Hirdetés
Az IBM 1952-ben elsőként tárolt adatokat mágnesszalagon. Ez a fajta tárolómegoldás olcsó és energiahatékony lehetőséget biztosít a média, a szórakoztatóipar és az egészségügy területén működő vállalatok számára, amelyek hatalmas digitális állományokat és adatarchívumokat hozhatnak létre. A mágnesszalagon tárolt digitális archívumok adatmennyisége 2010 és 2015 között az előrejelzések szerint hatszoros növekedésen fog keresztülmenni, így érthető, hogy az IBM miért kívánja életben tartani a szalagos tárolók piacát – melyet egyébként 40%-os részesedésével vezet jelen pillanatban.
Az IBM 726-os egységet 1952-ben mutaták be. Az orsókra tekert szalagokra akkoriban 1,4 MB adatot tudtak eltárolni. [+]
Az előállított és eltárolni kívánt információk mennyisége évről évre drámai mértékben növekszik, amihez érzékelők, mobil eszközök, társadalmi hálózatok, számítási felhők és nyilvános információforrások (például az internet) egész hada járul hozzá, ezt pedig tárolni kell valahol. A tárkapacitás iránti igény világszerte folyamatosan növekszik, az IDC előrejelzései szerint 2009-2014 között 49,8 százalékos összetett éves növekedési ráta lesz megfigyelhető. A növekvő adattárolási igényekre és annak kiszolgálására remek példa az új-zélandi Nemzeti Vízügyi és Légköri Kutatóintézet (NIWA), ahol például két TS3500 mágnesszalagkönyvtárral támogatnak egy komplex POWER szuperszámítógépet, ami olyan területek kihívásaival birkózik meg, mint az energia, a világűr, az időjárás és a klímamodellezés. A könyvtárak együttesen 5 petabájtnyi adatot tartalmaznak, ami több mint 1 000 000 DVD adatmennyiségének felel meg. Ez azt jelenti, hogy ha percenként egy DVD-lemezt írnánk a mágnesszalagkönyvtárakba, akkor is több mint 2 évig elegendő lenne a kapacitásuk.
IBM System Storage TS3500: 15 könyvtárban 2880 szalagos meghajtóval akár 900 PB kapacitás is elérhető
Az említett IBM System Storage TS3500 Tape Library egyébként egy új shuttle-technológián alapul. Ez egy olyan mechanikai kiegészítés, amely 15 mágnesszalagkönyvtárhoz is képes kapcsolódni, és így alacsony költség mellett egyetlen nagy kapacitású könyvtárkomplexum hozható létre. A TS3500 az iparág legnagyobb kapacitású könyvtára.
Az IBM 1952 óta folyamatosan rengeteg pénzt költ a mágnesszalagos tárolás kutatására és fejlesztésére, amely továbbra is olcsó és hatékony módszer az óriási adatmennyiségek tárolásának terén. A fejlődés ütemét jól mutatja a nemrég bemutatott IBM System Storage TS1140 Tape Drive rendszer, amely 2 milliószor annyi adatot képes tárolni, mint az IBM első mágnesszalag-meghajtója. Persze a gyártó nem önmagával versenyez, hanem a szalagos piacon található vetélytársakkal, így a TS1140 kifejlesztésénél a cél az volt, hogy kisebb számú és hatékonyabb komponenseket alkalmazzanak, aminek jelentősen csökkent az energiafogyasztás és nőtt a teljesítmény.
IBM TS1140: minimum 1,6-, maximum 4 TB kapacitás
A mágnesszalag és a merevlemez együttesen olyan többszintű tárolási rendszert biztosít, amellyel az adatok prioritásának függvényében az adatok különböző szinteken tárolhatók. Az IBM Scale-out Network Attached Storage (SONAS) és Information Archive rendszere egyaránt olyan megoldásokat alkalmaz, amelyekkel automatikusan migrálhatók az adatok a mágnesszalagos tárolási szintre. Ez az IBM egyik belső tanulmánya szerint hosszú távon akár 40%-os csökkenést is eredményezhet az ügyfelek teljes tulajdonlási költségeiben. Ráadásul az IBM bemutatta már a SONAS továbbfejlesztését, amely így már több mint 14 petabájt fürtözött adat tárolására alkalmas, és elődjéhez képest kétszeres átbocsátó képességgel, valamint rövidebb reakcióidővel rendelkezik. Az általánosan használt vírusvédelmi rendszereket támogató technológia védelmet nyújt a vírus- és egyéb rosszindulatú fenyegetések ellen, és képes az archivált adatok között végzett kereséssel elkülöníteni a sérült fájlokat. Ezenkívül a SONAS mostantól támogatja az NDMP nevű nyílt szabványú protokollt, így az ügyfelek az NDMP protokollt támogató ISV alkalmazásokkal biztonsági másolatokat készíthetnek a SONAS rendszerben tárolt nagy mennyiségű adataikról.
Szintén a mágnesszalaghoz kapcsolódik, hogy a gyártó új vagy továbbfejlesztett mágnesszalag-virtualizációs lehetőségeket is kínál nagygépes vagy nyílt tárolási környezetekben. Ezzel az ügyfelek javíthatják a virtualizált adatközpontban tárolt adataik hozzáférhetőségét és védelmét. Példaként említhető a "Many-to-many" replikációs funkció biztosítása az IBM System Storage TS7650 ProtecTIER Deduplication Solutions rendszerhez, amelynek segítségével a több adatközponttal rendelkező vállalatok automatikusan replikálhatják biztonsági mentéssel tárolt adataikat a különböző helyszínek között, így igény szerint a kritikus adatok több példánya tárolható és állítható helyre.
IBM Virtualization Engine TS7700
Ugyanígy említhetjük akár a TS7700 Virtual Tape Library család továbbfejlesztését, mely kiterjed többek között a benne található virtuális mágnesszalag-kazetták számának megduplázására, amelyből így már 2 millió áll rendelkezésre, és a jelentős teljesítménynövekedést eredményező IBM POWER7 technológia használatára.