Kipróbáltuk: Arctic merevlemezhűtő

Hirdetés

Amikor valaki halk számítógép építésébe kezd, hamar eljut arra a szintre, hogy a számítógépe leghangosabb komponense a merevlemez lesz. És akkor elkezdődnek a gondok. Ha hangszigetelni akarjuk, akkor melegedni fog. Ha emiatt hűteni próbáljuk, akkor meg hangosodik. Ilyen esetekben megoldás lehet egy olyan merevlemezdoboz, mint amilyen az Arctic új HD01-TC terméke. Fémdobozról van szó, amibe 3,5 hüvelykes winchestert helyezhetünk, az egész pedig 5,25 hüvelykes helyre fér be. Elejére szellőzőnyílást vágtak, hátulján meg egy kis ventilátor csücsül.

Belül nincs csavar, a tárat egyszerűen csak szivacsos, rezgéselnyelő elemek közé kell szorítani. Kapunk kettőt a winchester tetejére is (öntapadós matricával), így az alsó és felső fedél, illetve az oldalsó szivacsok kellően stabilan tartják, szállítás közben sem kell majd aggódni sérülés miatt.  Azért van TC a HD01 nevének végén, mert hővezérelt (Thermal Control) a kis ventilátora. Az érzékelő jó arasznyi vezetéken lóg, így akár az elektronikához, akár a burkolat bármelyik részére tehetjük. A picike ventilátort négytűs perifériacsatlakozó hajtja, ami csak 5 voltról kap áramot. Úgy szabták a fémburkolatot, hogy éppen kilóg belőle a SATA adat- és tápcsatlakozó.

Könnyen és gyorsan sikerült beszerelni a winchestert a tesztgépbe, amit passzív FSP Zen 400 táp hajtott, szellőzéséről pedig két 92 milliméteres ventilátor gondoskodott. Az egyiket a Core 2 Duo processzoron ülő Coolink U8-92 bordára, a másikat a GeForce 8800 GT-t hűtő Coolink GFX Chilla eredeti ventilátorai helyére szereltem, és alacsony fordulaton járattam. Nagy megelégedésemre egyórás hajtás után az Arctic dobozban csak egy fokkal (39 °C) lett melegebb a 640 GB-os Samsung SpinPoint F1 merevlemez, mint a ház aljába szerelve. Hangzásban pedig ég és föld volt a különbség. A fémházat alaposan verte, dobozban viszont néma maradt. Sajnos a ventilátorocska hallatta a hangját: ahogy az ilyen kis példányok szokták, elég élesen, zavaróan magas frekvencián. A halkságra épített gépből jól kihallatszott, de a 92 millimétereseket feltekerve sem tudták elnyomni a sivítást – nagy kár.

Ventilátor nélkül hamar 48 °C-ra melegedett a Samsung adattár, ami 24 °C-os szobahőmérséklet mellett túl sok, nyáron belesülhet a winchester a dobozba. Végül úgy értem el a legjobb eredményt – stabilan 37 °C-ot –, hogy levettem a HD01-TC  tetejét, a winchester fölé pedig egy 80 milliméteres, percenként 500-as fordulatra lassított ventilátort támasztottam. Úgy is elérhettem volna ezt az állapotot, ha a vágok pár habszivacs darabkát, és azokra barkácsolom rá a merevlemezt. Érthető az Arctic igyekvése, hogy a szellőzést elöl-hátul irányba oldják meg, hiszen nem lehet tudni, mi kerül a doboz alá és fölé, de a kis ventilátor szerintem agyonvágja a halkságra törekvést, ami a HD01-TC lényege lenne.

Azóta történt

Előzmények