Egy az operációs rendszer, és Windows a neve
Lehet vitatkozni azon, hogy a tegnapi volt-e az eddigi legérdekesebb Build megnyitó, de egyvalami biztos: a Microsoftnál új szelek fújnak, és az eredeti Windows 8, a Windows Phone és az ezekre való alkalmazások mennyisége és minősége miatt – általunk is – sokat ostorozott vállalat oda tudja tenni magát, ha megszorongatják. A rendkívül hosszú, mégis szinte végig érdekes keynote-ba számos bejelentést, élő demót és információt sűrítettek, lássuk tehát, mi érkezik a redmondiaktól a közeljövőben.
Windows 8.1 Update
Hirdetés
Bizony, nem Update 1-nek, hanem csak simán Update-nek hívják az április 8-tól, azaz jövő hét keddtől letölthető Windows 8.1 frissítést. Ennek oka valószínűleg az, hogy a Microsoft nem akarja már az elnevezéssel egy következő nagyobb frissítés érkezését sugallni, mert akkor már most megindulnának a találgatások, hogy mikor érkezik az Update 2 és vajon mi lesz benne. Ez azért fontos, mert néhány másodpercre megvillantottak valamit, amit nagyon sokan szeretnének végre a Windows 8-ban látni: igen, újra lesz Start menü. Az élő csempékkel felturbózott, de alapvetően a Windows 7-ben látott Start menühöz nagyon hasonló régi-új ismerős viszont nem a jövő heti Update-ben érkezik, hanem valamikor a jövőben. A Microsoft nem árulta el, hogy még a Windows 8-ba kapjuk vissza ezt a funkciót, vagy az általában jól értesült microsoftos szakírók (Mary Jo Foley, Paul Thurrott és Tom Warren) által jövő év első felére várt Windows 9-be kerül majd csak be. Ugyanígy csak demózott, de nem az Update-tel érkező újdonság a Modern alkalmazások asztali nézetben és ablakban futtatásának lehetősége.
Ilyesmi lesz a régi-új Start menü. Forrás: Brad Sams
Amiket viszont a Windows 8.1 április 8-án tényleg megkap, az egy csomó olyan dolog, ami az operációs rendszert még mindig egérrel és billentyűzettel használók számára kedvez:
- Kikapcsolásra (ez csak akkor, ha a Power Platform Role megfelelően, nem tabletnek van konfigurálva), keresésre és a PC-s beállítások elvégzésére szolgáló kapcsolók a Start képernyőn
- A csempék könnyebb testreszabhatósága, a korábbi Windowsokban megszokott jobbklikkre előugró kontextuális menü
- Értesítés új alkalmazások telepítése után, hogy könnyebb legyen őket megtalálni a már telepített programok között
- A Modern alkalmazásokat is ki lehet tűzni a tálcára, bár ezek továbbra is csak és kizárólag teljes képernyős nézetben hajlandóak futni. Ezen a kényelmetlenségen enyhít az, hogy a Modern alkalmazások tetején egérrel irányított PC-ken lesz egy fejléc, amin, a jobb szélen a kikapcsolásra, baloldalon pedig a jobbra/balra igazításra szolgáló gombokat lehet elérni
- A nem érintőképernyős új PC-ken alapértelmezetten az asztalra bootol a Windows 8.1
- Az úgynevezett 116-os kezdeményezés: a frissített Windows 8.1-nek már 1 GB memória és 16 GB tárhely is elég, és mintegy 200 fejlesztés gyorsítja és teszi erőforrás-kímélőbbé a futtatását. Furcsa módon azonban ezek az újdonságok csak az új gépekre telepített Windows 8.1-re vonatkoznak, a már meglévő operációs rendszer frissítésével nem fog csökkenni például a helyigény
- Az Internet Explorer 11 jobb kompatibilitást kap a böngésző 7-es és 8-as verzióihoz, ami elsősorban a vállalati vásárlók miatt szükséges, sokan ugyanis még a régi IE-re írt webes alkalmazásokat használnak
Ingyenes, de még nem mindenkinek
Korábban már felröppent a pletyka, hogy a Microsoft bizonyos megkötésekkel kiadhat egy ingyenes verziót a Windows 8.1-ből OEM partnerei számára, de aztán kiderült, ingyenességről szó sincs, csupán jelentős licencdíj-vágásról. A vállalat azzal a lépésével alapvetően az olcsó PC-k piacának szeretett volna lendületet adni, tegnapi bejelentése viszont ennél sokkal nagyobb jelentőségű: a Windows 8.1-et és a Windows Phone 8.1-et minden 9 colos vagy annál kisebb kijelzővel szerelt eszközre ingyenessé tette. Ez tovább erősíti Satya Nadella azon múlt heti kijelentését, hogy a Microsoftnak meg kell mutatnia, mire képes az új típusú eszközökön, függetlenül attól, hogy azok milyen operációs rendszert futtatnak. Nadella itt elsősorban a Microsoft felhőalapú szolgáltatásainak kiterjesztésére gondolt, és a szinte összes mobileszközre ingyen licencelhető Windows pedig ezt a terjeszkedési stratégiát segíti elő. Sőt, Terry Myerson a keynote vége felé az Internet of Things és a távlati tervek kapcsán azt mondta, hogy a jövőben még több eszközre lesz majd ingyenes a Windows.
Egyértelműen arról van tehát szó, amit a múlt héten bejelentett Office for iPad kapcsán is láthattunk: a Microsoft szemléletváltáson megy keresztül, és inkább rengeteg jól ismert szoftverével és szolgáltatásával próbálja magához csábítani vagy megtartani a felhasználókat, akár a Windows-üzletág pénzügyi teljesítményét is beáldozva. A fogyasztói piacon ugyanis egyre nehezebb pénzt kérni egy operációs rendszerért, az előfizetéses felhőalapú szolgáltatások viszont néhány éven belül bőven kárpótolhatják a Microsoftot. Ez a stratégia nagyon előnyös helyzetbe pozícionálja a céget az átalakulóban levő piacon, hiszen lényegében minden korábban önálló szoftvertermékét nyújthatja szolgáltatásként is, hatékonyan integrálva, elfogadható díjszabással. Bár a mobileszközök térnyerésekor nagyon elaludtak, mostanra nagyon úgy fest, hogy elfogadták a hagyományos Windows-piac átalakulását (talán eltűnését), és inkább egy másik, a jövőben sokkal nagyobb haszonnal kecsegtető fronton indítanak egészpályás letámadást. Az még egy érdekes kérdés, hogy a vállalati szegmensben vajon hogyan alakul majd a Windows üzletpolitikája, de véleményem szerint nem elképzelhetetlen, hogy ott is megjelenik majd az ingyenesség lehetősége, amennyiben az adott cég bizonyos felhőalapú szolgáltatásokat vásárol.
Univerzális Windows alkalmazások
A nyitóelőadás talán legpozitívabb bejelentése (fejlesztőknek mindenképp) az univerzális fejlesztői modell, amiből a fejlesztők és a felhasználók egyaránt profitálnak. A frissített Visual Studio 2013-ban megtalálható megosztott sablonokkal az eddiginél nagyságrendekkel egyszerűbb lesz a különböző típusú, de mégis a Windows 8.1 valamelyik változatát futtató eszközökre ugyanazt az alkalmazást létrehozni. A Windows Phone 8.1-re fejlesztők ugyanazt a Windows Runtime-ot és ugyanazokat az API-kat használhatják, amiket a Windows 8.1-ben is, így tényleg teljesen univerzális (a telefontól az Xbox One-on át a PC-n futó) alkalmazásokat lehet majd írni, amiknél jobbára csak az UI testreszabásából áll majd az eszközspecifikus munka.
Nyílt (Apache 2.0 licenc alapján) és multiplatform lett a WinJS JavaScript keretrendszer, a forráskód már elérhető a GitHubon, a Microsoft pedig arra bíztatja a fejlesztőket, hogy ne csak használják, hanem fejlesszék is a WinJS-t.
Windows 8-as Office, WP 8.1, Cortana, új Lumiák
A Microsoft egy rövidke demóban végre megmutatta a Windows 8-as, érintésvezérlésre optimalizált Office-t is, pontosabban annak PowerPoint alkalmazását. A felhasználói felület aligha meglepő módon hasonlít az Office for iPadre, de a néhány perces prezentáció alapján mintha több funkciót tartalmazna, mint az iPades változat. A program nagyon gyors volt, minden művelet – legyen az egyszerű navigáció vagy például effektezés, képátméretezés – késlekedés nélkül, azonnal megtörtént – ez a vállalat szerint a DirectX 12 grafikus alapnak köszönhető. Sajnos a várható megjelenésről nem esett szó, de a bemutatott verzió alapján van esély arra, hogy nyár végén vagy ősz elején kiadják.
A Windows Phone 8.1-ről társlapunk, a Mobilarena cikkében lehet részletesen olvasni, az újdonságok röviden: Cortana, az Apple Sirihez és a Google Now-hoz hasonló beszélő személyi asszisztens (természetesen Bing-alapú, és akárcsak a Halóban, itt is Jen Taylor hangján szólal meg); Action Center értesítéskezelő rendszer; végre alkalmazásonként lesz állítható a hangerő; Internet Explorer 11; jobban alakítható kezdőképernyő; ingyenes Nokia HERE Drive+ és Transit minden WP-s telefonra. A frissítés valamikor a következő hónapokban lesz elérhető az összes WP 8.0-ás készülékre, de regisztrált fejlesztők már most is letölthetik.
Az új Lumiákról a nemsokára újra a Microsoftnál dolgozó Stephen Elop beszélt. Elsőként a Lumia 930-at mutatta be, ami az Egyesült Államokban kapható Lumia Icon kissé átalakított változata. Az új telefont a csúcskategóriába szánják, 20 megapixeles PureView kamerát, 2,2 GHz-es Snapdragon 800 processzort, erős fényben is jól olvasható 5 colos Full HD kijelzőt kap, ára 600 dollár lesz adók és mobilszolgáltatói ártámogatás nélkül. Júniustól lehet majd hozzájutni, elsőként Európában, majd Ázsiában, Indiában és a Közel-Keleten kerül piacra, az Egyesült Államokban a mostani álláspont szerint nem fogja leváltani az Icont.
Lumia 930
A középkategóriába a Lumia 630 és 635 érkeznek, utóbbi a 4G kapcsolat lehetőségével és a cserélhető hátlappal tud többet. Egyiken sincs fizikai (azaz érintésérzékeny) navigációs gomb, ezek helyét a Windows 8.1 beépített alsó gombsávja vette át. Mindkettő képes két SIM kártya kezelésére, a WP 8.1 pedig meglehetősen egyértelművé és könnyűvé teszi eme funkció kihasználását. (A kezdőképernyőn mindkét kártya kap egy-egy csempét, azokat megérintve lehet hívást indítani a kívánt SIM-ről). A Lumia 630 és 635 is Snapdragon 400 processzort, 512 MB memóriát, microSD-vel bővíthető 8 GB háttértárat és 4,5 colos, 854 x 480 pixel felbontású kijelzőt kapott, áruk 160 dollárról (630) indul majd.
Lumia 630
A keynote-ot Satya Nadella zárta az elhangzottak rövid összegzésével és néhány előre összegyűjtött kérdés megválaszolásával, a jelen lévő fejlesztők pedig egy Xbox One-nal és egy, a Microsoft áruházában beváltható 500 dolláros kuponnal gazdagodtak, hogy ne az eszközhiány miatt ne dolgozzanak a megújult Windows platformra.