Hirdetés
Az Intel által közreadott dokumentum szerint a Pentium 4 (Northwood) magot kicsit áttervezték, s az eddigi C-1 stepping helyett hamarosan a D-1 változattal találkozhatunk.
Az új magban a következő fontosabb változtatásokat eszközölték (vannak más változások is, ám ezek nem fontosak a működés szempontjából):
- A CPUID megváltozik 0F27h-ról (C-1) 0F29h-ra (D-1)
- Feszültségértékek 2.8 GHz-ig(multiple VID): 1.475 V, 1.5 V, 1.525 V
- Feszültségértékek a 3.06 GHz modellhez (multiple VID): 1.475 V, 1.5 V, 1.525 V, 1.55 V
- Az AE26 jelű kivezetés funkciót kap (impedanciával kapcsolatos), a magasabb rendszerbusz frekvencia (800 MHz) támogatása miatt. A jelenlegi platformokon nincs szerepe a változtatásnak
A fenti tények alapján valószínűleg a 800 MHz QPB-vel rendelkező Pentium 4-ek is a D-1 steppingre épülnek majd. A közzétett dokumentumnak azonban van pár meglehetősen furcsa vetülete is. Ezek szerint az új változatú, 3.06 GHz-es Pentium 4 május 9-én, a 2.8 GHz, illetve ez alatti frekvenciájú verziók pedig június 27-én érkeznek. A D-1 chipek mintáit április 25-én kezdi szállítani az Intel. Ami ebben furcsa, az az, hogy az eddigi tervek szerint a 800 MHz-es QPB-t támogató, 3.2 GHz-es Pentium 4 április második felében jelent volna meg, a fenti adatok tükrében viszont május első fele előtt ez nem valószínű.
A korábbi hírek szerint az Intel nagyon agresszíven kívánja bevezetni a piacra a 800 MHz-es QPB-t, hiszen a második negyedévben az ilyen CPU-k az összesnek 20%-át, a harmadik negyedévben 35%-át, míg a negyedik negyedévben 60%-át teszik majd ki. Ebben az az érdekes, hogy a legelső ilyen processzor (a 3.2 GHz-es modell) kezdetben 500 dollár feletti áron lesz elérhető, márpedig ez az ár enyhén szólva is magas ahhoz, hogy el lehessen árasztani vele a piacot. A megoldást sejthetően az olcsóbb, 2.4 és 2.8 GHz-es modellek jelentik majd.
Figyelemre méltó változás az is, hogy az új processzorok mindegyike több feszültséget támogat, s a csúcsmodellbe az 1.55 V támogatása is bekerült. Ez a lépés segít az Intelnek nagyobb kihozatalt elérni, így több 3.06 GHz-es processzort lesz képes előállítani (túlhúzáskor is találkozhatunk a jelenséggel: némi feszültségemeléssel magasabb órajelet érhetünk el – a hátrány a nagyobb hőtermelés). Valószínűleg az új feszültségérték a záloga annak is, hogy megfelelő mennyiségű 3.2, illetve 3.4 GHz-es proceszor kerülhessen forgalomba.