Hirdetés
A McColo internetszolgáltató tavaly novemberi kiiktatását követően látványosan esett a kéretlen levelek aránya az interneten. A spamküldő infrastruktúrát fenntartó csoportok azóta keményen dolgoztak a rendszer pótlásán, a korábbi kapacitás helyreállításán, és a szorgos munkának meglett az eredménye. Amint a tavaly október óta a Symantechez tartozó MessageLabs májusi helyzetjelentéséből kiderül: a spamek aránya a globális e-mail forgalomban ismét 90 százalék fölé emelkedett. Az áprilisi adathoz képest 5,1 százalékpontot javítottak a spammerek.
A jelentésből kiderül, hogy a kéretlen levelek küldői javarészt az egyesült államokbeli napirend szerint dolgoznak: hétköznaponként a legnagyobb aktivitás akkor tapasztalható világszerte, amikor az USA keleti partján reggel 9-10 óra van. Ez azt jelenti, hogy Európában általában délutánonként tetőzik a spamhullám, de nappal gyakorlatilag folyamatosan kapunk a jóból. A kutatók szerint ezt a napirendet magyarázhatja egyrészt az, hogy a legtöbb aktív spammer az Egyesült Államokban található, másrészt az, hogy ezekben az órákban van a célközönség legnagyobb számban online.
A kéretlen levelek 34,8 százalékának forrása az amerikai kontinens (ebből Észak-Amerika 21,4 százalékért felelős), míg 31,6 százalék Európából, 27,8 százalék pedig Ázsiából ered. Az e-mailek többségét (57,6%) ismert és kiterjedt zombihálózatokról küldik, kisebb részét (42,4%) pedig azonosítatlan botnetekről vagy ingyenes levelezőrendszerekből.
Utóbbi igen hatékony csatorna – mutat rá a MessageLabs-jelentés. A spammerek általában CAPTCHA-törő programokkal regisztrálnak fiókokat jellemzően amerikai online e-mail szolgáltatásokban, majd ezekről küldenek ki nagy számban reklámleveleket. A módszernek nagy előnye, hogy nem kell meghamisítaniuk az üzenet fejlécét, ezért az a fejléc valódiságát ellenőrző szűrőkön gond nélkül átjut.