Hirdetés

Larry Sanger
A Wikipedia társalapítója szerint a bárki által szerkeszthető online enciklopédia, amelynek születésénél maga is bábáskodott, „javíthatatlanul elromlott”. Larry Sanger e lesújtó véleményét azt követően osztotta meg a sajtóval, hogy a brit oktatási miniszter egy középiskolai tanároknak szervezett konferencián lelkesen dicsérte a projektet. A Wikipedia – mondta Alan Johnson – hozzájárult a tudás demokratizálásához azzal, hogy szócikkeit olyan emberek számára is elérhetővé tette, akik nem engedhetik meg maguknak az Encyclopaedia Britannica köteteinek megvásárlását.
Sanger viszont – aki két héttel ezelőtt indította el szakértők bevonásával szerkesztett rivális enciklopédiaprojektjét, a Citizendiumot – úgy látja: a miniszter nem elég tájékozott a kérdésben. „Attól tartok, hogy Mr. Johnson nem látja a Wikipediát sújtó problémákat: a súlyos vezetési hibákat, a gyakran rosszul működő közösséget, a nem ritkán megbízhatatlan tartalmat és a botrányok sorát. Bár a Wikipedia még most is egy igen hasznos és csodálatra méltó jelenség, meggyőződésem, hogy javíthatatlanul elromlott” – mondta a The Times-nak.
A Sanger által most történetesen nem teljesen önzetlenül bírált enciklopédia egyébként az internet tíz leglátogatottabb oldala közé tartozik. A projekt közel 80 ezer aktív tagból álló közreműködői közösséget toborzott, amely a világ több mint 100 nyelvén 6 milliónál is több szócikket írt meg. Az azonban az elmúlt évek nagy sajtóvisszhangot kapott botrányai kapcsán láthatóvá vált, hogy a tudástár demokratikus elveken nyugvó, a közreműködők összeadott tudására alapozó rendszere nem feltétlenül garancia a tévedhetetlenségre. A projekt kritikusai elsősorban a szócikkek strukturálatlanságát, esetenként zavarosságát és pontatlanságát, valamint az akár hónapokon át javítatlan szócikkrongálásokat szokták felemlegetni.