Hirdetés

Connect3D Radeon 9500

Bár az "n+1-edik" Radeon, ám mindenképp érdemes vetni rá egy(-két-három) pillantást..

Hirdetés

Ez nem ugyanaz..

Ha igazán felpörög valami, akkor minden egyes új mozzanatra odafigyelünk - a Radeon 9500 (128MB-os és nem Pro..) napjaink egyik legkedveltebb hardvere. Rengeteg gyártó hozta ki az R300-as chipen alapuló kártyáját, azonban a tesztelők feladata most némileg egyszerűbb, tekintve, a sorozat tagjai egytől-egyig az ATI referencia-designján alapulnak. Időnként persze változik a RAM-ok sebessége, ráadásul az ominózus pipeline-hack is izgalmat vihet az userek életébe. Ennek a mostani kártyának azonban más a különlegessége.

E kártya mellé ugyanis a magyar forgalmazó ajándékba ad egy Zalman heatpipe-os hűtést (a cikk megírásakor még így volt, már sajnos csak a szokásos felárért kapható...). A heatpipe különlegessége egy cső (maga a cső..), amelyben folyadék található. A folyadékot úgy választják meg, hogy a cső belsejében uralkodó nyomás mellett - ami a légköri nyomásnál nagyobb - a forráspontja azon hőmérséklet közelében legyen, ami a hűteni kívánt objektum kívánt működési hőmérséklete. Amikor a folyadék eléri ezt a hőfokot, elkezd forrni.

Ez jelentős hőt von el, tehát hűt. Majd a felforrt folyadék a csövön keresztül a cső hidegebb oldalára áramlik a nyomáskülönbségnek köszönhetően, és ott a hidegebb környezetben lecsapódik, majd visszaáramlik a cső külsőbb részén, egy kapillárisrendszeren keresztül. Így sokkal hatékonyabb a hőelvezetés, tehát nagyobb hűtőfelületek vehetők igénybe. Ezen a kártyán is ilyen rendszer található, szinte mindkét oldalt eltakarva igen nagy méretű bordákkal. Hozzá kell tenni, hogy a rendszer álló házelrendezés esetén működik igazán, mivel így a leghatékonyabb a hőáramlás - érezhetően jobban melegedett a kártya fekvő házban.

Tehát a gyakran igen kellemetlenül süvítő videokártya-ventillátorok helyett mostmár csak a processzorunk és a tápunk hangját kell hallgatnunk, tehát aki 4 db ventillátor hangja nélkül már képtelen lenne nyugodtan aludni, az messze kerülje el ezt a kártyát! A jelenlegi NVIDIA-s trendeknek tehát kőkemény ellenpontot állít ez a Connect3D holmi, ráadásul a jelenlegi teljesítmények mellett (ahol a teljesítmény már "rég" elég..) egyre nagyobb szerepet kéne kapjon az ergonómia, hiszen túlléptünk már a 7000 fordulatos Delta ventik korszakán.. Nos, itt kap.

A spéci hőelvezető részek mellett persze azért a "hőgeneráló" részek is érdekesek, hiszen itt dől el, lesz-e a fából vaskarika, pontosabban 9700-as konfig a 9500-asból. A 128 megás (256 bit) memória miatt már csak a pipeline-ok hibás- illetve hibátlan-volta volt a kérdés.. Némi Rivatuner és 3DMark után örömmel konstatáltuk (ismét): teljes értékű Radeon 9700-as kártyát tartunk a kezeink között, ráadásul 3.3 ns-es RAMokkal ellátva. Ez utóbbi messze nem általános, sok esetben "csalódnunk" kell a 3.6-os RAMok miatt.

Eddigi megfigyeléseinket alapul véve megkockáztatnánk, hogy a kisebb gyártók kártyái talán alkalmasabbak a sikeres 9500-to-9700 átalakításra, hiszen vélhetőleg lassabban futnak ki a régebbi NYÁK-tervvel készült készleteik. Persze ennek előbb-utóbb mindenképp vége lesz, tehát aki árcsökkenésre vár, az egyre inkább kockáztatja a duplaszéles memóriabusz meglétét a 9500-as kártyák esetében.

Szintén érdekes lehet a heatpipe-os hűtés tuningolhatósága. Nekünk 378 MHz-ig tartottak a GPU tartalékai, ezt tudta tartani minden probléma nélkül, a RAMok 600 MHz-ig tudták stabilan pumpálni a textúrákat. Mindez álló házelrendezés esetén volt igaz, fekvő házban alapbeállítás mellett érzékeltünk olyan hőt, mint tuningolva, de álló háznál (a mérés precíziós KéZRátéT (tm) módszerrel történt).

Néma működés, 9700-as NYÁK, 256 bites memóriabusz, hackelhető pipeline-ok, tuningolhatóság, 3.3 nanosec-es RAMok...mit is mondhatnánk, nekünk tetszett.

Emvy

A kártyát a Pixeltől kaptuk.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Előzmények