A világ vezető PC-gyártója, a Lenovo a 2014-es év elején jelentős méretű üzletet bonyolított le, amikor felvásárolta az IBM x86-os szerver üzletágát. Az októberre lezáruló akvizíció következtében a Lenovóhoz került az IBM System x, a BladeCenter, a Flex System és a System Networking termékcsalád, valamint a hozzájuk kapcsolódó szoftverek, a hálózati és karbantartási tevékenységek, továbbá 7500 munkavállaló is. A beolvasztási folyamat csak az idei év első napjával zárult le teljesen, amikor az alkalmazottak és az üzleti folyamatok, többek között az ügyfélszolgálati és karbantartási tevékenységek is teljes mértékben a vállalat hatáskörébe kerültek.
Az x86-os üzletág integrációjával a Lenovo egy olyan világszínvonalú üzlettel bővült, amely kiterjesztette a cég kínálatát a vállalati hardverek és szolgáltatások területén, hogy képes legyen vezető szerepet betölteni a vállalati szektorban is, ahol – az újonnan szerzett üzletágat felhasználva – szeretnék megismételni a PC-eladásokban elért sikereiket. Ennek érdekében az IBM-mel még szorosabbra fűzte a kapcsolatát a vállalat, és stratégiai együttműködést is folytatnak, amelynek keretén belül a Lenovo OEM gyártója és viszonteladója az IBM iparágvezető tároló és szoftver portfóliójába tartozó kiválasztott termékeknek (Storwize termékcsalád). Ezzel a lépéssel a Lenovo ezen termékeket egy átfogóbb vállalati IT megoldás részeként kínálhatja, amellyel egy sokkal szélesebb körű ügyféligényt lesz képes kielégíteni.
A Lenovo szerverkínálata rendkívül széles skálán mozog, a cég ugyanis igyekszik olyan megoldásokat kínálni, amelyekkel egyaránt képes az általános és a megrendelők célzott igényeit kielégíteni. Ezek közül kiemelkednek a vállalat leginkább keresett és egyben legnépszerűbb modelljei, mint a System x családon belül az energiahatékony, nagy teljesítményű x3500 M5 és x3650 M5 szerverek. Ezeket a kétutas, Xeon E5-2600v3 processzorcsalád tagjaival szerelt kiszolgálókat a Lenovo kifejezetten üzleti szempontból kritikus alkalmazásokhoz ajánlja; felszereltségtől és kialakítástól függően akár virtualizációra, felhőalapú megoldásokra, big data feldolgozásra, és analitikai feladatokra is befoghatóak.
Az x3500 M5 álló szerver jó skálázhatóságot ígér a könnyű bővíthetőség révén, hiszen a dupla processzor mellé legfeljebb 1,5 TB rendszermemóriát, kiszereléstől függően akár 32 darab hot swap SAS/SATA merevlemezt/SSD-t (opcionálisan RAID tömbbe fűzve, maximum 72 TB) és 7 darab teljes magasságú kártyákkal kompatibilis PCIe 3.0-s slotot kínál. Ez utóbbi sávszélességéből nem foglal le semennyit a négy integrált Gigabit Ethernet vezérlő, illetve meg kell említeni, hogy igény szerint akár két NVIDIA Quadro VGA-val is bővíthető a konfiguráció.
Hirdetés
Az energiahatékonyság érdekében alacsony fogyasztású és magas hatásfokú komponensekkel szerelik ezeket a gépeket. Összehasonlítva elődjével maga az új generációs Xeon központi egységek is hozzájárulnak a fogyasztás csökkenéséhez, de ezen felül mindegyik kiszerelésben alacsony üzemi feszültségű DDR4 ECC/Chipkill memória és legalább egy, maximum két darab 80 Plus Platinum tápegység kap helyet. Tovább csökkenthető a rendszer fogyasztása és hűtési igénye az IBM Systems Director Active Energy Manager használatával, illetve a HDD-k helyett SSD-k beépítésével is, mely utóbbi esetén a háttértár-műveletek teljesítménye jelentősen növekszik.
Az egyszerűbb menedzselhetőség, hibafelismerés és hibaelhárítás is a szolgáltatáscsomag részét képezi. A prediktív hibaanalízis (PFA) a távoli menedzselhetőséget biztosító és a szerver rendelkezésre állását figyelő Integrált Menedzsment Modul II (IMM v2.1) segítségével folyamatosan monitorozza a rendszer komponenseit (processzorok, tápellátó áramkörök, memória, lemezek, ventilátorok és tápegységek), határértéken kívüli működésük esetén pedig figyelmeztetést küld, felhívva a figyelmet egy meghibásodási lehetőségre, ezzel megelőzve egy esetleges szolgáltatáskiesést. A hibakeresésre és kijavításra fordított időt a beépített dinamikus rendszeranalízis (DSA) gyorsítja fel, az IMM pedig szükség esetén a helyreállító műveleteket is képes elkezdeni.
Még fokozottabb munkaterhelésre és nagyobb strapabírással tervezték a System x család másik említett, x3650 M5 szerverét. A 2U rack kialakítású eszközt a x3500 M5-nél említett felhős felhasználáson, big datán és virtualizáción felül kifejezetten nagyvállalati feladatokra, Microsoft RemoteFX alkalmazásokra ajánlja a Lenovo, ez pedig lehetővé teszi, hogy a kiszolgáló a kis- és közepes vállalkozások igényeitől kezdve egészen a nagyvállalati szükségletekig bármivel is elboldoguljon.
Az akár 40 Celsius-fokos környezeti hőmérséklettel is megbirkózó x3650 M5 esetében az alapot szintén egy pár Intel Xeon E5-2600 v3 processzor és legfeljebb 1,5 TB DDR4 memória adja, de a tárolókapacitás akár 86,4 TB-ig bővíthető, míg PCIe 3.0-s kártyákból nyolcat is fogad, opcionálisan pedig két 10 Gb Ethernetet is támogat Mezzanine LOM (ML2) adapterek segítségével. Természetesen az x3650 M5 is kínálja mindazokat a menedzsment és biztonsági (System X Trusted Platform Assurance, TPM, TXT, AES NI, NX bit) funkciókat és energiahatékonyságot növelő elemeket, amelyeket az x3500 M5.
Szintén népszerű megoldás a Lenovo zászlóshajója, a Flex System, amely Blade, azaz penge architektúrára épülő megoldást kínál kifejezetten nagyvállalati, adatközponti környezetbe, ahol szükség van az egyéni igények szerint kialakított, jövőálló, azaz később új, gyorsabb technológiákkal is bővíthető infrastruktúrára, ami a költségek alacsony tartásában is segít. Éppen ezért a Flex System túlmutat azon, amit az egyszerű, moduláris kiszolgálók kínálnak, hiszen segítségével nagy teljesítményű Intel x86 és IBM POWER7 rendszerű számítási csomópontok széles választékával, a piacon a legbővebb hálózati kapcsoló választékkal, PCIe bővítő modullal és rendszerfelügyeleti képességekkel bővíthető a meglévő modulárisszerver-infrastruktúra. Mindemellett ez a jelenleg kapható legújabb Blade keret architektúra a piacon, és az előző Blade termékcsaládhoz hasonlóan (BladeCenter) legalább 10 éves életciklussal fog rendelkezni a gyártó állítása szerint.
Lenovo Flex System Chassis [+]
A Flex System keretének tervezését tehát olyan célok vezérelték, mint a nagyfokú integráció és megbízhatóság, valamint a rugalmasság és függetlenül skálázható erőforrás, ehhez kapcsolódóban pedig a már említett bővíthetőség, hogy egyedi igényeknek megfelelő saját rendszert lehessen kialakítani a rugalmasabb és hatékonyabb IT-infrastruktúra érdekében. Természetesen a nagy teljesítmény mellett a gazdaságos hűtésről és tápellátásról sem feledkeztek meg, amik szintén testre szabhatóak az igényeknek megfelelően, legyen szó redundanciáról vagy konkrétan a betáplálás típusáról.
Mivel a Flex System Enterprise Chassis egy olyan sokoldalú, úgynevezett all-in-one megoldás, ami számos bővítési opciót kínál – kezdve a csomópontoktól a modulokon át egy másik házig – ezért a központi menedzselhetőség is rendkívül fontos tényező. Ennek megvalósításában segít egyrészt az egyszerű, de nagymértékben integrált irányítási rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a házakba integrált "Chassis Management Modult" használva egyetlen kezelőpanelről lehessen a Flex System házat konfigurálni. Ennél mélyebb opciókat kínálnak és automatizált feladat-végrehajtással is szolgálnak a gyártó magasabb szintű menedzsment megoldásai, mint például az xHWMGR.