Hirdetés

Van képe: Eizo FlexScan L778

Adatlap

Bemutatónk címében is jó előre utaltunk a helyzetre: az Eizo FlexScan L778 multimédiás csodabogárnak van képe, és nem is akármilyen!

Az Eizo mint minőségi megjelenítők gyártója – számítástechnikai vonatkozásban – már ősidők óta ismert a professzionális felhasználók köreiben. Az elmúlt pár évben egyre szélesebb körben ismerhették meg a japán gyártó kiváló minőségű monitorait, hiszen az egyre fokozódó piaci verseny okozta folyamatos árcsökkenések lehetővé tették, hogy az Eizo termékei a magánfelhasználók pénztárcáinak is elviselhető(bb) árcédulával kerülhessenek a boltok polcaira. Szerencsére alaptalanul féltünk attól, hogy a mérsékelt ár a minőség rovására fog menni – legjobb ellenpélda erre a FlexScan L778 multimédiás TFT-monitor.

Adatlap
Termék megnevezése Eizo FlexScan L778
Képátló 19 hüvelyk (48 cm)
Panel típusa PVA
Natív felbontás 1280 x 1024
Válaszidő átlagosan 16 ms
Betekintési szögek (h/v) 178° / 178°
Fényerő 250 cd/m2
Kontrasztarány 1000:1
Képpontméret 0,294 x 0,294 mm
Megjeleníthető színárnyalatok 16,77 millió
Jelbemenetek DVI, D-Sub
Egyéb csatlakozások 1 db up- és 2 db downstream USB 2.0 csatlakozó, audió be/kimenet
Beépített hangszórók van
Kapható színek ezüst, fekete, fehér
Átlagos fogyasztás 55 W
Extrák oldalirányban is elforgatható, magasságában is állítható állvány, SRS WOW térhangzás, sRGB színtér, Overdrive technológia
Tápegység jellege beépített
Tömeg 7,1 kg
Méret 483 x 288-441 x 200 mm
Garancia 5 év (3 év a háttérvilágításra)
Bruttó kiskereskedelmi ár 236 125 Ft
Forgalmazó Juventus Team Kft.

Megjelenés

Az Eizo L778 kávája és talapzata szokatlan formavilágban tárult elénk. A talp csekély átmérőjének ellenére stabilan tartotta a monitort. A talapzat felső részének kialakítása is eltért az eddig látottaktól, ez ugyanis ívelt pályán teszi lehetővé a panel mozgatását fel-, illetve lefelé.


A legmagasabb pozícióban...


...és a legalacsonyabb helyzetben a panel

Természetesen a panel magasságának állítása nem körívhez kötött; a talapzat két főbb egységét egy csukló köti össze, amely az előre és a hátra történő döntést teszi lehetővé:


Tág határok között billenthető panel


Forgatható talp-karima

Ha visszatérünk a monitor szokatlan elülső oldalához, akkor az ívelt (kétoldalt elhelyezett) hangszóróktól közrefogva, a panel alatt megtalálhatjuk a kezelőszerveket is. Igen, ezeket meg kell találni, ugyanis színben megegyeznek a monitor egészével, s méretükkel sem szúrnak azonnal szemet. Sajnos a feliratozásuk is nehezen kivehető.


Dizájnos hangszóró


Apró és nehézkesen beazonosítható kezelőszervek

Szerencsére a gombok működése pontos és határozott; ha egyszer sikerül felismerni, melyik milyen funkciót szolgál, akkor már biztos kézzel kezelhetjük őket. Baloldalt, a káva élébe ágyazva található a fejhallgató kimenete, s hátul, szintén baloldalt az USB-csatolók:


A füles helye


USB 2.0 csatlakozók

Az Eizo FlexScan L778 egyaránt rendelkezik analóg és digitális videobemenetekkel, így akár két gépet – egyet D-Sub, egyet DVI csatlakozáson keresztül – is köthetünk a monitorra. Érdemes megemlíteni, hogy a gyártó kábelek tömkelegét mellékeli (DVI-, USB-, audiokábelek) monitorához, így megmenekülhetünk az utólagos beszerző-körúttól.

OSD, képminőség

Digitális jelforrásra kötve szerencsére igen lekorlátozódik a monitor amúgy bőséges paraméterezhetősége. Szokásunkhoz híven az L778-at – mivel van rajta digitális jelkapu – DVI kábelén keresztül ATI Radeon X850 XT grafikus kártyánkhoz illesztettük, s a bevált 15 perces melegedési időt kihasználtuk az OSD menürendszerével való ismerkedésre és a kép minőségét befolyásoló paraméterek beállítására.


OSD főmenü


SRS WOW hangrendszer menüje


„Minden más”


Az sRGB színteret választottuk

A fényereje döbbenetes az Eizo L778-nak: sRGB színtérre állítva a monitor automatikusan 8-as értékre áll be (a 100 lehetséges szintből). A panel felső peremében, középen egy apró érzékelő található, így a szobánkban uralkodó fényviszonyoknak megfelelően, automatikusan is beállítható a fényerő. Vizsgálódásainkhoz saját tesztprogramunkat, a TFT teszt v1.03-at, valamint a Quake 3 Arena két pályáját, a q3dm17-est és a q3dm6-ost választottuk. Akik ismerik a játékot, tudják, hogy a q3dm17 sötét, a q3dm6 pedig vöröses színvilágú pálya, ahol a TFT-monitorok leghamarabb elvéreznek. Nos, a gyártó 16 ms-ben adja meg a panel átlagos válaszidejét, ám az Overdrive technológiának köszönhetően – és persze a megfelelő móduszt kiválasztva (pl. „Film”) – a szürkeárnyalatok közötti váltás ideje egészen 12 ms-re csökkenthető, így a gyorsan váltakozó kép szellemképmentes marad. Kipróbáltuk, de a hatás nem mindenhol volt látható.


(forrás: Eizo)

További nagyszerű opció a C-Booster, amely gyakorlatilag megnöveli a kontrasztot és élénkíti a színeket. Ennek a hatására pedig a nagyon világos vagy nagyon sötét képrészletek jobban kivehetőek, elkülöníthetőek lesznek. Gyakorlatilag a panel dinamikájával játszhatunk.


(forrás: Eizo)

Szintetikus tesztünkkel kezdtük a hétpróbát, s bizony megdöbbentően szép eredményt kaptunk. A szürke gradiens tökéletesen, átmenetektől mentesen rajzolódott ki, a szürkék pedig színsemlegesen jelentek meg a képernyőn.

Az első meglepetés után jött a második: a teljesképernyős fekete eddig nem látott sötétségként jelent meg, a fullscreen fehér hófehéren, a két leggyakrabban használt szürke is tökéletesen, foltmentesen tárult elénk.


1 mp @ f2,8 ISO 100 – egyszerűen fekete

A színek a C-Booster nélkül is élénkek és teltek voltak, hatásuk „természetes” volt. A tesztprogramunk által kimutatott utánhúzás elfogadható mértékű volt, megfelelt egy 16 ms-os monitorénak:


1/200 mp @ f2,8 ISO 100

Quake 3 alatt a q3dm17 pályán üzemmódot változtattunk, hogy még gyorsabb legyen a válaszidő. Többen is meglestük játék közben a képet – volt, aki észlelni vélte a különbséget, s volt, aki nem. Mivel műszerrel nem állt módunkban kimérni a különbséget, ezért ezt a majdani felhasználó szemeire bízzuk, döntse el ő maga, hogy mit lát.

Rövid útmutató és értékelés

Az L778 egy csokornyi friss technológiai vívmányt sorakoztat fel, melyek közül talán a legfontosabb az Overdrive eljárás. Ugyan már fentebb utaltunk rá, ám mégis érdemes egy kicsit behatóbban kitérni a megoldásra, amely a xVA panelek reakcióidejét hivatott esetenként jelentősen meggyorsítani. A technológia gyakorlatilag intelligens, előre kiszámított képpontváltáson alapul. A panel folyadékkristályait pontosan adagolt, szabályzott túlvezérléssel és egy nagyon rövid, ám magas feszültséglökettel inicializálja az elektronika, így azok mozgási tehetetlenségüket könnyebben hidalják át, aminek gyorsabb pozícióváltás az eredménye. Eddig a TN+film és az S-IPS panelek bizonyultak optimális megoldásnak, ha valaki gyors válaszidejű TFT-monitort keresett, azonban az Overdrive technológia által már az xVA (MVA, PVA) panelek is alkalmassá váltak olyan gyors képváltásokat igénylő alkalmazásokra, mint például a First Person Shooter (FPS) jellegű játékok vagy a filmnézés.

A gyártó a ScreenManager Pro névre hallgató szoftverét is mellékeli, melyen keresztül (USB-kapcsolat esetén) kényelmesen állíthatjuk monitorunk egyes paramétereit. A gyakran módosított paraméterekhez billentyűkombinációkat is létrehozhatunk.

Értékelés

Az Eizo FlexScan L778 univerzális, mindentudó TFT akar lenni, s bizony ezt a szerepet meggyőzően el is tudja játszani. Egyaránt alkalmas gyorsabb játékokra, filmezésre, de munkára is. Az SRS WOW hangzás pedig kellemes zenehallgatást, DVD-zést tesz lehetővé, igaz, a hangszórók teljesítménye csekély egy megfelelő hangfalszettéhez képest. Ergonómiai szempontból dicséret illeti a talapzatot. A panel magasságát, dőlésszögét egyaránt állíthatjuk, sőt a monitort el is forgathatjuk a speciális talpon. Az apró kezelőszervek, melyek feliratozottsága szinte beleolvad a káva színvilágába, sajnos nem nyerték el tetszésünket – kevés hiányzott a tökélyhez.

Ami tetszett:

  • tetszetős formavilág,

  • jó minőségű, igényes kivitelezés,

  • tökéletes képminőség,

  • rengeteg extra beállítási lehetőség, ezek egy része teljesen automatikusan is irányítható,

  • nagyszerű talapzat.

Ami nem tetszett:

  • még az árreformok és a bőséges felszereltség ellenére is viszonylag drága,

  • apró, olvashatatlan feliratozású kezelőszervek.

MLaca

Az Eizo FlexScan L778 TFT monitort a Juventus Team Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • EIZO

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés