QNAP TS-462 NAS: erős alapok

Komoly hardver és kiváló bővíthetőség a két legfontosabb erőssége a QNAP x86-os platformú, négylemezes adattárolójának.

Üzembe helyezés, szolgáltatások

Aki szerelt már össze NAS-t vagy akár PC-t, annak a TS-462 összerakása sem fog gondot okozni. Az előlap eltávolítása után a teljes egészében műanyagból készült fiókok egy hajlított nyelv lenyomásával simán kihúzhatók a sínekből. A fiókok 3,5”-es és 2,5”-es meghajtókat egyaránt képesek fogadni, az előbbi esetben akár csavarozás nélkül, rugalmasan is, ami a rezgések átvitelét csökkenti viszonylag hatásosan. Bármilyen megoldást is választunk, a szükséges csavarokat megtaláljuk a NAS tartozékai között, ahogy a külső 90 wattos tápot és egy Ethernet kábelt is.

[+]

A meghajtók behelyezése és az előlap bezárása után csatlakoztathatjuk a kábeleket és bekapcsolhatjuk a NAS-t, majd jöhet a szoftveres rész, mely ismerős lehet már korábbi tesztjeinkből. Az első lépésben érdemes a QNAP által kínált Qfinder Pro alkalmazással „megkeresni” az eszközt, és innen elkezdeni a konfigurációt, de természetesen nincs akadálya annak sem, hogy az IP cím ismeretében egyből a böngészőből kezdjük a műveletet. A folyamat most is egy varázsló segítségével, lépésről lépésre vezet végig a QTS 5 aktuális verziójának (illetve, ha nincs külső netkapcsolat, a NAS alapmemóriájába gyárilag telepített verziójának) telepítésén. Ennek során ami talán szokatlannak, de az elmúlt idők zsarolóprogramos támadásainak fényében érthetőnek tűnik, az az, hogy a rendszergazda fióknál rögtön meg kell adni egy felhasználónevet is, és amint ez kész, az „admin” nevű usert a rendszer deaktiválja.


[+]

Miután az alapbeállításokkal megvagyunk, jöhet a tárhely konfigurálása, mely ismét varázsló segítségével történik. A folyamat ezen része talán már igényel némi jártasságot, de a QTS elég segítőkész, így minimális tudással is el tudunk jutni oda, hogy egy kötetet létrehozzon, azon pedig például megosszon egy könyvtárat.


[+]

Ami a továbbiakat illeti, a QTS 5 természetesen rengeteg egyéb szolgálatást is kínál, és magyarul is tud. A verzióról korábban már írtunk, úgyhogy erre most nem térünk ki, már csak azért sem, mert gyakorlatilag egy teljes értékű operációs rendszerről van szó, melynek tudása szoftverboltokból letölthető alkalmazásokkal bővíthető, tehát a NAS az adatok szimpla tárolására és megosztására szolgáló hálózati eszköz helyett lehet multimédiás kiszolgáló, mely menet közben képes fájlok átkódolására, irányíthat biztonsági kamerarendszert, üzemeltethetünk rajta privát felhőt és így tovább.


[+]

Mindezzel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy aki sok és/vagy haladó funkciót szeretne, például az említett CCTV központot, vagy virtuális gépeket, esetleg Docker konténereket használna, annak rögtön érdemes a gyári 2 GB memóriát bővíteni (és akkor már egyből legalább 8 GB-ra), mert sok program ennél többet kér, vagy csak nagyon nyögvenyelősen fut el ennyivel.


[+]

Végül megemlítenénk még a HDMI kivezetést, mely a két USB 2.0 porttal kombinálva tovább növeli a TS-462 sokoldalúságát, ugyanis a készülék bevethető például médialejátszóként (infravörös távirányítót nem kapunk, de utólag megvásárolható vagy pótolhatjuk ezt egy mobilappal). Ugyanígy lehetőségünk van a QVR Próval kezelt kamerák képét kiküldeni egy monitorra, vagy arra is, hogy a Virtualization Station alatt futó virtuális gépet csatlakoztassuk – ilyenkor, ha egér és billentyűzet is rendelkezésre áll, gyakorlatilag egy teljes értékű asztali gépet is kaphatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • QNAP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés