Nero BackItUp & Burn: mentsük, ami menthető!

Mit tehet az, aki félti a gépen tárolt adatait? Egy otthoni felhasználásra szánt, egyszerűen kezelhető, kvázi önműködő adatmentő szoftvert mutatunk be.

Bevezetés

Bár a hazai cégek is keveset költenek adatbiztonságra, a magánszemélyek egyes kutatások szerint még kevésbé ügyelnek az adataikra, alig több mint felük gondol egyáltalán erre addig, amíg meg nem történik a baj. De az adatmentéseket készítő felhasználók egy része is „kőkorszaki” módszereket használ: ha éppen eszébe jut, fájlokat másol egy másik adathordozóra. Baj esetén valószínű, hogy már csak régi mentéseket tud visszaállítani, ráadásul a fájloknak csak egy állapotát őrzi meg (a legutolsó mentését), így köztes állapotok sem lelhetőek fel. A fájlok visszaállítása így lassú, nem hibatűrő és odafigyelést igényel, hiszen kézivezérelt.

Mit tehet az, aki félti adatait, és egyszerű megoldást keres? Adatmentő szoftvereket kell használnia. Ezekből egyrészt léteznek ingyenes megoldások, például a Windowsoknak is része a beépített adatmentő és -helyreállító szolgáltatás, másrészt vásárolhatók kifejezetten e feladatra fejlesztett, jellemzően nagyobb tudású célprogramok. Most ez utóbbi típusból egy önműködő, „varázsló” jellegű adatmentő szoftvert mutatunk be, a Nero BackItUp & Burnt, mely fájlokról (dokumentumok, képek, videók, zenék, stb), programokról vagy egész lemezekről tud készíteni biztonsági másolatot egy másik merevlemezre, optikai lemezre, helyi hálózatra, vagy akár internetes tárhelyre is. A bemutató apropóját az adja, hogy a termék jelenleg akciós, 4990 forintos áron vásárolható meg.

A szoftvercsomag – melynek 15 napig használható demóverziója letölthető a a gyártó weboldaláról – a következő programokat tartalmazza:

  • Nero BackItUp: fájlokról, programokról vagy egész lemezekről készít biztonsági másolatot.
  • Nero Express: varázsló stílusú, egyszerűsített program optikai lemezek írásához (a Nero Burning ROM pehelykönnyű kiadása)
  • Nero RescueAgent: szinte bármilyen adathordozóról (CD-, DVD-, HDD-, USB-meghajtó, floppy, memóriakártya) állíthatunk vissza sérült vagy törölt adatokat
  • Nero Burnrights: lehetővé teszi rendszeradminisztrátorok számára, hogy az ilyen jogokkal nem rendelkező felhasználók is írhassanak lemezeket a Nero Express-szel, illetve DVD-írókat csatlakoztathassanak a géphez.

A Nero BackItUp & Burn egyébként része a Nero Multimedia Suite 10 programcsomagoknak is.

Szoftverigény

Windows XP (csak SP3, csak 32bit), Windows Vista (csak SP1, 32 bit és 64 bit), valamint természetesen a Windows 7 minden változata, kivétel a Starter és a Home Basic.

Hardverigény

Minimum 2 GHz-es processzor, 1 GB RAM (XP esetén 512 MB is elegendő), 400 MB szabad hely. A tesztgép egy Intel Core 2 Duo E8200-as processzorral (2,66 GHz), 4 GB RAM-mal (1333 MHz), 7200 fordulatú SATAII-es merevlemezzel szerelt számítógép volt, melyen a Microsoft Windows 7 64 bites változata futott.

Telepítés

A telepítés a megszokott „Next-Next-Next”" sémára épül, bár kissé hosszadalmas. Ha nincs a gépünkön, akkor a szoftver magától telepít három alkalmazást: a Microsoft Silverlightot, a .NET frameworköt, valamint a legfrissebb Windows Installert.


Ask Nero?

Ezt követően viszont a telepítő tolakodó módon szeretne a böngészőnkbe helyezni egy Ask.com-os eszköztárat is, mely megváltoztatja az alapértelmezett böngészőmotort és kezdőlapot is (természetesen ezek az opciók törölhetőek). A telepítésnek a kötelező újraindítás után sincs vége: következik a sorozatszám megadása, a licenc elfogadása és a többi, szokásosnak mondható lépés.

Az installálást követően a Windows indulása után egy agentet is aktivál a gépünkön, mely mindössze 3 MB memóriát csippent le, cserébe sokkal gyorsabban indul a NeroBackItUp, és egyéb funkciókat is elérünk vele.

BackItUp

Nero BackItUp

A szoftver háromféle adatmentési (automatikus, fájl, meghajtó) és kétfajta visszaállítási (fájl, meghajtó) lehetőséget, valamint egyéb funkciókat (például szinkronizálás) kínál.

Auto-mentés

Teljesen automatikus működésű adatmentési eljárás, kevésbé hozzáértőknek is bátran ajánlható, mert néhány gombnyomással 30-60 másodpercen belül a múlté lesz az adatmentés teljes nyűgje-gondja. Ez a funkció a Nero szoftverének a lelke, mely felfogásában, egyszerűségében az Apple Time Capsule-ra emlékeztet (természetesen a Time Capsule szoftver + hardver, míg a Nero megoldása csak szoftver, a hardvert a felhasználónak kell beszereznie).

Két fő opcióval képes menteni:

  • offline: külső vagy belső merevlemezre
  • online: Nero Online Backup fizetős tárhelyre (egy évre 5 GB 25, míg 25 GB 55 dollár).

Amennyiben helyben kívánjuk megoldani az adatmentést, akkor a menüpont kiválasztása után a program egy üres külső merevlemezt fog keresni. Ha talál, az lesz a célmeghajtó, ha viszont nem, kézzel megadható belső meghajtó, partíció is. Ha a cél nem NTFS-re van formázva, a program le fogja formázni azt (amennyiben nem engedjük, az adatmentés nem fog elindulni!).


Ideális egyensúly az egyszerűség és a funkcionalitás között

A célmeghajtón egy Nero Autobackup könyvtárban helyezi el a mentéseket, ahol a következőképpen archivál:

  • kétóránként készít mentést a mappákról
  • ezeket a mentéseket egy napig tárolja
  • minden egyes nap utolsó mentését hét napig őrzi
  • az utolsó hétnapos mentést véglegesen eltárolja.

Természetesen a fenti számok szabadon testreszabhatóak, ezek egy átlagfelhasználó igényei szerinte lettek kialakítva.

Az automatikus mentés biztonságba helyez minden, a számítógépen található fájlt és mappát – így például az alábbi mappák tartalmát: Dokumentumok, Képek, Zenék, Videók, Program Files, stb. –, ha még nem lettek mentve, vagy a legutóbbi mentés óta megváltoztak. A Windows mappát nem menti, ugyanis az operációs rendszer mentéséhez a Meghajtó mentés (helyesen: Meghajtómentés) funkciót kell használni. Természetesen a beállításoknál bármilyen mappa kivehető körből vagy bevehető a mentésbe, akár optikai meghajtó, pendrive is.

Itt érdemes megjegyezni, hogy ezen kívül általános érvényű szűrők is megadhatóak a Nero BackItUp beállításainál:

  • fájlméretkorlát (bizonyos méret alatti vagy feletti fájlokat nem ment)
  • fájlkiterjesztési szabály (kiterjesztések kizárása a mentésből, vagy épp ellenkezőleg, csak azok menthetősége)
  • dátumkorlát (kizárás a fájl létrehozási, hozzáférési vagy módosítási dátuma alapján)
  • konkrét mappák kizárása
  • konkrét fájlok kizárása

A fentiek nemcsak önmagukban, hanem egymással kombinálva is használhatóak, tehát lehetséges például azon 500 MB feletti fájlok mentésének tiltása, melyek az F: meghajtón vannak.

Az online mentés teljesen megegyezik a fentiekkel, csak nem meghajtót kell megadni, hanem a megvásárolt hozzáférés adatait. Érdemes megjegyezni, hogy ugyan ez az opció fizetős, viszont meglehetősen nagy biztonságot is nyújt, hiszen az adatok a géptől fizikailag is távol vannak, elhanyagolható az esélye annak hogy a mentett gép és az online mentés egyszerre megsemmisüljenek. Persze világvége ellen ez sem véd, de akkor talán már nincs is szükség az adatokra a továbbiakban.

Az egyes mentések futtatásakor a tesztszámítógépen észrevehető lassulás nem volt, a program kiválóan bánt az erőforrásokkal nagyobb mennyiségű adat esetében is.

Fájlmentés


Windows Intéző-szerű felület

Egyes fájlok vagy mappák egyedi menthetőségét kínálja ez a funkció, sokkal részletesebb beállítási lehetőséggel három egyszerű lépésben:

  1. források kiválasztása (a mentendő fájlok és/vagy mappák)
  2. célmeghajtó kiválasztása (merevlemez, optikai meghajtó, pendrive, helyi hálózati mappa, online tárhely [ftp vagy Nero Online Backup is lehet])
  3. záró lépések:
  • mentés típusa (teljes mentés, járulékos mentés, megkülönböztető mentés, frissítés – ezekről részletesen alant)
  • mentés gyakorisága (egy alkalommal, pontosan megadott időközönként, vagy eseményekhez kötve, például a Windows indulásakor, stb.)
  • tömörítés foka (4 lépcsőben állítható, értelemszerűen minél nagyobb a tömörítettség, annál időigényesebb is)
  • titkosítás (jelszóvédett biztonsági mentés létrehozása)
  • biztonsági mentés hibaellenőrzésének a lehetősége
  • mentés után számítógép kikapcsolása lehetőség szerint
  • haladó beállítások:
    • fájlszűrés (a rendszer-, illetve rejtett fájlok mentése, üres mappák mentésének tiltása vagy engedélyezése)
    • a mentés alatt a program processzorhasználatának módja
    • szkriptelés (mentés előtt vagy után parancssoros feladatokat lehet kiadni)
    • e-mailes értesítés bekapcsolása (a mentésről állapotjelentés küldése)
    • logolás beállításai (állapotjelentés lokális mentése)
    • egyéb (fájlok/mappák felhasználói jogait ne mentse, mentés csak belépett felhasználó esetén, stb.)

Adatmentés és -visszaállítás

Pár szóban az adatmentésről

A mentés típusa fontos a későbbi visszaállítás vagy az elfoglalt lemezterület szempontjából, ezért vegyük sorra a lehetőségeinket:

  • Teljes mentés: a legegyszerűbb módszer mellyel, a fájlok és mappák archiválása történik azok pillanatnyi állapotában. Ehhez szükségeltetik a legnagyobb tárolókapacitás, de ebben az esetben a legrövidebb a visszaállítási idő is, hiszen csak vissza kell másolni a mentést. Alapul szolgál a járulékos és a megkülönböztető mentés számára.
  • Járulékos mentés: csak azokat a fájlokat és mappákat tárolja el, amelyek a legutóbbi teljes vagy járulékos mentés óta változtak. Kevesebb időt és helyet igényel a teljes mentés elkészítésénél, ugyanakkor a leghosszabb visszaállítási idővel rendelkezik, mivel mind az utolsó teljes, mind a járulékos backup szükséges a rendszer visszaállításához.
  • Megkülönböztető mentés: a járulékossal ellentétben, ahol minden mentés egy fájl a „láncban”, a megkülönböztető külön fájlokat készít, melyben rögzíti a kezdeti teljes mentéshez képest történt változásokat. Gyorsabb a mentés visszaállítása, mint a járulékosé, de több tárhelyet és időt igényel (bár kevesebbet, mint a teljes).
  • Frissítés: ha merevlemezre történik a mentés, akkor a korábbi fájlokat felülírja az újabbakkal, vagyis csak egy állapotot lehet visszaállítani. Ha optikai lemezre mentünk, értelemszerűen nem írja felül a régieket, hanem az újakat másolja fel.


Felül a járulékos mentés, alul pedig a megkülönböztető mentés sémája

Meghajtómentés

Az eddigieknél abban tud többet ez a funkció, hogy a teljes lemezt – vagy annak egy, illetve több partícióját – képes lementeni operációs rendszerrel, programokkal, minden egyes fájllal és mappával együtt. A beállítási lehetőségek (forrás, cél, záró lépések) teljesen megegyeznek a Fájlmentéssel, egy kivétellel: a Meghajtómentés típusa értelemszerűen csak a teljes mentés lehet. Csak adminisztrátori jogkörrel rendelkező felhasználók használhatják ezt a funkciót!

Ellenőrzés

Egyszerű áttekintőablak, ahol a korábbi mentéseket lehet ellenőrizni: megmutatja a mentések méretét, állapotukat (hozzáférhetőek, visszaállíthatóak, épek-e). Az ellenőrzést háromféleképpen végezhetjük el:

  • tartalom-ellenőrzéssel;
  • CRC-ellenőrzéssel;
  • fájlok és mappák utolsó hozzáférésének ellenőrzése

Feladat nézet

Ez a funkció a Nero BackItUp pofonegyszerű feladatkezelője, ahol Fájlmentés, valamint a Meghajtómentés feladatait áttekinthetjük, törölhetjük. Extra funkció, hogy magukat a feladatokat akár fájlonként képes a szoftver elmenteni (jól jöhet például, ha ugyanazokat a bonyolult feladatokat kell több gépen is elvégezni, így nem kell beállítani egyenként, hanem csak a parancsfájlt átmásolni).

Fájlok és mappák visszaállítása

Meglehetősen egyszerű a visszaállítás menete: a megfelelő mentés (a képen bal oldalt) kiválasztása után csak néhány beállítást kell megválaszolnunk, ha a gyári beállításokban nem bízunk.


Visszaállítás két lépésben

A meghajtók visszaállítása még a fentieknél is egyszerűbb, csak annyit kell kiválasztanunk hogy az eredeti, forrásmeghajtót állítjuk vissza, vagy egy másik meghajtóra mentünk. A rendszermeghajtót itt nem lehet visszaállítani, de a cikk további részében arról is szó lesz.

Sync (szinkronizálás)

Mindenki számára ismerős lehet a probléma: az otthoni gépről egy pendrive-ra lementett fájlok némelyikén változtatások történtek az idők során (például a munkahelyen dolgoztunk rajta), azonban ezek a módosítások már kaotikussá váltak: friss és régi fájlok vannak vegyesen, mindenütt.


Fontos lehet a bal és a jobb oldal elnevezése

Ebben segít a szinkronizálás funkció, melynek ötféle beállítási lehetősége van:

  • tükör: az új vagy módosított fájlokat átmásolja a másik könyvtárba (az egyik oldalon törölt fájlokat a másikon is törli)
  • másolás: a bal oldali fájlokat és mappákat átmásolja a jobb oldalra (a bal oldalon törölt fájlok és mappák a jobb oldaliban is törölve lesznek)
  • részleges szinkronizálás: új fájlokat nem másol át csak a frissíti a másik oldalon a régit
  • frissítés: ugyanaz mint a másolás, de nem töröl
  • részleges tükrözés: ugyanaz mint a tükrözés, de csak azokat a fájlokat másolja át, amelyek mindkét oldalon megvannak

A szinkronizálás nemcsak azonnal, hanem késleltetve, ismételtetve is elvégeztethető.

ImageTool lemez

A NeroBackItUp képes olyan CD vagy DVD létrehozására is, melynek használatával például sérült operációs rendszer esetén is be tudunk bootolni, és a korábban lementett, teljes meghajtó képét tartalmazó biztonsági mentést vagy egyes fájlokat is vissza lehet állítani – úgy helyi lemezről, mint akár ftp-ről vagy hálózati meghajtóról. De nemcsak visszaállítani, hanem biztonsági mentést indítani is lehet!

SyncTool lemez

Egy másik gépen szinkronizálnánk fájlokat vagy mappákat, melyen viszont nincs telepítve Nero BackItUp? Nem probléma, a szinkronizáló programot portable (hordozható) verzióban kimenthetjük merevlemezre, optikai lemezre vagy akár pendrive-ra is, így szükség szerint bárhol máshol használhatjuk.

Express, Rescue Agent, összefoglaló

Nero Express

Bár a Nero Burning ROM mondhatni iparági sztenderd a CD/DVD-írás területén, a BackItUp mellé nem azt, hanem könnyített változatát, az Expresst csomagolták. Az okok érthetőek: kisebb fájlméret, sokkal egyszerűbb kezelés, gyorsabb működés, ezért a teljes Burning ROM-ra valóban nincs is szükség. A Nero Express ugyanis nem más, mint egy varázslószerű frontend, amely feladatorientáltan tárja elénk a Nero Burning ROM alapszolgáltatásait.


Maximum öt kattintással bármilyen feladat elvégezhető

Háromfajta lemezt készíthetünk:

  • adat (CD vagy DVD)
  • zene (standard audió CD vagy tömörített fájlok lemezre írása)
  • videó (AVHCD-lemez vagy DVD-videó, de ehhez DVD authoring szoftverre van szükség)
  • és természetesen lemezképfájlokat is (ISO, CUE, IMG, NRG, stb.) kiírhatunk, vagy újraírható lemezeket törölhetünk


A fájlok kijelölése után már csak az írás marad

A Nero Express kapcsán általánosságban érdemes megemlíteni, hogy 2009. augusztus 1-je óta létezik a programnak egy – otthoni felhasználók számára – ingyenes kiadása, amely most a Nero BurnLite 10 verziónál tart. A gyártó szándéka szerint ez amolyan bevezető a Nero világába, és kedvcsináló a legújabb fejlesztésekhez, amire szinte mindegyik termék épül.

Az illegális felhasználás visszaszorítása érdekében a Nero egyébként nemrég publikálta a szoftver OEM-értékesítésének egyértelmű szabályait: az OEM-verzió kizárólag új hardverrel, optikai meghajtóval együtt terjeszthető, egyéb esetben illegális terjesztésnek minősül.

Nero RescueAgent

Ha van biztonsági mentésünk, vállrándítással intézhetjük el az adatvesztést, de mi van, ha nincs? Valaki véletlen törölte CD-nket, merevlemezünket, floppynkat, memóriakártyánkat vagy pendrive-unkat? Esetleg fizikailag vagy áramkimaradás miatt sérültek adatok? Ne várjunk semmire, ne használjuk a szóban forgó lemezt (ne írjunk rá), és ha vettünk egy nagy levegőt, indítsuk el a RescueAgentet.


Ez a funkció sincs túlbonyolítva

Kétféle módszert kínál a sérült vagy törölt lemezt vizsgálatára a Nero: a gyorsat és a mélyet. A gyors szkennelés csak a lemez FAT-tábláját vizsgálja, így törölt fájlok vagy régebbi fájlverziók visszamentéséhez ajánlott. Ezzel szemben a mély szkenneléssel az ennél problémásabb esetekben is lehet adatot menteni, de ez időbe telik, és a siker sem garantált.


Törölt(nek hitt) képek egy fényképezőgép memóriakártyáján

Természetesen ezzel a szoftverrel nem pótolhatjuk a KÜRT munkáját, de nem is ez a cél, hanem a kevésbé vagy közepesen fontos adatok gyors, ingyenes visszamentése.

Nero Burnrights

Lehetővé teszi rendszeradminisztrátorok számára, hogy az ilyen jogokkal nem rendelkező felhasználók is írhassanak lemezeket a Nero Express-szel, illetve DVD-írókat csatlakoztathassanak a géphez. Ha egyéb Nero szoftverek is vannak a gépen, akkor azok hozzáférhetőségét is lehet szabályozni.


Korlátozhatjuk vagy éppen feljogosíthatjuk a többieket

Összefoglaló

Egy olyan egyszerű eszközt kaphatunk a kezünkbe a Nerótól, ami valódi és mindenre kiterjedő segítséget nyújt az adatbiztonság eléréséhez. A biztonságnak természetesen ára van úgy a szoftver, mind a hardver tekintetében, azonban ha beüt a krach, a visszaállítás ingyenes, míg elveszett adatainkat vagy senki vagy csak egy cég drága szolgáltatása hozhatja vissza.

Kalandor

A bemutatóhoz a Nero BackItUp & Burn csomagot annak hazai forgalmazója, a KVAZAR-Micro CEE Kft. biztosította.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nero

Azóta történt

Előzmények

  • Itt az új Norton

    A Norton 360 legújabb verziójának talán legnagyobb újdonsága, hogy a kiberbűnözéssel szembeni védekezést is kínál.