Az Intel az előző hónap vége felé jelentette be, hogy hivatalosan is beazonosították az egyes CPU-ik stabilitási gondját, és akkor azt ígérték, hogy augusztus közepén érkezik is egy javítás, amit az alaplapgyártók új BIOS-ok formájában fognak biztosítani. Bár még nem tartunk a jelzett időpontnál, de az ASUS és az MSI elkezdte szállítani a beharangozott mikrokóddal rendelkező BIOS-okat.
Hirdetés
A 0x129-es verzióra épülő csomag elméletben javítja azt a gondot, ami miatt az Intel 13. és 14. generációs Core processzorai gyorsan degradálódhatnak. A hibajavítás két részből áll, egyrészt magából a mikrokódból, ami a működési feszültségre vonatkozó paramétereket némileg átalakítja, másrészt az Intel Default beállításból, ami felváltja a korábbi Intel Baseline profilt.
A Baseline profil célja eredetileg az volt, hogy az Intel specifikációinak megfelelő határokon belül működjenek a processzorok, ne pedig olyan gyári tuning mellett, amit az alaplapgyártók tetszőlegesen szoktak alkalmazni alapértelmezett beállításként. Ez persze teljesítményvesztéssel is járt, hiszen a Baseline profil fő limitációja az, hogy a PL1-es fogyasztási paramétert 125 wattra, a PL2-t pedig 188 wattra limitálta, miközben a 13. és 14. generációs, csúcskategóriás Core processzorok jellemzően 4096 wattos, vagyis elméleti szinten limit nélküli paraméterrel működtek a combosabb, tesztekre használt alaplapokban.
Az új Intel Default profil a fogyasztási határokon nem módosít, de némi finomhangolást azért történt, hogy a teljesítménycsökkenés az alaplapok által alkalmazott gyárilag tuningolt szintekhez viszonyítva ne tűnjön olyan jelentősnek. Ezen túlmenően az alaplapgyártóknak mostantól figyelmeztetniük kell a felhasználót, hogy ha az Intel Defaulton túli beállítást alkalmaznak, akkor az tuningnak számít, és arra nem vonatkozik a garancia.
Várhatóan a cégek a következő hetekben sorra hozzák majd ki az új BIOS-okat, első körban béta formában, majd véglegesben. Fontos adalék az is, hogy az Intel ezúttal előírja a 0x129-es mikrokódra való frissítést, tehát minden partner összes korábban kiadott alaplapjának kapnia kell erre épülő BIOS-t, aminek tartalmaznia kell az Intel Default teljesítményprofilt is.
Szintén lényeges tényező, hogy az új mikrokód a tuningot nem befolyásolja, így a felhasználók továbbra is alkalmazhatnak egyedi beállításokat, de arra se az Intel, se az alaplapgyártók garanciája nem fog kiterjedni.