Karácsonyi tippek

Apróságok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Közeleg a karácsony, a többség már biztosan lázasan töri a fejét, mit lehetne ajándékozni mondjuk a számítógépes dolgokkal foglalkozó családtagoknak, barátoknak. Hogy kicsit segítsünk, pár olcsóbb és néhány drágább apróságot mutatunk be. Elsőként kell említenünk az USB-s karácsonyfát. Igen, ilyen is van már, sőt a Mikulás (vagy a krampusz?) egyet a szerkesztőségünkbe is telepített. A fácska nagyjából 30 cm magas, USB-ről táplált száloptikás fényei a vörös, a zöld és a kék árnyalatai között váltogatnak. Szerencsére nem zenél a kis karácsonyfa, melynek vételára 2500-3000 forint környékén mozog.

Elsősorban azok örülnek majd a DeLock ici-pici USB-s Wi-Fi adapterének, akik asztali gépüket szeretnék fájdalommentesen drót nélküli hálózatra kötni. Az USB csatlakozójánál alig nagyobb adapter megfelel az IEEE 802.11n szabványnak, igaz csak a leglassabb, 150 mbps elvi csúcssebességű verzióját támogatja. Természetesen képes a WEP, WPA és WPA2 titkosításra, vételára pedig nagyjából 8000 forint. Még egy fokkal apróbb a Media-Tech Bluetooth adaptere, mely kevesebb mint 4000 forintért a miénk lehet.

Érdekes kiegészítő a Media-Tech folyadékot, port és egyéb szennyeződéseket jól tűrő, összehajtogatható numerikus padja, ami mellé előzékenyen a kurzormozgató billentyűket és a felettük lévő hatost is odatelepítették. Így összesen 33 gombja van a számítógéphez racsnis USB kábellel csatlakozó apróságnak, mely szintén megvásárolható 2-3000 forint környékén.

Nagyjából egy éve teszteltük az Icon7 Sentido billentyűzet-egér párosát. A hangerőszabályzó, multimédiás és programindító érintőgombokkal ellátott, egészen kellemes klaviatúrát kismértékben továbbfejlesztették. A kor – vagy inkább a konkurensek – követelményeinek megfelelő mini USB-s adóvevőt kapott, ami a billentyűzet mellett a 800 dpi-s lézerszemmel ellátott egeret is kezeli. Vásárlói szempontból még ennél is érdekesebb, hogy az egy évvel ezelőtti, tizennégyezer forintos vételára a felére esett vissza.

Nemrég adtuk hírül, hogy megújultak a Toshiba külső merevlemezei, a StorE Art termékcsalád. A Hazai Pálya keretein belül is említettük már a 1,8 és 3,5 hüvelykes friss termékeket, most megérkeztek a 2,5 colosok is. A Toshiba tárait színes fedelükön kívül az emeli ki az átlagos, USB-s külső winchesterek közül, hogy sarkaikba rázkódás ellen védő betéteket tettek, és jár hozzájuk az NTI BackupNow EZ biztonsági másolatot készítő szoftvere is. A 320 GB-os, kék mintás Toshiba StorE Art vételára 19 500 Ft , az 500 GB-os vörös mintás ötezer forinttal drágább, szóval fajlagosan jobban megéri az árát.

Hordozható médialejátszók

Múlt héten akciós MP3-lejátszókat mutattunk az Infopatika Kft. kínálatából, most pár újdonsággal szolgálunk, melyek jól mutatnak majd a karácsonyfa alatt. Kevesebb mint tízezer forintos árával a belépőszintet képviseli a 2 GB-os Alcor Vox, mely tud pár olyan dolgot, amire csak felsőbb kategóriás társai képesek. A szokásos MP3, WAV és WMA formátum mellett például kezeli a veszteségmentes tömörítésű FLAC és APE zenefájlokat is. A praktikusan kisméretű, pendrive-ra hasonlító lejátszóra csak egy hüvelykes kijelzőt tettek, az viszont nagyon jól leolvasható, OLED technológiás. Igény szerint akár TXT állományok is megjeleníthetők rajta. További extra az FM rádió, amiből felvenni is lehet. Természetesen az Alcor Vox diktafonként is működik, és a márka többi modelljéhez hasonlóan magyar a menürendszere.

Sokkal komolyabb jószág az Alcor Skin. Nem kisebb mint három hüvelykes, 400x240 pixel felbontású érintőképernyőt szereltek rá, ami akár videók nézegetéséhez is elegendő. Nagy előnye a sok hasonló masinával szemben, hogy filmjeinket nem minden esetben kell konvertálni. Az MPEG formátummal 800x480 pixelig, az RM, FLV, VOB, WMV állományokkal 720x480 pixeles felbontásig boldogul. Ennél is természetes a magyar menü és a veszteségmentes tömörítésű zenék lejátszása. Jó hír, hogy mindezek ellenére sem lett túl drága az Alcor Skin; 2 GB-os verziója 16 900 forintba kerül, a dupla tárkapacitás felára pedig csupán háromezer forint.

Új érkező az iriver kínálatában az E200. Az általunk is tesztelt E100 utódjáról van szó, melynek fémkabátját a Spinn és a P7 stílusában szögletesre szabták. Az elődmodellhez képest nőtt a kijelző mérete, 2,8 hüvelykesre, 320x240 pixelesre, és sokkal csinosabb menürendszert varázsoltak rá. Videózáshoz ennél a gépnél konvertálnunk kell a mellékelt programmal, a képek közül a JPG, PNG, BMP és GIF formátumokat, zenéből az MP3 és WMA mellett ASF-et, OGG-ot és FLAC-ot támogat, de megnyithatjuk vele TXT szöveges állományainkat is. Nem maradt ki belőle a Rádió és a diktafon funkció sem. Az iriver E200 4 GB tárkapacitással 29 900 forintért vásárolható meg, a 8 GB-os verzió felára négyezer forint.

Bár rendelkezik a hordozható médialejátszók minden funkciójával, kevesen sorolnák az iriver Storyt ebbe a kategóriájába. A 204 x 127 milliméteres „valaminek” 152 mm átmérőjű, 600x800 pixel felbontású, monokróm e-tintás kijelzője van, de többet tud a hasonlóval ellátott e-bookoknál. Ugyanis a monitor alatt egy teljes qwerty billentyűzet húzódik, melyet jegyzetelésre vagy a határidőnapló kezelésére használhatunk. Emellett a masina megjeleníti a PDF, TXT, DOC, PPT, XLS és WHP fájlokat, sőt a JPG, BMP és PNG képeket tömörített (ZIP) állományból is előhalássza. Zenéből az MP3 és WMA mellett az OGG-ot kezeli, beépített elemével pedig akár 24 órán keresztül is zenélhet. Hangrögzítő funkciót is kapott a jegyzettábla, menürendszere pedig sok egyéb nyelv mellett magyarul is tud. Beépített 2 GB-os memóriája SDHC kártyával bővíthető, amit 32 GB-os méretig kezel. Az iriver Story vételára 79 900 forint.

Kisütöttek nekünk egy új modellt a Cowon boszorkánykonyhájában is. Az iAudio 9 a nagyszerűen szóló U5 és 7 nyomdokain halad tovább, de náluk csinosabb, kevesebb mint 9 mm vastag házat kapott. Az akkumulátorral együtt csupán 40 grammot nyomó készüléknek nagyon jó képű kéthüvelykes kijelzője van, rajta 320x240 pixelen jelenik meg a flashalapú menürendszer. A márkához híven nagyon jól szól az iAudio 9, kezeli az APE, FLAC és OGG fájlokat is. Videók szempontjából a beépített tévékimenet a legérdekesebb, emellett van képnézegető, rádió, hangfelvevő (rádióból is), TXT-olvasás, és lejátssza a flash állományokat is, menürendszere pedig magyarul beszél. Egyelőre csak 4 GB-os kapacitással vásárolható meg, 31 900 forintért.

Melyik netbookot?

Karácsony előtt körüljárjuk kicsit a netbookok világát. Vicces, de szinte azt lehet rá mondani, hogy semmi sem történt. Továbbra is az 1,6 GHz körüli, egymagos Atom hajtja őket, ami mellé a régi, de nem túl jó Intel 945GSE északi híd társul, valamint 10 hüvelykes kijelző és egy kellően méretes akkumulátor, amivel spórolós üzemmódban akár 6-8 óráig is ellehetünk. Márka tekintetében sem sok változott. Mint korábban, most is az MSI Wind és az Asus EeePC tűnik a legjobb választásnak, igaz, minden gyártónak megvan a maga alternatívája. Pillanatnyilag az MSI Wind U123 lehet nyerő, mely a standard felszereléssel – 1 GB RAM, 160 GB-os merevlemez, Wi-Fi, Bluetooth, webkamera, hatcellás akku, Windows XP – már 80 000 forintért a miénk lehet. Kapható feketében és fehérben, esetleg kék vagy vörös fedéllel.

Nem kell félteni az Eee PC-t sem. Ott a sikeres ezres modellt, a Seashell formaterves 1005HA váltotta, mely hajszálpontosan ugyanazzal a konfigurációval kapható, mint MSI konkurense, vételára pedig 85 000 forint alatt marad. Azért lehet érdemes az Asus mellett dönteni, mert nekik valamivel fejlettebb a hazai szervizhálózatuk, bár mondjuk a SpeedShopnál vásárolva, hiba esetén mindkét gépnél az ajtónkon fog kopogtatni a futár. Szóval a választás ízlés kérdése. Még egy dolgot meg kell említeni az Eee PC 1005HE kapcsán. Nagyjából tízezer forintos felárral kapható Windows XP helyett Windows 7-tel.

Kicsit más úton halad a harmadik nagy tajvani gyártó, az Acer, mely netbookfronton a legnagyobb sikereket könyvelheti el világszerte. Az Aspire One apróságok kicsit nagyobbra nőttek. Kár, hogy a 751-es modellbe, ami 11,6”-os, 1366x768 pixeles kijelzőt, nagyon kellemes billentyűzetet és jó nagy akkumulátort kapott, csak az alacsonyabb órajelű, 1,3 GHz-es, Z520-as Atomot tették. Mellette viszont ott a Poulsbo egyrészes chipkészlet, ami a HD videók lejátszására is képes, és ehhez bámulatosan kevés energiát igényel. Ezt a netbookot a szokásos alapfelszereltséggel 107 000 forintért vehetjük meg. A további 1 GB memória és a nagyobb, 250 GB-os winchester, valamint a Windows Vista felára csak 8000 forint, és 120 000 forintért kapható a 3G modemmel szerelt verzió.

Nemsokára tesztben is találkozunk az Acer netbooknak álcázott AMD ultrakönnyű gépével. A Ferrari One 200 a névadó autómárkára jellemző vörös fedelet kapott, amin ott ágaskodik a fekete paripa is. Motorházfedele alatt AMD motor dobog, kétmagos, 1,20 GHz-es, aminek Radeon HD 3200 grafikus mag segít be, és külső csatlakozóról (ATI XGP) még erősebb grafikus kártyát is csatasorba lehet állítani. Jó nagy, 3 GB-os memóriával, 250 GB-os merevlemezzel, Wi-Fi és Bluetooth adapterrel, hatcellás akkumulátorral, Windows 7-tel és kétévesre bővített garanciával 149 090 forintért adják, ami bizony elég sok pénz egy 11,6”-os apróságért. Hasonló árban megvehető ez a masina Intel CULV platformmal is Acer Aspire Timeline 1810T néven.

Jó hír a netbookok jövőjére nézve, hogy végre valahára befutottak az első NVIDIA Ion platformos modellek. Máris három ilyen masina közelít a hazai piacra. Az első a Lenovo IdeaPad S12 lesz, mely VIA platformmal már kapható egy ideje, és éppen most teszteljük. Az ionos modellben a megszokott, 1,6 GHz-es Intel Atom processzor dolgozik majd 2 GB memória és 250 GB-os merevlemez társaságában, az 1280x800 pixeles, 12 hüvelykes, LED háttérvilágítású monitorra viszont nem az öregecske Intel, hanem sokkal potensebb NVIDIA chipkészletbe integrált grafikus mag küldi majd a képet, ami HDMI csatlakozón keresztül is kivezethető. A Wi-Fi és Bluetooth adapterrel, hatcellás akkumulátorral, Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és kétéves garanciával ellátott gép előreláthatóan 130 000 forint környékén lesz megvásárolható. Ugyanerre az árszintre lövi be saját versenyzőjét a Compaq is. Igaz, a Mini 311c csak 160 GB-os merevlemezt kap, memóriája 1 GB, kijelzője pedig 11,6”-os, 1366x768 pixeles.

A trió utolsó tagja az Asus Eee PC 1201N lesz, mely 12 hüvelykes kijelzőjével a széria legnagyobbjának számít. Egy picivel drágábban adják majd konkurenseinél – 140 000 forint fölött –, ugyanis nem egymagos, hanem kétmagos, N330-as Atom kerül bele 2 GB rendszermemória és 250 GB-os winchester társaságában. A kis GeForce itt 1366x768 pixelt hajt meg, az akkumulátor pedig jó nagy, 63 wattórás. Operációs rendszernek ezúttal is Windows 7-et kapunk, a gép színe pedig fekete, vörös vagy kék lehet.

Genius játékos billentyűzet

Két, elsősorban játékosoknak szánt Genius kiegészítő vendégeskedett tesztlaborunkban. Az első a SlimStar 335 USB-s billentyűzet volt. Ebből a termékcsaládból már járt nálunk néhány modell, melyekre az új jövevény sok tekintetben hasonlít, de eltérés is akad bőven. Dobozában a klaviatúra mellett némi papíranyagot és egy telepítőlemezt találtunk.

Az eltérések legfőképpen a külsőt érintik. Felül szürke, gombokkal megrakott, alul vörös, csúszásgátló betét díszíti a szokásosnál szélesebb beviteli eszközt. Azért szélesebb, mert balra a játékosok által közkedvelt WASD gombokhoz közelre további, nem kevesebb mint tizenöt programozható billentyűt telepítettek. Még tizenegyet találunk felül elrendezve, ezek multimédiás és webböngészős funkciókat kaptak. Többségük mindenféle vezérlőprogram telepítése nélkül működik, nemcsak Windows, hanem Linux alatt is. A kiegészítő szoftverrel ezen gombok funkcióit is testre szabhatjuk, szóval összesen huszonhat extra billentyűt kapunk.

Sajnos, a kritikus ponton, vagyis a kurzormozgatók fölött belenyúltak a fő gombok elrendezésébe. Az itt található hatost kilencven fokkal elforgatták, és dupla méretűre növelték a Delete-et. Emiatt az Insertnek a funkcióbillentyűkkel egy sorba kellett költöznie. A másik, szerintünk zavaró részlet, hogy a kurzormozgatókat nagyon bezsúfolták a többi gomb közelébe. Sajnos úgy tűnik, hogy ezt az elrendezést kénytelenek leszünk megszokni, ugyanis valamilyen okból a legtöbb gyártó ilyet alkalmaz.

Társaihoz hasonlóan a SlimStar 335 fő gombjai a szokásosnál alacsonyabbak, rövidebb úton járnak. Mozgásuk nagyon puha, szép csendben teszik a dolgukat. A rövid út miatt nagyon gyorsan lehet gépelni rajtuk. Egyetlen bajuk, hogy nyomáspontjuk nem elég hangsúlyos, így néha olyan érzésünk volt, hogy nem nyomtuk le teljesen a billentyűket. Némi megszokás után viszont már minden rendben volt.

Még rövidebb úton és keményebben járnak a balra kihelyezett programozható gombok. Közvetlenül a WASD négyest fogva ugyan nehezen érhetők el, de a gyakran használt parancsokhoz, varázslatokhoz, chates makrókhoz és egyebekhez tökéletesek. Hasznos részletnek találtuk az alsó, vörös csúszásgátló betétet. Összességében meg voltunk elégedve a Genius SlimStar 335 képességeivel. Ilyen kevés pénzért – durván 5500 forintért – nem sokan kínálnak ennyi programozható gombot.

Genius 3D fülhallgató

Második Genius kiegészítőnk a nem éppen hangzatos GHP-05 Live nevet kapta. Egy fejhallgatóról van szó, mely támogatja a hangzatosan misztikus DRD 3D Surround technológiát, amiről az interneten csak a Genius fülese kapcsán találtunk említést, de képességeit sehol sem írták le konkrétan. Végül is mindegy, minek hívják, ha jól teszi a dolgát. Az GHP-05 dobozában korrekt felszerelést találtunk. A füles mellett kaptunk egy több mint kétméteres hosszabbítót, egy 3,5 milliméteresről 6,3 milliméteresre átalakító jack dugót és két mini ceruzaelemet, meg némi használati útmutatót.

Maga a füles – pontosabban fejes – közepes méretű, zárt rendszerű, szóval jelentős szűréssel engedi csak a környezetbe szivárogni a belső zajokat és fordítva. Ez a kialakítás elsősorban a mély hangoknak kedvez. A GHP-05 Live úgynevezett circun-aural formátumú, tehát fülkagylónk köré és nem rá ül fel. Szerintünk szabhatták volna valamivel nagyobbra is, mert az átlagos méretű fület éppen hogy csak körbeéri. Ezt a részét közepes minőségű szövettel burkolták, ami alatt viszonylag kemény tömés van. Műanyagból készült a kellően tág határok között állítható fejpánt, alja gumis tapintású párnát kapott.

A térhatást elektronika kelti, amit a mellékelt elemek táplálnak. Ezeket a bal hangszóró mellé kell telepíteni. Kívülről egy gombbal kapcsolhatjuk be a készüléket, és ezzel együtt a 3D hatás is életre kel, másképp viszont nincs hang, szóval a ki/bekapcsoló némítónak is felfogható. Alapvetően ódzkodunk a „szoftveres” hangátalakítástól, mely sok esetben csak gyenge illúzióját kelti a térhatásnak, és nem sok köze van a Genius füles honlapján szereplő hifi vagy stúdió szavakhoz. Sokkal reálisabb a basszusfokozás, ami játékoknál és akciófilmeknél jó lehet.

Próbánkat ezért Far Cry 2 lövöldözős, majd Dirt 2 autós játékkal kezdtük, összehasonlítási alapnak pedig egy, a hifi és stúdió fogalmakkal már összekapcsolható Sennheiser HD555 fejhallgatót használtunk. A játékokban bizony kapott a nyakába a drága Sennheiser, a Genius szépen nyitotta a teret, masszívan kiemelte a basszusokat, és a magas tartományt is előbbre hozta. Emiatt viszont a zene és beszéd kissé háttérbe szorult. De tényleg csak kissé, sokkal rosszabbat vártunk a szoftveres trükktől. Végül még egy kis Counter-Strike-ot is bevetettünk, hogy jól megállapítható-e, merről neszez ellenfelünk. Itt is a Genius volt a jobb.

Akciófilmekhez is nagyszerű a GHP-05 Live, mert alaposan kiemeli a robbanásokat és egyéb zörejeket, miközben az éles hangok is megmaradnak. Kényelem szempontjából közepesnek ítéljük. Elég erősen tartott a pántja, de párnái lehetnének valamivel puhábbak is. Ezt a szerintünk játékokhoz, filmekhez, esetleg „tuc-tuc” zenéhez való fülest a Genius 9000 forint környékén kínálja.

rudi

Azóta történt

Hirdetés