Képek, zenék, filmek
Videók
A modell tálcás rendszerű optikai meghajtója stabilan, megbízhatóan működik, nem kell tartani attól, hogy beragad vagy indokolatlanul kiköpködné a lemezt. A BDXL szabványon kívül az összes létező Blu-ray, DVD és CD formátummal elboldogul, így a 3D Blu-ray lemezek lejátszása sem ütközik akadályba. Viszont a BDXL mellőzése azért elég érdekes húzás… Az eszköz ugyanis elméleteben képes az Ultra High Definition tartalmak kezelésére, viszont az UHD filmek egy része már egy hagyományos Blu-ray lemezre valószínűleg nem fog ráférni. Persze streamelni ettől még lehet a 3840x2160 képpont felbontású videókat, de azért ez akkor is kissé érthetetlen döntés. A próbák során az is kiderült, hogy a legfontosabb térhatású hangszabványokkal (Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS Surround, DTS-HD Master Audio és DTS-HD High Resolution Audio) gond nélkül boldogult.
A filmek vezérlésére négy módszert dolgoztak ki. A legkézenfekvőbb, ha a felhasználó a távvezérlőn elhelyezett funkciógombokat nyomkodja, de a nyilakkal előcsalható egy virtuális lejátszófelület is, melyen tíz másodperceket lehet ugrálni. Emellett modell képes a virtuális fejezetek létrehozására, amelyekhez képet is rendel, így ezek között is szabadon válogathatunk. Akinek ez nem elég, az a számokkal századmásodpercre pontosan belőheti, hogy honnan is szeretné indítani a filmnézést. A rendszer a külső feliratok kezelését támogatja, a betűk színe ugyan nem módosítható, ám a méretük és a karakterkódolás igen, illetve megoldott a szöveg tizedmásodpercenként történő eltolása is, ha gond lenne a szinkronizálással. Lejátszás közben közvetlenül módosíthatóak a képbeállítások, például az élesség, a fényerő vagy a kontrasztarány, de lehet választani az előre programozott profilok (Film, Normál, Kiemelt) közül is.
A formátumtámogatás teszteléséhez ismert tesztcsomagunkat vettük elő. Ez pedig bebizonyította, hogy az eszköz a legfontosabb feladat végrehajtására, azaz a videók kezelésére tökéletesen alkalmas. A Killa_sample-ön kívül ugyanis az összes fájlt hibátlanul, színhelyesen és akadozásmentesen játszotta le, a hangok sem okoztak neki problémát. Ám a dicsérő szavak mellett azt is meg kell jegyezni, hogy a vállalat a termékkommunikációban azt ígérte, hogy az eszköz képes látványosan felhúzni az alacsony felbontású tartalmak minőségét is, ez pedig egyszerűen nem igaz: ugyanúgy pixelesek és elmosódottak maradtak ezek, mint korábban. A 4K felskálázás sem működik tökéletesen. Kipróbáltuk egy UHD megjelenítővel is, ott feketén-fehéren kiderült, hogy egy eredetileg 3840x2160 felbontású anyaggal nem veszi fel a versenyt az, amit ez az eszköz egy Full HD videón javít.
A termék elméletben lehetőséget nyújt a helyi hálózat más tagjairól származó médiafájlok lejátszására. A képekkel és a zenékkel gond nélkül elboldogult, de a videókkal már más volt a helyzet. Az MKV-kat nem is ismerte fel, az M2TS elindítását nem támogatta, a 720p QuickTime-ok néha megakadtak, ahogy a WMV is.
Dalok, képek
A lejátszási lista összeállítására továbbra sincs lehetőség, ami egyszerűen érthetetlen hiányosság. Főleg, hogy ez a modell még rendelkezik is adattárolásra szolgáló belső memóriával, tehát egyszerűen létre lehetne hozni egy-egy ilyen célt szolgáló ideiglenes könyvtárat. Így viszont marad megint a szokásos megoldás, azaz korábban egy számítógépen kell egy mappába pakolászni a kívánt fájlokat.
A formátumtámogatás miatt viszont nem érheti szó a ház elejét, hiszen például a zeneszámoknál az MP3 mellett a WMA és a veszteségmentesen tömörített FLAC fájlok kezelése sem okoz neki problémát. Az ID3 tagek feldolgozását és megjelenítését biztosítja, azonban a zenékről nem lehet internetes alkalmazás segítségével különféle egyéb információkat beszerezni, pedig ez a szolgáltatás néhány konkurensbe már bekerült. Maga a grafikus felület átlátható, és még jól is néz ki, bekapcsolható a kevert sorrendű és az ismételt lejátszás is, viszont a hangszín szabályozására nincs lehetőség.
A képek nagyíthatóak, forgathatóak, és a diavetítés funkció is elindítható, amit aláfestő zenével fel lehet dobni. A képváltás sebessége állítható, és különféle effektusokkal látványosabbá tehető. A fájlokba kódolt EXIF adatok megjelenítésére is módot ad, tehát, megtekinthető, hogy mikor, milyen géppel, milyen beállítások mellett készült egy adott fotó. A JPG kiterjesztésű képeken kívül még a BMP és PNG képek lejátszása biztosított, azaz a GIF-ek és az animgifek kimaradtak a támogatott állományok köréből.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!