Samsung D8000, az okostévé

Az okostévé vonal

Amíg 2010 a képalkotás, konkrétan a Full HD 3D megjelenítés, azaz a hardver éve volt, addig 2011 a tévék világában a szolgáltatások kibővítéséről szól. A trend világosan megfigyelhető, és az is, hogy minden nagy gyártó ugyanezt az utat követi. A Samsung kidolgozta a Smart TV-t, a Panasonic a Viera Connect névre hallgató megoldást, a Toshiba pedig a Cevo-Engine-t, hogy csak néhány példát említsünk.

Külső szemmel

Kíváncsiak voltunk, hogy a szép szavakból a valóságban mi igaz, ezért ellátogattunk a Samsung hazai képviseletéhez, hogy a bázisukon próbáljuk ki élőben a rendszert a D8000-es, hatalmas, 55 colos készüléken. De előtte néhány szó a külsőről, mert ott is találkozhatunk radikális újítással. A vállalatnak sikerült az idei modellek jó részénél jelentősen, körülbelül fél centiméterre csökkenteni a káva vastagságát. Ennek köszönhetően kicsit olyan az összhatás, mintha a kép a levegőben lebegne, de a korábbi bumfordi kereteknél sokkal jobban néz ki. Szerencsére a tervezők a mára már teljesen elkoptatott lakkfeketét mattra csiszolt fémes felületre cserélték, ami határozottan jót tesz egy felsőkategóriásnak szánt tévé megjelenésének.

A másik nagy koreai konszern által bevezetett borderless (keret nélküli) vonalhoz hasonlóan itt is egyetlen síkba került a káva és a képernyő, ami csak tovább dob a külsőn. A tavaly felzúdulást kiváltott, csillag alakú krómozott talpak határozottan jobban mennek ehhez a minimalista forma- és színvilághoz, úgyhogy erre se lehet már sok panasz.

Az alkalmazott Edge-LED háttérvilágításnak köszönhetően a tévé vastagsága mindössze három centiméter. Az interfészeket a hátlappal párhuzamosan helyezték el, így a csatlakozók sem foglalnak plusz helyet, ami a falra akasztás során jöhet jól. Mint ahogyan az is, hogy mindössze 16,1 kilogrammot nyom. Jobb oldalán kaptak helyet a közvetlen irányítást szolgáló gombok. Elegáns módon az, hogy ezekkel épp mit művelünk, az megjelenik a kijelzőn is, kár, hogy ezt nem sokan fogják kihasználni, hiszen a modell vezérelhető más Samsung eszközök távirányítóival, sőt a letölthető applikációk segítségével akár okostelefonról is. Úgyhogy még akkor sincs nagy baj, ha elveszne a távvezérlő.

Specifikációk
Samsung UE55D8000
Panel Edge LED háttérvilágítású, Ultra Clear LCD panel
Képernyőméret 55 hüvelyk (140 centiméter)
Látószög n. a.
Válaszidő n. a.
Felbontás Full HD, 1920x1080 (16:9)
Maximális kontrasztarány Mega (n. a.)
24p lejátszás Támogatott
Maximális kimenő audioteljesítmény 30 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T, DVB-C
Interfész Digitális optikai hangkimenet, 4 HDMI, D-Sub, komponens, AV csatlakozó, 2 SCART csatlakozó, 3 db USB, Ethernet csatlakozó, mini jack, CI slot
Extrák ECO üzemmód, külső fényérzékelés, EPG, SRS TheaterSound HD (virtuális térhatású hangzás), digitális zajcsökkentés, Smart TV funckciók, Skype-kompatibilitás, beépített böngésző, beépített Wi-Fi, gyerekzár, médialejátszó, 3D, 2D-3D konverzió, keskeny káva, DLNA, Allshare, távvezérlés okostelefonról, time-shift, PIP (kép a képben)
Teljesítményfelvétel Otthoni módban átlagosan: 107 watt, Mmaximum: 160 watt, készenléti állapot: 0,2 watt
Méret 1083 x 690 x 31 (állvánnyal 270) mm
Tömeg 16,2 kg (állvánnyal: 18,6 kg)
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung UE55D8000
Ár kb. 740 000 Ft

A Smart Hub

A Samsung Smart Hubra keresztelte új, komplex menürendszerét, amelyből elérhetőek a különféle internetes tartalmak, a kereső, az applikációk, illetve a különféle hálózattal, képpel, hanggal, csatlakoztatott eszközökkel kapcsolatos beállítások. Ennek megszokása biztosan egy kis időt igényel majd, hisz a korábbi megoldásokhoz képest nagy változásokat vezettek be. Sokkal több minden érhető el például egyetlen gombnyomással, és jó pár menüpont több útvonalon keresztül is megközelíthető.

A menürendszer kinézete is átalakult. Az eddig teljesen sematikus felépítés helyett grafikájukban is elkülölünek egymástól a különféle egységek. Így például a képernyő felső-középső részén található kereső, a jobb felső sarokban helyet kapó Samsung Apps, illetve az általános menüpontok alul. Az appokon kívül jó pár újdonságot épített be tévéjébe a vállalat, igazából ezekre voltunk kíváncsiak.

Hirdetés

Samsung Apps

A Samsung Apps szolgáltatás már a tavalyi modellek egy részében megjelent, azonban láthatóan igen sokat fejlesztettek rajta. Jelenleg 53 alkalmazás érhető el Magyarországon, közöttük kifejezetten itthonra szánt tartalmak, mint például az Index.hu vagy az fn.hu. Ráadásul mindenkinek lehetősége van saját Samsung Apps kompatibilis alkalmazást írni, ugyanis az SDK szabadon letölthető az internetről, és egyéni megállapodás szerint a Samsung segítséget is tud nyújtani a fejlesztés során.

Ezek között megtalálhatóak olyanok is, amelyeket egyszer kell csak letölteni a vállalat szervereiről, így például különféle egyszerűbb logikai játékok vagy például a nyakkendő megkötésében segítséget nyújtó kis program. A legnagyobb részt persze a különféle tematikus, hírekkel, sporttal, életmóddal, szórakozással kapcsolatos szolgáltatások teszik ki, amelyeket a modell intelligens módon tartalmuk szerint rendez csoportba. Tehát elég csak kiválasztani például a News menüpontot, és máris válogathatunk a számos, tévére optimalizált hírekkel foglalkozó weboldal közül. Ezen kívül külön fakkba kerültek a Samsung felhasználók által leginkább keresett, körükben a legnagyobb tetszést elért megoldások is. Ebből következik, hogy az applikációk pontozhatók is, ami szintén jó ötlet, hiszen így a vállalat a lehető legegyszerűbb módon kéri ki a felhasználók véleményét, ami a jövőbeni fejlesztések irányára is hatással lehet. A Samsung Apps kényelmes, könnyen kezelhető, átlátható, abszolút jónak tűnik az irány.

Social TV, böngésző

Social TV

A különféle közösségi oldalak népszerűségét láthatóan a Samsung is megpróbálja minél inkább kihasználni. A Social TV-vel az a céljuk, hogy a tévézést valahogy össszekombinálják ezekkel. Három szolgáltatás, a Gtalk, a Twitter és a Facebook érhető el ebben a rendszerben egyelőre, amelynek lényege, hogy az ember, miközben a képernyő nagy részén az aktuálisan futó műsort bámulja, addig a másikon aktív közösségi életet élhet. Azaz egy saját fejlesztésű felület segítségével bejegyzéseket tehet a Facebook falára, csetelhet vagy twittelhet, és ezzel egy időben persze a többiek bejegyzéseit is láthatja.

A Facebook esetében úgy működik a dolog, hogy a felhasználónak létre kell hoznia egy Smart TV profilt, amelyhez hozzá kell rendelnie a saját Facebook profilját. Ez pedig, mint ahogyan a vállalat munkatársai elmondták, azt jelenti, hogy a Samsung nem kapja meg a felhasználó adatait, nem látja a kapcsolati rendszerét, és azt sem, hogy milyen programokra hívták meg stb. A rendszert a Facebookkal közösen fejlesztették, és a Gtalkkal, illetve a Twitterrel is ugyanez a helyzet. Nem volt túl sok időnk, hogy ezzel szórakozzunk, úgyhogy nem tudtuk eldönteni, hogy valóban használható szolgáltatásról van szó vagy csak egy látványos, de üres lufiról. Elnézve, hogy mondjuk a Való Világ vagy egyes focimeccsek alatt milyen pörgés ment a mikroblogokon, közösségi oldalakon, benne van a paklikban, hogy ennek az ötletnek bizony van létjogosultsága.

Böngésző

Került egy teljes értékű böngésző is a tévébe, aminek már nagyon ideje volt. Saját fejlesztésről van szó, tehát nem egy már meglévő, elsősorban számítógépekre optimalizált programot próbáltak meg ráerőszakolni a televízióra. Miközben a neten szörfözget az ember, addig a jobb alsó sarokban folyamatosan figyelemmel követheti az aktuális műsort, így nem kell félnie, hogy lemarad valami fontosról. Okostelefonra tölthető távirányító applikációval próbáltuk ki a böngésző kezelését, és bár a virtuális billentyűzet meg sem közelíti egy hagyományos QWERTY klaviatúra hatékonyságát, egész gyorsan boldogultunk vele. A kurzorral ugyanez a helyzet. Nyilván egy egér jobb lenne, de aki megszokta a notebookok tapipadját, annak a nyíl navigálása itt sem jelenthet akadályt.

A beépített Wi-Finek köszönhetően a netkapcsolat megteremtése nem okozhat különösebb nehézséget, főleg úgy, hogy ehhez elég egy 3G technológiát támogató okostelefon vagy tablet is, amelyek ilyenkor routerként, Wi-Fi Hotspotként is funkcionálnak. Pillanatok alatt létrehozható az összeköttetés, és bár a sebességgel olykor gondjaink akadtak, ez kimondottan életképes megoldásnak tűnt így elsőre.

A böngésző támogatja a Flasht, viszont ez egyelőre csak névlegesnek tűnik, hiszen a tv processzora nem túl erős, így a Flash animációk, videok sokszor megakadtak. A vállalat a termékkommunikáció során hangsúlyozza, hogy egy tévé legfontosabb feladatának nem a számítógép leváltását tekintik. Tehát az integrált browsert nem csodafegyvernek szánják, hanem egy olyan hasznos kiegészítő funkciónak, amely egyelőre többet kínál, mint a konkurens megoldások. Ennek ellenére nem lenne meglepő, ha a fejlesztések a jövőben ebbe az irányba mozdulnának el.

Kereső, EPG és értékelés

A kereső funkció

Egy komplex kereső funkció is bekerült a tévébe, ami első pillantásra egy netes keresőprogramra hasonlít. Azonban a kulcsszó megadása után a netes oldalak, applikációk mellett végigvizslatja a csatlakoztatott eszközöket is, így adott esetben a külső meghajtó, telefon, fényképezőgép, számítógép és a médialejátszó sem maradhat ki a sorból, amely az ALLSHARE (Samsung így hívja a DLNA kapcsolaton keresztül történő adatátvitelt) technológiának köszönhetően gyakorlatilag a végtelenségig bővíthető. Nem volt módunk arra, hogy rengeteg eszközzel kipróbáljuk, de egy tablettel és egy fényképezőgéppel kimondottan gyorsan boldogult.

EPG, felvétel és lejátszás

Az elektronikus programmagazin kifogástalanul működik. Szerencsére az EPG-k is kezdenek letisztulni, a zagyva, használhatatlan megoldások szép lassan kikopnak, és marad az itt is megfigyelhető szisztéma. Egy képernyőn láthatóak a csatornák, a műsorok, a sarokban fut a tévéadás képe, felül pedig rövid leírás olvasható a kiválasztott műsorról. Beállítható, hogy a készülék automatikusan odakapcsoljon egy kijelölt programra, sőt a kívánt program külső adattárolóra is rögzíthető. Érdekesség, hogy az ily' módon felvett anyagot csak ugyanazon a tévén lehet lejátszani, aminek nyilván adatvédelmi okai vannak.

Gyorsan lefuttattuk általánosan használt videós tesztcsomagunkat is. A Samsung tévékkel korábban nem volt sok gond e téren, úgyhogy meglepődtünk azon, hogy az MKV kiterjesztésű anyagokkal nem boldogult egyáltalán. A vállalat munkatársai megnyugtattak, hogy valószínűleg egy szoftverfrissítés majd megoldja ezt a galibát. A HD TV (BDAV_1080p@8Mbps.m2ts) is kifektette, ami csak azért meglepő, mert a korábbi Samsung modellek ezt az akadályt is simán megugrották. A külső feliratokat sem képes kezelni, amiért szintén feketepont jár, és ezen a frissítés sem segít majd, pont mint a QuickTime fájlokon, amelyeket szintén el lehet felejteni. A többi fájllal nagyjából minden rendben volt.

Vélemény

Amikor először megjelentek a hírek a Smart TV-ről, az átalakított, intelligensnek nevezett kezelőfelületről, az egész inkább tűnt valami marketinghumbugnak, mint valóban használható megoldásnak. Viszont a rendszer társaságában töltött rövid idő felülírta az előítéleteket. Kimondottan használhatónak tűnik a Smart TV. Rendelkezik jó pár olyan szolgáltatással, amely tovább tágítja a televíziós szórakozásról kialakított elképzeléseket, és a kezelést, irányítást megkönnyítő funkciók jó része is hasznosnak tűnik.

elefant

A Samsung UE55D8000 tévét a Samsung Magyarország főhadiszállásán próbáltuk ki.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés