Nikon Z7: Drágám, a Nikonok összementek!

Tavaly a Nikon indította el a full frame lavinát; végre lehetőségünk nyílt több időt eltölteni a Z sorozat egyik tagjával.

Külső, kezelőszervek

A Z 7 vastagsága mindössze 67,5 mm, ami a DSLR-ekéhez képest jóval rövidebb, 16 milliméteres bázistávolságnak is köszönhető. Ebből kifolyólag az új Z bajonett átmérőjét is növelni kellett a korábbi Nikon modellekhez képest, az 55 milliméteres érték pedig olyan nagy fényerős objektívek csatlakoztatását is lehetővé teszi, mint az állítólag idén piacra kerülő Nikkor Z 58mm f/0.95 S. A bajonettől – szemből nézve – balra két funkciógombot találunk, melyekhez rengetegféle feladatot rendelhetünk. A kicsivel több mint 10 centis magasságnak köszönhetően kényelmesen és biztosan tudtuk tartani a gépet fotózás közben, a markolatra felfért a kisujjunk is, viszont egy kicsit jobban is kinyúlhatna a váz síkjából, az ujjvégeknél alaposan meg volt kopva a burkolat. Nekünk még éppen csak elért odáig az ujjunk, de nagyobb kezűeknek akár kényelmetlen is lehet.


[+]

Szokásos helyén, a váz tetején találjuk a kétállású exponálógombot, körülötte a be- és kikapcsolásra szolgáló gyűrű kapott helyet. Alatta, a markolat elején tapinthatjuk ki az egyik testreszabható tárcsát, párja a váz tetejének hüvelykujjhoz közelebb eső sarkában van. Az exponálógomb alatt három extra gombot találunk, ezek funkciója a Nikon vázaktól megszokott módon a videófelvétel elindítása, az ISO érték kiválasztása és az expozíciókompenzáció. A keresőtől jobbra pihen a felső státuszkijelző, balra pedig a biztonsági retesszel ellátott üzemmódválasztó tárcsa.


[+]

A hátlap legnagyobb részét a 3,2 hüvelyk képátlójú, függőlegesen dönthető, érintésérzékeny LCD foglalja el, melyen 2,1 millió pixelt számolhatunk meg, ha épp nem történne semmi érdekes, amit fotózhatnánk. Felette a másik megjelenítő várja a kíváncsiskodókat egy 3,69 millió pixel felbontású, 0,5” hüvelykes elektronikus OLED kereső formájában.


[+]

A videó és fotó módok között a kijelző fölé pakolt kallantyúval tudunk váltani, középen benyomva pedig a kijelzőn megjelenített információkat tudjuk cserélgetni. A visszajátszás és a törlés gomb a bal felső sarokba került, jobb oldalon a kijelző mellett pedig a fényképezőgépeken megszokott kezelőszervek kaptak helyet, kiegészülve egy apró joystickkal, ami a fókuszpont kiválasztását és a navigálást könnyíti meg.


[+]

Bal oldalon kis gumiajtók mögött rejtőzik az audió ki- és bemenet, a mini HDMI és a töltésre is használható USB 3.1 Type-C csatlakozó, valamint a vezetékes távkioldónak szánt port. Jobb oldalon egy masszívabb műanyag ajtó rejti a váz egyetlen memóriakártya-foglalatát, amibe ráadásul nem is SD, hanem XQD formátumú kártyát helyezhetünk. Ezzel a fajta kártyafoglalattal ritkábban találkozunk fényképezőgépek esetén, mint a sima SD-vel, ebben az esetben viszont meg tudjuk érteni, hisz a 45,7 megapixeles fotóknak és a 4K videóknak kell a sebesség, azt viszont nem értjük, hogy miért nem kerülhetett rá mindkét típusú foglalatból, már csak a párhuzamos mentés lehetősége miatt is.


[+]

A váz alján már csak a szokásos két említésre méltó dolgot találjuk: a negyedhüvelykes állványmenetet és a felszerelt állvány mellett is nyitogatható akkufedelet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés