Kell pár jó app
Persze ezek egy része magától értetődik (például, hogy érdemes a hosszú mondatok helyett az egy-egy szavas megoldásokat előnyben részesíteni), de szépen összegyűjtötték a gyakori hibákat (túl sok információt akar közölni az alkalmazás, ezért gyorsan meríti az eszközöket, stb.).
Akkor tud jól működni az Android Wear, ha tényleg személyi asszisztensként képes viselkedni, azaz ismeri a szokásainkat, és ehhez igazodva „akkor hozza a kávét és annyi cukorral, amikor és ahogyan a tulajdonos szereti”. Minél kevesebbszer kell hangosan kimondani az „OK Google” aktiváló szavakat, minél ritkábban keni össze az óra viselője a számlapját koszos kézzel, ha közben a környezeti adatok alapján maguktól érkeznek az információk, annál jobban és jobban fogják szeretni sokan. Másokat meg épp ez fog elriasztani. Ebben a kérdésben a Google arra próbálja felhívni a fejlesztők figyelmét, hogy a kevesebb néha több, nem érdemes a felhasználókat folyamatosan különböző értesítésekkel zaklatni, kerülendő a „nagy testvér mindent lát” effektust. Ha mégis, akkor a lehető legtöbb esetben meg kell adni a módját, hogy hangutasítással, érintés nélkül el lehessen tüntetni (vagy akár le is tiltani) az értesítést, de így lehessen választ is küldeni. Ahhoz, hogy a hangutasításos rendszer világszerte terjedni tudjon, még mindig szükség van arra, hogy a helyi igényekhez igazodva a vásárló anyanyelvén beszélhessen készülékeihez. Ebben a Google jól áll, a hangalapú keresés több mint két éve elérhető többek között magyarul is.
Android Wear eszközök
Az LG és a Motorola után várhatóan egyre többen jelentenek majd be Android Wearrel érkező eszközöket. Először nyilván karórát, de várhatóan nem ez lesz a végállomás. A héten bemutatott SDK tartalmazza a négyzetes és a kör alakú kijelzők kipróbálási lehetőségét is, így a fejlesztők tesztelhetik az alkalmazandó dizájnt már most mindkét formában. A Google egyébként az Asus, a HTC, az LG (G Watch), a Motorola (Moto 360) és a Samsung mérnökeivel dolgozik együtt újabb és újabb Wear eszközök kifejlesztésén. Még a Fossil is benne van a buliban, a divatmárkák érkezésével pedig a vásárlók járnak jól. Ez egy nagyon fontos mérföldkő a viselhető eszközök történelmében, hiszen a Samsung Galaxy Gear 1 és 2, illetve a Sony Smartwatch után (hogy a Pebble-t ne is említsük), újabb eszközök érkezhetnek a kifejezetten erre a célra készített SDK-nak köszönhetően. Már csak azt kell kiküszöbölni, hogy gyorsan lemerüljenek. Másrészt jelenleg még hiányoznak azok az igazán innovatív szoftverek, amelyek az emberek szívébe találnak és kiváltják a ”kell” érzést. Ha sem a külső, sem a belbecs nem nyeri el a vásárlók kegyeit, akkor hiába méri fel az Accenture 23 ország és 23 000 ember válaszai alapján, hogy a célcsoport 46 százaléka érdeklődik az okosórák iránt, nem jönnek majd a vásárlók.
Az LG G Watch nem az első együttműködésben készülő eszköz, két Nexus telefon és egy táblagép is készült a Google és az LG közös munkájának eredményeként korábban. Most is egy négyzet alakú kijelzővel ellátott eszközt mutattak be, egyelőre csak koncepció képeken. Ezek alapján nem tűnik túl nagynak, de a kiszivárgott információk alapján az 1,65 hüvelykes méretével ha csak egy hajszállal is, de méretesebb a Samsung Galaxy Gear 2-nél. Bár az LG nem árult el konkrét specifikációt, azt csak a következő néhány hónapban hozzák majd nyilvánosságra, azt azonban leszögezték, hogy a várható megjelenés még idén, a második negyedévben esedékes.
A Moto 360 kör alakú kijelzőjével biztosan rengeteg embernek fog tetszeni, sokkal inkább befogadható, mint bármi más amit a témában eddig láttunk. Balogh Gábor koncepciója ritkaságszámba megy, de a magyar dizájner munkája talán az egyetlen, amelyet jobban szerettünk, mint a Moto 360, azonban Balogh koncepciójában az érintésérzékeny keret mellett fizikai gombokkal oldotta meg a navigálást, míg a Moto 360-on látszólag csak egy fizikai gomb van és a hangunkkal, illetve a kijelző simogatásával közlekedhetünk majd a menüben. Sem az LG, sem a Motorola óráján nem látszik egyelőre, hogyan oldják meg az eszközök töltését, illetve a specifikációk megérkezéséig azt sem tudhatjuk pontosan, meddig bírja majd apró akkumulátoruk.
A legfontosabb kérdés azonban továbbra is az, hogy mikor érkezik meg az az áttörést jelentő felhasználási mód, az az ötlet, amitől hirtelen mindenki okosórát akar majd vásárolni. Az Android Wear videókban több érdekesség is található, például az órával történő garázsnyitás, amire már jelenleg is találhatunk alkalmazást a Play áruházban, de használatához nem elég az óra, kell az okos nyitószerkezet is. És ezzel visszaértünk oda, amit a CeBIT-en láttunk, meg amiről egy ideje már sokan amúgy is beszélnek – robbanásszerűen jönnek az okoseszközök, és pillanatokon belül azt vesszük majd észre, hogy minden az internetre és egymáshoz csatlakozik majd a bögrétől kezdve a pólókon át a fülhallgatóig. Az Android Wear jó alapot adhat ezekhez a fejlesztésekhez.