Hirdetés

Forza Horizon 4 teszt

Nyílt világ, gyönyörű autók, bömbölő zene és féktelen versenyzés. A Forza Horizon formula negyedszerre is működik, ezúttal Nagy-Britanniában ülhetünk volán mögé.

Változnak az évszakok

Órát lehetne állítani a Forza sorozathoz, olyan pontosan (és kiszámíthatóan) érkeznek az újabb epizódok minden ősszel, a Motorsport és a Horizon sorozat afféle vetésforgóban. Idén utóbbin volt a sor, így ismét a nyílt világú autós produkcióé a főszerep. Ám épp ez a kiszámíthatóság a fejlesztők elsőszámú ellensége: adott egy nagy, nyílt világ, szép autók és versenyek – lehet-e ezt sorban negyedszerre is új szintre emelni, felülmúlva az elődöket? A most már a Microsoft kötelékébe tartozó, szintén brit Playground Games bebizonyította, hogy lehet.

Forza Horizon 4 Xbox One

A Forza Horizon 4 „papíron” nem kínál különösebb újdonságot. Ahogy azt már a világ összes játékosa tudja, a helyszín ezúttal Nagy-Britannia, annak is a skót tájai, Edinburgh és környéke, pontosabban a valódi környék által ihletett, kicsinyített (de azért így is elég nagy) világ. Minden eddiginél több, összesen 460 autó áll rendelkezésre, és persze a zenés, bulizós Horizon Fesztivál, ami ebben a részben egyébként kevésbé szól már a buliról, mint inkább a versenyzésről. Az kétségtelen, hogy A brit szigetek kevésbé egzotikus helyszínt nyújtanak, mint mondjuk Ausztrália vagy a mediterrán vidék, de ez nem válik a hangulat rovására.

Sőt, a látszólag változatlan alapokon a fejlesztők sok apró – ha úgy tetszik, motorháztető alatti – változtatást eszközöltek, amiknek köszönhetően a Horizon 4 frissebbnek és változatosabbnak hat, mint bármelyik korábbi epizód. Mindjárt ott van például maga a térkép, ami területileg nem nagyobb, mint az előző rész, viszont mindjárt négy változatban is megkapjuk, köszönhetően a változó évszakoknak. Már a játék bevezetője is azzal kezdi, hogy ez többé nem Horizon nyaralás, hanem Horizon Élet, ami egész évben tart. A játékban ez úgy néz ki, hogy hetente változik a környezet, teljesen eltérő kinézettel, vezetési élménnyel, látványelemekkel és évszakos eseményekkel. Teljesen másképp kell hozzáállni a vezetéshez a jeges, havas utakon, mint mondjuk tavasszal, amikor gyakran esik, vagy nyáron, amikor akár néhány kiszáradt patakmederben is új utakat találhatunk.

Forza Horizon 4 Xbox One

A karrier mód egyébként egyszerre lett kisebb, mégis változatosabb és jobb. Eltűntek például a bajnokságok: minden verseny különálló, egyedi esemény saját útvonallal és körülményekkel, amelyek összesen öt versenyágra oszlanak: országúti, földutas, terep-, utcai és gyorsulási verseny. Ahogy ezekben az ágazatokban haladunk, egyre több esemény nyílik meg, míg végül olyan zsúfolttá válik a térkép, hogy eligazodni is nehéz rajta (ajánlott a szűrők használata). Összesen körülbelül 110-120 eseménnyel lehet számolni, plusz ott vannak a visszatérő PR mutatványok: traffipaxok, sebesség- és drift zónák, illetve ugratók.

Hirdetés

Online horizont

A korábbi Bakancslista események helyét kisebb történetekkel ellátott, úgynevezett „Horizon Sztorik” vették át, amik négy tematikára húznak fel összesen 40 kihívást. Ezekbe is nem kevés ötlet szorult, hiszen például autókölcsönzőt nyithatunk, aminek köszönhetően a világ leggyorsabb autóival száguldhatunk, vagy egy filmforgatás kedvéért kaszkadőrmutatványokat kell végrehajtanunk. Az egész koncepció kitűnően illeszkedik a Horizon világába. Persze, akinek sem ez, sem az alap karrier események nem elégítik ki az autós vágyait, az létrehozhat saját versenyeket a Tervrajz opció segítségével, sőt hamarosan (október 25-én) egy teljes értékű útvonalszerkesztő is érkezik a játékhoz.

Forza Horizon 4 Xbox One

További újdonság, hogy ez a Horizon már teljesen online játék, ami egy „osztott világban” (shared world) játszódik. Az utakon bármikor összefuthatunk más játékosokkal, velük Konvojba verődhetünk, vagy kihívhatjuk őket fej-fej melletti csatákra. Ennél is komolyabb újítás az átalakított #Forzathon rendszer, ami minden órában egy közös Live eseményt jelenít meg a térképen. Itt a játékosok összejönnek, és együtt küzdenek különböző célokért. A fejlesztők szerencsére kiküszöbölték az ilyen online játékok legtöbb buktatóját. A többi játékos nem tud akadályozni semmiben, mert alapból mindenki csak szellem, és ugyanúgy működik a pillanatmegállítás vagy a visszatekerés, mint korábban. Ha pedig valaki mégsem szeretne így játszani, egyetlen gombnyomással visszatérhet Horizon Szóló módba, ahol a jól ismert Drivatarok jelennek meg az utakon. Ugyanez történik, ha valamiért megszakad az internetkapcsolat: a játék szakadás nélkül, észrevétlenül átállít bennünket offline módba. A Horizon 4-hez nem szükséges se Gold, se állandó internet.

A hagyományos Csapatos Kaland, vagyis a normál multiplayer verseny is visszatér, kissé átalakított formában. Most már ugyanis a versenyek közötti utazás is eseménynek minősül, ahol a két csapat küzd egymással. Nagyon sok múlik azon, ki milyen autóval érkezik, hogy használja a terepi adottságokat, igaz, nem feltétlenül jó ötlet az országúti versenyre érkező sportkocsikat hirtelen az erdőbe terelni. Az online rész ettől függetlenül sem makulátlan. A nyílt világban barangolva például gyakoriak a technikai „csuklások”, akadások, hanghibák, vagy a lassan megnyíló menük (ez valószínűleg mind-mind az online szinkronizálás számlájára írható), ahogy néha gumiszalag-effekt is előfordul, a rendszeres szerverproblémákról nem beszélve. Reméljük, ezeken hamarosan úrrá lesznek a fejlesztők.

Forza Horizon 4 Xbox One

Bármit is csinálunk azonban, a Forza Horizon 4 eláraszt autókkal és jutalmakkal. A fejlődési rendszer iszonyú jól össze lett rakva, a felfedezéstől kezdve a versenyzésen és trükközésen át egészen a Mixer közvetítésekig minden mindig valamit növel, amitől időnként jutalmakat kapunk. Az ajándék pedig lehet pénz, autó, de akár kismillió öltözék is, saját karakterünket ugyanis már szabadon öltöztethetjük mindenféle egyszerű, divatos, vagy éppen giccses ruhába. A trükkökért kapott Képességpontokat ebben a részben nem globálisan, hanem autónként oszthatjuk ki, így kedvenc járgányainkkal különböző előnyöket, bónuszokat, vagy akár további pörgetéseket szerezhetünk, ami még több jutalomhoz vezet.

Gyönyörű, és majdnem tökéletes

Tartalom, fejlődési rendszer és hangulat tekintetében tehát első osztályú játék a Forza Horizon 4, de az első dolog, amit mindenki tapasztal belőle, az valószínűleg a grafika lesz. Erről külön cikket lehetne írni, legyen elég annyi, hogy ez valószínűleg minden idők egyik, ha nem a legszebb autós játéka. A fejlesztők nagyon sok ponton javítottak a látványon. Szebb és élethűbb lett a bevilágítás, az anyagok használata, de olyan apróságok is szembetűnőek, mint a ténylegesen világító fényszórók és féklámpák, vagy a kerekek alatt valós időben deformálódó hó, sár és homok. Esőben a kitaposott sárban megáll a víz, az utakon pocsolyák képződnek, de még a fűszálak és falevelek is élethűen engedik át a napfényt. Természetesen a napszakok és az időjárás is dinamikus, egészen hihetetlen pillanatokat eredményezve.

Forza Horizon 4 Xbox One

Ha mindez nem lenne elég, akkor most először lehetőség van 60 fps módot is választani, legalábbis Xbox One X konzolon. Ekkor a felbontás 4K helyett 1080p, és néhány kisebb grafikus beállítást is visszább vesz a játék, cserébe viszont tükörsima, sziklaszilárd 60 fps-t kapunk, ami nyílt világú játékok esetében (főleg ilyen látvány mellett) egészen példátlan. Akár a Shadow of the Tomb Raider esetében, ahol szintén van erre lehetőség, szinte szürreális élmény így játszani, és mindenkinek javaslom, hogy tévétől függetlenül ezt a módot használja, mert a képminőség „romlásáért” cserébe simább mozgást és jobb reakcióidőt kap az egyébként szinte tökéletesre hangolt irányítással.

Az autók irányítása nem sokat változott egyébként, a Horizon továbbra is a realizmus és az árkádos, szórakoztató játékmenet tökéletes ötvözete, olyan szinten, amit mások megközelíteni se tudnak. A járgányok súlya jobban érezhető, mint korábban, könnyebb lesodródni az útról, és a fékutak is nőttek valamelyest, úgyhogy ha lehet, egy kicsit még hihetőbb az akció, persze így is bőven megmaradt könnyed, bárki által azonnal élvezhető játéknak. A karrier, a fejlődési rendszer, az online multiplayer és az egész dizájn sok apró változtatásának köszönhetően viszont az egész élmény frissebb, a Horizon 4 sokkal inkább tűnik hosszútávon is érdekes játéknak, mint elődei. Ezt a fejlesztők is tudják, és megjelenés óta folyamatosan, heti szinten kínálják a tartalmakat, az évszakokkal együtt új autók, versenyek és kihívások érkeznek, állandóan frissen tartva a Horizon-élményt.

A Forza Horizon 4 nem szimplán az év legjobb autós játéka, de az utóbbi évek legjobbja is, sőt talán az eddigi legjobb Forza játék. Az online rész gyerekbetegségeit és bugjait leszámítva minden tekintetben ott van a csúcson, pont annyit változott, hogy negyedszerre is érdekes legyen, technikailag pedig egyértelműen szintet lépett, már-már túlmutatva azon, amit ebben a generációban el lehet képzelni. Mindenkinek, aki kicsit is szereti az autókat, kötelező darab, és olyan exkluzív, amiért megéri Xbox One X-et venni, vagy arra váltani. A Playground Games meg jól lábon lőtte magát, mert most újra adott a kérdés: lehet-e ezt legközelebb ennél is jobban csinálni?

Pro:

  • nagy, az évszakoknak köszönhetően változatos világ;
  • áttervezett, érdekesebb és változatosabb karrier;
  • teljesen online világ, Forzathon Live;
  • jutalmazó fejlődési rendszer, karakter testreszabás;
  • csaknem tökéletesre hangolt irányítás;
  • elképesztő grafika, 60 fps mód.

Kontra:

  • az online rendszer gyerekbetegségei;
  • nagyon hosszú töltési idők.

90

A Forza Horizon 4 Xbox One-ra és Windows 10-re érhető el, Xbox Play Anywhere és cross-play támogatással.

dreampage

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények