Mesh hálózat ASUS módra: ZenWifi AC3000 CT8

A tajvaniak elegáns, sok extra funkcióval felszerelt Wi-Fi 5-ös rendszerét próbálhattuk ki otthon.

Dizájn, hardver

Valamivel több mint egy éve teszteltünk már mesh megoldást az ASUS-tól: az volt az AiMesh AX6000, egy minden szempontból csúcskategóriás rendszer, mely méregdrágán ugyan, de már 802.11ax-kompatibilis WLAN hálózatot kínált. Mostani alanyunk, a ZenWifi AC3000 nemcsak olcsóbb (115 000 forint), de sokkal elegánsabban is néz ki, és hivalkodó, szögletes antennákkal teletűzdelt egységek helyett inkább két, mobil hangszóróra emlékeztető node-ot kapunk.


[+]

Bár a dizájn halványan emlékeztet a Netgear Orbira, bőven van annyi eltérés köztük, hogy ne érezzük másolásnak – arról nem is beszélve, hogy méretben is van különbség, az ASUS eszközei 162 x 75 x 160 mm-esek. A szett fekete és fehér színben is elérhető, könnyen passzítható tehát szinte bármilyen lakásbelsőhöz, és persze végszükség esetén el is rejthetőek a node-ok, ha a tápellátás ezt lehetővé teszi.


[+]

Ez az elrejthetőség persze azt is jelenti, hogy nincsenek külső antennák, a műanyag felületet csak az oldalsó hűtőrácsok és a felső „fedél” töri meg. Az előlapon, vagyis az annak megfelelő oldalon a logó mellett egy apró visszajelző LED-et is találunk, mely a működési állapotról és a node-ok közötti Wi-Fi kapcsolat erősségéről is tájékoztat – és ki is kapcsolható, ha zavarónak találnánk működését. A hátoldalon alul helyezkednek el a csatlakozók, melyekből az átlagos mesh rendszereknél többet kapunk, egy WAN, három LAN és egy USB Type-A között válogathatunk. Mivel a node-ok egyformák, a WAN port csak a routernek kinevezett egységben kap valóban WAN funkciót, a többi esetben szimpla Gigabit Ethernet porttá változik, kivéve abban az esetben, ha vezetékes backhault használunk, ekkor ugyanis a node-nál ebbe kell csatlakoztatni a routerből kiinduló kábelt.

Belső

Kívülről nem látszik, de a CT8 két rádióra épít: a Qualcomm IPQ4019 biztosít 2x2-es antennával egy-egy 2,4 és 5 GHz-es sávot, melyek így 400, illetve 867 Mbps maximális elméleti sávszélességre képesek, míg egy QCA9884 4x4-es kiépítésben a backhaulról gondoskodik 1733 Mbps-mal. A rendszerchip feladatát is az IPQ4019 látja el, ez azt jelenti, hogy négy processzormagot kapunk, és rendelkezésre áll még 256 MB RAM és 128 MB flash. Az előzőekben már említett USB port 3.1 Gen1 szabványnak megfelelő sebességet kínál, és többek között nyomtató, illetve külső adattároló megosztására, valamint mobilnet-adapter fogadására is bevethető.

Üzembe helyezés, szolgáltatások

A mesh rendszerek többsége nem olcsó, és ez igaz a ZenWifi AC3000-es csomagra is, mely többe kerül, mint két darab jó minőségű ac-s router. Adódik tehát a kérdés, hogy miért vásárolna valaki ilyet, erre pedig a válasz az, hogy a kényelem okán: aki nem igazán ért a számítástechnikához, a hálózatok beállításához, az nehezen fog egy jól működő WLAN-t összerakni egy nagyobb lakásban. Számára jó megoldás tehát egy elméletileg pár lépésben üzembe helyezhető mesh rendszer, melynek nem okoz gondot néhány szint és pár száz négyzetméter lefedése. Ha erről az oldalról vizsgáljuk, akkor a ZenWifi AC3000 nagyon jól teljesít, ugyanis tényleg pár lépésben beállítható: azok után, hogy letöltöttük okostelefonunkra az erre szolgáló alkalmazást (Android és iOS verzió is van), és csatlakoztattuk az egységeket, 5 perc alatt élet lehelhető egy átlagos igényeket tökéletesen kielégítő hálózatba.

[+]

Az ASUS Router alkalmazás nem bonyolítja túl a dolgot, de nem is hagy ki semmit: elvégzi a netkapcsolat beállítását, a hálózati és felhasználói felület biztonságához szükséges azonosítók bekérését és a node-ok között a beállítások szinkronizálását. Ha elkészült, azonnal használatba is vehetjük a rendszert, vagy ha rendelkezünk egyéb AiMesh-kompatibilis hardverrel, akkor azokat is integrálhatjuk a hálózatba.

[+]

A legtöbb mesh megoldás persze hasonlóan egyszerű beállítási lehetőséget kínál, hiszen pont ez a lényegük – a ZenWifi CT8 azonban azoknak is megpróbál megfelelni, akik mélyebben is szeretnének belemászni a finomhangolási lehetőségekbe. Erre két út is kínálkozik: egyrészt az említett appból rengeteg finomságot elérünk, az olyan gyakran használt lehetőségektől, mint a porttovábbítás vagy a QoS, az olyan ritkábban szükséges extrákig, mint a vendéghálózat belépési adataink megosztása QR kóddal.

Funkciók

Az alkalmazáson túlmenően a ZenWifi CT8 böngészőből elérhető kezelőfelülettel is rendelkezik, ahogy az a hagyományos routereknél is megszokott. Sőt, igazából ez a felület az ASUS egyéb hálózati termékeiből már ismerős lehet, és mi is foglalkozunk már vele az AX6100 vagy a Blue Cave kapcsán.

[+]

Mint azoknál, egy grafikus, de nem túlcsicsázott felületen érjük el a beállításokat, mely nemcsak magyarul tud, de a főbb funkciókról még egész használható információkkal is rendelkezik.

[+]

Természetesen itt is elérhető a teljes „Ai” eszköztár, úgyhogy kapunk intelligens QoS-t, a TrendMicro biztosította AiProtectiont, AiCloudot (mely a csatlakoztatott USB-s háttértárból készít felhőtárhelyet) és így tovább.

Rendelkezésre áll egy széleskörűen testre szabható szülői felügyeleti rendszer is, mely kliensre, időpontra, szolgáltatásra, weboldalra vagy kulcsszóra szűrve is lehetővé teszi a forgalom tiltását. Mivel nem ROG kategóriás eszközről van szó, a GameBoost szolgáltatások nincsenek jelen, de az említett QoS rendelkezik játékra optimalizált beállításokkal.

A fejlettebb, talán ritkábban használt opciók között találunk VPN-t (a ZenWifi kliens és szerver egyaránt lehet), van Alexa és IFTTT alapú vezérlésre lehetőség, beállíthatunk vendéghálózatot is. Finomhangolás területén a különböző működési paramétereket igen széles körben tudjuk befolyásolni mind a LAN, mind a WLAN esetében. Ez már tényleg a hozzáértők terepe, az egyes beállításokhoz nem is nagyon kapunk magyarázatot.

Teljesítmény, értékelés

Szokásos hálózati tesztünket a már bevált, múlt század 30-as éveiben épült, kétszintes, a Wi-Fi igényeit kicsit sem figyelembe vévő lakásunkban végeztük a már korábban is használt konfigurációval, amelynek felépítése az alábbi ábrán látszik:


[+]

Régebbi routeres tesztjeinkben már látható volt, hogy a födém remekül szűri a rádióhullámokat, így a mesh hálózat feladata éles körülmények között ennek leküzdése lenne. Ennek érdekében a második csomópontot a lépcsőfeljáró közepére telepítettük, ami a kapcsolat erősségét jelző LED alapján még teljesen jól használható helyszín.

Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé 5 GHz-en (Mbps) Sávszélesség felfelé 5 GHz-en(Mbps) Sávszélesség lefelé 5 GHz-en (Mbps) Sávszélesség felfelé 5 GHz-en(Mbps)
2./vezetékkel 932 951 932 951
2./vezeték nélkül 569 534 228 219
3. 461 482 234 231
4. 249 252 188 151
5. 148 187 167 161
6. (első egységtől) - - 43 52
6. (második egység
csatlakoztatása után)
334 369 223 261
Backhaul sebessége ideális pontban 748 788 748 788
Backhaul sebessége lépcsőfordulóban 749 716 749 716

A számokból több minden is látszik – például az, hogy a 4x4-es backhaul nagyon jól teljesít, hiszen a két téglafal távolságban lévő lépcsőfeljáróban is gyakorlatilag ugyanazt a sávszélességet tudja, mint a közel ideálisnak nevezhető körülmények között. Márpedig egy mesh rendszer teljesítményét nagy mértékben a backhaul megbízhatósága határozza meg. Itt is látható, hogy az emeleten elérhető sávszélesség mennyit javult ahhoz képest, mint amikor csak szimpla routerként használtuk a CT8 egyik elemét.

Kevésbé voltunk elégedettek viszont a többi rádiós kapcsolattal: hogy a belülre telepített antennák, esetleg valami más tényező miatt, de többszöri mérésre is az elméleti 867 és 400 Mbps-től jelentősen elmaradó számokat láttunk. A hatótáv sem igazán acélos, ahogy mozogtunk a lakásban, gyorsan csökkentek a sebességek.

Végül megvizsgáltuk az USB port képességeit is: egy NTFS-re formázott külső merevlemezt csatlakoztattunk, melyről 32-35 MB/s sebességgel tudunk adatokat beolvasni. Ez nem rossz, de nem is kiemelkedő érték, arra tökéletesen elég, hogy egy családban ellássa például a médialejátszással kapcsolatos igényeket, de egy komolyabb NAS kiváltására már nem megfelelő. Megjegyeznénk, hogy az AiMesh AX6000-hez hasonlóan továbbra is az SMB v1 protokollra van szükség a megosztások eléréséhez, kár, hogy ezt az elmúlt hónapok alatt nem sikerült fejleszteni.

Értékelés

Középkategóriás ajánlatként elég sok oldalról szorongatják a ZenWifi AC3000-et: ha a teljesítmény a lényeg, akkor találunk gyorsabbat, ha pedig az ár, akkor jóval olcsóbbat is. Ugyanakkor, ha a másik oldalról nézzük a dolgokat, sok érv szól mellette: egyrészt sokkal többet tud azoknál az olcsóbb mesh rendszereknél, melyek tényleg csak a legalapvetőbb szolgáltatásokkal rendelkeznek. Itt a 115 000 forintos árért kapunk szülői felügyelettől a VPN-en át teljes mértékben testre szabható hálózati beállításokat is, így tényleg egy minden igényt kielégítő otthoni hálózat építhető fel vele egy nagyobb méretű családi házban is, és ehhez még a PC-t sem kell bekapcsolni, mert a mobiltelefonos alkalmazás is tud mindent, ami lényeges.


[+]

Ez persze megvalósítható két megfelelő ac-s routerrel is, mégpedig olcsóbban, de ebben az esetben biztos, hogy nem lesz majd annyira egyszerű a beállítás, mint az AC3000-nél. Ez a készlet egyszerűen csak működik, és ha nem akarunk az extrák között vájkálni, tulajdonképpen tíz perc alatt összedobhatunk egy teljes lakást lefedő Wi-Fi hálózatot. A backhaul csatorna stabilitása is figyelemre méltó, ennek köszönhetően pedig a rendszerrel stabilan lefedhető terület is kellően nagy.

Mindezek mellett viszont nem tudunk szó nélkül elmenni az SMB v1 használata mellett, ami például a Windows 10-nél külön beállítást igényel (ehhez a router felhasználói felülete legalább ad tanácsot), illetve a vártnál alacsonyabb sebesség sem ideális.


ASUS AX6100 mesh rendszer

Wombath

Az ASUS ZenWifi AC3000 CT8 rendszert az ASUS Magyarország biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés