Alaplapok és belevalók
Január végére megjött az igazi tél hóval és faggyal. A hardverek piaca is megbolydult – mintha csak karácsony előtt lennénk. A nagy izgés-mozgás a PCI Express AMD K8 platformra költözése körül van – főszerepben az nForce4-gyel. Mielőtt alaposabban belemerülnénk a régi AGP-s és az új PCI Express-es konfigurációk bemutatásába, ismét elmondjuk: árainkat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük tíz százalék kiskereskedelmi haszon és huszonöt százalék áfa beiktatásával.
Alaplap és ami belé kell
Ahogyan korábban már tapasztaltuk, az nForce4 chipek és köréjük épülő Athlon 64-es, PCI Express-es alaplapok közül a két videokártyával megbirkózó SLI-változatok szivárognak be piacunkra. Az Asus A8N-SLI Deluxe és a Gigabyte K8NXP-SLI után most az MSI is beállt a sorba, máris két SLI-s alaplappal. A kisebbik MSI K8N SLI Platinum elnevezésével – és 49 400 forintos árával – a termékpaletta csúcsán helyezkedik el. A többi két grafikus kártyás lap közül a kiváló minőségű integrált hangrendszer emeli ki, mely nem más, mint a 24 bites Sound Blaster Live 100 decibeles jel/zaj viszonnyal és Dolby Digital támogatással. Az alaplap más oldalról sem hagy kívánnivalót maga után: fogadja a kétcsatornás memóriavezérlővel ellátott Socket 939-es Athlon 64 processzorokat 1000 MHz-es HyperTransportot biztosítva számukra, és 4 GB memóriának ad helyet. Négy-négy PATA és SATA I/II merevlemezt tud kezelni, akár RAID-ben vegyesen is; kapott gigabites hálózati vezérlőt, tíz USB 2.0 valamint három FireWire csatlakozót. Jár hozzá SATA táp- és adatkábel, egy kör keresztmetszetű és egy hagyományos PATA adatkábel, valamint floppykábel.
Akinek ez nem elég, és rászán még tízezer forintot, az megkaphatja az MSI új Athlon 64-es csúcslapját, a K8N Diamond-ot. A többletköltségért még két RAID-es SATA portot kapunk egy kiegészítő Silicon Image chipen keresztül, jár hozzá még három SATA adatkábel, valamint egy WLAN és Bluetooth kombinált egység és még egy hagyományos kábeles gigabites hálózati vezérlő. Így összesen tíz merevlemez, 4 GB memória és két grafikus kártya csatlakoztatható az alaplapra, hálózati interfészből pedig hármat kapunk – két gépnek is elég lenne.
MSI K8N Diamond – az SLI mellett specialitása az integrált Sound Blaster Live
Az MSI mellett egy következő neves hárombetűs, a DFI is bemutatta SLI-lapjait. A nagyobbik, a LANparty UT nF4 SLI-D egy becsületes, két PCI Express-es videokártyát kezelő, nForce4 SLI chip köré épülő lap mindennel, mi szem-szájnak ingere, mindamellett szokásos LANparty UV-kivilágítással és gazdag körítéssel, meg persze ehhez mért 50 750 forintos árcédulával.
Hirdetés
Sokkal érdekesebb az olcsóbbik – 40 ezer forintos – LANparty UT nF4 Ultra-D, melyről már korábban hírt adtunk. A nevéből is sejthető, hogy itt nem nForce 4 SLI, hanem egy egyetlen PCI Express-es kártya kiszolgálására megalkotott nForce 4 Ultra chipkészlet az alaplap lelke. De akkor minek a második PCI Express csatlakozó? A DFI mérnökei egy nagyon kis trükkel – egyetlen felületi kapu zárásával – mégis lehetővé tették a kétkártyás üzemmódot. Ugyan az alaplap nem a megszokott 8/8 arányban osztja a PCI Express csatornákat hanem 16/2-ben, mégis közel azonos sebesség érhető el. Ehhez a laphoz is gazdag körítés (IDE és FDD körkábelek, SATA-kábelek), valamit a chipkészlet támogatta gazdag funkciólista tartozik. Az árát és felszereltségét figyelembe véve akár izmosabb egy grafikus kártyás konfiguráció alapjának is jó lehet.
DFI LANparty UT nF4 Ultra-D – „SLI-alaplap” gazdag körítéssel
Az nForce4-es lapokon általános Socket 939 foglalatba illeszkedő Athlon 64 processzorok is olcsóbbak lettek valamivel. A legkisebb 3000+ jelzésű tálcás kiszerelésben már 34 100 forintért kapható, az eggyel nagyobb 3200+ hasonló csomagolásban 43 850 Ft. Az igazán igényeseknek örvendetes hír, hogy a jelenleg elérhető legnagyobb Athlon 64, a 4000+ a múlt heti 213 125 forinthoz képest most már 176 000 forintért beszerezhető, de talán még érdemes lenne várni pár hetet, ugyanis az ár még biztosan zuhanni fog.
Ugyan eddig is hozzá lehetett már jutni a nagynevű Papst ventilátoraihoz, de mostantól a Pixel Kft hivatalos forgalmazója a német illetőségű, de hazánkban is összeszerelő egységgel rendelkező vállalatnak. A Papst ventilátorok híres hangtalanságukat a teflonbevonatú csapágyazásnak valamint a ventillátor összeszerelés utáni egyedi kiegyensúlyozásának köszönhetik. Egyelőre 8, 9 és 12 centiméteres légkavarókhoz lehet hozzájutni 3625, 4363, illetve 4988 forintos áron, három év cseregaranciával.
Papst hűtőventilátor – a csend záloga a jó egyensúly
Videokártyák
Grafikus kártyák
A grafikus kártyák piaca is lendületben van. Az egyik oldalon a „PCI Expresszesedés” a másikon az „AGP retro” a jellemző.
A legfontosabb heti hír vegyes érzelmeket kelthet. Örvendetes, hogy a Sapphire gondozásában máris kapható az első Radeon X800 XL, de az ára kissé kellemetlen. Az ATI által ajánlott 299 dolláros ár jócskán megemelkedett: 90 620 Ft. Remélhetőleg a kártya elterjedtével csökkenni fog, de még így is jobb, mint vetélytársának, a GeForce 6800 GT-nek az árszabása. A kártya teljesítményét már bemutattuk.
A csúcsteljesítmény elkötelezettjeinek sem kell aggódniuk, a 140 000 forintos Sapphire Radeon X850 XT PE mellé megérkezett a nyolcezer forinttal olcsóbb X850 XT verzió is.
További újdonság, hogy a Sapphire 128 MB-os Radeon X700 Pro kártyája más csak 46 800 Ft, a Gigabyte pedig kirukkolt egy igazán érdekes sima X700-as Radeonnal. A GV-RX70128D hőcsöves passzív hűtést és kedvező, 41 000 forintos árcédulát kapott. Nem szabad elfelejteni, hogy ez a kártya egy Pro utótag nélküli változat, tehát grafikus processzora 400 MHz-en, memóriája pedig csak 300 MHz-en (effektíve 600 MHz-en) ketyeg.
Gigabyte X700 passzív, hőcsöves hűtéssel
AGP-s alaplapok tulajdonosainak is jutott egy kellemes hír az ATI kártyák háza tájáról: az Abit videobemenetet is felvonultató Radeon X800 Pro VIVO kártyája már 108 500 forintért megvásárolható.
Az NVIDIA oldalán a HSI chip széleskörű bevezetése látszik. A nagysikerű GeForce 6600 GT-k mellett már itthon is feltűntek a sima 6600-asok. Egyelőre még csak az MSI és a Chaintech szállít ilyen kártyát, de nemsokára várható a többi gyártó felzárkózása is. Az MSI máris egy speciális modellel jelentkezett, melyhez ismét a Diamond megjelölést használja. A kártya különlegessége, hogy HDTV-adással is elboldogul, és órajelei valahol a sima 6600-as és a 6600 GT között helyezkednek el: 400 MHz a grafikus mag, 400 MHz (effektíve 800 MHz) a 128 MB GDDR3 RAM sebessége. A kártya AGP-vel (NX6600-VTD128 Diamond) 55 200 Ft, PCI Express csatlakozóval (NX6600-VTD128E Diamond) 47 400 Ft.
MSI „gyémántok” AGP és PCI Express kivitelben
A Chaintech sima GeForce 6600-asai már az átlagos igényeket támasztó, kispénzű, de jó minőségben játszani kívánó felhasználókat célozza meg. A kisebbik, 128 MB memóriával szerelt változat ára 34 800 Ft, de a kétszer ennyi RAM-mal felvértezett változat is befér negyvenezer forint alá. A kártyák magórajele 300 MHz, de a memóriára érdemes lesz figyelni. Létezik ugyanis 128 bites és 64 bites változat is, az utóbbitól ajánlatos lesz tartózkodni. A 128 bites verziókon 550 vagy 500 MHz effektív órajelen üzemelnek a hagyományos DDR memóriák. Feltehetőleg a kevesebb memóriával szerelt változatok gyorsabb, a több memóriával rendelkezők lassabb modulokat kapnak.
Chaintech GeForce 6600 végre AGP-vel is
Az NVIDIA oldaláról is erősödött a PCI Express szekció. Szintén a Chaintechtől jön a 128 MB memóriával szerelt GeForce 6200 (29 000 Ft) és az ugyancsak 128 MB-os GeForce 6600, mely csak 3800 forinttal drágább a kistestvérétől – tehát jobb választás.
A Gigabyte a játszani csöndben szerető, s videófeldolgozással is foglalatoskodó felhasználóknak kedveskedik a GV-NX66T128VP típusjelzésű kártyával, amely egy videobemenettel ellátott és passzív, hőcsöves hűtéssel szerelt GeForce 6600 GT – ára 56 375 Ft. Ha már a 6600 GT-ről és a Gigabyte-ról esett szó, elmondjuk, hogy 54 725 forintos áron már a Gigabyte színeiben is vásárolhatunk a slágergyanús kártyából.
Gigabyte GV-NX66T128VP – GeForce 6600 GT passzív hűtéssel és videobemenettel
Még egy érdekesség a végére: a Gigabyte nem mindennapi kombója került a hazai piacra. A páros a K8NXP-SLI 8 Sigma csúcsalaplapból és a GV-3D1 grafikus kártyából áll, melynek különlegessége, hogy két GeForce 6600 GT chipet hordoz magán. A páros teljesítményben utoléri a legerősebb Radeonokkal szerelt megoldásokat, és ehhez képest ára nem is túl magas: 160 000 Ft. Tekintve, hogy az alaplap önmagában 52 000 Ft, a fennmaradó 108 000 forint még talán barátinak is nevezhető.
Exkluzív Gigabyte csomag: SLI-s alaplap és kétprocesszoros grafikus kártya
AGP vs. PCI Express - 1.
AGP versus PCI Express
Most már szinte teljes az AGP-s és PCI Express-es grafikuskártya-kínálat, és elérhetőek a PCI Express-es alaplapok Intel és AMD processzorokhoz is, itt az ideje utánaszámolni, vajon érdemes-e váltani.
Technológiai tekintetben még fölösleges a váltás, hiszen az AGP és a hozzá tartozó hagyományos PCI buszokon a grafikus alkalmazások nem fognak ki, csak a gigabites hálózati vezérlő érezheti magát megszorítva.
Nézzük a lehetőségeket anyagi oldalról. A kétféle buszrendszer a processzor, az alaplap és a grafikus kártya árát befolyásolja. Intel platformokon a processzorok azonos árban vannak, az AMD-nél PCI Express egyelőre csak a Socket 939-es Athlon 64-ekhez érhető el, de itt is minimális (1-2 forint) az eltérés a Socket 754-es verziókhoz képet. Némi hátrányt jelent, hogy a legkisebb Athlon 64 2800+ kedvező, 28 000 forint körüli árával csak a kevesebb lábú változatban létezik. Tovább egyenlíti viszont a helyzetet, hogy az összes A64-es chipkészlet kezeli a 754 és 939 lábú processzorokat is, csak az alaplapgyártókon múlik, milyen foglalatot helyeznek termékeikre.
Intel processzorokhoz való alaplapok közül az Intel 915-ös és 925-ös család támogatja a PCI Expresst és mellette sok új és hasznos tulajdonságot. Áruk 27 000 forint környékén kezdődik. Ezzel szemben egy AGP-s, Intel 865-ös chipkészletre támaszkodó lap kijön 20 000 forintból is, tehát megközelítőleg 6000 forint árelőnyt szerez az AGP.
AMD-oldalon még kisebbek az eltérések. A legolcsóbb AGP-s alaplapok nForce3 250 chippel 20 000 forint környékén vannak, de az nForce4-es, PCI Express-es Chaintech VNF4 Zenith VE sem drágább 24 000 forintnál. Az erős közepes alaplapok mindkét buszhoz 25-30 000 forint környékén tanyáznak. Külön kategóriát képeznek – amit múlt héten már kitárgyaltunk – az SLI-s lapok, melyek közül a legolcsóbb ténylegesen SLI-s Asus A8N-SLI Deluxe 44 000 Ft, de négyezerrel olcsóbb az „ál-SLI-s” DFI LANparty UT nF4 Ultra-D.
Grafikus kártyáknál már kicsit más a helyzet. Fölösleges pazarlás lenne miden grafikus magot úgy kialakítani, hogy mind AGP, mind PCI Express csatlakozón működjön, hiszen a kártya úgyis csak az egyiket kapja majd maga alá. A gyártóknak választaniuk kell, hogy a chip melyik buszt támogassa, és a másikkal egy átalakító chipen keresztül tud majd együttműködni. Az NVIDIA már készen van ezzel az átalakítóval, a HSI chippel, az ATI-nál pedig gőzerővel fejlesztik a hasonló feladatú Rilato kódnevű megoldást.
Pillanatnyilag csak az Nvidia rendelkezik egy az egyben összevethető PCI Express-es és AGP-s kártyákkal, melyek a GeForce 6-os családba tartoznak, és eredendően PCI Express-esek, az AGP-t csak a HSI chipen keresztül támogatják. A legkisebb árkülönbség a Gigabyte GeForce 6600 GT-i között van: megközelítőleg 4000 Ft a PCI Express javára, de hasonló az eltérés a frissen megjelent GeForce 6600-ak között is. Sajnos a nagyobb GeForce 6800-akból csak elvétve találni PCI Express-es verziót, így az a fonák helyzet állt elő, hogy a modernebbik buszrendszerrel pillanatnyilag nem érhető el a legmodernebb grafikai technológia, a Shader Modell 3.0.
Azért kellően izmos PCI Express-es X800-as kártyákkal tud szolgálni az ATI. Jelenleg a legjobb ár/érték arányú az új X800 XL, mely árban az X800 Pro alatt van, sebességben pedig fölötte, sőt némileg a szintén kicsivel drágább – de persze javarészt AGP-s – GeForce 6800 GT-t is megelőzi.
Nézzünk néhány konfigurációt, csak a fent említett komponenseket figyelembe véve.
Low-end AGP-s Intel konfiguráció
|
|
Abit IS7 alaplap
|
21 000 Ft
|
Intel Celeron 320 (2,4 GHz)
|
16 200 Ft
|
Club 3D Radeon 9550 128 MB 128 bit
|
15 800 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
53 000 Ft
|
Low-end AGP-s AMD konfiguráció
|
|
Abit NF7-S2 alaplap
|
17 000 Ft
|
AMD Sempron 2400+
|
13 420 Ft
|
Club 3D Radeon 9550 128 MB 128 bit
|
15 800 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
46 222 Ft
|
Low-end PCI Express-es Intel konfiguráció
|
|
Gigabyte 8I915P Duo alaplap
|
26 675 Ft
|
Intel Celeron 320 (2,4 GHz)
|
17 000 Ft
|
Chaintech GeForce 6200 128 MB 128 bit
|
24 475 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
68 150 Ft
|
Az alvégen PCI Express-es AMD processzoros gépet nem sikerült összeállítani megfelelő olcsó processzor hiányában. A fennmaradó három összeállítás közül az AGP-sek olcsóbbak, mert a PCI Express-es alaplap és a SM3.0-t is támogató GeForce 6200 ugyan modernebb, de még drágább. Ebben a sebesség- és árkategóriában egyelőre fölösleges PCI Expressre váltani.
Low-mid AGP-s Intel konfiguráció
|
|
Abit IS7 alaplap
|
21 000 Ft
|
Intel Celeron 335 (2,8 GHz)
|
22 400 Ft
|
Chaintech GeForce 6600 AGP
|
34 800 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
78 200 Ft
|
Low-mid AGP-s AMD konfiguráció
|
|
Abit NF7-S alaplap
|
19 700 Ft
|
AMD Sempron 2800+
|
21 860 Ft
|
Chaintech GeForce 6600 AGP
|
34 800 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
76 360 Ft
|
Low-mid PCI Express-es Intel konfiguráció
|
|
Gigabyte 8I915P Duo alaplap
|
26 675 Ft
|
Intel Celeron 335 (2,8 GHz)
|
25 500 Ft
|
Chaintech GeForce 6600 PCI Express
|
32 800 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
84 975 Ft
|
Még mindig nincs AMD-s PCI Express-gép. Ugyan a PCI Express-es GeForce 6600 olcsóbb AGP-s változatánál, de a modern alaplap még túlzottan drága. A három konfiguráció közül az AMD-s rendelkezik a legjobb ár/teljesítmény mutatóval. Egy kis tuninggal még a legmodernebb játékokkal is zökkenőmentesen elboldogul.
AGP vs. PCI Express - 2.
Upper-mid AGP-s Intel konfiguráció
|
|
Abit IS7 alaplap
|
21 000 Ft
|
Intel Pentium 4 2,8 GHz
|
38 000 Ft
|
Gigabyte 6600 GT AGP - GV-N66T128D
|
54 725 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
113 725 Ft
|
Upper-mid AGP-s AMD konfiguráció
|
|
Gigabyte K8NS PRO alaplap
|
25 575 Ft
|
AMD Athlon 64 2800+ Socket 754
|
27 940 Ft
|
Gigabyte 6600 GT AGP - GV-N66T128D
|
54 725 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
108 240 Ft
|
Upper-mid PCI Express-es Intel konfiguráció
|
|
Gigabyte 8I915P Duo alaplap
|
26 675 Ft
|
Intel Pentium 4 2,8 GHz
|
35 600 Ft
|
Gigabyte 6600 GT PCI Express - GV-NX66T128D
|
50 190 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
112 465 Ft
|
Upper-mid PCI Express-es AMD konfiguráció
|
|
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE alaplap
|
26 333 Ft
|
AMD Athlon 64 3000+ Socket 939
|
34 100 Ft
|
Gigabyte 6600 GT PCI-Express - GV-NX66T128D
|
50 190 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
110 623Ft
|
Itt belép az első PCI Express-es AMD konfiguráció, és máris a legerősebb. Árban és teljesítményben sincs túl sok eltérés a négy gép között, a modernebb busz és a 64 bites processzor majdani előnyeire építve hajszálnyival a PCI Express-es AMD konfigurációt tartjuk befutónak.
High-end AGP-s Intel konfiguráció
|
|
Abit IS7 alaplap
|
21 000 Ft
|
Intel Pentium 4 3,2 GHz
|
49 000 Ft
|
Gigabyte GeForce 6800 - GV-N68128DH
|
80 720 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
150 720 Ft
|
High-end AGP-s AMD konfiguráció
|
|
Gigabyte K8NS PRO alaplap
|
25 575 Ft
|
AMD Athlon 64 3200+ Socket 754
|
42 850 Ft
|
Gigabyte GeForce 6800 - GV-N68128DH
|
80 720 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
149 145 Ft
|
High-end PCI Express-es Intel konfiguráció
|
|
Gigabyte 8I915P Duo alaplap
|
26 675 Ft
|
Intel Pentium 4 3,2 GHz
|
46 300 Ft
|
Sapphire Radeon X800 XL
|
90 620 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
163 595 Ft
|
High-end PCI Express-es AMD konfiguráció
|
|
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE alaplap
|
26 333 Ft
|
AMD Athlon 64 3200+ Socket 939
|
43 850 Ft
|
Sapphire Radeon X800 XL
|
90 620 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
160 803 Ft
|
A felső kategóriában ugyan jó tízezer forinttal drágább összeállítások szerepelnek, de megérik az árukat, ugyanis grafikus rendszerük jelentősen erősebb. A PCI Express-es Radeon X800 XL néggyel több futószalaggal és magasabb üzemfrekvenciával bír, mint az AGP-s GeForce 6800. Győztest nem hirdetünk, a PCI Express csak időtállósága miatt kedvesebb nekünk.
Ultra high-end AGP-s Intel konfiguráció
|
|
Abit IS7 alaplap
|
21 000 Ft
|
Intel Pentium 4 3,2 GHz
|
49 000 Ft
|
Gigabyte GeForce 6800 GT - GV-N68T256DH
|
108 200 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
178 200 Ft
|
Ultra high-end AGP-s AMD konfiguráció
|
|
Gigabyte K8NS PRO alaplap
|
25 575 Ft
|
AMD Athlon 64 3400+ Socket 754
|
50 400 Ft
|
Gigabyte GeForce 6800 GT - GV-N68T256DH
|
108 200 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
184 175 Ft
|
Ultra high-end PCI Express-es Intel konfiguráció
|
|
Gigabyte 8I915P Duo alaplap
|
26 675 Ft
|
Intel Pentium 4 3,4 GHz
|
65 175 Ft
|
Sapphire Radeon X800 XL
|
90 620 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
182 470 Ft
|
Ultra high-end PCI Express-es AMD konfiguráció
|
|
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE alaplap
|
26 333 Ft
|
AMD Athlon 64 3500+ Socket 939
|
64 600 Ft
|
Sapphire Radeon X800 XL
|
90 620 Ft
|
ÖSSZESEN:
|
181 553 Ft
|
A csúcson kicsit fura helyzet állt elő, ugyanis a korábbi kategória Radeon X800 XL-jét megtartottuk. Ez a kártya jelentősen olcsóbb, de nem sokkal lassabb a jóval drágább Radeon X800 XT-nél, mely éppen az X850 XT-nek igyekszik átadni a helyét. GeForce 6800 GT-t sajnos nem nagyon lehet találni PCI Express csatlakozóval, de ha lenne is, az új XL olcsóbb és gyorsabb. Árak ismét kiegyenlítve, a jövőre való tekintettel a PCI Express-es konfigurációk jobbak.
Gyors felmérésünk alapján kiderült, hogy aki alapjaitól akarja újjáépíteni gépét, annak érdemes nagyon komolyan fontolóra venni a PCI Express buszos megoldásokat. Aki AGP-s rendszerében csak a grafikus kártyát szeretné gyorsabbra cserélni, annak a GeForce 6 sorozat most már minden árszinten elérhető darabjait érdemes szemügyre vennie.
rudi