Szoftverteszt: IObit Advanced SystemCare PRO 6 – 1. rész

Előszó – Telepítés

Előszó

Bár az 5-ös verziójú Advanced SystemCare számomra kimaradt, de idén elérkezett az idő, hogy a friss, 6-os verzió PRO változatát megismerjem, pontosabban részben felelevenítsem régebbről származó ismereteimet.

Az egyik legdinamikusabban fejlődő programcsomagról van szó. Elég sok karbantartó szoftverrel volt már dolgom, és jó pár olyan van, amelyeknél annyiból áll a fejlesztés, hogy anno letették az alapokat, legyen töredezettségmentesítés benne, regisztrációsadatbázis-tisztító, karbantartó stb., aztán évről évre semmi innováció, csak verziószámugrás, kis csiszolás, új külső, és felkészítés az aktuális új Windows támogatására, ami ugye 3 évente következik be… ám az IObit terméke nem ilyen!

Vannak „érdekességei”, de összességében egy nagyon szerethető, mi több rajongásra alkalmas szoftverről beszélünk, melynek egyre komolyabb méretű felhasználói tábora is van. Sokan tekintenek egyfajta bináris svájci bicskaként rá, és tényleg az :)

Hirdetés

A program melletti egyik fajsúlyos érv a megbízhatósága, én például már évek óta használom, és leszámítva egy kis Windows Live Messengeres malőrt, semmi gondot nem okozott, sosem. Sőt, kitolta a Windows-telepítések életciklusát.

Ami tehát az újdonságokat illeti, ezúttal sem kell a rajongóinak fanyalogniuk, a kínai fejlesztők igazán kitettek magukért!

Az új ASC emellett az internetezők biztonságára is figyelmet fordítanak – alapszinten –, méghozzá úgy, hogy a romániai BitDefenderrel kötött szerződésük értelmében pár komponensben az ő technológiájukat is bevetik.

Nézzük mennyire lett ütős az új jövevény.

Telepítés

A szoftver telepítője érzékeli, hogy milyen nyelvi beállítások vannak érvényben a Windowsban – ez az esetek döntő többségében megegyezik a Windows-verziónk nyelvével, kivételt képeznek olyan speciális esetek, mint amilyen nálam állt fent régebben évekig, nevezetesen: angol nyelvű Windows XP Professional x64 Edition magyar nyelvi beállításokkal –, és annak megfelelően automatikusan lépteti érvénybe a kívánt nyelvet.

iobit
Üdvözli az IObit Advanced SystemCare telepítője

Ha mégsem felelne meg nekünk az automatikusan kiválasztott nyelv, a telepítést követően természetesen van lehetőségünk az utólagos korrekcióra. Számos nyelv közül választhatunk.

iobit
Licencszerződés

Persze előfordul néha, hogy a gombok átváltanak angol nyelvre, de ez csak olyan esetekben történik meg, amikor a szövegkörnyezet sincs lefordítva. Általában, persze :-) Az IObit angol nyelvű licencszerződésén nem érdemes meglepődni, hiszen ugyanúgy, mint a korábbi verzióknál is, a honosítás kimerül egy gépi fordításban. Néha – erre fentebbi kép is élő példa – előfordul az is, hogy egy gombfelirat lefordítása is komikus eredménybe torkollik: hanyatlás helyett talán célszerűbb lett volna az elutasítás szót használni. (A fogadja el sem helyes, de az még mindig odaillőbb, mint a hanyatlás :) Máskor pedig egészen jól – legalábbis érthetően – sikerül összetettebb mondatok magyarra fordítása is. Mindazonáltal ilyen módszer mellett bölcsen és okosan tették, hogy az angolul is igen kacifántos jogi szöveget nem próbálták meg gépi fordítással magyarra átvinni.

iobit
A telepítési hely kiválasztása

Nem natív 64 bites programról lévén szó, x86-os könyvtárba installálódik. Érdekességként elmondanám, hogy a 4-es verzió 70,6 MB helyet követelt magának minimum, a 6-os pedig 64,7 MB-ot. Természetesen a méret változhat, hiszen IObit-es szokás az, hogy még a fizetős csomag telepítője sem tartalmaz minden. egyébként a programcsomagban menüként létező programot. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy miután feltelepült a szoftver, pár menüelem nem aktív, hanem külön le kell tölteni, majd felinstallálni, és onnantól kezdve a szoftvercsomag főablakából elindítani. Természetesen külön az asztali ikonról is van erre mód, tehát abszolút moduláris felépítésű szoftverről van szó. Ha már itt tartunk, ezzel a gyakorlatával mondhatni az Advanced SystemCare egyedülálló a piacon, mert a konkurensek termékeinél is van ugyan lehetőség a telepítés testreszabására – azaz nem minden komponens telepítésére -, de ott a központi telepítő maga tartalmaz minden modult, itt viszont eleve nem.

iobit

Csupán két dolog nincs benne alapból, a töredezettségmentesítő és a game booster. Az utóbbi esetében talán mindenki számára evidens, hogy miért, hiszen egy olyan komponensről van szó, amelyet nyugodtan nevezhetünk rétegmodulnak is, mert csak a felhasználóik egy bizonyos hányada használja, és mondjuk egy ötven feletti felhasználó számítógépén sok keresnivalója nemigen van. A másik esetében pedig a technológiai fejlődés és a nyugati jóléti államokban pár éve kialakuló új trend, az SSD-láz jelölhető meg motívumként, na meg az a tény, hogy a Windows Vistától kezdődően – de különösen igaz ez a Windows 7 és 8 esetében – a felhasználók jelentős része megelégszik a beépített töredezettségmentesítővel is, pláne ha a rendszerpartíció már tényleg szilárdtestmeghajtó, ilyenkor ugyanis már nincs jelentősége igazából, hogy mi kerül a lemez elejére, a közepére és a végére, a gyors elérés már nem igazán fontos szempont. Mellesleg a Vista tartalmaz egy lebutított Diskkeepert, a Windows 7 pedig egy nem teljes funkcionalitású O&O Defragot.

iobit
Telepítés folyamatban

Maga a telepítési folyamat – ahogyan az el is várható egy ilyen méretű szoftvertől – csak pár pillanatot rabol el az életünkből.

iobit
A telepítés befejezése

A telepítés végén egy félig magyar, félig angol nyelvű ablak fogad minket, két bejelöletlen négyzettel. A felsővel megnézhetjük a telepítési előzményt, az alsóval pedig a felhasználói kézikönyvet tekinthetjük meg. Ezt elmulasztottam megnézni, de arra tippelek, hogy angol nyelvű :)

A telepítés befejezése – Bemutató

A telepítés befejezése – Bemutató

A korábbi verziókkal ellentétben az IObitnél változtattak azon a bevett gyakorlaton, miszerint a telepítést rögtön a szoftver finomhangolása követné. A lépés indokolt volt, mert az új ASC olyan jelentős és mennyiségi újítást tartogat még a veterán felhasználók számára is, hogy azzal egy 5 párbeszédablakos bemutatót is lazán megtöltöttek.

iobit
Egyszerű & szakértő mód

Persze gondolnak a teljesen új ügyfelekre is, így a bemutató nemcsak az újdonságokról szól, hanem az olyan releváns választóvonalakról is, mint amit az egyszerű mód és a szakértői mód aktiválása jelent. Tehát ez nem újdonság, hiszen számos más szoftver is választás elé állítja ilyen téren a felhasználóit, legyen az karbantartó szoftver vagy biztonsági csomag. Ugyanakkor a felhasználónak fontos tisztában lennie azzal, hogy a saját tudásához melyik is illik jobban. Mivel a szoftver teljes valójában a szakértői módban mutatja meg igazi képességeit, így – ahogyan azt korábban is tettem – ezt a módot választottam a prezentálására.

iobit
Böngészővédelem

A 6-os ASC egyik legfontosabb újdonsága, hogy kapott egy hathatós böngészővédelmet a PRO verziója is, az Ultimate pedig a BitDefender motorját licencelve egy ütős vírusvédelemmel is gazdagodott. Az Ultimate verzió egyébként igazi újdonság, hiszen eddig csak kétféle ASC volt ingyenes: a Free és a PRO.

iobit
Teljesítménymonitor

Látványos diagramokon követhetjük nyomon rendszerünk működését, és teljesítményének alakulását. Ez eddig nem is lenne annyira érdekes, hiszen a Windows is nagyon rég rendelkezik már látványos diagramokkal, de itt helyet kapott egy gyors memória-karbantartó segédprogram is.

iobit
Registry Fix

Nincs karbantartó programcsomag regisztrációsbejegyzés-pucoló nélkül :)

iobit
Témaválasztás

Az anno igencsak méretes skingyűjtemény két témára apadt, és egyelőre nincsenek felhasználók által készített alternatív felszínek sem. Viszont a bemutató az utolsó ablakában már interaktívvá válik, hiszen egyből kiválaszthatjuk, hogy a fehér avagy a fekete bőrt akarjuk e a programra ráhúzni. Itt elárulom, hogy én a feketét választottam – ez egyébként az alapértelmezett –, így ez a dark stílus fog dominálni a képeken.

Első indítás – Aktiválás – Gyors beállítások

Első indítás – Aktiválás – Gyors beállítások

Nézzük át akkor most, hogy a telepítést követően mik az első teendőink, milyen új struktúrával fogad bennünket a program.

iobit
Advanced SystemCare 6.0 Free

Azokat nem éri meglepetés, akik már korábbról is ismerik az ASC-t: ez egy hibrid üzleti modellt tükröző alkalmazás. Bővebben ez azt jelenti, hogy nem feltétlen szükséges a használatához licenckulcs, ennek hiányában „free” szoftverként kezdi meg működését – de az ingyenességnek is van ára, nevezetesen az, hogy nem minden modul használható belőle. Pontosan ezért van az, hogy telepítés közben nem is kéri a licenckulcsot. Más hasonló termékeknél is láthattunk már hasonlót, de azok általában kulcs nélkül „trial”-, azaz próbaverzióként működnek, és rendszerint csak meghatározott ideig, mint például a Norton Utilities.

iobit
Az aktiválási folyamat elkezdése…

Ebben a cikkben azonban a PRO verziót mutatom be, így az aktivációval haladunk tovább. Ehhez nem kell mást tennünk, mindössze a még mindig Free felirattal díszelgő főablakban a frissítés gombra kattintani, ekkor megjelenik a fentebb látható PRO verzió mellett korteskedő frissítési varázsló, ahol konkrétan le van írva, hogy mit nyerünk az upgrade-del, vagy ha úgy jobban tetszik, mit nem nyerünk, amennyiben mégis a Free verzió mellett maradunk. Az egyik igazán fajsúlyos dolog a szoftver legújabb funkciója, a valósidejű böngészővédelem.

iobit
…és befejezése

Ha már van licencünk, akkor a bal oldalon írhatjuk be azt, ha még nincs, akkor a jobb alsó sarokban indíthatjuk el a vásárlási procedúrát. Ha végeztünk, megtörténik az aktiválás. Fontos tudni, hogy a licenc MAC-címhez kötött, ezt saját tapasztalatomból is tudom: a 4-es verziónál külön kellett feloldani az – IObit Partner Managerének segítségével – a MAC-címre szűrést ahhoz, hogy egyik gépemről átköltöztethessem a másikra.

iobit
Gyorsbeállítások I.

Lehetőség van a beállítások azonnali testreszabására, azaz amiket itt kikapcsolunk, azok már az első indításkor sem fognak aktiválódni. Az automatikus beállítások közül a tisztítással kapcsolatban is fontos leszögezni, hogy csak rendszergazdai fiók alatt végzi el a tevékenységet.

iobit
Gyorsbeállítások II.

Ahol nem „világít” a Free felirat, azon funkciók Pro exkluzivitást élveznek.

iobit
Advanced SystemCare 6.0 PRO

Immáron a PRO verzió fut a számítógépünkön. Futtassuk is le elsőként a gyors ellenőrzést.

Vizsgálati módok: gyors ellenőrzés

Vizsgálati módok: gyors ellenőrzés

A legégetőbb problémák felfedésére és azok korrekciójára a gyors vizsgálat ideális megoldásnak ígérkezik.

iobit
Vizsgálat folyamatban

Mielőtt elindítanánk a vizsgálatot, képbe kerül az imént említett testreszabhatóság. Ha van olyan kritérium, amit nem szeretnénk, hogy vizsgáljon, azt kihagyathatjuk vele, de az elemzés végén is dönthetünk úgy, hogy azt mégsem javíttatjuk.

iobit
Némi áttetszőség is jelen van alapból

Malware-vizsgálat is van. Alant látható két vizsgálati jelentés is, az elsőn a malware-vizsgálat nem talált semmit, a másodikon némi süti fennakadt a rostán.

iobit
Registry Fix

A teljes testreszabhatóság érdekében a szakértői módot kell választanunk.

iobit
Jelentés a talált hibákról I.

Ezen a ponton még dönthetünk úgy is, hogy mégsem végezzük el a gyorsjavítást.

iobit
Jelentés a talált hibákról II.

De a demonstráció kedvéért most azért kezdjük meg a javítást. A művelet rendszergazdai jogosultsághoz van kötve.

iobit
A javítás folyamatban

Miután elvégezte a karbantartási feladatokat, akár le is állíthatja a rendszert. Gyors vizsgálat esetében ez egyébként nem olyan sok idő, hogy indokolt legyen, magyarán mindenki kivárhatja nyugodtan ameddig végez.

iobit
Javítás befejezve

Azért vicces, ez a közösségi oldalakon való megosztás. Vajon ki az, aki ezt töltögeti fel az idővonalára? :)

Vizsgálati módok: mély ellenőrzés

Vizsgálati módok: mély ellenőrzés I.

A mély vizsgálat természetesen sokkal alaposabb, mint a gyors, hiszen mindenhol így van ez, legyen szó vírusirtóról, kémprogramok elleni védelemről vagy rendszerkarbantartó szoftverekről.

iobit
Váltsunk át szakérő módra!

Első alkalommal a váltást követően egy új, bemutató ablak jelenik meg, ahol szépen megmutatják, hogy mi mit jelent a szakértői mód főablakában.

iobit
Újabb gyors útmutató

A bal felső sarokban található a modulválasztó, mely három részre oszlik, ezek: ellenőrzés, eszköztár, turbó gyorsítás. Jobb felső sarok: mentésközpont, kinézet és további beállítások. Ha kiválasztjuk az eszköztár modult, ott van lehetőségünk azon elemek kiválasztására, melyek az ellenőrzésénél szerephez jutnak. Tehát ebből adódóan itt egy kis átrendeződés detektálható a korábbi ASC-verziókhoz képest. Szakértő mód esetében 12 alkalmazásról van szó, pontosan dupla annyiról, mint egyszerű mód esetében. Korábban 5 és 10 volt a két kategória esetén az aktivizálható modulok száma.

iobit
Eszközök kiválasztása

Alapértelmezés szerint valamennyi eszköz aktiválva van, viszont a töredezettségmentesítő utólag tehető használhatóvá. Megfigyelhető az is, hogy az elemek neveit nem honosították. A rendszeroptimalizációs modul használatát én igazából csak Windows XP felhasználóinak ajánlanám, korszerűbb OS-ek felhasználóinak nem. Szolgáltatásokkal is machinál, tehát érdemes óvatosan bánni vele.

iobit
Folyamatban az alapos vizsgálat

Ha bepipáljuk az automatikus javítást, akkor már nem lesz módunk az elemzés végén másként dönteni.

iobit
Jelentés – Figyelmeztetések

A hibák magas számát a Security Defense szekcióban feltárt hiányosságok indokolják.

Vizsgálati módok: mély ellenőrzés

Vizsgálati módok: mély ellenőrzés II.

Ideje egy picit részletesebben is elemezni a mély vizsgálat adta összegzést.

iobit
Registry Fix

Szakítva a hagyományokkal, immáron nem külön ablakban indítja el az érintett modulokat, hogy az adott eszköz saját ablakában mutassa meg, milyen jellegű hibákat talált, hanem – nagyon helyesen – az összegző ablakba integrálták a teljes folyamatot, méghozzá kategorizálva, és azon belül is alkategóriákba csoportosítva. A fentebbi képen 72 hiba került a fókuszba, és ez három alkategóriában oszlik szét melyek a következőek: Rendszerleíró kulcs, Előzmények lista és Deep Scan. Kétharmad részben magyarul és egyharmad részben angolul.

iobit
System Optimization – találatok összesítve

A rendszeroptimalizáció kényes terület, de mivel sokan rutinból tiltogatják le a Windows-szolgáltatásait, így az IObit mérnökei (nyilván felismervén az igényt) igyekeztek egy olyan kompromisszumos megoldással előrukkolni, ahol a Windows is stabil marad még, és az ilyen beállítottságú felhasználók is megkapják, amit szeretnének.

iobit
System Optimization – találatok szétnyitva

A Windows-szolgáltatások közül hét olyat talált – legalábbis nálam, Windows 7 Home Premium 64 biten, nyilván egy Ultimate-en többet talált volna – amelyek szerinte gond nélkül leállíthatóak. Ez biztosan így is van, viszont én azt vallom, hogy:

A Windows Home Premiumban már nem találhatóak meg azok a fajta „kéretlen extrák”, melyek vannak, vannak, de úgysem használjuk őket. Rövidebben: ami feleslegesen lakmározná a fizikai memóriánkat.

4 GB-os vagy efölötti RAM felett – esetemben ez most 8 GB kereken – 2013 első negyedévében még a HC Gamereknek is felesleges kikapcsolgatni Windows-szolgáltatásokat. Kivételt képeznek ez alól az SSD-meghajtóval kapcsolatos kímélő műveletek levezénylései.

iobit
System Optimization – találatok szétnyitva és továbbgörgetve

Egy hátránya van ennek az elrendezésnek, mégpedig az, hogy nincs teljes képernyős nézet.

iobit
Security Defense

A website-védelem egy, a Spybot Search & Destroyéhoz hasonló védelemmel ruházza fel a böngészőnket. A funkció a Windows Internet Explorert hívatott főként védeni, de részben elérhető Mozilla Firefox alatt is.

„Elhárítja az ActiveX-alapú spyware, adware, kereső hekkerek, közvetítők és egyéb lehetséges 'nem-kívánatos' kellemetlen dolgok települését a PC-re. Blokkolja a spyware, az Internet böngészés nyomkövető cookie-it; korlátozza a potenciálisan veszélyes Internet Explorer oldalak működését. Javaslat: Nyomja meg a cél-elem első betűjét a gyors helymeghatározáshoz.”

Ellenőrzés – Eszköztár – Turbó mód

Ellenőrzés – Eszköztár – Turbó mód

Az imént kiveséztük az Ellenőrzést, de ugye bal oldalt felül háromelemes menürendszer van, amiből még hátra van kettő megismerése, illetve az első gyors áttekintése.

Eszköztár

A szoftvercsomagnak mind funkcionalitásában, mind a szöveg terjedelmében legtartalmasabb szekciójába érkeztünk, az eszköztáréba. Korábbi írásomhoz képest ez is igencsak nagy hierarchikus változásokon ment át, melyet az is indokolt, hogy igencsak kibővült az innen elérhető szolgáltatások köre. A korábbi vertikális elrendezés helyett egy mixelt, de masszívan jelenlévő horizontális irányzat is megfigyelhető. Eddig egy oszlop volt a bal oldalon, és az oldalsó menüből jelentek meg a további menü elemek a jobb oldalon. Most az egész ablak 6 szektorra van osztva, három oszlop felül és három oszlop közvetlenül alatta. Ezek fentről jobbra haladva a következőek: Takarítás, Optimalizálás, Javítás, alatta pedig: Biztonság, Ellenőrzés, Speciális.

iobit
Eszköztár főablak: még keretezés nélkül…

A könnyebb átláthatóság jegyében tehát balról jobbra haladok, és fentről lefelé, valamint a vizsgált szekciót kék kerettel be is határolom.

Turbó gyorsítás

iobit
Turbó gyorsítás

A Turbo Boost egy rendszergyorsító, a felesleges vagy sok esetben felesleges rendszerszolgáltatásokat kikapcsoló szolgáltatás, mely egy kicsit több is annál. Mivel ez lesz az utolsó modul a három fő közül, ezért ennek a bemutatása is marad legkésőbbre. Ennek összetettsége nem igazán mérhető az eszköztáréhoz, lényegében sétagalopp lesz, és pont be fog férni a beállítások részletes bemutatása elé.

Eszköztár – Takarítás I.

Eszköztár – Takarítás I.

A cikk elején már szóltam a Free verzióról. A program PRO, illetve Free verzióban is jól látható módon a modul megnevezése mellett – azon modulok esetében, melyek csak a PRO verzióban funkcionálnak, ott szerepel PRO jelzés fekete téglalapban, kék betűkkel szedve.

iobit
Eszköztár – Takarítás szekció

A regisztrációsadatbázis-pucoló például egy csak a PRO verzióban működő modul. Félreértés ne essék, a Free verzióban is ott van csak nem működik. A takarítás csoportban csupán négy elem toporog. Az első ezek közül az IObit Uninstalleré.

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – Minden program

Az IObit Uninstaller olyan sokoldalú, hogy eséllyel váltja ki az olyan népszerű programokat is, mint amilyen a Revo Uninstaller PRO. Ez azt jelenti, hogy akinek fent van az ASC, már kár lenne felinstallálni külön egy csak az eltávolításra specializálódott szoftvert – megvásárolni meg pláne, hiszen az ASC-ben egy, az erre szakosodott programokat is kiváltani képes modult implementáltak.

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – Eszköztár

A program felépítése: bal oldalt találhatóak a kategóriák. Első a minden program, második az eszköztár, harmadik az utoljára telepített és így tovább, összesen hat szempont. Bármelyiket is választjuk ki, a program a megjelenő halmazt aszerint szűkíti vagy bővíti. Felül horizontálisan helyezték el a sima eltávolítás és a „mély eltávolítás” gombokat. Mellette a kötegelt eltávolítás és a keresőmező. A kötegelt eltávolítás egyébként egy kiváló funkció, több szoftvert távolíthatunk el egyszerre a segítségével.

Ha az eszköztárak modult választjuk ki, akkor természetesen a toolbar-szoftvereket jeleníti meg. A fentebbi képen látható négy ilyenből három biztonsággal eltávolítható lenne, a negyedik azért necces eset.

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – Nemrég telepített

Az utoljára telepített szoftvereket mutatja.

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – Nagy Programok

Ha nagyon gyorsan kell helyet felszabadítanunk, egy pillanat alatt kilistázza nekünk azokat a szoftvereket, melyek a legtöbb helyet foglalják el. A Windows beépített programeltávolítója nem mindig mutatja helyesen a tényleges helyfoglalást, és olyan is van, amikor egyáltalán nem jelzi ki, erre jó példa a GTA 4.

Eszköztár – Takarítás II.

Eszköztár – Takarítás II.

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – Ritkán használt

Ezek szerint nem volt ilyen :-)

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – Windows-frissítések

Az rejtély lehet elsőre, hogy miért csak ennyi Windows-frissítést listáz ki egy naprakészen tartott Windows 7 operációs rendszeren, ahol több tucat Windows-frissítés van Service Pack 1 telepítést követően is. Egyébként arról van szó, hogy az összevont frissítések, valamint azon tapaszok, melyek véglegesítve lettek, nem távolíthatóak el.

iobit
IObit Uninstaller – Eltávolítás – További menüelemek

iobit
IObit Uninstaller – Windows 7 Start menüben automatikusan rögzítve

Évek óta tradíció, hogy egy elemet a Windows startmenüjébe rögzít az ASC, és ez az egy elem az uninstalleré. Ez a 6-os verziónál is megfigyelhető, de csak rendszergazdai jogosultsággal bíró fiókok esetében, illetve a Windows 8-nál régebbi operációs rendszerekig terjedően.

iobit
Pedig szolgáltatás szintjén is fut az ASC

iobit
IObit Uninstaller – Szoftverlista exportálása és importálása

iobit
IObit eltávolítási eseménynapló

iobit
Az Uninstaller aktuális verziójának névjegye

Eszköztár – Takarítás III.

Eszköztár – Takarítás III.

iobit
Registry Cleaner

iobit
A modul elindítva: Válasszuk ki a keresési kritériumokat…

Bár javasolt, hogy mindenre kiterjedő vizsgálatot végezzünk, ha úgy gondoljuk, lehetőség van személyre szabott vizsgálatot is végeztetni.

iobit
Az elemzés folyamatban

iobit
A vége felé jár

iobit
Az előzetes vizsgálat találati eredménye alapértelmezett ablak méretben…

Kevés regisztrációsadatbázis-tisztító figyel oda az elavult Flash-bejegyzésekre. Az ASC erre is ügyel. Aki tehát nem használ Secuniát, annak sincs félnivalója a kulcsfontosságú szoftverek naprakészsége miatt.

iobit
…és teljes képernyőn

iobit
A kijavítási művelet első lépése

iobit
Az adatmentés ilyenkor is automatikusan megtörténik

iobit
Immáron tiszta a rendszer

iobit
A Registry Cleaner menürendszere I.

iobit
A Registry Cleaner menürendszere II.

iobit
Registry Cleaner Névjegye

Eszköztár – Takarítás IV.

Eszköztár – Takarítás IV.

iobit
Eszköztár – Takarítás – Disk Cleaner

A lemeztisztító is kedveskedik egy nagyon fontos opcióval, ez a biztonságos mód használata. Igaz, hogy az ingyenes megoldások is elég körültekintőek ma már általában – no és ne feledkezzünk meg a Windows nyújtotta szolgáltatásokról sem, mint amilyen a például a Windows biztonsági mentés vagy a rendszer-helyreállítás – az IObit megoldása azonban tartalmaz egy olyan listát, melyben ott vannak a Windows működése szempontjából elengedhetetlenül fontos állományok és könyvtárak listája, így ha ez a lehetőség be van kapcsolva – és gyárilag be van –, akkor nem érhet minket kellemetlen meglepetés.

iobit
Lemeztisztító

Leginkább a rendszerpartíciót érdemes tisztogatni, hiszen ma már általában ez a legkisebb méretű partíció. Régen persze nem így volt, a 90-es években vagy a 2000-es évek legelején, amikor az átlagfelhasználó még csak pár száz MB-os vagy pár GB-os merevlemezt birtokolt, a particionálás igencsak ritkának számított. Az egész merevlemez egy partíció volt, és azon volt minden. Ezeknek az időknek szerencsére már vége.

iobit
Tisztítás folyamatban

A folyamat rövid időt rabol csak el, SSD-n pedig tényleg pillanatok kérdése.

iobit
Találati lista

Részletes táblázatban kategorizálva találjuk meg a vizsgálat eredményét.

iobit
Hogyan távolítsa el a szükségtelen fájlokat?

Az IObit ez után is igen óvatos. Elsőként az ajánlja, hogy a szükségtelen állományok kerüljenek a lomtárba. Egy időben nálam a lomtár le volt tiltva, de már évek óta nem tiltom le. Igaz, általában SHIFT+DEL-el törlök Explorerrel, de azért nem tiltom le :-)

iobit
Eltávolítás és áthelyezés folyamatban...

Ha tehát a lomtár nincs letiltva, és az első opcióval élünk, akkor az eltávolítás azt jelenti, hogy az állományok az eredeti helyükről el lesznek mozgatva a lomtárba. Amennyiben valami olyan kerülne törlésre, ami a Windows működése szempontjából ugyan nem releváns, de számunkra mégis fontos, még mindig könnyen visszaállíthatjuk. Ilyen lehet például egy dokumentum, amin sokat dolgoztunk.

iobit
Törlési jelentés

A folyamat végén az állományok számát és a törölt adatmennyiséget – azaz a felszabadított adatmennyiséget tekinthetjük meg. Ha a lomtárba helyeztük az állományokat, akkor egészen addig, ameddig azok ott vannak, adatmennyiség a rendszerpartíción nem szabadul fel.

Eszköztár – Takarítás V.

Eszköztár – Takarítás V.

A File Shredder egy olyan eszköz, mely a 2000-es évek közepétől kezdett elterjedni, és mára már nem csak fizetős programokban található meg – ott egyenesen kötelező –, de különálló ingyenes szoftverek is kínálják ezt a funkciót.

iobit
Fájlmegsemmisítő

A fájlmegsemmisítő három kategóriát tartalmaz: megsemmisíthetünk fájlt, mappát, illetve a lomtár tartalmát egyaránt. Ez természetesen biztonságos törlést jelent.

iobit
Fájlokat, mappákat vagy a lomtár tartalmát akarjuk-e megsemmisíteni?

Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a fájlmegsemmisítőt csak és kizárólag hagyományos merevlemezes meghajtók partícióin szabad használni!

iobit
Adja hozzá a törölni kívánt fájlt!

Ennek a szigornak azaz oka, hogy a fájlmegsemmisítést egyfelől – módszertől függően akár 35-szörös is lehet a többlet – drasztikus írási adatmennyiséggel jár, másfelől pedig a két egymástól teljesen eltérő technológiai kivitelezés miatt SSD-meghajtón az ilyen művelet tökéletesen értelmetlen is.

iobit
Hozzáadva

Merevlemezek esetében szektorokról beszélünk, melyeket a felette haladó fej olvas és ír, SSD-k esetében cellák vannak, és nincs mozgóalkatrészük sem.

Mi is az az SSD?
Egy olyan háttértároló, ami a merevlemezekkel ellentétben memóriaalapú. A merevlemezekben mágnesezhető réteggel bevont lemezek találhatók, ezeket író-olvasó fejek írják és olvassák, így lényegében mechanikus szerkezetűek. A fejek mozgatását halljuk, amikor a winchester ír/olvas. Az SSD-knek két fő részegysége van, ezek a (memória)vezérlő és a NAND-chipek. A NAND-chipekre tekinthetünk úgy is, mint sima memóriachipekre, ilyeneket találunk pl. a pendrive-okban is. Az SSD-ben nincs mozgó alkatrész, ezért hangtalan.

Átfogó elemzés az SSD-k természetéről

iobit
Hét előredefiniált módszer közül választhatunk

A törlési műveleteket illetően nagy újdonság nincs, csupán annyi, hogy eltérően sok más hasonló programtól, itt magunk is megszabhatjuk, hogy hány alkalommal írja felül a merevlemez adott szektorait tetszőleges tartalommal. Az előredefiniált módszerek közül továbbra is a Gutmann-módszer a legbiztonságosabb. Ennek lényege az, hogy a lemezen pontosan azokat a szektorokat fogja véletlenszerűen nullákkal és egyesekkel felülírni harmincötször, melyeken a fájl ténylegesen is elhelyezkedik.

iobit
Gutmann aktiválva

Mint azt mondottam volt, a 2000-es évek közepétől robbantak be az ilyen jellegű szoftverek, ami azt jelenti, hogy addig is léteztek, de korántsem voltak általánosan elterjedve. Sokkal kevesebb cég foglalkozott ilyesmivel, és bármilyen meglepő is, az internet adta meg a szükséges löketet. Amikor a mindenféle freeware-szoftverek Kánaánja beköszöntött. Maguknak a szoftvereknek a 90-es években is lett volna létjogosultságuk, hiszen akkoriban is merevlemezeket használtak az emberek, akkor is dolgoztak a gépeiken, és nyilván voltak féltett adataik is, de a kor PC-s felhasználója nem is gondolkozott ilyesmin. A fejlesztők pedig valószínűleg csak hagyományos csatornákon – boltban, és pénzért – érték el azokat a rétegeket akik hajlandóak voltak megvásárolni a komplett karbantartócsomagokat.

iobit
Biztosan?

A dolog tehát úgy áll, hogy a freeware-megoldásoknak köszönhetően ma már jellemzővé vált az, hogy a kompromisszumok nélküli fizetős karbantartó csomagok mellett – pl. Norton Utilities – megjelentek a részben fizetős programok is – amilyen például a most tárgyalt szoftver. A részben fizetős műfaj abban csúcsosodik ki, hogy teljesen ingyen is használhatóak olyan modulok, mint például a fájlmegsemmisítő. Ez logikus is, hiszen önmagában egy ilyen modulért biztosan nem venne meg senki egy komplett csomagot, amikor ott vannak a kiváló ingyenes megoldások is, mint amilyen például az Eraser. Ugyanakkor senki sem fog úgy dönteni a fejlesztők közül, hogy kihagyja a csomagjából, és nem fordít rá energiát, mégpedig több okból sem:

egy ilyen szoftvert lényegében egyszer kell megírni, utána csak legfeljebb pofozgatják, és átemelik az újabbnál újabb verziójú, rendszerint évente megjelenő, friss builddel felvértezett komplett szoftvercsomagjukba

a konkurensek is nyújtanak ilyen funkciót – tehát ha kimarad, az hátrány

ameddig a merevlemezek háttértárként – mert ugye különös tekintettel a fejlett nyugati világra, elmondható az, hogy a rendszerpartíciók területén egyre inkább az SSD-technológia a domináns – jelentős piaci részesedést tudnak felmutatni – és ez még elég hosszú ideig így is marad –, addig az ilyen jellegű szoftvereknek létjogosultságuk van

iobit
Törlés folyamatban

iobit
Kipipálva

Eszköztár – Optimalizálás I.

Eszköztár – Optimalizálás I.

RAM-felszabadítás, internetgyorsítás, automatikusan induló alkalmazások kezelése, regisztrációs adatbázis és merevlemez töredezettségmentesítése, játékok gyorsítása.

iobit
Optimalizálás szekció

Az internetgyorsító a PRO verzióban elérhető funkció. Minden más elérhető az ingyenes verzióban is. Ez egyébként változás megint, mert a korábbi verzióknál a regiszter-töredezettségmentesítő is a PRO verzió kiváltsága volt.

iobit
IObit Smart RAM 3.0

Ha szűkös erőforrással rendelkező PC-nk van, jó szolgálatot tehet egy memória-felszabadító. Az interneten számtalan hasonló szoftver van, de sok közülük többet árt, mint használ. A Smart RAM 3.0-t 8 GB RAM mellett vicces lett volna kipróbálnom, így nem is baj, hogy eleve a kisebbik gépemre lett feltelepítve az egész IObit univerzium, ott csak 3 GB RAM van, tehát több létjogosultsága van a használatának.

iobit
Egy pillantás a modul beállítási lehetőségeire

iobit
Gyors felszabadítás vagy mély…

Itt is megvan a szokásos gyors és mély páros bűvölete, mely az egész csomagot az alapjaitól kezdve áthatja.

iobit
A gyors menettel 222 MB RAM-ot nyertem vissza

Ekkor a PC tökéletesen használható maradt, nem volt lassulás, tehát összességében ezt a varázslatot elnyomni ajánlott.

iobit

Akkor most jöjjön a mélyvíz! Alul egyébként a kis tetszetős folyamatjelző csík megfigyelhető.

iobit
újabb 293,71 MB szabadult fel

Na most a helyzet az, hogy ezt csak érdekességként mutattam be (meg azért, mert a csomag része), a magam részéről nem vagyok híve az ilyesminek, inkább favorizálom a RAM vásárlást. Ennek oka – ami a mély optimalizációnál is előjött –, hogy a rendszer lassúvá és komótossá vált.

Eszköztár – Optimalizálás II.

Eszköztár – Optimalizálás II.

Az internetgyorsító egy elég nagy fejezet, egy teljes oldalt el is foglalnak a róla készült fotók. Segítségével meglévő internetkapcsolatunk szoftveres optimalizációját végezhetjük el.

iobit
Internet Booster

Ez különösen a még mindig hatalmas számban jelen lévő Windows XP-felhasználóknak jelent nagy segítséget, mert ahogy az látható lesz, az ennél korszerűbb (Microsoft) operációs rendszert használóknak bizonyos kulcsfontosságú funkciók optimalizációja nem szükséges.

iobit
Jelölje ki a sávszélességét!

Elsőként meg kell adnunk az internet-hozzáférésünk sávszélességét. Ha nem vagyunk vele tisztában, ellenőrizhetjük a www.speedtest.net oldalon is. Nos, nekem Netmánia M-es 20 Mbit/s-os ADSL-em van, aminél a 16 Mbit/s-os sebességérték mostanában rekordnak számít, stabilan 14 körül alakul. A képen látható, hogy 56 Kbps van megjelölve automatikusan, tehát nekünk kell szépen kiválasztani, hogy mennyi az annyi. 6 Mbps -ig következetesen 1 Mbps-os léptékben változik, 6 után azonban megugrik, és 10 Mbps jön, majd egy elég nagy ugrással 50 Mbps-ra ugrik. 10 és 20 között is hatalmas különbség van, nemhogy 10 és 50 között.

iobit
Hát a 10-hez közelebb vagyok sokkal…

Joggal gondolná azt az ember, hogy nem gond, lehet közte szépen manőverezni, és a horizontális csúszkát a jó érzékkel a kellő pozícióba állítani. Nos, az a helyzet, hogy ez bizony tévedés.

iobit
50 Mbps: álom, álom, édes álom

Pontosan a számok alatt vannak a klikkelésre érzékeny pontok elhelyezve, tehát vagy a 10 -et választom vagy az 50-et közte nincs élet! Egyébként ez már a 4.1-es ASC-ben is így volt, szóval igazán fejleszthettek volna rajta.

iobit
TCP-optimalizálás

Ami a TCP-optimalizációt illeti, a Windows Vista, a Windows 7 és a Windows 8, azaz a Windows XP-nél újabb operációs rendszerek tulajdonosainak nincs vele dolguk. Windows XP-felhasználóknak azonban jól jöhet az optimalizáció.

iobit
IE-optimalizálás

Ugyanez a kellemes helyzet alakult ki a Windows Internet Explorer esetében is. Ez azt jelenti, hogy a Windows Vistában debütált Windows Internet Explorer 7 esetében sincs szükség optimalizációra, tehát a teljes lista így alakul:

Windows Internet Explorer 6.0 – optimalizáció szükséges

Windows Internet Explorer 7.0/8.0/9.0/10.0 – nincs szükség optimalizációra

Egyébként itt fontos megjegyezni, hogy naprakészen tartott operációs rendszer mellett a Microsoft erősen szorgalmazza, hogy Windows XP operációs rendszer használata esetében is frissítsünk Windows Internet Explorer 8.0 -ra. Azért nem 9.0 -ra, mert a legkorszerűbb Explorer már nem készült és a jövőben sem fog elkészülni Windows XP-re. Ez azt jelenti, hogy a Windows XP 2014 -es terméktámogatásának végső dátumáig az Internet Explorer 8.0 kapni fog biztonsági frissítéseket a Windows Update-en keresztül.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció I.

Kigondolta volna, hogy a Mozilla Firefox lesz az a böngésző amelyen a legtöbb optimalizációs művelet végrehajtható lesz? Ezek kipróbálását csak saját felelősségre javaslom, mert mióta kitalálták a Mozillánál is, hogy hathetente lesz új verzió, azóta valószínűleg gyorsabban mennek végbe a lényegi változások is mint korábban.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció II.

A Firefox az egyik, ha nem egyenesen a leginkább testreszabható böngésző. Az ASC kínálta Tweak-lehetőségek döntő többsége – de esélyes, hogy mindegyik – a böngésző címsorába begépelt about:config varázsigére állíthatóvá válik.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció III.

Akkor mi értelme az egésznek? Az, hogy itt pontosan és magyarul le van írva, hogy mi mire való. Lényegében fel vannak sorolva az esetleges kívánalmak, amik közül csak választani kell, és teljesen felesleges a több tucat beállítási lehetőséget a Firefox ablakában végignézni – ahol ugye nem is egyértelmű, hogy mi mire való, és csúnyán el is lehet tolni a dolgot. Itt viszont nincs rizikó.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció IV.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció V.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció VI.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció VII.

iobit
Mozilla Firefox-optimalizáció VIII.

Korábban a 4.1-es ASC a Google Chrome-ot nem ismerte fel mint telepített böngészőt. Ennek oka talán az lehetett, hogy nem a központi standalone installert használtam akkoriban a Chrome-ból. Ez már megváltozott.

iobit
Google Chrome-optimalizáció

A Google Chrome-mal kezdődően elkezd csökkeni a customizálási lehetőségek száma, ráadásul olyan opciók vannak, melyek a böngésző felületéről is könnyedén bármikor beállíthatóak.

iobit
Opera optimalizálása

A legszerényebb e tekintetben az Opera lapfüle, de legalább van :)

Eszköztár – Optimalizálás III.

Eszköztár – Optimalizálás III.

Eszköztár – Optimalizálás - Startup Manager

Egy újabb kupac hasznos Tweak-modul.

iobit
Eszköztár – Optimalizálás - Startup Manager

Indítópult-kezelőkből Dunát lehetne rekeszteni. A Windows 8 feladatkezelője pedig már erre is fel van készítve, de nem tért át mindenki még Windows 8-ra, és olyanok is lesznek akik nem is fognak átköltözni rá. Ott van például az ingyenes Autoruns for Windows v10.07 a Sysinternals csomag részeként.

iobit

A legtöbbre az az igaz, hogy hozzáértő kezekben jó eszköz. Amit kilövünk velük, az nem indul. Viszont nem születik mindenki informatikusnak, és az olyan jó eszközökből amelyek mellé még naprakész „tanácsnok” is jár, már lényegesen kevesebb program van. Az IObit eszköze ilyen, tartalmaz ugyanis egy kiértékelés oszlopot is, ahol osztályozza az egyes programokat, így könnyítve meg a megfelelő döntés meghozatalát.

iobit
Iobit Startup Manager ablaka

Ha végeztünk a feleslegesen induló programok kigyomlálásával, akkor gyorsíthatunk tovább egy kis regisztrációsadatbázis-defragmentálással is.

iobit
Iobit Startup Manager ablaka

A regisztrációs adatbázis töredezettségmentesítésének egykoron fontos szerepe volt. Akkor, amikor a hardveres és a szoftveres feltételek nem voltak adottak ahhoz, hogy már ne kelljen vele foglalkoznunk. Előbb a szoftveres feltétel született meg. A Windows Vista debütálása óta nemigen van szükség a regisztrációsadatbázis-műveletekre.

iobit
Registry Defrag üdvözlőképernyője

Mindez még az XP-s időket idézi, illetve az azt megelőző évtizedeket. A hardveres feltétel az SSD-k megjelenése volt. Azt gondolom, hogy a fejlett nyugati világban, ahol az emberek nagyobbik hányada használ SSD-s gépet Windows XP-nél újabb operációs rendszerrel, ott ez a funkció inkább árt, mint használ. Idehaza más a helyzet.

iobit
Az elemző művelet elkezdődött…

A Windows XP hazánkban még mindig nagy népszerűségnek örvend, és még sokan vannak olyanok, akik ezt a matuzsálemkorú rendszert telepítik az új gépükre is. Az SSD elterjedése is hagy nálunk némi kívánnivalót maga után, hiszen manapság még igen borsos az áruk, és egy olcsóbb SSD árából is inkább vesz az átlag PC-felhasználó egy jóval nagyobb tárhellyel kecsegtető HDD-t.

A recept egyébként a következő:

Windows XP + HDD = Regiszter-töredezettségmentesítés

Windows Vista / 7 /8 + SSD = ne használjunk regisztrációsadatbázis-karbantartó szoftvert!

iobit
…és befejeződött

Természetesen, csak a példa kedvéért, én is elindítottam a HDD-s Windows 7-es rendszeremen.

Az oldal utolsó ábráján a töredezettségmentesítés kap egy kis nyilvánosságot.

iobit
IObit Smartdefrag: még mindig a 2-es főverziószámnál tart

Mivel az IObit töredezettségmentesítő alkalmazása, szerencsére, még mindig nem ugrott főverziószámot azóta, hogy cikket írtam róla, így ajánlanám annak átolvasását: IObit Smart Defrag 2.x

iobit
A képre klikkelve a Game Booster telepítését bemutató galéria jelenik meg

Eszköztár – Ellenőrzés I.

Eszköztár – Ellenőrzés I.

A következő csoport az ellenőrzés nevet kapta, és csupán három elemet tartalmaz.

iobit
Eszköztár – Ellenőrzés

Az első két elem igazán könnyed, egy olyan alkalmazással indul, ami előre meghatározott időpontban kikapcsolja a PC-nket.

iobit
Auto Shutdown

Nem mondom, hogy hiánypótló szolgáltatás, mert ha nem is ilyen formában éppen – tehát hogy pontosan ekkor és ekkor kapcsoljon ki a számítógép –, de a Windows energiasémái részben megoldják ezt a feladatot.

iobit
Újraindításra is van ám lehetőség

Egy újabb nagyon jól eltalált rész következik. Évekkel ezelőtt még csak pár titán szakosodott az akkori PC-összetevők minden egyes pici részletének megjelenítésére és egyúttal monitorozására. Ilyen volt egykor az Everest és az AIDA. Szerencsére időközben egyre több ingyenes és nem ingyenes szoftver jelent meg ebben a szegmensben is. Ráadásul olyanok is, amelyeknek csak egy része foglalkozik ezzel, de az is olyan részletekbe menően, mintha külön egy Everestet vásároltunk volna.

iobit
IObit System Information – indító- és egyben összefoglaló ablak

Olyannyira átfogó és részletes az IObit termékének ez a modulja, hogy nem is fényképeztem le minden részét, hiszen így is hosszú lesz nagyon a cikk. Persze a releváns részeket igen. Kivétel ez alól az operációs rendszer, mert már fáradt voltam utólag kitakargatni a kulcsfontosságú részeket, inkább kihagytam. Az IObit kiolvassa a telepítési azonosítót is, ez pedig nyilván takarásért kiált :-) Érdekes egyébként, hogy még a 4.1 -nél sikeresen lefordították rendszerinformációra a modul nevét, addig a 6-os verzióban angolul szerepel.

iobit
IObit System Information – Processzor és alaplap I.

A ma már elég réginek számító, 7-8 éves masinákkal sincs gondban, ismeri őket.

iobit
IObit System Information – Processzor és alaplap II.

Azt azért kötve hiszem, hogy az alaplap sorozatszáma 123456789000 lenne, de a többi klappol.

iobit

iobit
IObit System Information – Képernyő ismeretlen?

iobit
Pedig a Windows 7 felismeri…

iobit
…kivéve az eszközkezelőben

A képernyőt nem ismeri fel (egy PHILIPS 171C5BS az alany egyébként), ezt az AIDA64 egyébiránt gond nélkül azonosította. Ez persze egyáltalán nem von le az értékéből, hiszen az AIDA64 egy direkt erre fejlesztett speciális szoftver, az IObitnél pedig csupán bónuszként kapunk egy remek kis információs eszközt, mely ugyan elmarad némileg a nagy példa mellett, de így sincs szégyenkezni valója, a legfontosabb információk zöme kinyerhető vele is.

iobit

iobit

iobit

Eszköztár – Ellenőrzés II.

Eszköztár – Ellenőrzés II.

Akkor most nézzük, mi az utolsó eszköz a szekcióban. Ennek is volt korábban magyar neve – rendszerbeállító – de mostanra elangolosodott System Controllá.

iobit
System Control – általános beállítások – Képernyő

Az újabb Windowsokban csupán a lomtár ikonja jelenik meg az asztalon telepítést követően. Viszont vannak, akiknek hiányzik például a saját gép vagy a hálózati helyek ikon, esetleg a felügyeleti eszközöket szeretné az asztalra költöztetni. A középső szegmensben az Internet Explorer kezdőlapját állíthatjuk át, illetve megadhatjuk a számára, hogy hány napig őrizze meg az előzményeket.

iobit
System Control - általános beállítások - Működés

Beragadó Windows-billentyű, kurzor és média beállítása.

iobit
System Control - általános beállítások - Biztonság

Bekapcsolja azokat a biztonsági funkciókat, amelyek alapértelmezés szerint egyébként általában be vannak kapcsolva, de amelyeket akár egy nem kívánt szoftver is kikapcsolhatott.

iobit
System Control - általános beállítások – Egyebek

Az egyebek fülön a legfontosabb rész, hogy mit tegyen a Windows rendszerhiba esetén…

iobit
System Control - Menü - Menüműveletek

Meghajtó és mappa, fájlok és mappa beállítások.

Eszköztár – Ellenőrzés III.

Eszköztár – Ellenőrzés III.

iobit
System Control - Menü - Fájlmegnyitó

Kifejezetten hasznos lehet: ha egy ismeretlen kiterjesztésű fájlt nyitunk meg, internetes segítséget kapunk…

iobit
System Control - Menü – Speciális

Engem személy szerint kifejezetten idegesít az, ha egy állományról csinálok egy parancsikont, akkor a Windows automatikusan a parancsikon nevéhez hozzáfűzi a parancsikon szót. Ettől a kéretlen funkciótól itt szabadulhatunk meg.

iobit
System Control - Mappatípus - Nézet

Az ablakok megjelenítésének szabályozása.

iobit
System Control- Mappatípus - Lista

Ikonelrendezés, felugró ablakok részletes információkkal, titkosított és tömörített elemek.

iobit
System Control - Mappatípus – Kijelölés

Speciális fájlok és hatások színeinek beállítása.

iobit
System Control - Mappatípus – Speciális

Az asztal- és a számítógépikon megjelenítése kerül ismét előtérbe.

Eszköztár – Ellenőrzés IV.

Eszköztár – Ellenőrzés IV.

Nos, ideje az eddig látottak alapján megmondani a tény és valót, hogy a honosítás ennél a szoftvernél egyre inkább elmegy a silány minőség irányába, ami ugye nem is lenne annyira baj, ha nem a fizetős PRO verzióról lenne szó. A konkurensek viszont vagy minőségi fordítással adják ki a terméküket, vagy egyszerűen idegen nyelven jelentetik meg, és nem köntörfalaznak lásd: Norton Utilities.

iobit

iobit
System Control - Tálca - Villogó gombok

Évtizedes Windows-jellemző, hogy a Windows tálcán található start menü gombja fölé vitt egérkurzor a gomb felvillanását váltja ki, mintegy jelezvén, hogy jó helyen járunk. Hasonló effektben lehet részünk, ha aktívan használunk valamilyen azonnali üzenetküldőt, vagy a háttérben felejtett böngésző kiléptet minket időlimit miatt egy szolgáltatásból. Ilyenkor mindig megváltozik az érintett alkalmazás ikonja a tálcán figyelemfelkeltés céljából.

iobit
System Control - Tálca - Gombok megjelenése

Személyre szabhatjuk, hogy egy tálcán lévő gombban hány ablak lehet.

iobit
System Control - Tálca - Ablakkicsinyítés

Azon minimalizált ablakok elhelyezésének testreszabása, melyek nem jelennek meg a tálcán.

iobit
System Control - Tálca - Haladó

Sokak által kedvelt téma lehet a tálca ballon-üzeneteinek kikapcsolása. A magam részéről nem szoktam kikapcsolni, sőt még az MBAM PRO-ban sem kapcsolom ki, kifejezetten örülök neki, amikor kapom az üzenetet, hogy frissített egyet.

Eszköztár – Ellenőrzés V.

Eszköztár – Ellenőrzés V.

iobit
System Control - Böngésző - IE - Alapértelmezett

Az is egyre igazabb, hogy nagyon sok teljesen felesleges párbeszédablak van benne, illetve azokon ugye beállítási lehetőség. A fentebbi képen látható is erre egy jó példa. Ki az az IE-felhasználó, aki nem képes a böngészőben beállítani a kezdőlapot és az előzmények megőrzésének idejét, ellenben az ASC-ben mint megmentőben röhögve belövi?!

iobit
System Control - Böngésző - IE – Nézet

iobit
System Control - Böngésző - IE – Kedvencek

A legtöbb böngészővel kapunk egy kéretlenül induló kedvencek halmazt. Ez az Internet Explorer esetében is így van. Ettől szabadulhatunk meg egy gombnyomással. Ha a későbbiekben már használjuk a Live Mesh-t akkor több gondunk friss telepítéskor sem lesz vele, mert az eleve törölni fogja.

iobit
System Control - Böngésző - IE – IE Fájl menü

iobit
System Control - Böngésző - Firefox – Általános

Az animációk testreszabása mellett hasznos lehet a Firefox hibaüzeneteinek a megregulázása, miszerint ne ablakokkal kommunikáljon hanem web oldalként jelenítse meg azt.

iobit
System Control - Böngésző Firefox – Használat

Címsor és menüsebesség konfigurálása.

iobit
System Control - Böngésző - Firefox – Felugró ablakok

Letiltható, hogy egy normál hivatkozás esetén úja ablakot nyithasson meg. A JavaScriptek lekorlátozásnak egy külön kis fejezet lett szentelve.

iobit
System Control - Böngésző - Firefox – Lapfülek

A Firefoxban a megnyitott lapfülekben hol ott volt a laponkénti kis x, hol nem. Főverziónként változott, mostanában ott van. Viszont ha véletlenül nem lenne ott, az IObit oda rögzíti. Egyébként régebben volt hozzá egy külön add-on is. A másik dolog a dinamikus fülszélességgel kapcsolatos. Konkrétan konstanssá tehetjük, azaz kikapcsolhatjuk a dinamizmusát.

Eszköztár – Ellenőrzés VI.

Eszköztár – Ellenőrzés VI.

iobit
System Control - Információ - Általános

Megint egy kis nosztalgia. Vissza az időben a korai 2000-es évekbe. Volt egy X-Tech nevű kis Tweak-progi, aminek volt egy PRO verziója. Anno még az XP-s időkben rengeteg kis Tweaket lehetett vele végrehajtani, például, ha telepítés közben elgépeltük a nevünket, és azt későn vettük észre, ezzel korrigálhattuk. Nem volt szükség újrahúzni a rendszert. Az ASC-nek ez a modulja hasonló funkciókat kínál.

iobit
System Control - Információ - Közös párbeszédablakok

Fájlnév és mappamozgatási beállítások.

iobit
System Control - Információ - Közös parancssor

Sokak szemében a CMD nem éppen a legszebb, a fekete-fehér színvilágával. Persze egy konzolnak nem is kell annak lennie, de ha valaki szeretné színesebbé tenni, itt szabadon választhat színösszeállítást.

iobit
System Control – Beviteli beállítások - Egérműveletek

Felcserélhetjük az egér nyomógombjait, és finomabbá tehetjük akkor is az egérgörgetést, ha nem egy G500-as egeret használunk éppen.

iobit
System Control - Beviteli beállítások - Egérérzékenység

No és megpróbálhatjuk az egeret kicsit érzékenység szempontjából is tuningolni. Az igényeinkhez igazítani.

iobit
System Control - Beviteli beállítások - Billentyűzet

Ami a klaviatúrát illeti én sok pluszt nem látok a Windows beépített megoldásához képest, persze itt egyben van minden.

iobit
System Control – Hálózat – Hálózati helyek

Ha otthon hálózatot használunk, fokozhatjuk a biztonságunkat, de rossz esetben akár galibát is előidézhetünk, amennyiben a számítógép elrejtését választjuk a többi a hálózatban lévő gép elől.

iobit
System Control – Hálózat – Haladó

Az univerzális Plug and Play volt az, amit az FBI kikapcsolni javasolt Windows XP esetében. Vistától kezdődően már nem szükséges kikapcsolni.

iobit
System Control – Hálózat – Internet

A Dial-up, azaz betárcsázós internet már kiveszőben van, de aki használná, beállíthatja, hogy fiókváltáskor, amikor kilép a sajátjából, bontsa a szoftver a kapcsolatot.

A másik hasznos beállítás, hogy amennyiben nem használunk harmadik féltől származó tűzfalat, illetve ha ki lenne kapcsolva, akkor a szoftver kapcsolja be azt. Egyébként olyankor a Windows is jelzi, hogy baj van…

Eszköztár – Ellenőrzés VII.

Eszköztár – Ellenőrzés VII.

iobit
System Control – Lemezegység - Lemezterület

Figyelmeztet, ha a szabad hely értéke túl alacsonyra apad.

iobit
System Control – Lemezegység – Automatikus lejátszás

iobit
System Control – Memória és gyorsítótár – Memóriakezelés

Senkinek sem javaslom, hogy törölje kikapcsoláskor a gyorsítótárat, mert egyfelől felesleges, másfelől meg igen lassú lesz a leállítás folyamata. Ezt a szoftver is megjegyzi.

iobit
System Control – Memória és gyorsítótár – Memóriahasználat

Egy újabb spanyolviasz feltalálása típusú ablak, immáron sokadik, de a Windowsban is lényegében egy az egyben így található meg.

A teszt második része, a folytatás itt olvasható.

Azóta történt

Előzmények