Hirdetés

Antec GX700: egy katonás küllemű PC ház tesztje

Kívülről

Jó ideje már annak, hogy az elsősorban tápjairól és házairól ismert Antecnek hazai képviselete volt. Most viszont változott a helyzet, lett újra hazai forgalmazó, sőt a gyártó minket is elért, így néhány termékével közelebbről is megismerkedhetünk. Első Antec tesztalanyunk a GX700 számítógépház, az új GX széria első tagja. Az átlagosnál valamivel magasabb, pontosan félméteres miditoronyról van szó, amit a markáns, katonás vonalak kedvelői fognak szeretni.

Klasszikus fekete homlokzatára és a tetejére khakizöld betéteket illesztettek; a négy 5,25 hüvelykes meghajtóhely takarólemeze és az alattuk lévő szellőzőnyílás betétje ráadásul fémből készült, még ha az előlap többi része műanyag is. Az oldallapokra mindössze egyetlen, 120 milliméteres ventilátornyílást vágtak a grafikus kártyák magasságában.

Lényegesen nagyobb nyílást találunk a tetőn, ami ráadásul ki is emelkedik egy kicsit. Gyárilag két 140 milliméteres ventilátort tettek bele, és jól gondolja, aki arra tippel, hogy ide folyadékhűtés duplaventilátoros radiátora is elfér. Igény szerint kisebb, 120 milliméteres ventilátorokat (és radiátort) is beszerelhetünk a tető alá.

A tető elejére újabb zöld fémlemez került két USB 3.0, két USB 2.0 és két hangcsatlakozóval. A látványos, zöld-sárga festésű takaróelem alatt a ventilátorszabályzó rejtőzik. Kár, hogy egyszerű, háromállású, műanyag kapcsolót és nem valami mutatósabb megoldást használtak. Mindenesetre a feladatát, a ventilátorok sebességének három szint közötti váltását jól ellátja. Meg kell jegyezni, hogy a látszat ellenére a kapcsoló zöld kerete már nem fém, hanem műanyag.

Fémből készült viszont a négy előlapi 5,25 hüvelykes meghajtóhely takarójának rögzítőrendszere is. Eredeti és mutatós megoldás a drótfülekkel való rögzítés, amit könnyen és gyorsan ki lehet pattintani, máris kiszabadulnak a takarólemezek, nem kell hosszasan feszegetni őket, és a műanyag rögzítőfülek letörésének veszélye sem fenyeget. Persze egy optikai meghajtó vagy egyéb beillesztéséhez az oldalfalat is le kell majd venni.

Hirdetés

További részletek

A maga markáns, katonás stílusában letisztult az Antec GX700 előlapja, nincs rajta semmiféle fölösleges sallang. A szögletes bekapcsológomb ugyanúgy vörös, mint a fedéllel védett ventilátorszabályzó. Mellette két LED (üzemet és merevlemez működését jelző), az átellenes oldalon fekete reset gomb virít. Kisgyerekes felhasználók biztosan örülnének, ha inkább ezek a kapcsolók (vagy ezek is) a biztonsági fedél alá kerültek volna. Jól illik a ház jellegébe az előlapi szellőzőnyílás közepére helyezett, dögcédulára emlékeztető márkajelzés.

Hátul pontosan azt találtuk, amit egy komolyabb középkateriás miditoronytól 2013 elején elvárna az ember: a vázat feketére festették, a tápot alulra tették, felül pedig nem hiányoznak a vízhűtés kivezető csövei. A hátlapra csak 120 milliméteres ventilátor rögzíthető, kisebb vagy nagyobb nem, de legalább gyárilag be van töltve ez a hely. Jó pont jár azért, hogy a táp lefelé és felfelé néző ventilátorral is beépíthető, az oldallapok hátulján pedig a leszerelést segítő füleket alakítottak ki.

Nagy megelégedéssel tapasztaltuk, hogy alul, a táp szellőzőnyílásában könnyen kiszedhető és tisztítható porszűrőt találtunk. A ház lábai az átlagosnál magasabbak, úgy háromcentiméteresek, de sajnos kemény műanyagból készültek, így a vázon keletkező rezgés nagy része átjut majd arra a felületre, amire a házat állítjuk. Ha asztalra kerül, akkor bizony komoly rezonanciára számíthatunk, de mi még földre helyezve is inkább puha gumialátétekre tennénk.

Termék megnevezése Antec GX700
Elérhető színek fekete, zöld betétekkel
Mérete (ma x mé x sz) 500 x 450 x 200 mm
Tömege 6,26 kg
Anyaga acélváz műanyag előlappal, fémbetétekkel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 5 db belső
2,5"-os helyek száma 5 db belső (3,5"-osból átalakítva)
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl két 120 vagy egy 240 mm-es ventilátorhely,
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
felül két 140 mm-es ventilátorhely,
oldalt 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák porszűrők elöl és alul, háromállású szabályzó négy ventilátorhoz
Gyártó honlapja www.antec.com
Termék honlapja GX700
Fogyasztói ára 21 860 forint
Garancia 3 év

Kicsomagolás közben nagyon meglepődtünk azon, hogy milyen könnyű az Antec GX700. Mindössze 6,26 kilogrammot nyom, aminek a másfél-kétszerese lenne elfogadható abban a 20 000 forint körüli kategóriában, ahol a vásárlók kegyeiért versenyez. Különösen a markánsan otromba, katonás külső kiált nagyobb súly után. Némi magyarázatot ad a könnyűségre, hogy az ennél a méretnél megszokottal ellentétben 50-55 centiméter helyett csak 45 centiméter mély a ház.

Belső

Az oldalfalak nélkül félelmetesen könnyű lett az Antec GX700 váza, de okosan alakították ki, ezért kellően merevnek bizonyul, nem hajott, nem akart összerogyni. Ez annak köszönhető, hogy a meghajtóhelyek hátsó élét stabil merevítőbe rögzítették, és a 3,5 hüvelykesek első éle is masszív. További extra támaszt ad középtájt az alaplaptálcában a meghajtóhelyek után nem sokkal kialakított, nagyjából egy centiméter magas, lépcsőszerű él. Kár, hogy az itt található, hátlapi kábelezést segítő nyílások nem kaptak gumi takaróelemeket.

A tető alatt megtaláltuk a szellőzés további két fontos elemét, a 140 milliméteres, kifelé fújásra beállított ventilátorokat. A hátsóval együtt bekötetlenül várják a szerelést, a ház előlapjáról lekígyózó, majd négyfelé ágazó, szabályozott ventilátoraljzatokkal egyetemben. Bár a tetőn lévő nyílás kimeneti, jó lenne ide is porszűrő, mert a kikapcsolt gépbe rengeteg szennyeződés bejuthat rajta keresztül.

Lejjebb haladva két költségcsökkentő részlettel találkoztunk, melyek nem igazán nyerték el tetszésünket. A bővítőkártyák hátlapjait takaró, szellőzőnyílásokkal gazdagon ellátott lemezeket ki kell törni környezetükből, ami cseppet sem elegáns, használaton kívül nem lehet visszatenni a takarót, ráadásul a kitörés után veszélyes él keletkezik az amúgy mindenhol szépen eldolgozott házban. De legalább itt meg tudtuk mérni a váz lemezeinek vastagságát, ami az oldalfalakhoz hasonlóan 0,8 milliméter. Filléres spórolás, hogy a négy kiemelkedés, amire a táp támaszkodik, csak egyszerű fém, nem ragasztottak rájuk rezgéscsillapító gumit.

Jó pontot érdemel az előlap mögötti szellőzőnyílásba szerelt porszűrő könnyű cserélhetősége. A katonazöld fémlapot négy, kézzel is kitekerhető csavar tartja a helyén, ami ezeket eltávolítva egyetlen mozdulattal lenyitható, és kivehető a szűrő tisztításhoz.

Annak ellenére, hogy minden csatlakozós vezetéket és a ventilátorszabályzót is a tetőre helyeztek, az előlap nem választható el teljesen a ház vázától, ugyanis a bekapcsoló és reset gomb vezetéke fixen csatlakozik rá. Sokkal jobban kedveljük azt a megoldást, amikor a gomboknak csak a nyomószerkezete van az előlapon, a mögöttük lévő egyszerű elektronikát és vezetékeket a vázra rögzítik.

Azt sem tartjuk szerencsésnek, hogy a homlokzat mögött nincs legalább egy 140 milliméteres ventilátornak kialakított felfogató. Két 120-as vagy egy hatalmas, 240 milliméterest tehetünk ide, de a hátsó részen túltengő, három lapátkerékből, a két felső 140-esből az egyik sem kerülhet előre, hogy besegítsen a merevlemezek szellőztetésébe, így vagy a hátsó 120-ast tesszük majd előre, vagy veszünk még egy ventilátort. Még jó, hogy a beépített szabályzónak marad egy üres kivezetése.

Szerelés

Szerelés kapcsán dicséretet érdemel a meghajtók rögzítési rendszere. Az 5,25 hüvelykeseknek nem csak a takarólemezeit egyszerű levenni, hanem a belső tartóelemek működtetése is egyszerű. Legfeljebb azt kifogásolhatjuk, hogy nincs előlapi 3,5 hüvelykes átalakító.

Meglehetősen szellősen helyezték el a belső 3,5 hüvelykes állásokat. Mindössze ötöt alakítottak ki, míg más gyártóknál hasonló helyen hat-hét rekeszt formálnak. Az Antec megoldása szerintünk sokkal jobb, mert míg más házaknál célszerű a winchesterek között egy-egy helyet kihagyni, addig a GX700-ban erre nincs szükség. Piros pont jár azért is, hogy a 3,5 hüvelykes egységeket egyáltalán nem kell csavarozni, és mind az öt rögzítőtálcára tehetünk 2,5 hüvelykes adattárakat (jellemzően SSD-ket).

Mindössze 45 centiméteres mélysége révén az Antec GX700-ban nincs olyan határtalan hely, mint más hasonló házakban. Azért a Radeon HD 7970 jellegű grafikus kártyák szépen elférnek benne, de a dupla GPU-s, abszolút csúcskategóriás megoldásokhoz vagy mondjuk ATX-nél nagyobb alaplapokhoz célszerű tágasabb modell után nézni, amiből az Antec termékpalettáján is akad bőséggel.

Kábelezés közben derült ki, mennyire okos és kettős funkciójú a meghajtóhelyek mögött kialakított lépcső az alaplapi tálcában. Normálisan csak 12 milliméteres nyílást mértünk mögötte, ami épp hogy csak elég a hátsó kábelezéshez, de a lépcsőnél, ahol a tetőről lekigyózó kábelek és a táp vaskos fő kötege tekereg, kitágul 27 milliméterre, így minden kényelmesen elfér a ház oldalfalának kidudorodása nélkül.

Tesztelés

Szokásos, kissé elavult, de mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük az Antec GX700-ba. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húszpercnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett végeztük. Az első menetben maximális, percenként 1800-as csúcsfordulatszámán hajtottuk a processzorhűtőt, amit a GX700-ban a két felső 140 milliméteres és a hátsó 120 milliméteres egészített ki maximális fordulatszámon. Alőször megfordult a fejünkben, hogy a hátsó 120-ast előre tesszük, de amikor az első bekapcsolás után tapasztaltuk, hogy a hátsó három ventilátor elöl is több mint bőséges huzatot generál, inkább eltekintettünk a csavarozgatástól.

Maximális fordulaton járatott ventilátorokkal az Antec GX700 iskolapéldája a kiváló szellőzésnek. Azzal, hogy az előlap meghajtós része tömör, és az oldallap sincs túlzottan kilyuggatva, a hátsó három ventilátor együttes ereje első és oldalsó lapátkerék nélkül is kialakított egy olyan, optimális felállást, hogy a merevlemez(ek) és a grafikus kártya irányából bejön a friss levegő, majd a CPU környékét átjárva hátul és felül távozik. Ennek pedig kedvező hatása lett a CPU-n mért nyugalmi és terheléses hőmérsékletre is, mert a GX700 csak egy hajszállal maradt le az első helyről. Jelesre vizsgáztak az Antec gyári ventilátorai. Erős légáramlatuk csak határozott szélzajt keltett, pontatlan kialakításból adódó kerregést, kopogást, rezonanciát nem hallottunk.

Másodjára a ház ventilátorait minimális fordulatszámra, a processzorhűtőt pedig percenként 1500-as fordulatszámra vettük vissza. Ekkor a ház szellőztetői szinte teljesen elnémultak, csak közelről lehetett némi szélzajt hallani felőlük, amit a CPU és VGA hűtője elnyomott. Sajnos ekkor már a merevlemez és a táp keltette rezonanciából adódó zajt is tapasztalhattuk, amit a kemény műanyaglábak továbbítottak a padlóra. Asztalra téve a GX700-at ez a zaj tovább erősödött, viszont félcentiméteres, puha gumi alátétekkel szinte teljesen elimináltuk. Hűtésben továbbra is a nagyon erős élvonalban maradt az Antec marcona doboza.

Annak ellenére, hogy a nem csupa lyuk, ráadásul alsó tápos házaknak ez nem szokott kedvezni, a GX700 akkor is jól állta a sarat, amikor lekapcsoltuk az összes ventilátorát, és a gépház teljes szellőztetését a percenként 1500-as fordulaton járó processzorhűtőre hagytuk. Ekkor a táp jobban felpörgött, így a konfiguráció nem volt számottevően halkabb, mint az előző körben, de a CPU sokkal jobban felmelegedett. Továbbra is jól hallható maradt a merevlemeztől és táptól induló, a ház vázán majd a kemény lábakon továbbjutó rezonancia keltette zaj. Jó hír, hogy a merevlemez még a legutolsó körben is alig melegedett 40 °C fölé: az első körben 30, a másodikban 35 Celsius-fok alatt maradt.

Értékelés

Nagy örömünkre szolgál, hogy a legendás P180 és a mutatós NSK2400 után több mint hat évvel újra megnézhettünk egy Antec házat. Az elmúlt bő fél évtizedben rengeteget változott a PC-s házak világa, aminek trendjeit a gyártó is követte. Megalkotott például egy olyan katonás házat, mint a GX700, amire biztosan van igény, hiszen más gyártók is elindultak ebbe az irányba. Egyéni ízlés kérdése, hogy ez a formaterv bejön valakinek vagy sem, de szerintünk az Antec jól fogta meg a military stílus markáns, egyszerű, de praktikus jellegét. A GX700 moddoláshoz, festéshez is ideális alap lehet.

A vártnál kissé vékonyabb fémlemezek alatt egy korrekt, középkategóriás váz rejtőzik, melynek sok részletén észrevehető a spórolás: a lemezből kell kitörni a hátlapi takarókat, olcsó, kemény műanyagból vannak a lábak, nincsenek gumibetétek a kábelező nyílásokon vagy a táp támasztóin. Viszont ezek a részletek másodlagosak, mert többségük minimális ráfordítással házilag, egyszerűen javítható. És ami még fontosabb, a fő elemek nagyon is rendben vannak. Kapunk előre és alulra porszűrőt (még ha felül nincs is), a meghajtók rögzítőrendszere korrekt, az alaplaptálca mögötti kábelezést ügyesen megoldották, a szellőzőrendszer pedig a három ventilátor és szabályzó révén elsőrangú. Mindezért három év garancia mellett jelenleg nagyjából 22 000 forintot kérnek, ami a három jó ventilátort figyelembe véve ha nem is a legjobb, de egészen érdekes ajánlattá teszi az Antec GX700-at, amely ezért tetszett értékelést kap tőlünk.


Antec GX700 számítógépház

rudi

Az Antec GX700 házat az Antec bocsátotta rendelkezésünkre, megvásárolható a Bluechip webáruházban.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Antec

Azóta történt

Előzmények