Hirdetés

Új Samsung mono multifunkciós nyomtató az egyszerűség jegyében

SCX-4727FD/4729FW

Egy jó multifunkciós nyomtató elhagyhatatlan kelléke minden irodának, és ha monokróm gépet vásárolunk, akkor az üzemeltetést viszonylag olcsón megúszhatjuk – hiszen nem fognak rájárni a kollégák, hogy családi fotóikat ott nyomtassák ki. Persze a takarékosságon felül vannak más szempontok is, mint például a hálózati kapcsolat lehetősége, a könnyű karbantartás és kezelhetőség, valamint a halk működés, kis fogyasztás. A Samsung ezen kritériumok mentén igyekezett megalkotni az SCX-4727FD és SCX-4729FW modelleket.

Már a teszt elején leszögeznénk, hogy mi csak az utóbbi modellt teszteltük, de mindkettő ugyanazt tudja, egyformán is néznek ki, csak abban különöböznek, hogy az általunk tesztelt SCX-4749FW-t vezeték nélküli hálózati képességekkel is "felextrázták". A sors fintora, hogy ez a modell idehaza hivatalosan nem kapható (bár ettől függetlenül megvásárolható egyes helyeken) azon egyszerű oknál fogva, hogy ebben a kategóriában (SOHO) a Wi-Fi-s készülékek nem túl kelendőek hazánkban.

A készülék felépítése rendkívül egyszerű és kategóriájához mérten kompakt, köszönhetően annak, hogy a kezelőpultot nem egy párkányra ültették, hanem egy kihajtható és az előlapba visszasüllyeszthető megoldást alkalmaztak. Ez helytakarékos megoldás, de cserébe nem kapunk hatalmas gombokat és kijelzőt sem.

A nyomtatót kétféle úton etethetjük papírral: az alul lévő, 250 lapos elsődleges tálcából, vagy ha speciális igényeink vannak, akkor a felette található, kihajtható kézi adagolóból. Amennyiben ez szükséges, vagy csak el akarjuk kerülni a papír gyűrődését, úgy a hátoldali fedél lehajtásával a papír egyenes úton megy be és távozik a készülékből, de ezzel az opcióval egyben lemondunk az automatikus kétoldalas nyomtatásról is.

A lapbeolvasó modul természetesen legfelül kapott helyet. A normál síkágyas mellett 50 lapos automatikus lapadagoló is elérhető, ami a faxhoz és a másoláshoz elengedhetetlen tartozék.

A csatlakozók, tehát a LAN (8P8C, aka RJ45), a fax és telefon dupla RJ11-e, az USB 2.0 és a képen nem látható tápcsatlakozó a hátoldalra kerültek. Utóbbi egyébként L alakban hajlított, így a készüléket közelebb tudjuk tolni a falhoz, mintha egyenes végül kábelt kapott volna.

Belső, költségek és teljesítmény

Lássuk, mit is tud(nak) papíron a szóban forgó modell(ek)!

Termék megnevezése Samsung SCX-4727FD / SCX-4729FW
Nyomtatási technológia Lézernyomtatás (duplex)
Nyomtatónyelv PCL6/5e, SPL
Nyomtatási felbontás 1200 dpi
Nyomtatási sebesség monokróm: 29 oldal/perc A4;
első monokróm nyomat: 8,5 mp
Scanner technológia CIS színes
Scannelés/másolás felbontása 1200x1200 dpi
Scannelés/másolás sebessége 29 lap/perc FF (első másolat 14 mp)
Bemeneti papíradagoló kapacitása 250 lapos papírkazetta, 1 lapos (vagy több boríték) többcélú tálca, 50 lapos ADF adagoló
Kimeneti papíradagoló kapacitása 150 lap normál (vagy egyenes út opció)
Papírtömeg 60-220 g/m² papír
Lapolvasó tulajdonságai Olvasás csak PC-re
Faxolási módok Küldés: multi, késleltetett, elsőbbségi, továbbított, számítógépre;
Fogadás: biztonságos, továbbított, számítógépre
Másolási módok Igazolvány, leválogatás, poszter, klón, kétoldalas
Processzor sebessége 533 MHz
Memória mérete 128 MB
Havi terhelhetőség maximum 12 000 oldal
Üzemi zajszint 50 / 26 dB(A)
Csatlakozók USB 2.0, Fast Ethernet (10/100), RJ11, ezeken kívül a SCX-4729FW esetén IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi
Méret 406 x 378x 338 mm
Tömeg 10,3 kg
Gyártó weboldala www.samsung.hu
Termék weboldala Samsung SCX-4727FD
Fogyasztói ár 59 900 Ft (SCX-4727FD) / 71 000 Ft (SCX-4729FW)
Garancia 2 év
Fekete tonerkazetta kapacitása (normál) 1500 lap
Fekete tonerkazetta ára (normál) 19 300 Ft-tól
Fekete tonerkazetta kapacitása (nagy)

2500 lap

Fekete tonerkazetta ára (nagy) 23 300 Ft-tól

A megadott árak alapján a lapköltség könnyedék kiszámolható: a kisebbik tonerrel 13, a nagyobbikkal 9,3 forintra jövünk ki. Zárójelben és halkan megjegyeznénk, hogy az interneten is körbenézünk kellékanyagárak ügyében, és normál kapacitású, eredeti gyári tonerek már 14 000 forinttól kaphatók, míg a nagyobbat már 18 000 forintért is beszerezhetjük. Ha ezt vesszük alapul, akkor fajlagos költségeink jóval kedvezőbben alakulnak, azaz rendre 9,3 és 7,2 forinttal számolhatunk.

A nyomtató havi terhelhetősége maximum 12 000 oldal, külön ajánlást nem említ a kézikönyv. A fényhengerrel egybeépített tonerkazettán kívül fellelhető egyéb alkatrészek átlagosan 50 000 lapra vannak hitelesítve, kivéve az adagológörgőt és az átvivőhengert, ami a dokumentáció szerint 100 000 lapot bír ki.

A nyomtatási költségek egyébként tovább csökkenthetők az ECO móddal, ami tonerspórolós és kétoldalas nyomtatás mellett felajánlja több oldal egy lapra nyomtatását is, illetve egy szoftver segítségével a nyomtatandó oldalakból eltávolíthatjuk a képeket és a szükségtelen részeket, ezzel további papírt, energiát és festékport spórolva.

Teljesítmény

Hirdetés

Természetesen a tesztelés most sem maradhatott el, hiszen kíváncsiak voltunk, mire képes a termék a valóságban. A gyártó legfeljebb 29 oldal/perces nyomtatási sebességet ígér, ha az első oldalt nem számoljuk, aminek elkészülte legfeljebb 8,5 mp-et vehet igénybe. A mérések igazolják ezeket a számokat, ugyanis az első lap 8 mp-ig készült, de utána 28,5 lap/perces folyamatos sebességet mértünk normál és legjobb minőséget használva egyaránt.

Duplex teljesítménnyel kapcsolatos gyári adatunk nincs, de a mérések szerint 13 oldal, azaz 6,5 lap készül el percenként, ha spórolni akarunk a papírral.

Az automatikus adagolóval végzett másolással kapcsolatos adat szerintünk egy kissé optimista, habár az első oldalra megadott 14 mp reális, folyamatos üzemben mi 25 lapot mértünk 29 helyett.

A síkágyas scannelést is próbálgattunk: egy A4-es színes grafikát szürkeárnyalatosan, 300 dpi felbontással 12 mp-ig tartott beolvasni, ugyanez színesben 19 mp-et emésztett fel. A felbontást 600 dpi-re állítva már 75 mp-re volt szükség egy színes oldalhoz, míg az 1200 dpi esetén 3 perc 28 mp-ig szöszmötölt.

Fogyasztás

Papíron a nyomtatónak használat közben átlagosan 350 wattra van szüksége, ami készenléti üzemmódban 50 watt alá mérséklődik, míg alvó üzemmódban 3 wattot adnak meg. A gyakorlati mérések során 6,2 wattos alvó teljesítményfelvételt mértünk, míg készenlétben 7,4 wattot – előbbi a gyári adat duplája, utóbbi viszont csak töredéke. Folyamatos működés közben felvett átlagteljesítményt mérni technikai okokból nem tudtunk, de a fogyasztásmérőről leolvasható érték alapján a gyári érték megbízhatónak tűnik.

Nyomatminőség, szoftverek

Nyomatminőség

3 pt betűk nyomtatása Draft / Normal / Best minőségi beállítások mellett
3 pt betűk nyomtatása Draft / Normal / Best minőségi beállítások mellett

Az SCX-4729FW szépen rajzolja a betűket, még a 3 pontosak is tiszták, kontúrosak és jól olvashatók, ráadásul a vázlat (draft) nyomtatási minőség is megfelelő akkor, ha csak magunknak nyomtatunk, ugyanakkor a normál és legjobb között nincs érdemi eltérés.

Tesztábrák I. Normal / Best minőségben
Tesztábrák I. Normal / Best minőségben

Tesztábrák II. Normal / Best minőségben
Tesztábrák II. Normal / Best minőségben

Tesztábrák III. Normal / Best minőségben
Tesztábrák III. Normal / Best minőségben

Tesztábrák IV. Normal / Best minőségben
Tesztábrák IV. Normal / Best minőségben

A tesztábrák elemzése során sem láttunk jelentős minőségbeli különbséget a két beállítás között. "Legjobb" módban picit erősebben, vastagabban nyomja a vonalakat, amelyek sok lézerrel ellentétben nem lépcsőzetesek, hanem kissé fonalszerűek, ahogy azt a LED-es nyomtatóműveknél szoktuk tapasztalni – ettől persze még lézernyomtatómű dolgozik tesztalanyunk belsejében.

Telepítés, szoftver

A nyomtató telepítése a Wi-Fi-s modell esetében is kábelt igényel, de a szoftver gyorsan végigvezet bennünket az alapvető hálózati beállításokon, így túl sok dolgunk nem akad, mivel ezt követően azonnal használhatóváv válik. A alap szoftveren kívül a gyártó ellát bennünket egyéb programocskákkal is, mint amilyen például a SmartThru Office dokumentumrendező, a Scan Assisstant scannersegéd vagy éppen a Fax Journal, de az AnyWeb Printet is felajánlja letöltésre, ha szükségünk lenne rá.

TWAIN interfészhez hasonló felületet kínál a Samsung Scan Assistant
TWAIN interfészhez hasonló felületet kínál a Samsung Scan Assistant

Amit viszont nem feltétlenül érdemes kihagyni, az az Easy Printer Manager. Ez tulajdonképpen nem más, mint a nyomtató webes felületen is elérhető, SyncThru Web elnevezésű beállítópanelnek a lokális gépre telepített változata, ahol mindent figyelemmel kísérhetünk és beállíthatunk a tonerszinttől a munkák kimutatásán és az eszköz beállításain át egészen az online megrendelésekig.

Samsung SyncThru webes beállítófelület
Samsung SyncThru webes beállítófelület

A beállítások egy része (az alapbeállítások) természetesen a nyomtató kijelzőjén helyben is elvégezhető, de teljes körű, kényelmes és gyors konfigurálást csak az említett egyéb felületeken keresztül végezhetünk. Nagyvállalati szintű konfigurációra és felhasználó-menedzsmentre viszont ne számítsunk, hiszen ez a termék még nem az a kategória.



Samsung Easy Print Manager

Értékelés

A Samsung egy egészen kellemes masinát tett le az asztalra, ami az 1-5 felhasználót számláló irodákban elegendő szolgáltatást nyújt, kategóriájának megfelelő nyomtatási sebességgel és terhelhetőséggel. A nyomatminőségére sem tudunk rosszat mondani, de az árnyalatok kissé átmenetesek, sávosak még a legjobb minőségi szintet választva is, tehát nem tökéletes ezen a téren, ugyanakkor a szövegnyomtatás teljesen rendben van. Kijelzője sajnos nem túl nagy, ugyanakkor a kibillenthető megoldás helytakarékos.

Ami a költségeket illeti, az ajánlott árakat figyelembe véve inkább a nagy tonerrel érdemes nyomtatni, ha az 1000 lapra elegendő gyári töltet elfogyott. A 9 forintos lapköltség azonban így is csak átlagosnak számít a mezőnyben, de alternatív úton beszerzett gyári alapanyagokkal tovább spórolhatunk (csak nehogy belefussunk egy hamisítványba!). Szerintünk a 2500 oldalra elegendő nagy toner is csak átlagos egy ekkora gép esetében, pláne, hogy ez már a nagyobb kapacitású.

A Samsungnak nincs könnyű dolga ebben a 60-70 000 forintos mezőnyben, ahova a tesztelt modell is tartozik, és ahol bőven akad kihívója (OKI MB451, Xerox WorkCentre 3220DN, HP LaserJet Pro M1536dnf, Brother MFC-7460DN), akár olcsóbb lapköltséggel vagy akár nagyobb tonerrel is. A Samsung multifunkciósa egy remek készülék, de a konkurensekhez képest nem tud olyan kiugróan nagy újdonságot vagy pozitív eltérést mutatni, ami kiemelné kategóriatársai közül.

Daywalker

A Samsung SCX-4729FW multifunkciós készüléket a Samsung magyarországi képviseletétől kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés