Gép- és programvezérlés emberi nyelven!

A technika töretlen fejlődése könnyebbé teszi a felhasználó életét - viszont elvárásokat támaszt a naponta megjelenő újabb és újabb vívmányok kezelésében. Ahogy piacra lép egy intelligens eszköz vagy megoldás, úgy egy új vezérlési vagy irányítási módszertan elsajátítása szükséges azok használatához. Megoldható lenne, hogy ne nekünk kelljen újra és újra megtanulnunk a különböző gépek és programok irányításához szükséges utasításokat, nyelveket, hanem saját szavainkkal, természetes módon megfogalmazott mondatokkal tudjuk azokat vezérelni? A részben EU támogatásból megvalósuló kutatási projekt célja megkönnyíteni és hatékonyabbá tenni az átlagos felhasználók életét - egy általános, természetes nyelvi interface kidolgozásával.

Hajdúszoboszló, 2010. Február 1. – Minden modern technológiát alkalmazó felhasználó kénytelen az adott megoldás vezérlését, annak saját nyelvét vagy irányítási módját elsajátítani. Bármilyen program- vagy irányítási nyelvről, vezérlési módról beszélünk, - a technika mai állása szerint - minden esetben az ember az, aki megtanulja a gép nyelvét. „Kutatásunk kiindulási pontja az a felismerés volt, hogy az egyik legnagyobb fejlődési lehetőség az informatika és gépgyártás területén a gépvezérlés emberközelibbé tételében rejlik. Miért tanuljuk meg mi, emberek a gépek nyelvét? Miért nem tanulják meg inkább ők a miénket? Így képessé válnának a mi természetes anyanyelvünkön utasításokat fogadni tőlünk!” – mondta Hegyes Zoltán, az NLI projekt vezetője. „A kutatási projektünkkel olyan területre lépünk, amelyen mai napig nagyon kevés eredmény született, ezért a lehetőségek tárháza – mind hazai, mind nemzetközi szinten – óriási. Gondoljunk csak arra, milyen hasznos lenne, ha például vezetés közben szóban tudnánk megadni az autónk navigációs eszközének, hogy hová szeretnék eljutni, vagy személyi számítógépünknek e-mail-t tudnánk diktálni és menet közben különböző műveleteket lehetne végrehajtatni?!”

A projekt az eddigi eredményeken túlmutatva nem egy kulcsszavas vezérlő megoldást kíván kidolgozni, hanem azt a lehetőséget szeretné megteremteni, hogy a felhasználó teljes mondatokban, folytonos szöveggel tudja átadni utasításait valamilyen gépnek vagy szoftvernek. A gép képes lesz a mondatokba szervezett utasításhalmazt a készülő szemantikai, ontológiai és morfológiai elemzőfelülettel helyesen értelmezni. A projekt sikeres kivitelezése érdekében a legmagasabb kvalitású szakemberek bevonására lesz szükség, lehetőséget teremtve számos hazai kutatóintézet és helyi szakember tudásának kamatoztatására. A projekt eredményeit elérhetővé teszik egy SDK (Software Developer Kit) formájában, illetve ingyenesen elérhető példaalkalmazással segítik a projekt után megvalósuló további fejlesztéseket. „Kifejezett célunk az alkotásunk köré egy olyan fejlesztői tábort létrehozni, mely eredményeinket felhasználja saját ötletei kifejlesztéséhez és azokkal komoly hazai és nemzetközi sikereket tud elérni. Így kívánjuk elősegítve hazánk technológiai fejlődését, katalizálva a kapcsolódó gazdasági szférát.”

Bővebb információ:

Budai Házak Kft.

4200 Hajdúszoboszló
Szováti útfél 2.

Kapcsolattartó:
Hegyes Zoltán - Ügyvezetõ
zoltan.hegyes@bh-nli.com

Weboldal:
www.bh-nli.com

A nevezett kutatás a GOP-1.1.1-09/1-2009-0028 számú, “Domain- és nyelvadaptív természetes nyelvű parancsfelület prototípusának kidolgozása” című projekt keretében került megvalósításra.

Azóta történt