Hirdetés
Az AMD is megtartotta a Computexre tervezett előadását, és ez furcsamód pont olyan szerencsétlenül jött ki a cégnek, ahogy az NVIDIA számára, mivel a pár hete lezajlott Financial Analyst Day rendezvényén túl sok puskaport lőttek el, így a Computexre nem igazán maradt új mondanivaló. Ettől függetlenül próbálkoztak pár új információval ellátni a közönséget, elvégre megjelenés előtti termékekről van szó, így jellemzően lehet találni korábban nem felfedett képességeket.
Az EPYC processzor (forrás: PROHARDVER!) [+]
A bemutatón a vállalat az EPYC processzorral nyitott, amelynek nem kisebb célja az aktuális x86-os szerverpiac átformálása azáltal, hogy az egyutas szervereknek a korábbinál jóval nagyobb szerepet adna. Amolyan kapcsolódó tételként az AMD a korábban már bemutatott Radeon Instinct termékcsaládot is elővette, amelyek bár teljesen különálló gyorsítók lesznek, mégis nagyon sokat fog a cég az EPYC és a Radeon Instinct kapcsolatára utalni a jövőben, mivel a gépi tanulásra szánt konfigurációk esetében ezt a párosítást olcsón fenntarthatónak és nagy teljesítményűnek tervezik. Az EPYC processzorok és az első erre épülő konfigurációk június 20-án lesznek elérhetők.
Radeon Instinct (forrás: PROHARDVER!) [+]
Ezután egy huszárvágással jött is a PC, ezen belül is a Ryzen. A vállalat megjegyezte, hogy már elérhetők a Ryzen 5 és 7 processzorok, de a harmadik negyedévben érkezik a Ryzen 3 is, amely négy magot fog kínálni kifejezetten olcsón. Emellett az OEM-ek is számos előre összeszerelt Ryzen konfigurációval jelentek meg a Computexen, amelyeket külön meg lehet tekinteni a kiállításon. Ezek közül az előadáson kettő lett kiemelve.
A Dell bemutatta a világ első olyan egybegépét, amely nyolc processzormaggal rendelkezik. Ebben valószínűleg egy Ryzen 7 1700 található a 65 wattos TDP keret miatt, de hivatalosan erről még nincs adat, viszont a vállalat képviselője azt elmondta, hogy a GPU szempontjából kérhető a gépbe egy Radeon RX 580, minden bizonnyal a még be nem mutatott mobil verzió, elvégre egy AiO kategóriás konfigurációnál MXM modulra van szükség.
Az első nyolcmagos notebook és az első nyolcmagos egybegép (forrás: PROHARDVER!) [+]
Az ASUS lényegében hasonló bejelentést tett a ROG Strix GL702 személyében, amely a világ első nyolcmagos processzorral rendelkező notebookja. Ebben biztosan egy Ryzen 7 1700 található, ami mellett egy Radeon RX 580-as MXM modul dolgozik, a kijelző pedig a FreeSync 2 technológiát támogatja, illetve emellett még VR Ready Premium minősítést is kapott. Az ASUS képviselője elmondta, hogy a notebookok között most a ROG Strix GL702 rendelkezik a leggyorsabb processzorral, ráadásul nem is kevés előnye van, mivel a saját méréseik szerint a második leggyorsabb processzorral szerelt notebookot 60%-os előnnyel utasítja maga mögé.
A Ryzen Mobile FP5-ös tokozásban és akcióban (forrás: PROHARDVER!) [+]
A Ryzen Mobile is előkerült, de a vállalat ugyanazt mondta el, amit a Financial Analyst Day rendezvényen már közöltek, vagyis 7. generációs APU-khoz képest 50%-kal nagyobb lesz a processzormagok és 40%-kal az IGP teljesítménye úgy, hogy közben a Raven Ridge kódnevű fejlesztés feleannyit fogyaszt, mint az aktuális Bristol Ridge. Annyi újdonságot vittek a történetbe, hogy megmutatták magát az APU-t, legalábbis ennek az FP5 tokozású verzióját. Ez már működik is, ugyanis bemutattak egy olyan 15 mm-nél is vékonyabb 2 az 1-ben prototípust, amely ezzel a lapkával volt felszerelve és egy videót játszott le a négy darab processzormagot terhelve.
Azután következett a Ryzen Threadripper. Ennek állítólag ez lesz a neve, tehát az AMD lassan tényleg csak a kódneveket emeli át a terméknévbe. Magáról a processzorról a cég korábban már beszámolt, és most is csak annyit tudni, hogy valamikor a nyáron jön. Kósza pletykák szerint a hatmagos, Intel Coffee Lake kódnevű processzorok startjára akarja rakni az AMD a megjelenést, hogy minden figyelmet elvegyenek azokról, elvégre a média sokkal nagyobb szenzációként értékeli a 16 maggal rendelkező asztali CPU-kat, annak ellenére is, hogy a két termék egyáltalán nem ugyanazt a vásárlóbázist célozza.
A Ryzen Threadripper processzor (forrás: PROHARDVER!) [+]
A Ryzen Threadripper az egyutas EPYC processzorok által használt Socket SP3r2 tokozásba érkezik. Itt egy 4096 tűs LGA foglalatról van szó, de a tűk nagy része nincs kivezetve az alaplap felé, mivel magát a foglalatot nyolccsatornás konfigurációra tervezték, de ebből a Ryzen Threadripper csak négy csatornát fog használni, és az alaplapok is fizikailag erre lesznek felkészítve.
A Ryzen Threadripper modellek között lesznek többféle konfigurációk. Ami biztos, hogy mindegyik két darab Zeppelin kódnevű processzormagot tokoz egybe, és így maximum 16 mag, illetve 32 szál érhető el a már említett négycsatornás, DDR4-es memóriakonfigurációval. Az AMD lényeges szempontnak a PCI Express 3.0-s vezérlőt tekinti, ugyanis a cég szerint a munkaállomások piacán nagyon tipikus, hogy a felhasználók akár négy grafikus kártyát is meg akarnak hajtani, ezért minden Threadripper processzor 64 darab PCI Express 3.0-s csatornát biztosít. Az alaplapon a vezérlőhíd szerepét az X399 tölti majd be, amiről keveset tudni, de ezen a ponton sok fejlesztés az utóbbi időben nincs, így a célzott piacon elvárt felszereltséget hozza majd.
Végül a GPU-k is szóba kerültek. Első körben a Vega 10-es lapkát használó két Radeon Vega Frontier Edition modell szállítása június 27-én megkezdődik, de ezek eléggé drágák lesznek. A játékosok számára inkább érdemes az idei SIGGRAPH-ot megvárni, amely július végén és augusztus elején kerül megtartásra. Az AMD elmondása szerint itt startol Radeon RX Vega, amely már a pénztárcabarát verzió, már ha ebben a kategóriában lehet ilyenről beszélni.
Sajnos a bemutatón friss adatok nem hangzottak el. Két demonstráció volt csupán. Az első a Blender programról szólt, ami a Radeon ProRender beépülő modullal dolgozott egy 16 maggal rendelkező Ryzen Threadripper processzoron, amely mellé az AMD négy darab Radeon Vega Frontier Edition modellt helyezett. Ez a tartalomkészítőket célozza meg, mivel maga a konfiguráció elképesztően gyorsan, tényleg szinte 1-2 másodpercen belül képes volt a tesztben fotórealisztikus képkockát leképezni, így a tartalomkészítők munkája leegyszerűsödik, mert sokszor megtekinthető, hogy a tervezett tartalom hogyan fog végül kinézni. Persze az eredmény nem számított meglepetésnek, hiszen közel 50 TFLOPS volt bepréselve a konfigurációba, amiről sejthető, hogy gyorsan dolgozik.
A másik demonstráicó a játékosoknak szólt, mivel egy 16 maggal rendelkező Ryzen Threadripper és két darab Vega 10-es GPU futtatta a Prey című játékot a beállítható legnagyobb grafikai részletesség mellett, de sebességre vonatkozó utalást nem lehetett felfedezni.