Netgear ReadyNAS 102 – az új generációs kis NAS

ReadyNAS 102

Néhány hónapja gyökeresen átszervezte, megújította hálózati adattárainak kínálatát a Netgear. Az eddigi fantázianeveket logikusabb, könnyen átlátható rendszerű számozás váltotta fel, de nem csak a nevezéktan változott, hanem a modellek is teljesen megújultak. Kifutott az alapképességekkel bíró Stora és a komolyabb Duo sorozat, helyettük az otthoni felhasználásra szánt modellek a 100-asok lettek, benne a kétfiókos 102-es és a négyfiókos 104-es modellel. A 300-as és 500-as széria már a vállalati modellek sorát gyarapítja. Tesztlaborunkban az aktuális termékpaletta legkisebb tagját, a Netgear ReadyNAS 102-t néztük meg.

Kívülről csak a kis dobozka előlapja változott, mögötte megmaradt a ReadyNAS Duo nagyszerűen összerakott, masszív, fémvázas, fémburkolatos háza, amit a korábbi sorozatoknál már megkedveltünk.

A homlokzaton fényes műanyag ajtó váltotta a korábbi fémhálósat, a nyomógombok, visszajelző LED-ek és USB 2.0 aljzat elosztása maradt a régi. Hátul sem sok változás történt. Szerencsére megmaradt a nagy és remélhetőleg továbbra is halkan dolgozó ventilátor, viszont a két USB 3.0 és egy Ethernet csatlakozó mellé egy eSATA is került, ez újdonságnak számít az alapmodellnél.

Továbbra is a megszokott, könnyen oldható és ki-be csúsztatható, masszív fémtálcákra szerelhetjük a merevlemezeket, viszont ehhez a művelethez már nem kell szerszámot használnunk. Egy ügyes műanyagkeret csúsztatható ki a fiókból, erre fogathatjuk fel a 3,5 hüvelykes winchestereket. Kisebb, 2,5 hüvelykes tárak használatára is van lehetőség, azokat viszont továbbra is csavarozni kell.

Kitartó csavarozás árán az elődökhöz hasonlóan hozzá lehet férni a ReadyNAS 102 alaplapjához, a két SATA aljzat és a hátlapi konnektorok külön kártyákon kaptak helyet. Az alaplapon az ARMv7 utasításkészletes Marvell Armada 370 processzoré a főszerep, mely 1,2 GHz-en jár. Munkájában 512 MB memória, Marvell Alaska 88E1318 Gigabit Ethernet vezérlő, Marvell 88SE9215 SATA 3.0 vezérlő és Fresco Logic FL1009 USB 3.0 vezérlő segíti.

Új operációs rendszer I.

A ReadyNAS-ok új generációjával teljesen új operációs rendszer debütált, melyet OS 6-nak hívtak. A korábbi modelleknél beállított irányt folytatták, tehát olyan felületet készítettek, amelyen az átlagfelhasználók is eligazodnak, könnyen tudják kezelni. Az előző RAIDiator OS sötét színeit modernebb, letisztult, világos dizájn váltotta, a menürendszert pedig úgy rakták össze, hogy a lehető legkevesebbszer kelljen újratöltődnie. Sajnos a rendszer egyelőre még nem ismeri a magyar nyelvet, de ennek támogatása minden bizonnyal csak idő kérdése.

A nyolc pontból álló, szöveges főmenü alatt rendszerint ikonos almenü jelenik meg, alatta pedig jönnek a beállítási lehetőségek, többnyire kibontható vagy éppen bezárható csoportokban. A főmenü és almenü között narancssárga sávban értesítéseket kapunk új alkalmazásokról és frissítésekről, ha a NAS eléri az internetet. Induláskor általános hardverinformációkat, illetve a telepített alkalmazások ikonjait kapjuk, lényegében ezek azok a tételek, amire konfigurálás után, a napi használatban legnagyobb szükségünk lehet. A Volumes részen a felhasznált merevlemez(ek) partícióit állíthatjuk be, a Performance lapon pedig a ventilátor fordulatszámát és a merevlemezek hőmérsékletét követhetjük nyomon.

Sokkal komolyabb lett a Settings almenü; itt találunk minden lényeges beállítást az egyes szolgáltatásokkal kapcsolatban, mint a Samba, FTP, iTunes, DLNA, HTTP, SSH, UPnP és egyéb kiszolgálók. Igazán érdekes közülük az antivírus, illetve a genie+ Marketplace. Tovább haladva a lehetséges frissítéseket találjuk (mi 6.0.5-ről 6.0.6-ra frissítettünk), és ide került az időzítés is, hogy mikor kapcsoljon fel vagy le a NAS. Sajnos egyelőre hiányzik az a kapcsoló, amivel bizonyos időnyi tétlenség után le lehetne állítani a merevlemezt, ennek implementálását a 6.1.0-s OS verzióban ígérik. Érdekes, hogy egy kisebb Backup rész is sorakozik itt, pedig annak külön főmenüpontja is van. Az utolsó, Systems almenüben a rendszernapló található.

Gyárilag több, különbözően beállított megosztási mappát definiáltak, melyeket a Shares lapon nézhetünk meg, és természetesen módosíthatjuk, bővíthetjük is őket, beállítva, hogy milyen szolgáltatások vagy felhasználók, felhasználói csoportok érhessék el, legyen-e rajta állandó vírusellenőrzés, tömörítés vagy archiválás. A Browse részen megtekinthetjük a megosztott mappák tartalmát, és bár egyelőre csak egyes kép- és zeneállományoknál volt aktív a lejátszás/megjelenítés, később a támogatott formátumok bővülni fognak. Igazán érdekes, és egyesek számára biztosan nagyon hasznos funkció az úgynevezett Snapshot, amire a Timeline részen bukkantunk. Ezzel egy mappa állapota bármikor "lefotózható", és ehhez az állapothoz a későbbiekben visszatérhetünk.

Hirdetés

Új operációs rendszer II.

Ritkaság belépőszintű NAS-oknál az iSCSI támogatás, de a ReadNAS 102 ilyet is tud. Vállalati környezetben lehet ez hasznos, ahol fontos, hogy a hálózaton úgy lehessen adatot mozgatni, hogy a tárolás konkrét helye (NAS a helyi hálózaton, fájlszerver, felhős adattár stb.) ne befolyásolja az átvitelt.

Az Accounts részen állíthatjuk be a felhasználókat és a felhasználói csoportokat, mondhatni a megszokott módszerrel. Egy hálózati vezérlővel rendelkező NAS-unknál nem volt különösen érdekes a Networks szekció, az egyetlen Ethernet adapter paramétereit találtuk itt. Egyelőre az Apps lapon sincs túl sok minden, az új operációs rendszeren még nem működik a gyárilag előtelepített fotókezelő alkalmazás, és a Netgear szerveréről való letöltéssel sem jártunk sikerrel, amikor torrent klienst akartunk beszerezni. A következő OS verziókkal ez a helyzet biztos javulni fog.

Az utóbbi időben a Cloud, vagyis a felhő vált nagyon divatossá, ezen a téren az új ReadyNAS kimondottan fejlett. Először is kapunk ReadyNAS Remote alkalmazást, amivel távolról, akár okostelefonról vagy tabletről is beállítható a NAS. A ReadyDrop pofonegyszerűvé teszi a NAS-on tárolt adatok elérését lényegében bármilyen eszközről, akár helyi hálózaton, akár interneten keresztül. Ehhez a részhez is jár ügyes kis okostelefonos alkalmazás iOS vagy Android operációs rendszerhez. A ReadyNAS Replicate segítségével a teljes NAS tartalmát lementhetjük, vagy szinkronizálhatjuk más, hasonló készülékkel.

A sor legvégére került a Backup menüpont, ahol természetesen archiválási feladatokat állíthatunk be. Nem csak a NAS-ra vagy a NAS-ról archiválhatunk, hanem a hálózaton elérhető minden készülékhez hozzáférhetünk itt. Sőt, a NAS egyes portjaira dugott USB-s vagy eSATA adattárakat is kezelésbe vehetjük, de ezt már az előző generáció is tudta, akárcsak az előlapi Backup gombhoz egyedi adatmentési feladat kapcsolását. Apple-ös felhasználók örülnek majd a hálózatos Time Machine támogatásnak, és természetesen itt is van felhő, vagyis Cloud Storage. Előfizethetünk a Netgear Vault szolgáltatására, amivel a Netgear felhőjében kapunk tárhelyet, amit a NAS láthat, de az egyszerűbb, közkedvelt Dropbox fiók is hozzákapcsolható, annak tartalmát is archiválhatja.

Próba

A régi RAIDar segédprogrammal a felderítés mellett egy új módja is van a ReadyNAS 102 elérésének, igaz, ehhez internetkapcsolatra van szükség a hálózaton, ahová a NAS-t telepítettük. Ha ez megvan, elég a https://readycloud.netgear.com/ linkre ugrani, és ott felderíteni, azonosítani, majd beállítani a meghajtót. Hasznos képessége a Netgear NAS-oknak, hogy ha előzőleg formázott merevlemezt érzékelnek, akkor azon nem kezdenek el rögtön saját partíciót létrehozni. Ez akkor jön jól, ha véletlenül egy fontos adatokat tartalmazó winchestert etetünk meg vele, mert így nem gyalulja le automatikusan állományainkat. A partíciók nélküli, formázatlan winchestert nagyjából negyed óra alatt belakta; X-RAID tömböt hozott létre rajta, ami később második adattárral bővíthető.

A konfigurálási folyamat alatt egyszer sem futottunk bele problémába, csak az volt zavaró, hogy több funkcióhoz újra és újra be kellett lépni a MyCloud vagy egyéb Netger regisztrációba. Hiányzott nekünk egy olyan kapcsoló, amivel egy mozdulattal hálózati meghajtót csinálhatunk a NAS-ból, persze ez a művelet egy gyakorlott felhasználó számára csak néhány klikkelés.

Az új ReadyNAS termékcsalád legfontosabb jellemzője rejtve marad az átlagos felhasználó elől, bár előnyeit folyamatosan élvezi. Az EXT3 vagy EXT4 helyett az úgynevezett BTRFS („Butter FS”) fájlrendszert használja, melyet az Oracle fejlesztett ki 2007-ben elsősorban vállalati rendszerekhez. Különlegességei a beépített adat integritásfigyelése és a folytonos töredezettség-mentesítés, de az egyes meghajtók méretének növelését és csökkentését is kezeli. Az otthoni hálózati adattárak szempontjából az úgynevezett Snapshot funkciót kell kiemelni, ennek segítségével korlátlan mennyiségben készíthetünk mentett állást egyes fájlokról, mappákról. Kritikus adatoknál akár minden órában menthetünk. Fontos előny a klasszikus, EXT3 vagy EXT4 fájlrendszert használó NAS-okkal szemben, hogy a visszaállítás egy mentett állapotba nagy fájlok esetében is szinte azonnali, az archiválás pedig alig igényel extra erőforrást, a folyamat közben alig lassul a NAS.

Biztonsági és kényelmi funkciói mellett némi hátránya is van a BTRFS-nek, mégpedig a valamivel kisebb átviteli sebesség. Korábban a ReadyNAS Duo v2-vel, mely a ReadyNAS 102 elődjének tekinthető, 90 MB/s fölötti olvasási és 65 MB/s fölötti írási csúcssebességet mértünk nagy, több száz megabájtos állományokkal. A ReadyNAS 102 viszont „csak” 80 MB/s olvasási és valamivel 50 MB/s fölötti írási csúcssebességet mutatott nagy fájlokkal. Kisebbekkel is valamivel szerényebben teljesített elődjénél, 1-5 MB-os képeket és zenéket mozgatva 60 MB/s alatti olvasási, és 40 MB/s körüli írási sebességet kaptunk – ami egyébként még midig nagyon jó.

A BTRFS ereje akkor mutatkozott meg, amikor egy futó archiválási folyamat közben kezdtük terhelni a ReadyNAS 102-t. Elődje, vagy más, EXT3-as, EXT4-es konkurens NAS hasonló helyzetben nagyon belassul, írásban és olvasásban is töredékére esik vissza sebessége, a 102 viszont terheletlen csúcssebességének nagyjából kétharmadát hozta. Egy merevlemezzel 9-12 watt közötti fogyasztást mértünk, viszont sajnos tétlenségi leparkolás még nincs, pedig azzal 2-3 watt környékére csökkenne az energiafelvétel. A ReadyNAS 102 aránylag csendben teszi a dolgát, ventilátorát egyáltalán nem lehet hallani; egyedül a merevlemez fejmozgatásának hangja és némi rezonancia szűrődik ki a fémházból.

Értékelés

Nehéz helyzetben vagyunk a Netgear ReadyNAS 102 értékelésével. Egyrészt nem számítottunk rá, hogy már az alapmodell ilyen komoly képességekkel bír, mint az iSCSI vagy a BTRFS, másrészt az új operációs rendszerről egyelőre nehéz véleményt alkotni, hiszen néhány funkció – például a tétlen lemezek leállítása – még hiányzik, és az alkalmazásos rész működése sem teljesen kiforrott.

Mindehhez nem éppen belépőszintű ár tartozik: a merevlemezek nélküli ReadyNAS 102-ért 49 900 forintot kérnek. Ha jelenlegi állapotában nézzük, akkor egy átlagos otthoni felhasználó számára nem feltétlenül a legjobb megoldás, de aki ki tudja használni az iSCSI-t, illetve a BTRFS adta fejlett adatmentési lehetőségeket, és hajlandó várni kicsit az OS 6 fejlődésére, az nagyon jól jár majd vele. Nekünk éppen az imént felsorolt funkciói miatt tetszett a Netgear ReadyNAS 102.


Netgear ReadyNAS 102 hálózati adattár

rudi

A Netgear ReadyNAS 102-t a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés