Kezelés, értékelés
Mindössze három nyomógombot kapunk kezelőszervként, ezekkel kapcsolható ki vagy be a tábla, állítható a fényerő, illetve váltható a beviteli jel forrása; a forrásváltást apró ikonnal és felirattal jelzi, ez a régebbi televíziókhoz hasonlít.
A mellékelt vezérlő sajnos nem tapasztható a táblán a kijelzőszegélyre és máshogy sem csatlakoztatható az Artist Pro 24-hez, csak asztalra fektetve használható. A tekerhető tárcsa jól jön akkor, ha mondjuk pontosan szeretnénk nagyítani vagy kicsinyíteni egy képben, viszont a multitouch érintőkijelzőkhöz szokott agy reflexből két ujjal nagyítana. Ugyanígy használható a tárcsa mondjuk le- vagy fel irányú navigációhoz, de itt is reflexből inkább ujjunkkal nyúltunk volna hozzá. A tollak ugyanakkor sokkal precízebb bevitelt tesznek lehetővé, mint az egér, például képek szerkesztésekor.
Hirdetés
Egyéb extrákat nem rejt az Artist Pro 24, hacsak az Android-kompatibilitást nem vesszük annak. Egy olyan androidos tabletre vagy telefonra csatlakoztatva is használható az Artist Pro 24, amelyen van DisplayPort 1.2-es kimenetként működni képes USB 3.1-es csatlakozó. Ilyen például a Samsung Galaxy S24 Ultra, ami automatikusan az asztali DeX módba lép, mert monitorként érzékeli a digitális táblát. Az interneten a 165 Hz-es modell kapcsán olvastunk melegedésre vonatkozó bejegyzéseket, de a 4K felbontású, de 60 Hz-es verziót két-három órán keresztül folyamatosan használva nem tapasztaltunk ilyesmit sem a kijelzőn, sem a készülékházon.
Értékelés
Az XPPen Artist Pro 24 (Gen 2) 4K egy könnyen beállítható, egyszerűen használható digitális rajztábla. A dobozban a gyári csomag tartalmaz mindent, ami a használathoz kell, tollat, kontrollert, kesztyűt, cserehegyeket, kábeleket. Pozitívum, hogy Windows (minimum 7) mellett MacOS-re (minimum 10.13) is elérhetők a szükséges szoftverek, de működik ChromeOS (minimum 88) vagy Linux rendszerű számítógéppel és Android mobil eszközzel is.
Mérete elég nagy, de stabilan áll, a széles káva pedig segítheti a munkát. A kontrasztarány nem olyan jó, mint egy OLED vagy Apple XDR kijelzős laptopon, de megfelelő, kellően erős a fénysűrűség is. A színhűség és a háttérvilágítás is jónak mondható méréseink szerint, de a gyártói specifikációban megadott értékek valamivel magasabbak a ténylegesnél.
Örültünk volna, ha több csatlakozót találunk a táblán: pl. USB-t az oldalán egy telefon töltéséhez, vagy még inkább azért, hogy ne kelljen a számítógépig elmenni a projektünket tároló külső tárhely csatlakoztatásához. A kezelőszervek kerülhettek volna kicsit kényelmesebben elérhető helyre, és jó lenne, ha a mellékelt vezérlőt valahogy a táblára is fel lehetne rögzíteni.
Az XPPen Artist Pro 24 (Gen 2) 4K-val méretben és felbontásban megegyezik a Huion Kamvas Pro 24 (4K), ami viszont jelenleg olcsóbb, a cikk írásakor akciósan 1049 euróba kerül 1399 euró helyett. Cserébe oldalt kiálló lábakkal és oldalán több USB csatlakozóval rendelkezik, de csak egy toll jár mellé. Szintén a Huion kínálatában van 24”-es méretben a Kamvas Studio 24, mely egy AiO PC integrált rajztáblával 2379 eurós áron. Az Ugee szortimentjében nincs ekkora méretű digitális rajztábla, ott 15,4”-es a legnagyobb modell. Végül természetesen a Wacom kínálatában is találunk 24 hüvelykes 4K-s táblát, ez a Cintiq Pro, ami a gyártói webshopban 2279,9 euróba kerül. Ez már rendelkezik beépített kártyaolvasóval, oldalsó USB csatlakozókkal, és a rajztábla szélére rögzíthető kontrollerrel.
Véleményünk szerint munkahelyi környezetbe is beilleszthető az XPPen digitális rajztáblája, kisebb szerkesztőség, fotós vagy videós stúdió számára, vagy bárhova, ahol rendszeres grafikai munkára van szükség. Az árazás a mindenki által ismert nagy konkurensnél kedvezőbb, de azért méretet és felbontást nézve nem a legolcsóbb, így nem is feltétlenül a legjobb ár-érték arányú ajánlat jelenleg a piacon.
viragdani01
Az Artist Pro 24 (Gen 2) 4K digitális rajztáblát a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre, ide kattintva lehet megrendelni.