Évek óta terítéken van az Apple irányváltása, amelynek keretében az ARM felé mozdulnának még a Mac gépek esetében is. Erről már 2012 óta cikkezik a média, nem telt el év, amikor fel ne merült volna, hogy jön a bejelentés. Most azonban ez már nem csak teória, hanem valóság, az Apple ugyanis az idei WWDC-n bejelentette, hogy ARM-os Mac gépekkel állnak majd elő.
A vállalat nem egy már meglévő lapkáját vetné be, hanem célirányosan tervezett megoldásokkal dolgoznának, viszont a váltással lehetővé válik az ultramobil szinten már elérhető részegységek biztosítása, gondolva itt a speciális ISP-re, illetve a neuronháló gyorsítóra, amelyek a Mac rendszerekből hiányoznak.
Hirdetés
A legnagyobb kérdés, hogy mi lesz a szoftverekkel. Az Apple ebből a szempontból tapasztalt, hiszen már levezényelt két hasonló architekturális módosítást is, hiszen eredetileg a Motorola 68000 megoldásokat váltották az IBM PowerPC-k, majd utóbbiakat az Intel processzorai. Most az utóbbiak helyére kerülnének saját fejlesztésű, ARM architektúrára épülő rendszerchipek. A átállást az új, macOS Big Sur nevű operációs rendszer segítené, ez biztosítaná az alapot arra, hogy egyáltalán sikeres lehessen egy ilyen volumenű módosítás a teljes ökoszisztéma életében.
A macOS Big Sur több szempontból is fontos fejlesztés, bevezeti az Universal 2 bináris formátumot, amely tartalmazná az ARM-os és az x86/AMD64-es binárist is. Ilyen formában az alkalmazások natívan támogathatják a két eltérő utasításarchitektúrát. A vállalat szerint a fontosabb alkalmazásokból készül Universal 2 verzió, többek között az saját fejlesztésű applikációikból, de a Microsoft Word és Excel, az Adobe Photoshop, illetve a Final Cut Pro is kap frissítést, a lényeg az, hogy a vállalat legfontosabb szoftverpartnerei is nyitnak az ARM felé.
A kérdés, ami óhatatlanul is felmerül, hogy mi lesz azokkal a programokkal, amelyekből a fejlesztők nem akarnak ARM-os verziót kiadni, vagy csak lassan váltanának, azaz előbb inkább kivárják, hogy mi történik. A probléma kezelésében újra a Rosetta segít. Utóbbi ismerős név lehet a régi Apple rajongók számára, hiszen ez a dinamikus bináris fordítási réteg felelt anno azért, hogy a PowerPC-re írt alkalmazások egy része futni tudjon az Intel processzorokon. A Rosetta 2 ugyanezt a célt szolgálja, csak most az ARM-ra való átállás van napirenden. A működés tekintetében kétféle opció van. A fordítás megtörténhet telepítéskor, vagy JIT (Just-In-Time) formában a programfuttatás során. Bármi is történjen, a felhasználó számára a folyamat transzparens, legalábbis az Apple ígérete szerint, ugyanakkor ahogy bármilyen fordítási opció ez is teljesítményvesztést fog eredményezni. Járulékos előny az ARM-os Mac mellett, hogy az iOS-re írt alkalmazások módosítás nélkül futni fognak.
Az Apple jelen pillanatban az átállást készíti elő, amihez biztosítanak egy fejlesztői csomagot. Ez egy Apple A12Z rendszerchipet rejt egy Mac Mini házon belül, 16 GB rendszermemória és 512 GB-os SSD társaságában. A rendszerért jelentkező fejlesztők természetesen megkapják a macOS Big Sur béta verzióját, a szükséges fejlesztőkörnyezeteket, illetve dokumentációkat, valamint hozzáférést egy privát fórumhoz.
Az Apple az első ARM-os Macet az idei év végére tervezi, és a cég jelenleg két éves átállással számol.