Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kiscsőke

    aktív tag

    válasz Levat #45855 üzenetére

    És milyet vettél?
    Ha én most kezdenék neki akkor egy makita rt0700-at vennék teljes készlettel meg a TRA001-et, és mindenhez lenne megoldásom, persze csak itthoni célra.

    A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

  • thyeby

    őstag

    válasz Levat #45855 üzenetére

    Deígyvan.

    Egyébként a nagy dög is jó kézből is. Kicsit fejnehéznek tűnik a fotóin, a valóságban nem az.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Levat #45855 üzenetére

    Ma gondolkodtam ezen, hogy talán megint félrevezető voltam azzal, hogy nem pontosítottam.

    Nézzük ismét ezt a fordulatszám dolgot:

    Nyilvánvaló ugye, hogy minél kisebb a marótest átmérője, annál nagyobb rpm éri utol a nagyobb kés forgácsolási sebességét.
    De járjuk ezt körbe alaposabban!
    Az állítható fordulatszám áldásos jó dolog. Leginkább akkor vesszük hasznát, amikor különböző anyagokat marunk. Más ideális egy alumínium tömbnek, egy plexinek, és más a fának. (Vassal tényleg ne próbálkozzon senki! A puhafémekbe is csak olyan marjon bele, aki tudja, mit csinál.)
    Maradjunk csak tisztán a fánál.
    Ha alacsony a fordulat, csak küszködik a gép is és mi is. Ha magas a fordulat, égetjük a fát, és nagyon fogunk porolni.
    De hogyan találjuk el a jó fordulatot?
    Nagyon rosszak a füleim, de én mégis a fülemmel találom el. Ha visít a marás, akkor gyors a gép, ha karrog, akkor lassú. Akkor jó, amikor búg. Szinte polifonikusan magára tercel.
    Ha nem éles már egy kés, sose fog búgni. Égetni annál inkább. Akkor is, ha nincs túlpörgetve.

    Mégvalamit! Néhány fafajnál rendesen változik a marás milyensége. Szinte dallamot játszik. Göcs környékén belassul, égetni kezd, szíjácsnál felpörög, ha gyorsabban megtoljuk, szinte le akar fulladni - az embernek olyan érzése van, hogy ez a marás nem is lett egyenes. (Az lett, nyugi.) Ez annak az árulkodó jele, hogy a gépünkön nincs konstans elektronika. (állandó fordulatot tart üresjáratban, kisebb és nagyobb terhelés alatt egyaránt)

    Húszezer fordulat már igen magas. Ritkán megyek el odáig. Mégis, mikor? Például amikor hosszú egyeneseket kell marnom sokat. Legyen mondjuk kerítésléc, 120-160 cm hosszon. Sokkal gyorsabban körbesétálhatom, ha feljebb pörgetem. Kell mondjuk 250 db kerítésdeszka. Négy élt marva ez mindenhogyan több, mint egy kilométer. Lehet nyerni akár egy óra időt is, másegyébként az eredmény ugyanaz. Nem árt tudni, hogy ha gyorsabban toljuk, és nem adunk hozzá nagyobb fordulatot, sokkal könnyebben kitépi a fát. Több lesz a selejtünk.
    Kisebb marásoknál, mire az ember végre tutira balanszíroz fogásmélységet, fordulatszámot, előtolást, hát addigra ér a marás végére. De mégsem eső után köpönyeg ez, mert így ismerjük meg a marógépünket. Legközelebb már nem olyan távolról kezdünk el hangolni hasonló feladat esetén.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák