Elég a virtuális valóságban elvégezni egy feladatot, hogy aztán a robot megtanulja utánozni. Elon Musk gépi intelligenciával foglalkozó nonprofit szervezete, az OpenAI olyan módszeren dolgozik, aminek a segítségével bárhonnan taníthatók lesznek a robotok, és elég egyszer megmutatni nekik, mit várunk el tőlük.
Hirdetés
Az új algoritmus lehetővé teszi, hogy az ember a virtuális valóságon keresztül tanítson új feladatot a gépeknek, ezt one-shot imitation learningnek hívják. Az OpenAI bemutatójában színes kockákat pakoltak egymásra, a mesterséges intelligencia pedig különböző szituációkban is reprodukálni tudta az eredményt.
A tanulás módszertana nem korlátozódik kockákra, ezt csak a szemléltetés végett választották a kutatók. Az asztalon hat színes kockát helyeztek el, ezeket adott sorrendben helyezték egymásra a virtuális térben. A robot ezután különböző alapfelállásokból is megoldotta a feladatot, ezzel jelentősen egyszerűsítve a "kiképzés" folyamatát.
A látásért felelős hálózat a robot kamerájának segítségével feltérképezi a tárgyak pontos helyzetét (egy korábbi fejlesztés eredményeképp több ezer képszimuláció fut végig ilyenkor, különböző fény-, felület- és tárgyinformációkkal), a rendszert sosem valós képekkel tanítják.
Ezt követően az utánzásért felelős hálózat feldolgozza a konkrét cselekvéssort, részegységekre bontja, majd végre is hajtja a feladatokat. A toronyépítés során a gép úgy van programozva, hogy a tornyok helyét figyelmen kívül hagyhatja, a cél csak az adott sorrend és a magasság elérése. Ennek köszönhető, hogy alternatív kiindulási helyzetekből is képes reprodukálni az eredményt.