Ismét menetrendszerűen érkezett a Firefox, illetve udvartartásának új verziói. Kiemelt újdonság a WebRTC támogatása, amellyel szabványos módon, beépülő bővítmények nélkül lehet videó- és hanghívási támogatást, valamint fájlmegosztási megoldásokat beépíteni a webalakalmazásokba. A Web Real-Time Communications (WebRTC) segítségével a fejlesztők könnydén integrálhatják ezeket a képességeket a webalakalmazásokba, amelyek számos böngészőben és platformon elérhetőek, hála a széles iparági támogatottságnak. A Mozilla mellett a Chrome és a Opera is támogatja ezt a megoldást.
A WebRTC technológia segítségével videóhívásokat lehet kezdeményezni és fogadni mind asztali, mind mobil böngészőkkel, vagy éppen élő videót, fájlokat és képeket megosztani a családtagokkal, barátokkal, munkatársakkal. (Mozilla bemutató)
Hirdetés
Ebben a verzióban lett elérhető a Mozilla által életre hívott különleges JavaScript-variáns az asm.js. Az asm.js egy részhalmaza a teljes JavaScript nyelvnek, amelynek segítségével a fejlesztők nagy teljesítményigényű alkalmazásokat fejleszthetnek, mint amilyenek a 3D-s játékok és a képfeldolgozó eszközök, minden további bővítmény telepítése nélkül. Az Emscripten fordító használatával a fejlesztők asm.js programkódot állíthatnak elő a meghatározott nyelvű forráskódokból. Az így előállított alkalmazások szinte natív sebességben futhatnak immáron a böngészőkben.
A Mozilla és az Epic együttműködése nyomán megtekinthető egy bemutató, amely a Unreal Engine 3 verzióját mutatja be – immáron JavaScript-programként futtatva, amely sebessége megközelíti a natív alkalmazás sebességét. A fejlesztők ezzel az eszközzel költséghatékonyan ültethetik át teljesítményigényes alkalmazásaikat a webre a JavaScript, az Emscripten és a WebGL segítségével.
További újdonságok
-
Windowson a Firefox jobban támogatja a nagy felbontású kijelzőket
-
Mac OS X-en a letöltés állapotjelzője megjelenik a Dockon
-
HTML5 hang- és videólejátszás sebessége állítható → elképzelhetetlen sebességűre is
-
az előző verzióban fejlesztett Közösségi szolgáltatások a Kiegészítők között új csomportban jelennek meg
-
gyorsuló WebGL-leképzési sebesség: asynchronous canvas updates
-
egyszerű szöveg megjelenítése sortörést használ
-
a Pointer Lock API nem csak teljesképernyős üzemmód esetén használható
Fejlesztői változások
-
a CSS3 Flexbox elérhetővé vált
-
az új Web Notifications API elérhetővé vált
-
az új ClipboardData API for JavaScript segítségével elérhető a felhasználó vágólapja
-
új beépített betűkészlet-vizsgáló
Letöltés
A legújabb Firefox továbbra is Windows, Linux és OS X operációs rendszerekre tölthető le, szokás szerint magyar nyelven is. A most kiadott verzió fejlesztéseiről a kiadási megjegyzésekben lehet olvasni.
Frissült az androidos Firefox is, amelyről szintén közzétettek kiadási megjegyzéseket a fejlesztők.
Általános újdonságok a mobil verzióban
-
a kisebb táblagépek is a teljes tábla felhasználói felületet kapják
-
szlovák nyelvi változat
(Itt szeretném ismét jelezni, hogy a magyar nyelvű verzióra sem kell már sokat várni, hiszen az anyanyelvünket beszélő változat megérkezett a Play alkalmazás-piactér béta oldalára. Próbáljátok ki, és jelezzetek vissza a tapasztalatokkal kapcsolatban!) -
gyorsuló WebGL-leképzési sebesség: asynchronous canvas updates
-
egyszerű szöveg megjelenítése sortörést használ
Fejlesztői változások a mobil verzióban
-
a CSS3 Flexbox elérhetővé vált
-
az új Web Notifications API elérhetővé vált
A böngészőplatformot érintő változások szintén részei az androidos kiadásnak. Itt olvasható a teljes változáslista.
A Thunderbird új verziójában a fenti biztonsági hibák javítása jelent meg.