Chaintech Zenith 9CJS 875P

Chaintech 9CJS

  • link

  • Intel 875P + ICH5R

  • Socket 478

  • 400/533/800 FSB, Northwood CPU

  • fullATX (305 mm x 244 mm)

  • HT támogatás

  • 4xDIMM DDR266/333/400 max 4 GB

  • PAT

  • 1x AGP 8x, 5x PCI, 1x CMR

  • 7.1 hangcsatornás alaplapi audiochip

  • S/PDIF out

  • PATA: 2x ATA-100

  • SATA: 2x SATA-150

  • 8db USB 2.0

  • duál LAN: 10/100 és gigabit (RTL 8101L és Intel 82547EI)

  • SATA Raid

  • IEEE 1394

Első érintkezés

A Chaintech - szokásához, no meg a legrangosabb, Zenith szériához híven - óriási dobozban adja alaplapját. Döbbenetes, mennyi minden belefér az öblös csomagolásba. Aki nem látott még élőben Chaintech alaplap-dobozt, az pótolja e mulasztást, mert érdemes! Az alábbi képekről csak sejteni lehet a lényeget:


Lélegzetelállítóan sok kellék érkezik a 9CJS alaplappal

A doboz felépítése három szintes. Az első szinten maga az alaplap van gondosan becsomagolva. A második emeleten a leírások és a cédék vannak, míg a harmadikon a kábelek és kellékek. Impresszív!


A második szint: leírások, cédék


Harmadik szint (felülről lefelé): kellékek tárháza

Alaplapi ergonómia és a lap anatómiája

Miután sikerült a minket ért sokkból némileg visszatérni, elkezdtük a lap vizsgálatát. Első lépésben - mint mindig - most is az alaplap felépítését néztük, "ergonómiai" és "anatómiai" szemszögből. Figyelmünket elterelte a 478-as foglalatra ragasztott figyelmeztető matrica, ám ennek pont ez a funkciója:


"Soha ne üzemeltessünk processzort hűtő nélkül!"

A CPU foglalat alatt található az északi híd. Kíváncsi természetünknek ezúttal kénytelenek voltunk engedni, s leszereltük az északi híd hűtőjét, hogy végre szemrevételezhessük azt a kis zöld négyzetet, ami ott vadul végzi a dolgát:


Mint egy Coppermine P3...


A hűtő felszerelt állapotban


Itt már a szoknyája alá néztünk...

Vizsgálódás, extrák

A RAM foglaltok - csakúgy, mint minden más 865/875-ös alaplapon - itt is négyen vannak a szokásos helyükön, a CPU foglalat mellett, jobbra. A Chaintech lapba is összesen 4 GB-nyi memóriát pakolhat a telhetetlen felhasználó. Ha már említettük a "mint minden más 865/875...": a 9CJS is fullATX méretű - manapság senki nem ússza meg hatalmas ház nélkül, mert ugyan létezik microATX-es 865-ös lap, de az is ugyanilyen széles...


SATA csatlakozók


És mellettük a déli híd


AGP kártya-rögzítő mechanizmus

Az AGP kártya-rögzítő körül itt is kondenzátorok huncutkodnak. Sajnos, tapasztalataink alapján ez a malőr nem gyártóspecifikus fenomén. Ezt ellensúlyozandó talán az egyik legjobb rögzítő megoldást ismertük meg: a kártya behelyezésekor automatikusan zár a retesz.


Gigabit ethernet


2db ethernet csatlakozás: 10/100 és Gigabit

A 9CJS alaplapon két darab ethernet RJ45-ös csatlakozó van. Az egyik egy Realtek 10/100-as chipé, a másik az Intel gigabites ethernet vezérlőjéé. Gigabiten mehet a helyi hálózat (akár szerver is lehet e lappal szerelt gép), például egy LAN összejövetelen, és közben a 10/100-as csatlakozón keresztül kint lehetünk a neten. Ezért feltétlenül jár egy piros pont! - Véleményünk szerint a két darab soros port teljesen fölösleges - manapság, amikor már (szinte) mindenki PS/2, vagy USB egert használ, sőt, a nyomtatók is lassan mind USB-sek, a párhuzamos portnak sincs túl sok jelentősége. Retrofíling... - Végezetül elmondható a Chaintech alaplapjáról, hogy gyakorlatilag semmiben sem különbözik felépítésre a többi gyártóétól. A méret, a problémás AGP retesz és a rengeteg fícsör (SATA, PATA, ...) mind-mind megtalálhatóak más gyártók 865/875-ös alaplapjain is. A Chaintech nem is a dizájnnal akart kitűnni. Erre megvannak a saját módszerei: a mellékelt extra kellékek

Extrák

A mai világban úgy tűnik, már nem elég egy jó, stabil, túlhajtható alaplapot gyártani. Ma már több kell a felhasználónak, hogy egy bizonyos gyártó termékét válassza. Hiszen gyakorlatilag az összes gyártó közel azonos fizikai minőségű alaplapot gyárt (vannak természetesen kivételek, úgy lefelé, mint felfelé is). A Chaintech több olyan kényelmi kelléket mellékelt a 9CJS alaplapjához, aminek bizony a bárki örülhet:


A Firewire és a hangrendszer extra kimenetei/bemenetei külön kártyára kerültek


Csatlakozások az extra modulon


Multifunkciós kártyaolvasót is kapunk a 9CJS mellé


Hátulnézet


Többféle színű házba szerelhető hála a többféle előlapjának


Távirányító is jár a vásárlónak...

A BIOS

Mint minden alaplap, a Chaintech 9CJS is csak akkor lesz igazán érdekes, ha bekapcsoljuk és működésre bírjuk. Első indításunk a BIOS rejtelmes világába vezetett, ahol ismételten semmi különlegessel nem találkoztunk:

Semmi különös, hiszen a Chaintech is a már jól ismert Phoenix/Award BIOS-t alkalmazza a 9CJS alaplapban. Érdekesség viszont, hogy az FSB értékét akár 400-ra is emelhetjük. Arra a processzorra (de főleg a RAM-ra), ami erre képes, kíváncsiak vagyunk... Egy gyors BIOS optimalizálás után apró, de lényegretörő teszteket végeztünk a lapon.

Tesztek, értékelés

Kedvenc ablakos rendszerünk alá a legfrissebb drivereket telepítettük, s hogy a hardver se legyen gyenge, 3.0 GHz-es Pentium 4 "C" processzorral és 2 x 256 MB DDR400-as RAM-mal támogattuk meg a lapot. Itt is a RAM átviteli sebességére voltunk kíváncsiak. Ehhez az AIDA 3.70-es verzióját használtuk, valamint a SiSoft Sandra 2003-mat. Lássuk az eredményeket:


AIDA memread default (200/200MHz)


AIDA memwrite default


Sandra default

Az alap FSB-n kapott értékek nem rosszak, sőt, némelyik konkurens alaplap által elért értékek fölött vannak a 9CJS értékei. De mi a helyzet "bepaprikázott" üzemmódban? RAM moduljaink szabtak csak határt szárnyalásunknak; 220 MHz-es FSB beállítások mellett következő értékek jöttek elő:


AIDA memread @ 220MHz FSB


AIDA memwrite @ 220MHz FSB


Sandra @ 220MHz FSB

A tíz százalékos FSB értéknövelésnek körülbelül ugyanannyi lett a mérhető eredménye. Sandránk szerint ~11 % a teljesítménynövekedés. - Már csak a kíváncsiság kedvéért is elindítottunk 640x480-ban (full extrás beállítások mellett) egy Quake3-mat. Itt a rendszer 299,9 FPS-t (default 200/200 FSB), illetve 329,8 FPS-t ért el...

Értékelés

Mint már korábban is említettük cikkünkben, a gyártók szinte azonos szinten vannak minőségileg és a 865/875-ös lapka köré épülő alaplapok fel- és kiépítettsége is nagyon hasonló. A Chaintech mégis tovább lépett és olyan külső tartozékokat mellékel a 9CJS-hez, hogy feltétlenül előnybe kerülhessen a többi gyártó (luxus)lapjaival szemben (sajnos az érem másik oldala a relatíve magas ár -- akinek tehát biztosan nem lesz szüksége a fenti extrákra, olcsóbban is talál Canterwoodos megoldást). A 9CJS alaplapot csak ajánlani tudjuk, hiszen sebességre nagyon jó, felszereltségre meg egész egyszerűen kiváló!

Ami tetszett:

  • jó teljesítmény

  • nagyon sok, hasznos tartozék

  • jó leírás

  • duál ethernet (10/100 és gigabit)

Ami nem tetszett:

  • ennek a lapnak is némileg ormótlan a felépítése (mint minden fullATX-es 865/875-nek)

  • nem olcsó

Eredmény: 9/10 - Jeles

MLaca

A Chaintech 9CJS alaplapot a Expert Kft. bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés