Hirdetés
Enermax NAXN kívülről
Tápos körökben az Enermax neve a legjobbak közé tartozik. Egyike azon kevés márkáknak, amely mögött tényleges fejlesztőcsapat és gyártómechanizmus áll, nem pedig mással készíttetik el termékeiket. Igaz, hogy a konkurenciánál rendszerint drágábbak, de ezt nagyszerű minőséggel és megbízhatósággal kompenzálják. Az év elején új, kedvező árú sorozatot vezetett be az Enermax. A NAXN széria a belépőszintű Liberty és a PRO82+ közötti rést tölti be, lényegében háromféle sorozatot tartalmaz. A sima NAXN 350, 450 és 550 wattos névleges teljesítménnyel kapható, és nincs 80 plusz tanúsítványa. A NAXN 80+ már standard 80 Plus tanúsítvánnyal bír, 350, 450, 500 és 600 wattos méretben érhető el. A csúcsot a 80 Plus bronz fokozatát kiérdemlő NAXN 82+ jelenti, ez már 450, 550, 650, 750 és 850 wattos teljesítménnyel is megvásárolható. Nálunk az abszolút közepesnek mondható NAXN járt, a 80+ sorozatból, 500 wattos teljesítménnyel. Egészen pofás, kék festésű kartondobozban adták.
Kívülről igazi Enermax táp a NAXN. Háza fekete, rajta aranyszínű rács mögött csücsül a 120 milliméteres ventilátor. A doboz oldalába kidomborodó Enermax címkét nyomtak, a fix kábelkötegek pedig a márkára jellemző „kendermagos” harisnyázást kapták.
Az 500-as NAXN-t felkészítették arra is, hogy esetleg a ház aljába kerül, ezért alaplapi 4+4 tűs, 12 voltos csatlakozója jó hosszú 60 centiméteres kötegen ül. Ez a Cooler Master CM 690 II jellegű, közepes tornyokban is toldó nélkül elér majd rendeltetési helyére. A fő 24 tűs köteg 50 centiméteres hosszával sem lesz baj, a 6 és 6+2 tűs PCI Express grafikus kártyákhoz valók pedig még öt centiméterrel hosszabbak. Perifériákhoz összesen hat SATA és három IDE csatlakozó jár, egészen okosan elosztva. Van egy régi gépekhez való kábel két IDE és egy flopi konnektorral, egy modern három SATA-val és egy vegyes, melyre a három SATA után még egy IDE csatlakozó került. Annyi bajunk volt csak a kötegekkel, hogy a szokásosnál merevebbnek tűntek, picivel nehezebb volt őket a kívánt irányba hajtogatni.
Adatlapja szerint a NAXN leglényegesebb, 12 voltos ágát két részre bontották. Ezek egyenként 18 amperrel (216 watt) terhelhetőek, közös maximumuk pedig 34 amper, vagyis 408 watt, ami a névleges teljesítmény nagyjából 80 százalékát jelenti. Az igazán csúcs tápoknál ez az arány még jobb szokott lenni, bár kétségtelen, hogy elég nehéz olyan konfigurációt összerakni, ami akár csak löketszerűen is képes 400 wattos fogyasztásra.
Enermax NAXN belülről
A NAXN belsejében a megszokott Yate Loon ventilátort találtunk, ezúttal hét átlátszó lapáttal. Kimeneti nyílásának közel a felét letakarták egy plexi légterelővel, aminek hatékonyságát sokan vitatják, de tény, hogy egyes komoly gyártók – az Enermax is ilyen – előszeretettel használják. A ventilátor motorereje 0,3 amper, ez tápos viszonylatban közepesnek felel meg. Csúszó csapágyazást kapott, szóval idővel minden bizonnyal hangosodik majd. Az áramot két vezetéken keresztül kapja, ezek a táp nyomtatott áramkörére egy csatlakozóval kapcsolódnak, így esetleges cseréje elegánsan megoldható.
Már amikor először hallani lehetett a NAXN szériáról, voltak olyan megjegyzések, hogy nem is Enermax belsővel látták el őket. Ez elég furán hangzott, hiszen miért vásárolna egy olyan gyártó mástól elektronikát, amelyiknek saját gyártókapacitása is van? És bizony, a sejtés beigazolódott! A NAXN-ban nem Enermax, hanem CWT belső van, nagyon hasonló ahhoz, amit a Corsair használ második generációs CX sorozatában. Nem mintha ezzel a belsővel gond lenne – erős közepes megoldás – de eléggé fura a dolog, így nem tudjuk tiszta szívvel rámondani erre a tápra, hogy Enermax.
A felépítés mondhatni klasszikus, három bordára osztották el a hűtést igénylő alkatrészeket, melyek a 80% fölötti hatásfok miatt nem termelnek olyan sok hőt. Az aktív PFC és a táp vezérlését egy Champion CM6800 lapka látja el, ez eléggé általánosan használt közepes megoldás. Kondenzátorok terén sem olyan remek a NAXN, mint a valódi Enermaxok. A bemeneti oldalon 85 °C-os, kínai SAMXON kondenzátort találtunk, a kimeneten 105 °C-ra hitelesített SAMXON és TEAPO modellek sorakoznak. Közelükben található még a Sitronix ST9S429 monitorozó chip, ami a teljes körű védelemért (feszültség, áramerősség, hőmérséklet, rövidzár stb.) felel.
A táp különlegességei – pontosabban Enermax jegyei – közé tartozik, hogy ventilátora kikapcsolás után még 30-60 másodpercig pörög, hogy a működés közben felmelegedett alkatrészeket biztonságosan lehűtse. A halk üzem érdekében vázának belépő élét (ahol a külső borítással találkozik) lekerekítették, hogy itt kevesebb légörvény keletkezzen.
Próba, értékelés
Szokásos táptesztes módszerünkkel és az alábbi konfigurációval próbáltuk ki az Enermax NAXN-t:
- Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
- Asus P5E3 Deluxe alaplap
- 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
- Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
- 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelõ egyenárammá alakítva a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.
Biztosak vagyunk benne, hogy nyugalmi állapotban nem az Enermax NAXN tápja lesz konfigurációnk leghangosabb eleme. Alig 20 dB-es zajszintet mértünk nála, ami legfeljebb 30-40 centiméteres távolságból hallható, egy 3,5 hüvelykes merevlemez fejmozgatásának hangja is bőven túlharsogja. Terheletlenül tesztkonfigurációnkkal 203 wattos felvett fogyasztási értéket mértünk a konnektoron. Tudva, hogy gépünk ilyenkor nagyjából 175 wattot fogyaszt, nagyon jó, 85% fölötti hatásfokot kaptunk a NAXN-ra. Érdemes kiemelni, hogy egy átlagos, nem tuningolt, közepes VGA-val szerelt konfiguráció teljes terhelésen szokott ennyit fogyasztani.
Termék megnevezése | Enermax NAXN 500 |
Cooler Master Silent Pro M600 |
---|---|---|
Névleges teljesítmény | 500 W | 600 W |
PFC típusa | aktív | aktív |
Fogyasztás készenlétben | 1,4 W | - |
Fogyasztás üresjáratban | 203 W | 204 W |
Fogyasztás terhelve | 421 W | 420 W |
A mi húzott CPU-s, két nagy GPU-s vasunknál teljes gázon 421 wattos konnektorról felvett fogyasztást mértünk. Korábbi tesztjeink során kikísérleteztük, hogy a konfiguráció nagyjából 360 wattot fogyaszt ténylegesen (ennyit adnak le neki a tápok), szóval az 500-as NAXN hatásfoka most is 85% környékén alakult. Hogy lehet az, hogy mégis csak sima, és nem magasabb fokozatú 80 Plus minősítése van? Úgy, hogy méréseink nem teljesen pontosak, a 80 Plus tanúsítványt pedig 110 voltos elektromos hálózaton végzik, amin a tápok a nálunk honos 230 voltosnál pár százalékkal kisebb hatásfokkal dolgoznak.
Lényeg a lényeg, a NAXN-nal úgy 30-60 wattnyi energiát pazaroltunk el az áram átalakítása során. A 60 watt pedig nem piskóta, ennek lekezeléséhez már 35 dB környékére felpörgött a táp ventilátora. Ha egyedi, különösen halk VGA és CPU hűtőt használunk, akkor ilyen zajszintnél már a táp lesz konfigurációnk leghangosabb eleme. Ha viszont felsőkategóriás, gyári VGA hűtő van a rendszerünkben, akkor a mi tesztgépünkhöz hasonlóan az, és nem a táp fogja vinni a prímet.
Termék megnevezése | Enermax NAXN 500 |
---|---|
3,3 V | 3,40-3,33 V |
5 V | 5,15-5,21 V |
12 V | 11,99-12,86 V |
Feszültségek tekintetében az 500-as NAXN az ATX12V szabványban megadott értékeken belül maradt, habár 12 volton a teljesítmény növekedésével arányosan távolodott a valódi feszültség értéke a referenciától. 360 wattos valódi terhelésnél 12,86 voltot mértünk, ami már túllépi az ATX12V szabvány 2.2-es verziója szerint megengedett 12,6 voltos értéke, szóval ez problémát jelent. Az 5 voltos részleg 5,21 voltja is megközelítette a megengedett 5,25 voltos határértéket.
Értékelés
Hogy is mondjuk? A mi megfogalmazásunk szerint, ahol az Enermax egyet jelent a csúcsminőséggel és tartóssággal, a NAXN-t elég nehéz Enermax tápnak nevezni. Kívülről ugyan hordozza a márkára jellemző jegyeket, de belsejét nem ez a gyártó, hanem a CWT készítette. Persze nem lenne ezzel semmi baj, hiszen a táp szép magas hatásfokot produkált, terheletlenül pedig dicséretesen csendes volt. Csakhogy a 12 voltos feszültség kifutott a szabványból, és ehhez a szolid közepes elektronikához csúcsminőségű Enermax árak tartoznak. A nálunk járt 500 wattos NAXN-ért (három év garanciával) nagyjából 20 000 forintot kérnek, 450 wattos társa pedig 17 690 forintba kerül. Összehasonlítás végett, az ugyanilyen belső felépítésű – tehát hasonló tudású – Corsair CX500 15 400 forintba kerül, 20 000 forint környékén pedig a moduláris, különösen halk Cooler Master Silent Pro 500-at is megkapjuk öt év garanciával. Mindezek fényében az „Enermax” NAXN árát figyelembe véve vannak nála lényegesen jobb alternatívák, illene a Corsair CX szériájának szintjére mérsékelniük az árukat.
rudi
Az Enermax NAXN tápot a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.