Az ősz elején számoltunk be arról, hogy beperelte az ARM a Qualcommot, amelyre az utóbbi vállalat egy viszontkeresettel válaszolt. Ez önmagában nem lenne nagy dolog, jogi szinten egy ilyen lépés teljesen logikusnak számít, ugyanakkor a SemiAnalysis riportja szerint vannak nagyon érdekes fejlemények, amelyek arra utalnak, hogy az ARM üzleti modellt szeretne váltani.
Hirdetés
A Qualcomm a bíróságnak frissen beadott egyik dokumentumában ecseteli, hogy idén októberben az ARM hamisan közölte a Qualcomm egy vagy több ügyfelével, hogy amennyiben nem fogadják el a brit tervezőcég új, közvetlen licencét, akkor 2025-től nem tudnak ARM-kompatibilis lapkákhoz jutni. Ez a licenc egyébként az OEM-ek minden egyes eladása után közvetlen igényelne jogdíjfizetést. A Qualcomm szerint az ARM legalább egy OEM-et azzal is megfenyegetett, hogy ha az adott OEM nem fogadja el a közvetlen licencet, akkor az ARM a versenytársinak licencelését részesíti majd előnyben, vagyis az adott OEM-től megvonnák a licencet, ezáltal kizárnák a piacról.
A Qualcomm szerint az ARM több ügyfelükkel is közölte, hogy a meglévő megállapodások lejártával a vállalat felhagy a CPU-k licencelésével minden félvezetőket tervező, illetve gyártó, vagy bérgyártón keresztül gyártató vállalat számára. Az ARM azt állította a cégek felé, hogy az új üzleti modellben csak maguknak az eszközgyártóknak nyújt majd licenceket.
A Qualcomm álláspontja szerint az ARM azzal próbálja rávenni az eszközgyártókat a közvetlen licenc elfogadására, hogy hamisan állítja, hogy a Qualcomm 2025-től nem lesz képes ARM-kompatibilis lapkákat biztosítani számukra, mivel a két cég közötti technológiára vonatkozó licencszerződések 2024-ben lejárnak, és az ARM állítólag nem fogja meghosszabbítani azokat, amivel a Qualcomm chiptervező üzletágát gyakorlatilag le akarják rombolni.
A fenti állítások azért nagyon pikánsak, mert egy ilyen lépés az ARM-tól azt jelentené, hogy teljesen kivégzik az eddigi ökoszisztémát, és 2025-től csak az OEM-ek rendelhetnének közvetlenül tőlük rendszerchipeket. Persze valószínűleg összeállíthatnák az igényelt SoC képességeit, amit a TSMC vagy a Samsung le is tudna majd gyártani. Az ARM számára ez nem lenne megterhelő, mert már ma is képesek minden IP-jüket egy adott node-ra tervezett fizikai szintű implementációval kínálni, tehát a megrendelő nem kockáztat sokat, lényegében összelegózzák a kért lapkát. Viszont ebben a formában az ARM gyakorlatilag minden olyan céggel végezne, amely korábban ARM-kompatibilis lapkákat tervezett, vagy ilyen lapkákba kínált különféle egyedi IP-ket. Gyakorlatilag az egész piacról eltűnne a megkülönböztetés, ugyanis ha egy OEM nem tud magának tervezni saját grafikus vezérlőt, neuronháló gyorsítót, esetleg képfeldolgozó processzort, akkor csak az ARM-tól tud licencelni alternatívát, mert a többi cég a licenc híján nem tudna ARM dizájnokkal kompatibilis IP-t tervezni. Mindez igen komoly versenyjogi aggályokat vet fel.
A váltás ugyanakkor nem lehet egységes, mert az ARM eltérő szerződéseket kötött az egyes partnereivel. A Qualcomm azért van kellemetlen helyzetbe, mert viszonylag hamar lejárnak a jelenlegi licencei, és ahogy a helyzet áll, meg sem tudják majd újítani őket. Más chiptervezők esetében viszont máskor van ez a lejárati dátum, és az ARM a meglévő szerződéseket azért nem tudja semmissé tenni. Az NVIDIA például nagyjából 20 évre be van biztosítva, mert hosszabb távú szerződést kötöttek, és hasonló a helyzet a Broadcom esetében is. Azok a cégek, amelyek egyszerre eszközgyártók is, szintén védve vannak, hiszen van egy másik út a licencelésre, tehát például az Apple és a Samsung tud majd lépni. Nagy veszélyben vannak azonban a különböző kínai chiptervezők, például a MediaTek, a Rockchip, az Allwinner és a Spreadtrum, illetve tulajdonképpen a GPU IP-ket tervező Imagination üzlete is gyakorlatilag csak a titkos, Apple-lel kötött megállapodásra fog mérséklődni.
Rövidebb távon az ARM lehet, hogy úgy gondolja, hogy ezzel nyerni fog, de a tervezett lépés van annyira extrém, hogy innentől kezdve a RISC-V felé taszítsa a piac nagy részét. Egyszerűen a sok chiptervezőnek nem lesz más választása, és mindaz, ami anno felemelte az ARM-ot, lényegében a RISC-V malmára kezdi el hajtani a vizet.