Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz szoke12 #19760 üzenetére

    "Ha egy hatalom mondja meg neked, hogy mi a jó és mi a rossz, akkor hogyan tarthatod magad vagy bárki mást morális lénynek? Ezzel maga a moralitás veszti el az értelmét, mert szimpla parancskövetéssé válik."
    Huhh... efölött elsiklottam.
    Zone: Nem osztom az álláspontodat. Nagyon jól hangzó, nagyon csábító álláspont, de kezelhetetlen. Amikor két gyermeked játszik egymás mellett a homokozóban, és az egyik elveszi a másiktól a játékát, és a másik sírva fakad... mit teszel? A magának mindent megszerző gyereked bimbózó moralitását nem akarod-e a te felnőtti súlyoddal szétroppantani azzal, hogy elveszed és visszaadod a játékot? Vagy előadást fogsz tartani a járni még alig tudó gyereknek a magántulajdon védelmének fontosságáról, és arról az elvről, hogy mindent szabad, ami a másiknak nem árt? Esetleg megfutamodsz, és a síró gyereket mással igyekszel lekötni, miközben a játékot megszerző tesóját megerősíted abban, hogy jól tette?
    Vagy nem foglalkozol a dologgal, oldják meg maguk?
    Szerintem nem ott van a probléma, hogy a hatalom rám erőlteti a moralitását, vagy sem. Ebben az Istentől elszakadt világban muszáj a morális szabályok egy részét kikényszeríteni. Ilyen kényszer pld, hogy lelakatolom a bolt előtt a bringám, de az is, hogy a rendőr megbírságol a KRESZ szabályainak megsértésekor, vagy a NAV, ha nem fizetem be az adómat....
    A választóvonal ott van, hogy ezek a morális szabályok belső szabályokká válnak-e.
    Ha nem belső, akkor vagy parancskövetés, vagy ami rosszabb beprogramozott viselkedés. Az ember sokszor megelégszik ezzel a kettővel. A diktatúrák jellemrajza ezt mutatja. Nem tudom elérni azt, hogy tisztelj és szeress, de elég nekem, ha engedelmeskedsz, és elhiteted velem, hogy tisztelsz....
    Hát Isten nem ilyen......

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák