Hirdetés
Kihívói pedig...
Zotac GeForce 8200 ITX / Asus M4A78-HTPC [+]
Az AMD nem kínál az Atom számára rivális rendszert, ezért nekünk kellett összeállítani egy hasonló árú konfigurációt, ehhez pedig elsősorban ismét csak a Zotac termékpalettája nyújtott segítséget. Az ionos, atomos alaplapok 37, illetve 46 000 forintba kerülnek, ennek tudatában beszereztünk egy 25 000 forintos, GeForce 8200 chipsetes Mini-ITX alaplapot és egy 11 000 forintos Athlon LE-1660 processzort. Ez egy egymagos, 2,8 GHz-en üzemelő, 512 kB másodszintű gyorsítótárral ellátott, AM2+ foglalattal kompatibilis processzor 45 wattos TDP értékkel. Érdekesség gyanánt elővettük az Asus M4A78-HTPC típusjelzésű alaplapját is, ez azonban már kicsit kilóg a sorból, mert microATX-es, tehát lényegében egy "normális" alaplap kis méretben, 28 000 forintos áron, AMD 780G, azaz HD 3200 chipsettel. A Zotac GeForce 8200 ITX WiFi az ION ITX-ekhez hasonlóan Mini-ITX formátumú, AM2+ foglalattal, tehát támogatja az összes korábbi AMD processzort a Phenomig bezárólag, ami a fejleszthetőség szempontjából igen örvendetes. Két memóriafoglalába maximum 2 x 2 GB memória pakolható, a chipsetet pedig egy az ION ITX-eken láthatóhoz hasonló, de jóval kisebb hűtőborda fedi. Felszerelhetőség szempontjából is kicsit jobban áll, mint az atomos lapok, mert négy SATA portot kínál fel (igaz eSATA-t viszont nem), de találunk rajta egy normális PCI Express x1 foglalatot. A kevésbé tájékozottak jobb, ha tudják, hogy az alaplapon szolgálatot teljesítő GeForce 8200-as lapkakészlet az Ion, azaz a GeForce 9400 elődje, funkcionalitásban megegyezik azzal, de még 80 nm-es csíkszélességen gyártják, tehát elméletileg többet fogyaszt és jobban melegszik. Elvileg az órajele is alacsonyabb, de a Zotac alaplapján a chip 500/1500 MHz-es GPU/stream processzor órajelekkel rendelkezik ami magasabb, mint az ionos lapok órajele (ez 450/1100 MHz volt).
Az Asus M4A78-HTPC-je egy teljes felszereltségű, microATX formátumú alaplap HTPC-s használatra kihegyezve. A típusnak létezik egy távirányítós verziója, annál azért már sejthető, hogy miért is HTPC, de az alaptípus azon felül, hogy microATX-es, nem tűnik túlságosan különlegesnek, avagy HTPC-snek, de a titok a részletekben rejlik. Az M4A78-HTPC AM3-as processzorfoglalattal, négy memóriaszlottal, PCI Express x16-os és x1-es, illetve PCI bővítőhellyel, öt SATA porttal és IDE csatlakozóval bármilyen irányba bővíthető. Az északi híd szerepét a HD 3200-as grafikus maggal ellátott 780G tölti be, a DirectX 10.1-gyel kompatibilis, 40 stream processzoros vezérlő 500 MHz-es órajelen jár. A GeForce 8200/9400 közvetlen riválisa, azzal szinte minden szinten azonos tudással rendelkezik, a konkurenshez hasonlóan hardveresen támogatja a nagy felbontású videók megjelenítését is. Előnye, hogy 55 nm-es csíkszélességen gyártják, tehát elvileg kevesebbet fogyaszt és kevésbé melegszik (illetve a gyártó szempontjából az, hogy előállítási költségei alacsonyabbak).
Hátlapok: Zotac GeForce 8200 ITX / Asus M4A78-HTPC [+]
A hátlapok tekintetében a GeForce 8200-as Zotac kicsit (vagy nagyon, nézőpont kérdése) le van maradva az ionos típusoktól, mert a VGA és a DVI kimenet mellett már nincs HDMI (viszont van DVI-HDMI átalakító), nincs eSATA és sajnos az SPDIF-ek is lemaradtak valamiért. Ettől függetlenül adott a két PS2-es és a hat USB port, illetve az Ethernet aljzat, valamint a három audioport, és a csomagolás tartalmaz egy felszerelhető Wi-Fi vezérlőt is. Az Asus ezen a téren kitett magáért, VGA, DVI és HDMI van, SPDIF-ek vannak, két "aranyozott" RCA kimenet is (Absolute Pitch Hi-Fi a tökéletes hangzásért), sok USB, audioport, eSATA és LAN is, csak PS2 port nincs. A bemutatott M4A78-as ezen felül a Tranquil Mode-nak (ventilátorszabályzás), a Soundwave Heatsinknek (grafikus equalizer alakú passzív hűtőborda) és a DTS Surround Sensation UltraPC-nek köszönhetően érdemelte ki a HTPC utótagot. A marketing elég erőteljes nyomást gyakorol az emberekre, de ezt már megszokhattuk. A mellékelt kellékek tekintetében elég fukar volt az Asus, még a kis Zotac is okosabban töltötte ki a dobozokat.
Jól tudjuk, hogy ezeket a termékeket nem éppen a tuningot hajkurászó felhasználói csoportoknak szánták, de azért megnéztük, hogy mit tudnak. A Zotac a videokártyákat is előszeretettel hajtja túl gyárilag, ezért nem lepődtünk meg azon, hogy még ezek a kis alaplapocskák is támogatják a tuningot. A számos energiatakarékossági funkció mellett a processzor és a memória egyaránt túlhajtható, de könnyen lehet, hogy ez inkább a chipset érdeme, mintsem a Zotacé. Az FSB 400 és 2147 MHz között állítható (néggyel osztva kapjuk a "valódi" FSB-t), a memória feszültsége 2,1 V-ig állítható, a lapkakészleté pedig 1,1 V-ig. A memóriaidőzítésekkel sem áll hadilábon, viszont a grafikus mag órajeleit nem változtathatjuk meg (különböző túlhajtó programokkal kiküszöbölhető ez a probléma). A monitorozó részleg elég szegényes, csak az MCP (chipset) hőmérséklete látható, illetve a két ventilátor (már ha használunk) fordulatszáma, de ezek nem szabályozhatók, ami elég nagy baj, ugyanis a 6 cm-es ventilátor igencsak hangos, kiváltképp, ha teljesen hangtalan gépet szeretnénk összeállítani.
Zotac GeForce 8200 ITX BIOS [+]
A GeForce 8200-as Zotac lap pár lépéssel előrébb jár ezen a téren, itt a GPU órajele már állítható, és a ventilátor is szabályozható, bár csak öt konstans értéket kínál fel a BIOS (Quiet, 50%, Medium, 75%, Full On) – megjegyezzük, hogy szerintünk az 50% és a Medium egy és ugyanaz. A stream processzorok órajele 1200 és 2000 MHz között, a GPU-é pedig 500 és 1000 MHz között variálható. Az FSB 200 és 600 MHz közé kell, hogy essen, a chipset maximálisan +0,05 V feszültséget kaphat, a memória feszültsége pedig 2,20 V-ig emelhető. A szorzó és az északi híd feszültsége szintén állítható (1,400 V-ig).
Az Asus természetesen nem szalasztotta el az alkalmat, hogy megmutassa, még egy HTPC-s alaplapot is lehet tuningolni. Az M4A78-HTPC ebből a szempontból szinte olyan, mint egy normál asztali alaplap, az FSB 200 és 550 MHz között, a GPU 150 és 999 MHz között, a PCIe 100 és 150 MHz között variálható. A CPU és az északi híd maximálisan +150 mV feszültséget kaphat, viszont alulfeszelésre nincs mód, ezzel kapcsolatban elő is jött egy kis probléma, amiről később szólunk. A memória feszültsége 2,100 V-ig emelhető, a chipseté 1,4 V-ig, a déli hídé pedig 1,2 V-ig. Monitorozó részlege is kifinomultabb, mint a Zotacoké.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!