Jóllehet az Európai Unió egyik legfontosabb célkitűzésének tekinti a biztonságos internet feltételeinek megteremtését, a tagállamok nem használják ki a 2002-ben elfogadott jogi kereteket, és alig indítanak eljárást a kéretlen e-mailek (spam), vírusok, különböző kémprogramok terjesztői ellen. Pedig szakértők szerint 2005-ben az illegális internetes tevékenység okozta kár összességében legkevesebb 50 milliárd eurót tett ki. A legveszélyesebbek az úgynevezett phishing e-mailek, amelyekkel az elektronikus bűnözők olyan fontos személyi adatokhoz juthatnak hozzá, mint a bankszámlaszám, titkos jelszó, hitelkártyaadatok. Viviane Reding, az Európai Bizottság (EB) információs társadalomért felelős biztosa arra szólítja fel a tagállamokat, hogy a hatáskörök tisztázásával és a technikai lehetőségek kihasználásával egyesítsék erőiket.
Hogy a helyzet nem reménytelen, arra jó példa Hollandia. Amióta a hágai kormány keményen föllép, 85 százalékkal csökkent az országból kiinduló spamek száma. És ehhez nem kellett különösebb beruházás: elegendő csupán öt számítógépes szakember egy alig több mint félmillió eurós számítógéprendszerrel. Persze a feladat nemcsak az állami hatóságokon múlik, hanem a szektor együttműködésén is: mennyire hajlandóak a szerverek maguktól is fellépni e jelenségekkel szemben. Finnországban például szűrőket alkalmaznak a szolgáltatók, amelyekkel 80-ról 30 százalékra sikerült visszaszorítani a spamek számát. Márpedig ma az EU-ban landoló e-mailek több mint fele spam, de esetenként a levélforgalom háromnegyedét is eléri. Kimutatások szerint ezek 32 százaléka európai, 34 százaléka pedig ázsiai országokból származik.
Brüsszel egy évet ad a tagországoknak arra, hogy érvényt szerezzenek a spam küldését is megtiltó 2002-ben elfogadott „elektronikus magánélet” (ePrivacy) direktívának, és ha továbbra is elégedetlen lesz az eredménnyel, akkor kiegészítő intézkedéseket javasol. Ezek körébe tartozhat, hogy a szolgáltatóknak kötelességük lesz értesíteni a nemzeti hatóságokat, ha tudomást szereznek honlap feltöréséről vagy a biztonsági rendszer más megsértéséről, működésük bármilyen zavaráról. Emellett az EB folytatja a harmadik országokkal történő együttműködést is, különösen azokkal, amelyek elöl állnak a spamküldő-gyakoriság listáján. Közös projektekről állapodtak meg az Egyesült Államokkal.
Brüsszel internet-nagytakarításra szólít fel

Az EB bírálta a tagállamokat, amiért nem lépnek fel kellő eréllyel az internetes támadásokkal szemben.
- Írta: Napi
- Forrás: Napi Gazdaság
Azóta történt
-
A Budapest Bank ügyfeleit már magyarul próbálják becsapni az adathalászok
A Budapest Internetbank felhasználói az új phishingtámadás célpontjai.
-
Alacsonyabb roamingdíj júniustól?
Viviane Reding bizakodó, de az árakról tovább folyik a vita.
-
Az Európai Bizottság pereli a német kormányt
A Deutsche Telekom kivételezettsége az EB szerint sérti az uniós versenyszabályokat.
-
A vírusok arcképcsarnokát készítette el az MIT kutatója
Alex Dragulescu, az egyéb célt szolgáló digitális információk képi megjelenítésével foglalkozó művész és kutató most a vírusokat mutatja be.
Előzmények
-
Frissült a magyar fejlesztésű MPP spamszűrő
Kiadták az új MPP Desktop v3.3 és az MPP Server Edition v3.0 változtait.
-
Ők írják a spamek négyötödét
A Spamhaus feltette honlapjára a legveszélyesebb spammerek legújabb névsorát és adatait.
-
Minden, amit tudni akarsz a spamről
Ez lehetne az alcíme a meglepően gazdag tematikus tudásbázisnak, a Spamwikinek.
-
Nyomkövető program a spamek ellen!
Az eMailTrackerPro segíthet a spamek elleni küzdelemben.
Total AI
- LibreOffice topik
- Saab, Volvo topik
- TCL LCD és LED TV-k
- Milyen TV-t vegyek?
- 16 GB RAM 2025-ben? 🤨 – Ma már tényleg kevés lehet!
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- eBay-es kütyük kis pénzért
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Destiny - PlayStation 4 / Xbox One / PlayStation 3 / Xbox 360
- sziku69: Szólánc.
- További aktív témák...