Hirdetés
Képminőség
Ez elmúlt évek tapasztalata alapján – sajnos – azt lehet mondani, hogy az ultra-mega-giga zoom gépek képminősége általában elmarad a „civilizáltabb” gyújtótávolság-tartományt nyújtó masinákétól. Szerencsére a Canon PowerShot SX210 IS optikája „csak” 14-szeres nagyításra képes, így nem adtuk fel már tesztünk elején a reményt.
Már az első nekifutásnál kiderült, hogy az optika elég jól kivédi a becsillanásokat, csak kifejezetten provokálva jelenik meg apróbb flare hatás a fotókon. A kromatikus színhibák viszont nem teljesen ismeretlenek a gép számára, amint az majd a lenti képen is látszik (a mintaképek között a Széchenyi emlékműt ábrázoló fotónak a felső részén lilás és vöröses szellemélek látszanak).
A kép sarkaiban látványosan gyengül a képminőség, nem csak torzulás, de a képélesség erős romlása válik láthatóvá. Erős napsütésben világos témát fotózni automata módban elég nagy kihívás, ilyenkor általában számolhatunk az alulexponált eredménnyel (fenti minták közül a fehér virágos kép). A színek szépek, az elektronika nem lövi túl egyik árnyalatot sem. Az optikáról elmondható, hogy középen szépen rajzol, jó képélességet és felbontóképességet biztosít, azonban a szélek felé ezek a tulajdonságok fokozatosan odavesznek.
Még egy megjegyzés az objektívet illetően: viszonylag széles tartományból indul (ekv. 28 mm), ennek ellenére alacsony a hordótorzítása. Nem tudtuk kideríteni, hogy az elektronika trükköz-e, vagy valóban ennyire korrigál a lencserendszer.
Zajos képeinkből az derült ki (mint tucatnyi más gép esetén is), hogy nagyjából ISO 400-ig bezárólag ebben a kategóriában jónak mondható képminőséggel számolhatunk. Itt még alacsony a zajszűrő algoritmus zavaró hatása, a részletek elmosása még vállalható. ISO 800 és ISO 1600 mellett sem találkozunk zajjal a képeken, de a részletek is egyre erősebben mosódnak.
Ekkora érzékelőn 14 megapixelnyi felbontás már túl sok, inkább a képalkotó eljárásokat és technológiákat kellene erőteljesen fejleszteni, akkor egy 8-10 megapixeles gép megfelelő optikával csodákra lenne képes. Már várjuk azt a pillanatot, amikor végre valaki megtöri ezt az ördögi kört, amiből úgy tűnik, egyelőre egyik vállalat sem óhajt kitörni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!