Intel Core i7: hibás vagy sem?

Biztos sokan emlékeznek a múlt évben megjelent AMD Phenom processzorok úgynevezett TLB-hibájára. (Translation Look-aside Buffer, itt tárolódnak a címfordítás felgyorsítása érdekében a tényleges memóriacím kiszámításához szükséges adatok.) A szaksajtónak akkor nem sikerült a problémát helyiértékén kezelnie, az olvasók felvilágosítása érdekében némi félretájékoztatás is belefért. Korábban az Intelnek is volt már egy hasonló ügye, akkor a CPU-khoz kiadott frissített mikrokóddal hidalták át a problémát.

Hirdetés

Régóta ismert tény, hogy a mai processzorokat – a komplex felépítés miatt – gyakorlatilag képtelenség hibátlanra tervezni, ennek következtében a gyártók termékeikről nyilvános hibajegyzéket (errata) készítenek, és az esetek többségében ezeket a hibákat javítják is, ha tudják. A termékek hibalistája tehát nem a sajtónak készül, hanem a partnerek mérnökeinek és a programozóknak. Természetesen a hibalista tömény szakmai anyag, ezért értelmezése komoly felkészültséget igényel. A hardverek működése iránt érdeklődő médiumok előszeretettel vizsgálják e technikai dokumentumokat, rossz esetben pedig az ott leírt dolgokról hibás következtetéseket vonnak le. Az persze dicséretes, hogy az olvasók csillapíthatatlannak vélt tudásvágyát egyre komolyabb tájékoztatással próbálják kielégíteni, de érdemes elgondolkodni, hogy mennyire érthetőek ezek a szakmai leírások megfelelő képzettség nélkül.

Az elmúlt napokban a frissen megjelent Intel Core i7 processzorok hibajegyzéke került terítékre, s ebben, nem meglepő módon, komoly mennyiségű hibát dokumentáltak. Az igazsághoz természetesen hozzátartozik, hogy legalább ennyi bejegyzést tartalmaznak az Intel Core 2, az AMD Phenom és Athlon processzorok hibalistái is. A vázolt problémák egy kis része érdekes módon most is a TLB-hez kapcsolódik.

De mi is az a TLB?

Ha a processzornak egy szükséges adat olvasásához vagy egy eredmény kiírásához memóriaelérésre van szüksége, akkor azt nem képes csupán a virtuális memóriacím ismerete alapján teljesíteni, azaz a logikai címhez tartozó fizikai memóriacím is szükséges a feladat végrehajtásához. A fizikai cím meghatározását a laptábla alapján végzi, mivel ott minden logikai címhez hozzá van rendelve a kapcsolódó fizikai memóriacím. Ennek megfelelően a processzor behívja a laptábla szükséges bejegyzését, és a fizikai cím alapján végrehajtja a memóriaelérést. Persze ez a megoldás túl lassú, hiszen a feldolgozást folyamatosan hátráltatná a bejegyzések állandó betöltögetése, ami komoly időmennyiséget emészt fel. Itt jön a képbe a TLB, azaz Translation Lookaside Buffer, ami egy olyan gyorsítótár, mely visszamenőleg eltárol bizonyos mennyiségű címfordítási eredményt. Ennek következtében az egyes virtuális memóriacímekhez tartozó fizikai memóriacímek a laptábla bejegyzéseinek behívása nélkül is meghatározhatók.

A TLB természetesen folyamatosan változik, hiszen a hibátlan munkavégzéshez mindig az aktuális állapotot kell tárolni. Az első Phenom processzorok problémája tulajdonképpen ide vezethető vissza. Az AMD leírása alapján előfordulhat, hogy az egyik mag olyan bejegyzéshez fér hozzá, amelyik éppen módosítás alatt van egy másik mag által. Ilyenkor a két processzormag másodlagos gyorstárában két eltérő bejegyzés lesz. Ha a rossz bejegyzéssel rendelkező mag az L3 gyorstárban módosítja a laptáblabejegyzéshez tartozó adatokat, akkor a többi mag rossz adatokhoz fog hozzáférni. A hibát ugyan kritikusnak tüntették fel, de gyakorlatilag előidézhetetlen. Az AMD azonban mikrokód frissítéssel javította a problémát.

Visszatérve a Core i7 rendszerekhez azt kell mondani, hogy ezek is tartalmaznak TLB-hibát, de a probléma forrása nem ugyanaz, mint ami a korai Phenom processzoroknál előjött. Emellett fontos megjegyezni, hogy  a felmerült hibákat már a termékcsalád megjelenése előtt javították az előzetes BIOS-okban. Azt persze érdekes lenne megnézni, hogy az alkalmazott módosítások milyen mértékben befolyásolják az új processzorcsalád teljesítményét, az eredeti, javítatlan BIOS hiányában azonban ez az információ soha nem fog kiderülni.

Összegezve a történteket: ismét sikerült a bolhából elefántot csinálni,  pont úgy, ahogy egy évvel ezelőtt az AMD Phenom rendszerek kapcsán is. Akik tehát Intel Core i7 rendszerrel szeretnék meglepni magukat az ünnepek alkalmával, nyugodtan mehetnek vásárolni. Az elmúlt napokban felmerült pánikszerű híresztelések a termék amúgy jelentéktelen hibáiról pedig inkább nevezhetők szenzációhajhász írásoknak, mint szakszerű olvasói tájékoztatásnak.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények