Hirdetés
Fáj, de szeretjük
A sok-sok újítás közé tartozik a festés korszerűsítése is; a régi ARK-ban is kedvünkre lehetett színezni mindent, azonban most sokkal több árnyalat áll rendelkezésre, akár a lámpák és fáklyák fényét is meg tudjuk változtatni, így remek hangulatvilágítást tudunk varázsolni az otthonunkba. Ez már csak azért is hasznos, mert bekerült a játékba a sok játékból ismerős fotómód, amivel látványos fényképeket tudunk készíteni (többek között a cikkben látható képek egy része is ezzel készült).
A személyes kedvenc újdonságom a babadinók befogása! Az Ascendedben ugyanis már szabadon magunkkal vihetjük a természetben császkáló növendék állatokat, csak előbb „véletlenül” árvává kell tenni őket. Ez a játék kezdeti szakaszában nagyon hasznos lehet, hiszen így akár egészen magas szintű haszonállatokra is szert tehetünk, mindenféle segédanyag nélkül. Szelídítés után a teljesen felújított menüben van lehetőségünk egy átlátható, és jól kezelhető felületen nyomon követni az állatainkat, illetve az új térképoldalon megjelölhetünk magunknak bármit, tudunk közelíteni, távolítani, és még jól is néz ki. Mivel a játék nem a pacifista hozzáállásáról híres, ezért a végtelen építkezésen, és dinósimogatáson felül még több harc vár ránk, és bizony ez is látványosabbá vált. Eleve szebbek az állatok is, de a harc során szerzett sérülések is jobban vannak ábrázolva, illetve a fegyverek használata is sokkal kézenfekvőbb lett. Például kényelmesen tudunk váltani lőszerek és kiegészítő eszközök között. Végül, de nem utolsó sorban, ha beragadunk valahova, a táskánkban található implantátum segítségével biztonságos helyre tudjuk teleportáni magunkat, ami kimondottan jó funkció, mivel az ARK-ban nagyjából bárhova és bármikor be lehet ragadni.
A felsoroltakon felül persze még sok más újítás is került a játékba, így nem teljes a lista. Bár a személyes tapasztalataim mind az Ascendedre alapulnak, azonban rengeteg cikket olvastam el a témában, videók százait néztem meg, és játék közben is ARK-streamek futnak a háttérben, így azért elég összetett képet kaptam arról, milyen lett ez az új kiadás az Evolvedhoz képest. Ahogy arról is, mennyire megosztja most is az embereket az egész ARK-jelenség. Hiszen az egyik oldal (köztük én is) boldog, mivel egy gyönyörű játékot kaptunk, sokan az Ascended hatására kezdtek el játszani a játékkal, és a törzsgyökeres ARK-rajongók jelentős része is szívesen eleveníti fel a régi élményeket új megjelenéssel. Ugyanakkor ott van az az oldal, akik jogosan vetik a Wildcard szemére, hogy egy újabb rókabőrt húztak le a 45 eurós árral, illetve, hogy még ilyen hosszú fejlesztés után sem sikerült normálisan optimalizálni a játékot. Olyannyira nem, hogy rendszeresek a beakadások, az összeomlások, és konkrétan felzabálja a memóriát a játék futtatás közben. Az ARK az első játék, aminél azt tapasztalom, hogy bizony alacsony grafikai beállításokat kell választanom annak érdekében, hogy élvezhető sebességgel fusson, és ne diavetítést nézzek. Naponta többször futok bele apró, ám borzasztóan bosszantó hibákba: épületek alá szorult állatok, a semmi miatt megszakadó szaporítás, követés/agresszió kikapcsolásának hiánya stb.
Az Ark: Survival Ascended megjelenésével egyidejűleg az Evolved hivatalos szervereit rögvest lekapcsolták, és a Nitrado lett az egyedüli szolgáltató, akiknél indokolatlanul drágán lehet szervert bérelni. Természetesen offline is játszható a játék, ha valaki egyedül szeretne kalandozni a dinók között, de az ARK egy ízig-vérig multiplayer játék, és véleményem szerint sokkal élvezhetőbb is társaságban. Az egy másik kérdés, hogy a korábbi barátaink vajon fognak-e tudni váltani, mert a már többször is hangsúlyozott, elképesztően nagy gépigény korlátokat szabhat, tehát az igazi rajongók egy része valószínűleg most fog beruházni egy új videokártyába.
Összegzés
Az Ark: Survival Ascended nem új játék, nem az ARK 2, csupán egy durva grafikai és quality of life tuninggal ellátott felújítása az Evolvednek. Az ígéretek ellenére végül 45 eurós áron lehet hozzájutni, viszont így legalább minden korábbi DLC-t tartalmazni fog idővel, amikért már nem kell majd külön fizetni. Amennyiben megfelelő géppel rendelkezik az ember, rajongója a dinós világnak, és el tudja fogadni az optimalizálás teljes hiányát, érdemes beruháznia rá, ahogy annak is, aki még eddig nem merült el ebben a világban, de ingerli a fantáziáját ez a környezet. Fel kell készülni azonban az idegesítő hibákra, a folyamatos crashekre, és arra, hogy fűtésre nem kell energiát pazarolni abban a helyiségben, ahol a számítógépünk futtatja a játékot. Új játékosként számomra hatalmas élmény 130 óra játék után is, biztos vagyok benne, hogy belekerül még többször ennyi is majd!
Az Ark: Survival Ascended jelenleg korai hozzáférési státuszban van PC-n és Xbox konzolokon. A PlayStation 5-verziót most decemberre ígérik a fejlesztők.
Az Ark: Survival Ascended legfőbb pozitívumai:
- A brutális grafikai upgrade miatt egyszerűen gyönyörű a játék;
- rengeteg quality of life fejlesztést kaptunk (lásd építkezés, fegyverek kezelése stb.);
- babadinókat tudunk befogni, ezzel könnyebbé téve a kezdeti időszakot a játékban;
- egyszer kell csak megvenni, minden korábbi DLC elvileg díjmentesen belekerül idővel.
Az Ark: Survival Ascended legnagyobb hátrányai:
- Konkrétan megeszi a gépünket, annyira nagy a gépigénye;
- a gépigény miatt sok olyan gépen nem fog futni, amin az Evolved kényelmesen megy;
- mégsem lett ingyenes, 45 euro nem is kevés pénz;
- tele van idegesítő hibákkal;
- csak a Nitradon lehet szervert bérelni, amik nem túl stabilak de legalább drágák.
Winkler Mariann