Pinnacle Studio: Vágjunk bele!

A kezdetek

Első lépések

Hirdetés

„Készítse el első filmjét percek és első DVD-jét egy óra alatt!” – kecsegtet az „Első lépések” című füzet. Lássuk, mire képes ez a kissé behemót szoftver a gyakorlatban! Az első látásra kellemes meglepetés, hogy a program és a súgója is teljes egészében magyar nyelvű.

A szoftvernek három fő menüpontja van:

  • Rögzítés: videoanyag rögzítése kameráról vagy egyéb eszközről
  • Szerkesztés: ahogy a nevében is benne van, itt történik maga a videoszerkesztés, a jelenetek kiválasztása, effektezés, feliratozás, vágás, hangalákeverés, stb.
  • Film készítése: az elkészített anyagot itt menthetjük el fájlba, optikai lemezre, tv-kimeneten keresztül bárhova, vagy megoszthatjuk a weben (Yahoo video)

Rögzítés

A program FireWire-ön, USB-n, S-Video/Composite bemeneten vagy DirectShow-kompatibilis fizikai eszközön keresztül képes mozgóképet rögzíteni. Ezeken túlmenően természetesen bármilyen külső vagy belső merevlemezről, optikai lemezről, memóriakártyáról is másolhatunk be fájlokat. Ami az eszközöket illeti, a forrás lehet HDV, DV, Digital8, VHS(C), SVHS vagy egyéb kamera, videomagnó, DVD-lejátszó, webkamera vagy TWAIN-kompatibilis eszköz, már amennyiben fel van telepítve a neki megfelelő külső szoftver. Ha digitális forrásból – például DV kamera – rögzítünk, meglehetősen egyszerű a dolgunk: csatlakoztatjuk az eszközt, és a Rögzítés indítása gombra kattintva máris megindul a felvétel, melyet a gépünk DV formátumban (720 x 480), azonos minőségben rögzít. De felvehetünk MPEG1/2-ben is. Ekkor mi határozzuk meg a felvétel paramétereit (felbontás, minőség). A DV általában a megfelelőbb megoldás, de vegyük figyelembe, hogy egy óra DV-adás több mint 12 GB helyet foglal a merevlemezen! MPEG-ben csak akkor érdemes rögzíteni, ha azonnal szeretnénk is például DVD-re írni az anyagot.

A Pinnacle Studio Ultimate négyféleképpen képes a jelenetfelismerésre:

  • DV kamera esetén a szoftver automatikusan külön jelenetekre bontja az adatfolyamot az eltérő dátumok alapján
  • videotartalom alapján, vagyis ha drasztikus változások mutatkoznak az egyes képek között (egy kirándulás videoanyagánál jó lehet, de például egy szórakozóhely fényei másodpercenként új jelenetet eredményezhetnek)
  • megadott időközönként (például 5 perc) hoz létre a szoftver új jelenetet
  • manuálisan, a szóközt lenyomásával hozhatunk létre új jelenetet tetszőleges számban

Analóg felvétel – például videomagnó – esetén széles spektrumon állítható már a rögzítéskor többek közt a fényerő, a kontraszt, a színtelítettség vagy például a hangerő és a balance.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények