Canon A590 IS - a képstabis tesó

Bevezető, külső szemlélődés I.

Aki szemezett az általunk korábban már bemutatott Canon A580 fényképezővel, de hiányolta belőle a képstabilizátort, az most az A590 IS-ben lelhet hűséges társra. Az ötkilencvenes azonban számos más hasznos szolgáltatást is felvonultat - ennek ellenére még mindig a Canon belépő kategóriájáról van szó.


Felépítésre szinte teljesen megegyezik a két fényképezőgép: csak úgy, mint alacsonyabb számozású fivére, az A590 IS is csúszós, olcsóbb anyagokból épült. Legalább a markolatra jól jött volna holmi apró gumibevonat.
Egy muslicányi különbség azonban szemet szúr, ha jobban szemügyre vesszük az előlapot. „Színre fújt” csöpp kis szemölcsöt találunk az optika mellett, baloldalt. Ha nem olvassuk el a használati utasítást, akkor nem is olyan könnyű kideríteni, mi célt szolgál a nyomógomb.


Eme bütyköt benyomva tartva tudjuk elforgatni az optika külsejére bajonettzárral rögzülő fémgyűrűt, s amelynek helyére így például telekonvertert csavarhatunk. Az A580 esetében ilyen lehetőséggel nem találkozunk.


A négyszeres átfogású Canon Zoom Lens ennél a gépnél is 35 mm-en indul, s 140 mm-ig megy, azonban optikai képstabilizátorral is rendelkezik.


A hátoldalon az A590 IS plusz egy gombot kapott kistesójához képest. Az exp. korrekciót ennek segítségével végezhetjük – minden egyéb nyomógomb és kezelőszerv elrendezése megegyezik, de a funkciókat nézve többet kínál az ötkilencvenes. Amiben a két gép egyezik: az optikai kereső itt is az objektívvel együttesen zoomol, ám a látott kép csupán 80-85 százalékban felel meg a valóságnak.


Sajnos itt is ugyan azt a nehézkesen nyíló, két kezet igénylő elemtartót, valamint a műanyag állványmenetet kapjuk, mint az A580-nál. A készülék beállításainak megőrzéséről itt is külön kis laposelem gondoskodik.

Adatlap

Canon A590 IS

Érzékelő típusa, mérete

1/2.5" CCD
Effektív felbontás8 MP
OptikaCanon Zoom Lens 4x / IS (35 - 140 mm ekv.)
Optika fényerejef2.6 - f5.5
Záridő15 - 1/2000 mp
LCD2.5" - 115 000 képpont
Belső memórianincs
Támogatott memóriakártyákSD, SDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus
AF típusaTTL AF
AF módokAiAF (arcfelismerés / 9-pontos AF), 1-pontos közép
AF élességállítási tartománya5 cm-től
ISO érzékenység-tartomány80, 100, 200, 400, 800, 1600
Fénymérés módjakiértékelő, középre súlyozott átlag, szpot
Fehéregyensúlyauto, napfény, felhős, izzó, fluoreszcens, fluoreszcens H, egyedi
Vaku30 cm - 3.5 m
Vaku üzemmódokautomata, manuális mód (3 szint), ki/be
Exponálásegyszeres, sorozatfelvétel, önkioldó (2, 10 mp)
ÜzemmódokP, A, S, M, film, SCN, egyszerű portré, tájkép, éjszakai pillanatfelvétel, gyerekek és állatok, beltéri
Scene üzemmódokéjszakai, naplemente, lombozat, hó, vízpart, tűzijáték, akvárium
Kép elkészítésének idejecca 1.2 mp (max. felbontás, legjobb minőség)
Két kép közötti időcca 1.5 mp (max. felbontás, legjobb minőség)
Felbontás3264 x 2448 (M1) 2592 x 1944, (M2) 2048 x 1536, (M3, Dátumbélyegzés) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3264 x 1832
EffektekSaját színek (Kikapcsolva, Élénk, Semleges, Szépia, Fekete-fehér, Egyedi (korlátozott))
Video felvételvan, AVI Motion JPEG
Video minősége640 x 480 @ 20 fps, 320 x 240 @ 30 fps, 160 x 120 @ 15 fps
Video maximális hosszamaximum 4 GB vagy 1 óra
Egyedi beállítási lehetőségekképek kategorizálása, dátumozás, hangjegyzet max. 60 mp képenként
I/O interfészUSB, A/V
Áramellátás2 db ceruzaelem, vagy akku (AA)
Mérete94.3 x 64.7 x 40.8 mm
Tömege175 gramm

Külső szemlélődés II. – működés

A készülék kényelmesen tartható kézben, s mint az ötnyolcvanasnál, itt is pont takarásba kerül hüvelykujjunk által a kis hangszóró a hátoldalon. Sebaj, ha felvett filmet akarunk nézni, úgyis két kézzel fogjuk a vázat, így ujjunk sem lesz feltétlen útban.



Baloldalt, egy gumiból készült ajtó mögé került a külső áramellátás, az USB csatlakozója, és az A/V kimenet. Ezzel szemben, a jobboldalon csak a csuklópánt rögzítésére szánt két lyuk található.


A váz felső részére a bekapcsoló, az exponáló és a módválasztó tárcsa került. Az A580 módválasztója kevesebb opciót kínál.

Észrevételeink a működéssel kapcsolatban:

Hirdetés

Mint kisebb tárásánál, itt is könnyen rálóghat középső, vagy mutató ujjunk az optikára, mivel a markolat nagyon közel van hozzá. A kezelőszervek elérhetősége jó, nyomáspontjuk kemény; néha kétszer, határozottan meg kell nyomi egy-egy gombot, hogy a kiválasztott funkció beélesedjen. A módválasztó ennél a modellnél is precízen, kellő erőt igénylően működik – magától biztosan nem állítódik el, nyugodtan hordhatjuk a gépet táskában, vagy zsebben. Az exponáló köré helyezett zoomgyűrű itt is elnyerte tetszésünket, ehhez nincs bővebben hozzáfűzni valónk.
Számos funkció érhető el közvetlenül, dedikált gomb segítségével – sőt, a közvetlen nyomtatást indító gomb itt is szabadon paraméterezhető.

Az objektív valamivel halkabb, mint a kistesónál, itt ez kevésbé ad ki szánalomra méltó hangot zoomoláskor, azonban eltérő gyútávokon eltér a látott középpont, ennél a modellnél is elmászkál az optika.
A gyújtótávolság váltása komótosan zajlik, egyik végállásból a másikba cca. 2 másodpercre van szükség. Bekapcsolástól fotózásig 1.6 mp-re van szüksége a gépnek, majd már feléledt állapotban egy maximális felbontású, legfinomabb minőségű JPEG kép cca. 1.2-1.3 mp alatt készül el. Az előbb említett képminőség mellett két kép exponálása között 1.5 mp telik el.


A villanó kellően erős, abszolút fényereje három fokozatban, relatív ereje 1/3 Fé lépésenként állítható.

Menü, kijelző

A Canon A590 IS menürendszere tud magyarul, felépítése egyszerű és könnyen áttekinthető. Összesen csupán két fő menüpont van: a fényképezés paraméterei, és az általános, a fényképezőgépet érintő beállítások. Előzőben például az AF-keretet, az AF-pont kinagyítását, a digitális zoomot, a vakut, az AF-segédfényt és hasonlókat állíthatjuk be tetszés szerint. A fényképező beállításai között olyan pontok szerepelnek, mint például: általános némítás, hangerő, indító kép, dátum és idő, memóriakártya formázása, stb.



Említésre igencsak méltó – hiszen még a gyártó egyik csúcs dSLR váza sem tudja -, hogy az A590 IS „közvetlen nyomtatás” gombja is paraméterezhető. Összesen kilenc funkció közül választhatunk: nyomtatás, arc kiválasztása, ISO érzékenység, fehéregyensúly, egyéni fehéregyensúly, vörösszem korrekció, digitális telekonverter, segédvonal, kijelző kikapcsolása és funkció nélkül.


Fotózás közben, ha a „func./set” gombot megnyomjuk, előjönnek a fényképezéskor használt legfontosabb összetevők, így ezeket paraméterezhetjük anélkül, hogy a menüben kellene bóklásznunk.


M, azaz teljesen manuális módban a rekeszt és a záridőt is külön adhatjuk meg a fenti funkciókon kívül. A „törlés” gombbal válthatunk rekeszérték és záridő között, majd a bal/jobb gombokkal választhatjuk ki a megfelelő értéket.

Képminőség

Az A580 és az A590 IS képminősége szinte azonos, a nagyobb modellnél talán valamivel részletgazdagabbak voltak a kültéri képek, de ne rohanjunk előre ilyen gyorsan, hiszen van észrevételünk bőven!



Még magasabb ISO értékeken is használható és élvezhető képek jönnek ki a kis masinából, így például ISO 800 a bekapcsolt képstabilizátorral olyan fényképek elkészítését teszi lehetővé, ahol más készülékeken már a következő érzékenységi értéket kellene beállítani, s még esetleg úgy is bemozdult eredményt kapnánk.


Apropó képstabilizátor: az A590 IS háromféle üzemmódban működik - vagy exponáláskor, vagy folyamatosan stabilizál, vagy követéses. Utóbbinak akkor vesszük hasznát, ha egy síkon mozgó (pl. autó) témát akarunk elcsípni. Álló témáknál az exponáláskor stabilizáló üzemmód bizonyult a leghatékonyabbnak.


„Élénk” színmódban, természetes fénynél fotózva aurásodást vettünk észre, ami főleg az élénk vörös, de esetenként a zöld színű képrészleteknél is szembetűnő volt.


Lehet, hogy csak a tesztkészüléknél tapasztalható, de az optika teljesítménye nem volt egyenletes: a kép felső és középső része kellően részletgazdag, lágyulástól mentes volt, míg a kép alja középtájon láthatóan szellemképes és nem megfelelően éles rajzolatú volt.

Röviden összefoglalva, a Canon A590 IS akár ISO 800-on is jó minőségű képeket produkál, az optikai képstabija hatékony, a lencsének azonban apró hibái voltak. Utóbbi észrevételünk lehet, hogy csak a már „ki-tudja-hány-kézben-járt” tesztkészülékre vonatkozik. Nagylátón láthatóan „hordózik” az optika, majd a kép sarkaiban telén lágyul a rajzolat.

Mozgókép és értékelés

Ezen a területen is akad némi különbség a kistesóhoz képest. Azonban közös a két gépben, hogy az A590 IS is háromféle felbontásban képes a mozgókép-rögzítésre: 160 x 120 @ 15 fps, 320 x 240 @ 30 fps és 640 x 480 @ 20 fps.

Az ötnyolcvanassal ellenben, már rendelkezésünkre áll legalább a digitális zoom. Filmfelvétel előtt válasszuk ki a témának megfelelő gyútávot az optikán, majd ezt alapul véve, közelíthetünk még valamelyest a téma egyes részleteire. A gyártó maximum 4 GB adat felvételét teszi lehetővé, de ez bőven sok, hiszen akku, vagy elem legyen a talpán, aki ezt győzi szusszal.
Az AF jól meg tud birkózni a feladattal, a fényviszonyok változása az ötkilencvenesnél azonban már lassabb, mint az A580 esetében. Cserébe folyamatosabb, azaz kevésbé lépcsős a követés.
A 20 képkocka/mp sebesség miatt némileg ricegős a felvétel 640 x 480-ban – a hangminőség viszont jó, s a hangerő is megfelelő.


Értékelés

Idézni tudjuk önmagunkat a Canon A580 oldaláról: „A Canon A580 (A590 IS) egy átlagos gép picit átlagon felüli áron kezdő felhasználóknak. Állóképeinek minősége jobb valamivel az átlagnál, mozgókép felvételi tudása azonban hiányos - ilyen téren vannak jobb versenyzők is a mezőnyben. Négyszeres átfogású optikája, ha valamivel kisebb gyújtótávolságról indulna, akkor ideális lenne szinte minden hétköznapi feladatra. A látható hordózás nagylátón még nem zavaró, csak úgy, mint az enyhén lágy kép 140 mm-en. Ergonómiailag kiemelkedik a tömegből, még akkor is, ha ezt első sorban nem a jó fogásnak köszönheti.”
A hatékonyan működő képstabilizátor hasznos funkció, de a valamelyest részletesebb manuális beállíthatóság sem utolsó dolog a fícsör-listán.

Ami tetszett:

  • Jó képminőség,
  • Erős vaku,
  • Jó használhatóság köszönhetően a több dedikált gombnak,
  • Magas ISO-n ugyan zajos, de a részletek megmaradnak,
  • Hatékony képstabi.

Ami nem tetszett:

  • Nem a legolcsóbb,
  • Videózásra korlátozottan ajánlható,
  • Csúszós váz,
  • 140 mm-en lágy kép.

Tételes értékelés:

  • Ergonómia: 82%
  • Képminőség: 77%
  • Ár/Érték: 77%
  • Összesített érték: 78,8%

A Canon A580 fényképezőgépet a Canon Hungária Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés