényt cseresznyéből szeretném,a korpuszt.....

    Ennek szerintem fuss neki mégegyszer.;)

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22847 üzenetére

    A táblásításnak, de általában mindenféle finomabb famunkának mindig van egy kockázata. Készítettem én már olyan kb 16 vastag bükk táblát 100 széles anyagból, ami öt éve már tök sík változatlanul, és kajlult meg gyúródeszkám, amit pedig 70-es csíkokból építettem, ahogy a nagyok is ajánlják.

    Szerintem a dizájnon nem tudsz akkorát szépíteni a szélesebb darabokból való táblásítással, hogy megérje a nagyobb kockázat. A tábla szempontjából minél keskenyebbek a csíkok, annál kisebb a vetemedés esélye is, és a mértéke is. Éppen ezért van az, hogy akik előttem szólottak, 7 cm-es darabokból építkeztek, hogy a látvány is javuljon, de a tartalom is megmaradjon. (És dizájn ide, mintázat oda, a bütüket úgy érdemes összeforgatni, ahogy a szakma tanítja.)

    Hanem van egy viszonylag olcsó, és reményt adó, bíztató trükk. Építed a konyhabútort frontostól, korpuszostól tömör anyagból. Megvan hozzá a jó köbméternyi anyagod ugye, amit szélezetlenül szereztél be, szárítottál, és igazán még most se tudod, hogy mennyi is az annyi. Ilyenkor többnyire az ember úgyis több anyaggal készül a nagy durranásra, mert ha két szál léc hiánya miatt borul a projekt, hát az jó szar ügy. Csinálsz tehát egy, vagy két ajtóval többet. Ez ilyenkor már nem oszt, nem szoroz, sem időben, sem anyagköltségben, sem munkaidőben. Ezt egyszerűen tartaléknak, hogy ha mégis valamelyik ajtó csúnyán vetemedésre adná a fejét, akkor csiribá, csiribú. Mert a korpusz nemigen fog vetemedni, hiszen blablabla. És a front sem ordítóan, rosszabb esetben itt egy kicsit, ott egy kicsit. És ha fél évet megélt vetemedés nélkül, akkor már jó az esély hogy később sem fog vetemedni.
    Egyébként úgy gondolom, hogy inkább fontos tényező a jól szárított, és a fronthoz gondosan kiválogatott válogatott fa, mint a csíkok szélessége. (Na, ezt jól megfogalmaztam, de biztos érted, legfellebb Balázs nekem is megírja, hogy ennek fussak neki mégegyszer.)
    Egyébként most botlottam bele nemrégiben eladó, régen száradó cseresnyébe valahol a Balaton déli partján (Ha jól emlékszem). Emlékeim szerint 70 ezer az ára. Ha érdekel, kikeresem Neked a hirdetést.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz ácsszerzet #22943 üzenetére

    Az ennyire ferde illesztésű daraboknál nem olyan egyszerű fúrűssal idegen csapot elhelyzeni. 1. ahhoz hogy belefúrj először közel merőlegesen bele kell fúrnod az anyagba, utána "kiegyenesíteni" a fúrót, majd megfúrni a lyukat. Mindezt 2 db anyagon. Ha nem pontos az illesztés akkor csálé a láb.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22957 üzenetére

    Nem voltam bizonyos benne, hogy nem csak félig vicc, amit írtál, gondoltam, lehet, hogy akkor más sem.

    Huhh.
    Ilyen hosszú furatot?
    Ismét azt gondolom, hogy az elv briliáns, de meg is kell azt valósítani. Számomra az is kihívás, hogy 8-10 cm mélyen a faesztergával fúrjak egy hengeres fába úgy, hogy az oldalt ne jöjjön ki. (Kezdetekkor sípot is gyártottam, persze ott a falvastagság talán fél centi sem volt..)
    Gondolkodtam is rajta, hogy vajon miként készíthetik pl a furulyát, hogy annak a falvastagsága szép egyenletes. Arra jutottam, hogy valószínűleg előbb lyukat fúrnak, s majd ahhoz esztergálják hozzá a külső palástot.
    Szerintem egyszer próbáld ki magad valami hasonló fúrással. Elvileg szabad kézzel is megcsinálja az, akinek hyper derékszöglátó szeme van, és nagyon tudja a keze, hogy mit csinál. Én nem tartozom közéjük, pedig a derékszöget elég jól látom.
    No, és az is egy tétel, hogy vajon sikerül-e egy 10-es tiplit olyan mélyen beleragasztani (először is beledugni) egy 10-es furatba. Mert nem hiszem el, hogy létezik elérhető áron olyan fúrószár, ami ilyen hosszon nem hajlik be.
    Szóval minden bántó kritika nélkül mondom, hogy teljesen másképp kell közeledni egy hajlított széklábhoz, mint egy 200-as gerendához.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22964 üzenetére

    Ez az, hogy én most a Vendelét sem látom a tőle megszokott sziporkának.

    A tipli nem a ragsztás miatt kell, hanem hogy ott, ahol ezzel párhuzamosak a szálak, ne törjön ismét. A ragasztásnál nem fog, de mellette?

    Biztosan azt fogod gondolni, hogy egy rohadt burzsuj kulák vagyok, de még be se kapcsoltam a Bosch-t. Asztalt kellene építeni neki, hogy élesben próbálhassam ki, de a határidős feladatok miatt ezt most félre kellett tennem. Megvallom, ilyenkor nekem sem tetszik az életformám, de tetszik, nem tetszik, nincs más.
    Egészen biztos különben, hogy be fog válni. Nagyon korrektül és finoman működik rajta minden. (Igaz, ez a pofánvágó specialitás nekem nem hiányzik, de meg fogom szokni, hogy lassan a testtel kioldáskor. A lift reteszelése semmi egyéb gépen nincs annyira finoman megoldva egyébként, mint ezeken a kék bosch-okon.) Ami különösen tetszik, az az, hogy bemerített állapotban is lehet finomállítani. Egyébként eldöntöttem, hogy ez a gép fogja kapni az R=4, vagy az R=5 rádiuszkést, ahhoz meg még sok is 900 W. Persze, mindenképpen ki akarom próbálni vele az R=9,5-ös marást, hogy tudjam már, amit nem tudok. Csak olyan kis ékszer ez a gép, hogy sajnálom épp neki kiosztani 8-as száron a legnagyobb késemet. Nem arra a feladatra találták ez ki szegénykémet, amire én fogom használni, annál ő sokkal többre képes. Ez egy kézbe való gép, amivel a kicsi anyagleválasztású feladatokat haláli pontosan, és könnyen lehet megoldani.
    Egyébként pici mérete ellenére szokatlanul nehéz gép.
    Hitelesen csak akkor tudok róla beszámolni, ha nem csak kipróbálom, hanem nyúztam eleget. De nem asztal alatt, hanem kézben. Mert aki ilyent vásárol, valószínűleg az érdekli.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ácsszerzet #22966 üzenetére

    Dehogy nézünk mi sötétnek. Ez a fórum éppen arra jó, hogy ha az ember valamit nem tud, akkor kisegítik, ha valamit rosszul tud, akkor kijavítják. Jómagam is így tanulgattam, és hálás vagyok a fórumtársaknak, hogy amikor bizonytalan voltam, akkor készséggel kisegítettek.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák