Tesoro Gram MX One és Spectrum TKL mechanikus billentyűzet

Teszteltük a gyártó nemrégiben piacra dobott klaviatúráit.

Szoftver, funkciók

Tesoro Gram MX One

Mint azt a korábbiakban említettük, az öt testreszabható profillal felvértezett Gram MX One száz százalékig plug and play dolgozik, nincs szükség szoftverre a testreszabáshoz: a számos extra képességet az Fn+[gomb] lenyomásával aktiválhatjuk, melyeket a jobb áttekinthetőség érdekében alant táblázatba foglaltunk. Ezek a kombinációk amúgy vázlatosan megtalálhatók már a doboz hátulján is, de a "felhasználói kézikönyvben" (amit erős költői túlzás annak nevezni) részletesebben is taglalásra kerülnek.

Tesoro Gram MX One
Gombkombináció Hatás
Fn + F1-F5 Váltás a profilok között
Fn + F6-F8 Médiavezérlő funkciók
Fn + F9/F10 A világítási effektek sebességének szabályzása
Fn + F11/F12 A világítási effektek irányának szabályzása
Fn + Pause PC/Game Mode közti váltás
Fn + Insert/Delete 6-key/N-key rollover közti váltás
Fn + Home Makró rögzítésének kezdete
Fn + End Billentyűzet zárolása/feloldása
Fn + Page Up Statikus világítási séma rögzítése
Fn + Page Down Dinamikus világítási séma rögzítése
Fn + felfelé/lefelé kurzor A világítás fényerejének szabályzása
Fn + balra/jobbra kurzor A világítási effektek közti léptetés
Fn + Windows gomb A Windows gomb deaktiválása/aktiválása
Fn + Esc Elmentett profilok visszaállítása gyári alapbeállításra

A világítás fényerejét három szinten állíthatjuk, vagy le is kapcsolhatjuk azt. A PC/Game mód közötti váltást az Fn+Pause páros egyidejű leütésével érhetjük el, és hogy éppen tudjuk, melyikük az aktív, egy indikátor LED is segítségünkre siet (mely a Scroll Lock helyett erről ad infót). Game Mode-ban tudunk makrót rögzíteni és a Windows gomb is deaktiválódik, nehogy a játékos szeánsz alkalmával véletlenül az asztalon találjuk magunkat egy félreütés eredményeként. Mikor az Fn+Esc duett három másodperces nyomvatartásával visszaállítunk mindent a gyári alapokra, a klaviatúra háromszor felvillantja az összes LED-jét, így adván tudtunkra, hogy a művelet sikerrel járt.

Szép és jó dolog a plug and play, de azért kíváncsiságból megnéztük az MX One-t a Tesoro 360 vezérlőprogrammal, de értelemszerűen meg sem nyikkant vele a drága; miután elindítottuk, egy üres üdvözlő képernyő fogadott bennünket, és ott meg is állt a menet.

Tesoro Gram Spectrum TKL

A Gram Spectrum TKL esetében kicsit már árnyaltabb a kép, mert bár néhány fontosabb funkció hozzáférhető szoftver nélkül is, a makrózáshoz és a fényorgonával való játékhoz már szükség van az előbbiekben említett Tesoro 360 driverre, mely szerencsére egy fokkal átgondoltabb GUI-val rendelkezik, mint a Gram SE Spectrum szoftvere.

Tesoro Gram Spectrum TKL
Gombkombináció Hatás
Fn + F1-F5 Váltás a profilok között
Fn + F7-F12 Médiavezérlő funkciók
Fn + Pause PC/Game Mode közti váltás
Fn + Insert/Delete 6-key/N-key rollover közti váltás
Fn + Home Makró rögzítésének kezedete
Fn + End Billentyűzet zárolása/feloldása
Fn + Page Up/Page Down A világítás fényerejének szabályzása
Fn + Windows gomb A Windows gomb deaktiválása/aktiválása

A 102 MB-os program feltelepítése és elindítása után a bejelentkező képernyőn találjuk magunkat, ahol feltűnnek a driverrel kompatibilis eszközeink, jelen esetben a Spectrum TKL. Miután kattintunk a képén, fent megjelenik az öt profil, és a "Quick Start", illetve az "Advanced" opció közül választhatunk. Míg előbbi a LED-ek fényjátékához biztosít egy egyszerűsített felületet, addig az utóbbi már aprólékosabb megközelítést kínál, és a kibővített szivárványos beállítások mellett ("Lighting Effect" fül) itt makrózhatunk/programozhatunk át egyes billentyűket ("Assignment" fül). Abban az esetben, ha nem szimpatizálunk a program színvilágával, a fejlécben szereplő "Settings"-re klikkelve fehérről átnyergelhetünk feketére, ami talán kímélőbben hat szemünkre.


[+]


[+]

A "Lighting Effect" tabon előre meghatározott effektek közül válogathatunk, melyeket könnyedén különböző gombcsoportokhoz tudunk rendelni, a színt pedig vagy kiválasztjuk egy mintasorból, vagy decimális kódban (255 x 255 x 255) adjuk meg. Ha van még egyéb Tesoro 360-at támogató eszközünk, akkor a fényeket szinkronizálhatjuk is, ha pedig teljesen magunkra szabnánk azokat, a "Custom" fülön számos jellemzővel elbíbelődhetünk (az effekt sebessége, időtartama stb.). Akárhogy is döntünk, az adott ablakban feszítő virtuális tasztatúrán látszódni fog, hogy éppen melyik séma aktív.


[+]


[+]

Az "Assignment" részlegen található a makrózás, ahol személyre szabhatjuk a dolgokat, legyen szó komplex kombinációk egygombosításáról, egérkattintás rögzítéséről vagy éppen alapvető Windows funkciók billentyűhöz rendeléséről. Mintegy mellékesen jegyezzük meg, hogy a szoftver jellemzően 55 MB memóriát fogyasztott, miközben matattunk benne, és 14 MB-ot, mikor a háttérben futott.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés