Hirdetés
Még 2019-es esztendő közepén írtunk az USA első két exascale szuperszámítógépéről, amelyek közül eredetileg a Frontiert harangozták be gyorsabbnak. Akkor még 1,5 EFLOPS-os teljesítményről volt szó, de mostanra ez megváltozott, mivel a hardveres alapot az előző évben kiépítették, és a Crusher nevű tesztrendszerrel már kipróbálhatók a képességei. Persze utóbbi megközelítőleg sem annyira potens, mint a teljes csomag, de a programok kis méretben is tesztelhetők, amíg a Frontiert teljesen be nem üzemelik.
Az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium központjában épülő szuperszámítógép még idén véglegesítésre kerül, és az eredeti tervektől eltérően már 2 EFLOPS környékén lehet majd a számítási teljesítmény maximuma. Ez nagyrészt annak lesz köszönhető, hogy az AMD a tervezés elején viszonylag biztonságos paramétereket adott meg a készülő hardvereire, de ezek végül nagyobb tempóra is képesek változatlan fogyasztás mellett. Ezáltal amíg a 29 megawattra tervezett energiaigény nem lesz magasabb, addig megrendelő bátran kérheti a többletteljesítményt. A Frontier tehát nagyjából 33%-kal gyorsabb lesz a prognosztizált szintnél, méghozzá a fogyasztás növekedése nélkül.
Valószínűleg az is közrejátszik a módosításban, hogy Frontierrel párhuzamosan bejelentett Aurora nevű szuperszámítógép is gyorsulni fog az eredeti tervekhez képest. Ráadásul az Intel ennél a rendszernél 2 EFLOPS-nál is nagyobb tempót ígér, amit relatíve könnyen teljesíthetnek, mert az Aurorát megrendelő Argonne Nemzeti Laboratórium 60 megawattra növelte a rendelkezésre álló fogyasztási keretet.