Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soulfly842

    addikt

    válasz Csatravi #43123 üzenetére

    Portfolionak volt erre vonatkozóan egy nagyon jó cikkje :( ebből idézek egy hosszabb részt, mert minden sora fontos. (november 9-i cikk)

    Kórházi korlátok: hol van az a bizonyos pont? Van benne klasszik Merkely (amivel szemben már mást kommunikálnak teljesen! pedig a humán állomány nem nőtt...) Tehát azt kívánom, hogy senki ne kerüljön kórházba, intenzívre :(

    "A negyedik hullám súlyosságát jól mutatják a fenti, tavaly őszi helyzettel párhuzamos grafikonok, de kifejezőek azok a számok is, hogy a fentebb ismertetett kórházi számok hogyan viszonyulnak az állami egészségügyi ellátórendszer kapacitásának aktuális felső határához. Az állami kórházak Covid-teljesítményének felső határa azonban hivatalosan nem ismert, ezért csak becsléseket lehet arra végezni, több módszertan alapján. És ezek alapján meg lehet becsülni, hogy a kórházak terheltsége jelenleg hol áll és mik a kilátások a rendszer túlcsordulását illetően.

    1. A kórházakban lélegeztetésre szoruló betegek száma
    Az egyik kapaszkodót Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektorának közel egy évvel ezelőtt tett nyilatkozata jelenti. Ezek szerint nem háborús körülmények között "a magyar egészségügy teherbíró képessége 1000 lélegeztetett beteg körül határozható meg, ekkora és ennél nagyobb számú súlyos állapotban lévő beteget hosszú időn keresztül az ellátórendszer nem bír el". Az elmúlt egy évben ugyanakkor voltak változások az állami egészségügyben: tavaly december óta már a 3. hullám tombol és terheli a kórházakat, valamint a személyzetet, az egészségügyi szolgálati jogviszony is életbe lépett idén, és a szektorban dolgozók számára ősz eleje óta kötelező a védőoltás, mindezek pedig a rendelkezésre álló humánerőforrást inkább csökkentették (egyes becslések szerint több ezer fővel). Vagyis ez az 1000 fős lélegeztetett felső határ a mai körülmények között már nem biztos, hogy megállja a helyét, a valós helyzetet tükröző szám közelebb lehet 900 főhöz.

    Kérdés, hogy ehhez a "béke időben" 900 beteget lélegeztetni képes kapacitáshoz képest hol tartunk most. A november 8-i jelentés szerint 434 beteg szorult a Covid miatt lélegeztetőgépre, de fekszenek az intenzív osztályokon olyan betegek is, akik nem a koronavírus-fertőzéssel összefüggésben szorulnak gépi támogatásra. Ezek száma béke időben átlagosan 150-200 fő volt, így számításainkban most is így kalkuláltunk. Vagyis a rosszabb forgatókönyv alapján jelenleg 630 beteg körül lehet az a szám, akik valamilyen betegségüknél fogva lélegeztetésre kényszerülnek.

    [...]

    2. Intenzív osztályok ágyszáma

    A másik lehetséges módszer az egészségügyi ellátórendszer kapacitásának felső határának meghatározására az intenzíves ágyak száma. Az idén tavaszi járványhullámban az ezzel kapcsolatos számításainkat már részletesen bemutattuk, azóta viszont új hivatalos adatok láttak napvilágot, többek között a 2021 márciusában és áprilisában csúcsra futó járvány kórházakra gyakorolt következményeiről. Fontos hangsúlyozni, hogy az intenzíven fekvő betegek száma "normál" (Covid-mentes) időszakokban is magasabb, mint a lélegeztetett betegek száma, hiszen vannak olyan súlyos betegek is, akik egyelőre nem szorulnak gépi támogatásra, "csak" folyamatos megfigyelésre. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő csúsztatva ugyan, de havi bontásban közzéteszi a kórházak lejelentett teljesítményét. A jelentések egészen idén augusztusig rendelkezésre állnak, így például tudjuk, hogy hivatalosan mi történt a kórházi ágyakon a korábbi járványhullámok csúcsán, ha csak a fő számokat nézzük. Az alábbi ábrán ezeket a folyamatokat mutatjuk be:
    intenziv agy kihasznatltsag korhazak
    Ebből leolvasható, hogy a második járványhullám során tavaly ősszel (amivel a mostani negyedik hullám sok párhuzamosságot mutat) sikerült olyan mértékben növelni az intenzíves kapacitásokat (ágyszámban és munkaerőben), hogy a rendszer nem csordult túl, 2020 decemberében a rendelkezésre álló 1585 intenzív ágyat 83%-ban használták ki a kórházak, ez volt az akkori terhelés csúcsa. Ezzel szemben viszont a 2021 tavaszán tomboló harmadik hullámban hivatalosan is kimutatható az állami ellátórendszer túlcsordulása: áprilisban az 1677-re növelt intenzív ágyas kapacitáson 1930 fekvőbeteget mutatott a rendszer.

    A korábbi hullámok megnövelt intenzív ágyas kapacitásai lehetnek iránymutatók a közeljövőre nézve is. Ebből kiindulva elfogadhatjuk az 1677 intenzív ágyas kapacitást a jelenlegi felső korlátnak. Jelenleg 434 lélegeztetett beteg van a Covid-intenzív osztályokon, korábbi becsléseink alapján lehet még további 250-300 beteg, akik a súlyos Covid-betegséglefolyás miatt fekszenek a Covid-intenzív osztályokon és létezik az a harmadik csoport, akik nem Covid-betegség miatt vannak intenzíven. Az ő számuk 2020 áprilisa és 2021 augusztusa között a hivatalos NEAK statisztikákból számolva 600-620 fő lehet. Ezt a három intenzív ellátásra szoruló csoportot összeadva adódik számunkra az 1250-1350 fős intenzív betegszám jelen állapotok szerint."

    (utóbbi módszer alapján (is) elértük a kapacitás maximumát)

    Az intenzív ágyakon sokan úgy fekszenek, hogy jelenleg nem lélegeztetik őket, de bármikor ez megeshet... pillanatok alatt lehet állapot változás...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák