Hirdetés
Notebookok
Aki figyelte a fúziós megoldásokat, annak egyértelmű, hogy ezeket a CPU-GPU kombinációkat a mobil számítógépek, notebookok igényeihez szabták. A Sandy Bridge, Llano vagy akár Brazos előnyei elsősorban laptopba építve mutatkoznak meg, hiszen ott fontos igazán az alacsony fogyasztás és a sokoldalú felhasználhatóság. Ez a három platform lényegében kielégít minden notebookos igényt. A Intel mostohagyermekként kezelt, elmúlt években alig fejlesztett Atomjának konkurense, az AMD fúziós Brazosa ideális azoknak, akik minimális igényeiket – internetezés, némi multimédiázás, irodai alkalmazások – szeretnék kielégíteni a lehető legolcsóbban. Alapvetően kicsi netbookokba tervezték ezt a platformot, de több gyártó beletette különösen olcsó, 15,6 hüvelykes termékeibe is.
A nyár végén bemutatkozó AMD Sabine vagy más néven mobil Llano pont az iskolába készülő tanulóknak, hallgatóknak ideális. Igaz, hogy a felhasznált CPU magok nem olyan combosak, de elég korrekt GPU részleg került melléjük, ami önmagában vagy kicsi, olcsó grafikus kártyával CrossFire-ben párosítva már elég némi játékhoz tanulás után. Jó hír, hogy ezzel a platformmal az AMD fogyasztás és melegedés terén is az Intel közelébe került, árban pedig alá tudott menni.
HP ProBook 4535s, kedvenc AMD Sabine platformos laptopunk
Akinek pedig a kompromisszum nélküli, nyers processzorerő kell, megkaphatja az Intel Huron River, vagyis mobil Sandy Bridge platformban, ami CPU-téren ott indul a Core i3-akkal, ahol az AMD APU-kból kifogy a lendület. A csúcs négymagos Core i7 processzorok pedig olyan számítási teljesítménnyel rendelkeznek, amit eddig mobil fronton még nem láttunk, ugyanakkor ha kell, fogyasztásuk szinte nullára visszafogható, így az akkumulátort sem merítik le pillanatok alatt.
Alienware M18x – brutális teljesítmény Intel Huron River alapon
Úgy tűnik, 2011-ben végképp leáldozott a három éve feltűnt netbookok csillaga. Annak idején óriási tömegek haraptak rá a kisméretű, alacsony teljesítményű laptopokra, de azóta sokan rájöttek, hogy nem ezt akarják, másokat pedig meggyőztek, hogy az okostelefon vagy az egyre jobban előtérbe kerülő tablet jobban bejön nekik. Tény és való, hogy az ARM processzorokra és Android operációs rendszerre épülő, a tenyérnyitől lényegében netbookméretig terjedő masinák elég érdekesek, de hogy melyik és milyen formában éli majd túl a kezdeti hype-olást, azt egyelőre nehéz megmondani.
Asus UX21, nagyon vékony, gyorsan bootol, drága: Ultrabook
Elég érdekes alternatívával próbálkozott 2011-ben az Intel: létrehozta az Ultrabook kategóriát. Legegyszerűbben úgy lehetne ezt a kategóriát jellemezni, hogy olyan notebookok, mint a MacBook Air, de a hivatalos definíció valami olyasmi, hogy nagyon könnyű és nagyon vékony, unibody házas laptopok alacsony fogyasztású, második generációs Intel Core i platformmal és rövid bootolási idővel. Vicces egy definíció ez, főleg egy utolsó tétellel, az 1000 dolláros indulóárral kiegészítve, de az Intel rengeteg pénzt tervez ebbe beleölni, sőt több gyártó azt állítja, hogy azért vonult ki a netbookok piacáról, hogy az Ultrabookokra koncentrálhasson. Meglátjuk, mi sül ki ebből!
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!