Anatómia és ergonómia
A Samsung NX1000 nem egy nagy fényképezőgép. Méreteit nézve körülbelül akkora, mint az Olympus E-PL5 vagy a Panasonic DMC-GX1 – azonban az említett masináktól eltérően az NX1000-ben egy valamivel nagyobb, APS-C típusú képérzékelő lapul. Bár a váz nagyrészt kopogós műanyagból készült, építési minőségére nem lehet panasz – az illesztések nagyon pontosak, s még erőteljesebb markolászáskor sem nyekereg vagy rogyadozik a burkolata.
Az előlap legjellemzőbb eleme a vaskos, ívelt markolat, amely azonban csúszós, s viszonylag sima felületű anyaggal van bevonva. A mérnökök a nyakpánt felfogatási pontját kissé előrefelé helyezték a váz oldalán, így az nem nyomja a gépet fogó kéz ujjait. A markolat felső részébe integrálták az erős, zöld fényű AF segédfényt. Az előlapon ezen kívül már csak a bajonett reteszbütyke látható, ami viszonylag közel esik a fényképezőgép széléhez.
A markolati rész hátsó oldalán folytatódik a csúszós műanyag, amin a hüvelykujj számára kialakított pihenősziget sem sokat segít. A nyomógombok, kapcsolók és a tárcsák nagyon jó minőségűek, nyomáspontjuk határozott és jól érezhető. Kifogásolni csak a multifunkciós vezérlőegység tárcsáját lehetne, ami bár recésen, de túl könnyen körbeforog. A kezelőfelület ergonómiai kialakítása gyakorlatilag a kategóriában megszokottat hozza – nem rosszabb és nem is jobb, nagyjából minden jól elérhető anélkül, hogy ujjaink görcsbe rándulnának.
A 3”-os TFT LCD kijelző mellett szerencsére hagytak elég helyet a tervezők, így nem kellett összezsúfolni semmit a készülék hátoldalán. Az USB és a HDMI aljzatok a markolati rész oldalában, egy kis műanyag ajtó mögött találhatóak.
A váz alján a fém állványmenet pont az optikai tengely alá esik; az akkut és a memóriakártyát egy széles retesznyelvvel megáldott csapóajtó rejti, amit akkor is ki lehet nyitni, ha cseretalp van a masinára erősítve.
A Samsung NX1000 tetőlemezének kialakítása tetszetős, letisztult – a feszesen járó módválasztó tárcsa belesimul annak síkjába. A vakusaru két oldalán látható nyílások a beépített sztereó mikrofon rései. A kioldót körbeölelő bekapcsológombon kívül már csak a „Smart Link” gombja foglal helyet a váz felső részén.
A Samsung NX1000 kialakítása nem rossz, nagyjából az összes fontos vezérlőt viszonylag kényelmesen el lehet érni ujjtörő mutatványok nélkül. Persze az ára sugallja, hogy valahol spórolni kellett a gép kialakításánál, ezért az alkalmazott anyagok is ezt tükrözik. Ez szerencsére nem jelenti egyből azt, hogy azok minősége gyatra lenne, hiszen az NX1000 nagyon jól össze van rakva, de azért érződik, hogy a műanyagok kopogósabbak, és a markolatra sem jutott már a finomabb gumiból. A nyomógombok jó minőségűek, nyomáspontjuk jól érezhető, működésük határozott.
Adatlap
Menürendszer
A Samsung NX1000 menürendszere nem érhető el magyar nyelven, ami azoknak a fotósoknak, akik már régebb óta foglalkoznak digitális fényképezőgépekkel, nem okoz különösebben nagy bajt, de az újoncoknak nagy segítség lehetne a honosítás. A menü alapvetően öt fő egységből áll, melyek egy vagy több aloldalt tartalmazhatnak, de egyik sem görgetős, így könnyen áttekinthető. A rendszer megjegyzi, hogy melyik paramétert állítottuk át utoljára, tehát ha legközelebb belépünk, ugyanott folytathatjuk, ahol abbahagytuk a motoszkálást.
Az öt fő menüpont: camera (fényképezőgép), movie (filmfelvétel), custom (egyéni beállítások), settings (beállítások) és GPS (helymeghatározás – utóbbi inaktív). A camera olyan paramétereket tartalmaz, amelyek elsősorban a képalkotást befolyásolják (fénykép mérete, minősége, érzékenysége, fehéregyensúly, AF mód, AF mező, képsor beállítások, fénymérés stb.). A movie menüpontban értelemszerűen a mozgóképfelvételt befolyásolhatjuk (felbontás, minőség, hang stb.), míg a custom oldalon az érzékenységet (ISO lépés és automatikus ISO választás tartománya), a zajcsökkentést, az iFn gombra kiosztott funkciókat, a kijelzőn megjelenített adatokat, a segédrácsot és hasonlókat állthatjuk. A settings, avagy beállítások menüpontban a menü nyelvét, a fájlnév és a könyvtárak használatát, az adatok gyári értékre való visszaállítását (reset), a felvétel utáni képmegjelenítés időtartamát, a kijelző viselkedését, az energiatakarékosságot, a dátumot és az időt, a hangokat, a szenzor tisztítását és a hasonló funkciókat paraméterezhetjük.
A Samsung NX1000 természetesen rendelkezik gyorsmenüvel is, amit a Fn gomb megnyomásával hívhatunk elő. Itt az éppen használatban lévő módtól függően jelennek meg a paraméterek, de alapvetően az érzékenység, a záridő és a rekeszérték, az expozícióeltolás, a fehéregyensúly, a színtér, a fénymérés módja, az AF mód, az AF mező, a felbontás és a képminőség, a sorozatfelvétel és hasonlók jelennek meg.
A multifunkciós vezérlő kurzorát felfelé nyomkodva („DISP”) a képernyőn megjelenített adatok mennyiségét változtathatjuk. Az NX1000 rendelkezik digitális libellával is, így szükség esetén ezt is segítségül hívhatjuk.
A fényképek nézegetése során is befolyásolható a kijelzett információhalmaz. Alapesetben a kép fölött az alkalmazott képminőség (pl. RAW+F) és a kép sorszáma, a fotó alatt pedig az expozíciós értékek (záridő, rekeszérték), az érzékenység, a felvétel száma és az akku töltöttsége jelenik meg. A DISP nyomkodásával ez az adathalmaz bővíthető.
Ha képnézegetéskor belépünk a fényképezőgép menüjébe, azt láthatjuk, hogy ott további elemek váltak elérhetővé: képeinket törölhetjük, megoszthatjuk vezeték nélküli hálózaton, védhetjük törlés ellen vagy akár szerkeszthetjük is. Nézegetéskor a tárolt fotók kicsinyített ikonjait láthatjuk kérésre; engedélyezhető az automatikus elforgatás (portré/tájkép), indíthatunk slide show-t (bemutatót) a kijelölt vagy összes képből, hozzáadhatunk effekteket, zenét, és megadhatjuk a képváltás idejét is.
Működés
A Samsung NX1000 folytatja azt az irányt, amit az elődmodellek már elkezdtek: a gyártó egyik zseniális szolgáltatása az iFn gomb, amit továbbra is kötelezővé tennénk az összes gyártónál. Ez a programozható gomb az objektív bal oldalán található, így a gépet tartó bal kéz hüvelykujja kényelmesen elérheti. Fotózási módtól és a menüben beállított funkcióktól függ, hogy mit tudunk vele paraméterezni. Programautomatika módban alaphelyzetben az érzékenység és a fehéregyensúly érhető el (a szolgáltatások közt ismételt gombnyomással lehet váltani), melyek értékét a fókuszgyűrű forgatásával lehet beállítani.
Hirdetés
A „Picture Wizard”, avagy „képvarázsló” tulajdonképpen nem más, mint az alapvető színhatásokat menedzselő szolgáltatás. Itt olyan filterek közül válogathatunk, mint például a standard, az élénk, a portré, a tájkép, az erdő, a retró, a hűvös, a nyugodt vagy a klasszikus, de három saját szűrőt is felprogramozhatunk és el is menthetünk. Ezek a színszűrők mind paraméterezhetőek (szín, telítettség, élesség és kontraszt szempontból), tehát a lehetőségek száma képeink „egyedivé varázslása” szempontjából szinte korlátlan.
Másik ilyen, azaz ehhez hasonló funkció a „Magic Frame” és a „Smart Filter” opció, melyek a módválasztó tárcsával érhetőek el. Az előbbi érdekes, kreatív kereteket kínál fel, melyekbe „belefotózhatjuk” saját képeinket (pl. egy magazin címlapja, egy újságcikk vagy egy tévé képernyője lehet a keret). A „Smart Filter” ellenben olyan effektek gyűjteménye, ahol megtalálható például a miniatűr hatás, a vinyettálás, a halszem, a rajz, a lágy fókusz, a pöttyösödés, a régi film (1, 2) vagy a filmnegatív.
A „Smart” és a P módok mellett találunk még egy további automata felvételi szolgáltatást az NX1000-en, amit egy körbe zárt „i”-vel jelölnek. A gyártó ezt „Lens Priority” módnak hívja. Itt az optika játszik központi szerepet, azaz pontosabban annak iFn gombja. Ha ezt megnyomjuk, az összes séma és „Smart Filter” elénk tárul (választani itt is a fókuszgyűrűvel lehet). Ismételt megnyomással a digitális zoom válik elérhetővé, amely lehet egyszeres, 1,2-szeres, 1,4-szeres, 1,7-szeres és kétszeres.
Apropó sémák: ezekből a Samsung NX1000 összesen tizenötöt kínál, mint például panoráma, közeli felvétel, 3D, tájkép, Beauty Shot, tűzijáték, napkelte stb. Ezek közül mindenképp érdemes kiemelni a panoráma sémát, ugyanis a Samsung ezt igen érdekesen (és nem utolsó sorban logikusan) oldotta meg: a fényképezőgép egészen addig rögzíti a panorámakép egyes képkockáit, míg a fotós nyomva tartja a kioldót. Természetesen tetszőleges irányba (fel-le, balra-jobbra) mozgathatjuk a masinát – a lényeg, hogy folytonos és egyenletes legyen a forgómozgás.
Képlejátszás közben lehetőségünk nyílik arra, hogy felvételeinken a fontosabb retusálásokat elvégezzük (szó sincs RAW hívásról!). Az aktuális kép retusfunkcióit az Fn gomb megnyomásával hívhatjuk elő. Itt alkalmazhatunk egy Smart Filtert, javíthatjuk a vörösszemhatást, felhúzhatjuk a kép bebukott részeit, átméretezhetjük vagy elforgathatjuk a fotót, alapvető arcretust hajthatunk végre (világosabb bőrtónusok és simított, lágyított bőrfelület), világosíthatunk a képen, módosíthatjuk a kontrasztot, illetve vinyettálást adhatunk hangulati elemként a felvételhez.
Egyre több fényképező rendelkezik vezeték nélküli szolgáltatásokkal, melyek segítségével távvezérelhetjük a masinát, de akár – internetes hozzáférési pont közbeiktatásával – azonnal meg is oszthatjuk felvételeinket a világhálón. A Samsung NX1000 sem kivétel, ugyanis ez a masina is kapott bőven ilyen funkciókat. A leggyorsabban a „Smart Link” nyomógombbal érhető el ezen funkciók egyike, amit a gyártó szerint leggyakrabban fogunk majd használni: képeinket feltölthetjük okostelefonunkra (androidos Samsung telefonok előnyben, persze). Itt vagy az összes, vagy csak a kiválasztott képek másolása végezhető el.
Bővül a lehetőségek tárháza, ha a módválasztó tárcsán a Wi-Fit választjuk ki: itt olyan szolgáltatások közül választhatunk, mint a MobileLink (lásd fentebbi leírás), a Remote Viewfinder (távvezérlés androidos okostelefonnal), Social Sharing (adott weboldalra, közösségi hálóra tölthetünk fel fotókat a fényképezőről), Email (e-mailben küldhetjük el képanyagainkat), SkyDrive (a Samsung SkyDrive online tárhelyszolgáltatásába küldhetőek a fényképek), az Auto Backup (fényképezőgép és PC közti vezeték nélküli szolgáltatás) és a TV Link (ha rendelkezünk vezeték nélküli vagy vezetékes hálózatra csatlakoztatott tévével, akkor ezen játszhatjuk le a fényképezőgépen tárolt anyagokat).
A vezeték nélküli rendszer beállítása sem egy nagy ördöngősség, egyszerűen csak meg kell keresni azt a vezeték nélküli hálózatot (SSID alapján), amihez csatlakozni szeretnénk, meg kell adni a hálózati jelszót, ezután minden mást elintéznek egymást közt eszközeink.
Képminőség
Korábban már több Samsung NX fényképezőgép járt nálunk, s igazából egyiknek sem volt különösebben nagy gond a képminőségével. Azonban a masinák saját JPEG motorjának magasabb ISO értékeken produkált teljesítményével sosem voltunk maradéktalanul elégedettek. Vajon az NX1000 képérzékelője és képalkotó algoritmusa változtat ezen a trenden? Első körben lássuk hát az ISO-s mérések eredményeit!
A mérésekhez gépen belül az összes zajszűrést kikapcsoltuk, majd megnéztük a JPEG és a RAW-ból előállított JPEG fotók minőségét. A RAW konverzióban az Adobe Photoshop CS6 próbaváltozata és az Adobe Camera RAW beépülő alkalmazás 7.4 RC kiadása volt segítségünkre. Amint a fenti ábrákon látszik, maradt minden a régiben: a gép saját JPEG állományain ISO 400-on már halványan, majd ISO 800-tól felfelé egyre feltűnőbben jelentkezik a részletek elmosása és színes foltosodás, ami ISO 1600-ig még mértéktartó, de utána radikálisan ront a képminőségen. A nyers fájlokból előállított JPEG felvételeken a foltosodásnak nyoma sem látható, és még az ISO 3200-as fényképek is nagyon jó minőségűek. Érdekes, hogy ISO 3200 fölött egyre nagyobb mértékben romlik a képminőség, tehát nem lineáris a zajosodás.
A szándékosan alulexponált felvételeken is látható, hogy a foltosodás mellett egyfajta „motion-blur” jellege is van a zajnak: mintha oldalirányba elrántaná a képalkotó algoritmus a pixeleket. Ennek a jelenségnek RAW-ból építkezve nyomát sem látni (lásd fenti és lenti ábránkon).
Továbbá azt tapasztaltuk, hogy az NX1000 vízszintes sávosodást is produkál, ami JPEG és RAW fájlok esetén egyaránt látható, igaz, a nyers állományok esetében ez a sávosodás halványabb, és inkább karcolásokra hasonlít.
A képminőség azonban nem csak sz ISO-s ábrákból áll: az NX1000 például szép, lépcsőzetmentes színátmeneteket produkál, és színvilága nagyon szemrevaló (ez persze ízlésfüggő). A koreai gyártó korábbi fényképezőgépeinél (főleg a kompaktok esetében) bevett szokás volt a túlszaturált színvilág – ennek itt nyoma sincs, sőt a fotók kissé „laposak” a szó jó értelmében véve. Nekünk az volt a benyomásunk, hogy a Samsung megpróbálta a Leica (X1?) képvilágát lekoppintani, ami részben sikerült is. Megfelelő fényviszonyok mellett „hű, a mindenit” felvételekre is képes az NX1000. Főleg a kék ég reprodukciója lett nagyon jó; az emberi bőrtónusok kissé rózsaszínesek, de ezt leszámítva korrektek (értsd: nincs teljesen kaotikus, korrigálhatatlan színeltolás). A fénymérésre sem lehet panasz, a készüléket zömében többmezős mérésen hagytuk – általános használatkor ez a mód vált be a legjobban. Íme, tél végi képmintáink:
Filmfelvétel és értékelés
Amikor szerkesztőségünkbe megérkezett a Samsung NX1000, először azt gondoltuk, nem lesz hosszú írásunk filmfelvételi tudásáról, hiszen ebben a kategóriában általában a „sima” programautomatikán és az automatikus érzékenységen kívül nem nagyon lehet beleszólni a felvételbe. És itt jött a nagy meglepetés, mert ha az NX1000 módválasztóját videó állásba tekerjük, akkor egy igazi kis kamerát kapunk: a mozgóképfelvételi módok lehetnek P, A, S, M (tehát programautomatika, rekeszprioritásos, záridőprioritásos, illetve teljesen manuális). Az A, S, M módokban ráadásul felvétel közben is kedvünkre változtathatunk az expozíciós értékeken!
Az élességállítás filmezés közben lehet manuális vagy folyamatos AF. A manuális élességállításhoz kérhető segéd, ami azt jelenti, hogy az élőképet ötszörös vagy nyolcszoros nagyításban látjuk. A segédek azonban csak felvétel előtt használhatóak, felvétel közben nem lehet a képet nagyítani. Ha szeretnénk, hozzáadhatunk a felvételhez fokozatos bevezetést, kivezetést, vagy be- és kivezetést is. A mozgóképek legnagyobb felbontása 1920x1080 @25p, de választható az 1920x810 @24p, az 1280x720 @25p, a 640x480 @25p és a 320x240 webes felbontás is. A felbontás mellett a képminőség fölött is mi rendelkezünk, ami lehet normál vagy magas. Szélzajszűrés nincs, a hangot vagy engedjük vagy némítjuk – egyéb opció nincs erre vonatkozóan.
A felvett hang minősége jó, 32 kHz-en 125 kbps felbontással történik a rögzítés. A képminőség inkább csak átlagos, legnagyobb felbontás és legjobb képminőség mellett is csupán 10 Mbps-os a videó. Csakúgy, mint az állóképekre, mozgóképeinkre is „ráhúzhatóak” a képi hatások. Itt azonban számolni kell azzal, hogy a felvétel – noha példának okáért Full HD-t választottunk ki – csak 640x480 pixeles lesz. A jello hatást (avagy dülöngélés) jól kordában tartották, ennek ellenére kameramozgatáskor szakaszossá válhat a felvétel. Tesztvideónk.
Értékelés
A Samsung NX1000 érdekes kis masina. Nem lehet megbélyegezni, nem lehet egyértelműen sehová sem bekategorizálni. Vannak nagyon jó és vannak kevésbé jó tulajdonságai, melyekkel azonban együtt lehet élni, főleg akkor, ha számba vesszük végfelhasználói árát. Igaz, a JPEG motor nem a legjobb, de ha nyers fájlokból építkezünk, nagyon jó képminőséget kaphatunk – ehhez persze időre és némi gyakorlatra van szüksége a fotósnak. Színvilága nagyon szép (bár ez szubjektív vélemény), videós tudása pedig lenyűgöző (árát és besorolását szem előtt tartva). Ergonómiája és felépítési minősége szintén jónak mondható, noha az alkalmazott anyagok kissé kopogósak. Összességében mi a véleményünk a gépről? Tetszett, de kísérletező kedvűeknek akár ajánlott is lehet.
Termék megnevezése | Samsung NX1000 |
---|---|
Jellemzés | Meglepő, üdítő, néha bosszantó, de jó tudású MILC masina. |
Pro | + Tetszetős, letisztult dizájn, + átlátható, egyszerű, de nagyszerű menürendszer, + teljesen manuálisan vezérelhető filmfelvétel, + különféle színszűrők, keretek, effektek (videóra is), + szép színvilág, + sokrétű, hasznos szolgáltatáscsomag (pl. Wi-Fi, színszűrők), + elfogadható ergonómia, + jó ár. |
Kontra | - Nem lehet hozzá elektronikus keresőt csatlakoztatni, - nincs magyar menüje, - csak alapvető zajszűrési paraméterezhetőség, - közepes AF sebesség, - JPEG állományok nem a legjobbak. |
Ergonómia | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Képminőség JPEG | ![]() ![]() ![]() |
Képminőség RAW | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Mozgókép minősége | ![]() ![]() ![]() |
Mozgóképfunkciók | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Ár/érték | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Felépítés, anyaghasználat | ![]() ![]() ![]() ![]() |
Ennyire kellene | ![]() ![]() |
Samsng NX1000 fényképezőgép
MLaca
A Samsung NX1000 fényképezőgépet a Samsung magyarországi képviseletétől kaptuk kölcsön.